۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت و کپک

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 7 خرداد 1401
رطوبت و کپک

حقایق اساسی در مورد کپک و رطوبت
کپک چقدر در ساختمان ها رایج است؟


کپک ها در ساختمان ها و خانه ها بسیار رایج هستند. کپک در مکان هایی با رطوبت زیاد رشد می کند، مانند نشتی در پشت بام ها، پنجره ها یا لوله ها، یا جاهایی که سیل وجود داشته است.کپک روی محصولات کاغذی، مقوا، کاشی های سقفی و محصولات چوبی به خوبی رشد می کند. کپک همچنین می تواند در گرد و غبار، رنگ، کاغذ دیواری، عایق، دیوار خشک، فرش، پارچه و اثاثه یا لوازم داخلی رشد کند.
رایج ترین کپک های داخلی عبارتند از  Cladosporium ،  Penicillium و Aspergillus  ما اطلاعات دقیقی در مورد تعداد دفعات یافتن کپک های مختلف در ساختمان ها و خانه ها نداریم.


کپک ها چگونه در محیط داخلی وارد می شوند و چگونه رشد می کنند؟
کپک هم در داخل و هم در فضای باز یافت می شود. کپک می تواند از طریق درهای باز، پنجره ها، دریچه ها و سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع وارد خانه شما شود. کپک موجود در هوای بیرون نیز می تواند به لباس، کفش، و حیوانات خانگی بچسبد و به داخل خانه حمل شود. هنگامی که هاگ های کپک در مکان هایی که رطوبت بیش از حد وجود دارد، مانند جاهایی که ممکن است نشتی در سقف ها، لوله ها، دیوارها، گلدان های گیاهی یا جاهایی که سیل وجود داشته باشد، بیفتند، رشد می کنند. بسیاری از مصالح ساختمانی مواد مغذی مناسبی را فراهم می کنند که باعث رشد کپک می شود. مواد سلولزی مرطوب، از جمله کاغذ و محصولات کاغذی، مقوا، کاشی های سقف، چوب و محصولات چوبی، به ویژه برای رشد برخی کپک ها مفید هستند. سایر مواد مانند گرد و غبار، رنگ، کاغذ دیواری، مواد عایق، دیوار خشک، فرش، پارچه و اثاثه یا لوازم داخلی معمولاً از رشد کپک حمایت می کنند.


چگونه متوجه می شوید که مشکل کپک دارید؟
هجوم کپک های بزرگ معمولاً قابل مشاهده یا دارای بو است.

 

کپک ها چگونه بر افراد تأثیر می گذارند؟
قرار گرفتن در معرض محیط‌های مرطوب و کپک‌زده ممکن است اثرات مختلفی بر سلامتی داشته باشد. برخی افراد به کپک ها حساس هستند. برای این افراد، قرار گرفتن در معرض کپک ها می تواند منجر به علائمی مانند گرفتگی بینی، خس خس سینه، قرمزی یا خارش چشم یا پوست شود. برخی از افراد، مانند کسانی که به کپک‌ها حساسیت دارند یا مبتلا به آسم هستند، ممکن است واکنش‌های شدیدتری داشته باشند. واکنش‌های شدید ممکن است در میان کارگرانی که در محیط‌های شغلی در معرض مقادیر زیادی کپک هستند، مانند کشاورزانی که در اطراف یونجه کپک زده کار می‌کنند، رخ دهد. واکنش های شدید ممکن است شامل تب و تنگی نفس باشد.
در سال 2004 موسسه پزشکی (IOM) دریافت که شواهد کافی برای ارتباط قرار گرفتن در معرض کپک در محیط داخلی با علائم دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه و خس خس در افراد سالم وجود دارد. با علائم آسم در افراد مبتلا به آسم؛ و با پنومونیت با حساسیت بیش از حد در افراد مستعد به آن شرایط ناشی از سیستم ایمنی.
در سال 2009، سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل های اضافی را صادر کرد. سایر مطالعات اخیر ارتباط بالقوه قرار گرفتن زودهنگام با کپک را با ایجاد آسم در برخی از کودکان، به ویژه در میان کودکانی که ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آسم باشند، نشان داده اند، و اینکه مداخلات انتخابی که شرایط مسکن را بهبود می بخشد، می تواند عوارض ناشی از آسم و آلرژی های تنفسی را کاهش دهد. هیچ آزمایش خون برای کپک وجود ندارد. برخی از پزشکان می توانند آزمایش آلرژی را برای آلرژی احتمالی به کپک انجام دهند، اما هیچ آزمایش بالینی ثابت شده نمی تواند زمان یا مکان مواجهه با کپک خاص را مشخص کند.


چه کسانی بیشتر در معرض خطر مشکلات سلامتی مرتبط با قرار گرفتن در معرض کپک هستند؟
افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به کپک ها حساس تر باشند. افراد مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی یا بیماری زمینه ای ریه بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند. افراد مبتلا به بیماری مزمن تنفسی (مانند اختلال انسداد مزمن ریوی، آسم) ممکن است دچار مشکل در تنفس شوند. افراد مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری برای عفونت ناشی از کپک هستند. اگر شما یا اعضای خانواده تان این شرایط را دارید، باید برای تشخیص و درمان با پزشک متخصص مشورت کنید.


چگونه کپک را  از ساختمان ها و خانه ها دور نگه دارید؟
ساختمان ها را برای شواهد آسیب آب و کپک های قابل مشاهده به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری معمول ساختمان بازرسی کنید، شرایط صحیحی را که باعث رشد کپک می شود (به عنوان مثال، نشت آب، تراکم، نفوذ، یا سیل) برای جلوگیری از رشد کپک بررسی کنید.


در داخل خانه خود می توانید رشد کپک را با موارد زیر کنترل کنید:
•    کنترل سطوح رطوبت؛
•    تعمیر سریع سقف ها، پنجره ها و لوله های نشتی؛
•    تمیز کردن و خشک کردن کامل پس از سیل؛
•    تهویه دوش، لباسشویی، و فضاهای پخت و پز.


توصیه های خاص :
•    سطح رطوبت را تا جایی که می توانید پایین نگه دارید - بین 40٪ تا 50٪ - در تمام طول روز. یک دستگاه تهویه مطبوع یا رطوبت گیر به شما کمک می کند سطح را پایین نگه دارید. به خاطر داشته باشید که سطوح رطوبت در طول یک روز با تغییر رطوبت هوا و دمای هوا تغییر می‌کند، بنابراین باید سطح رطوبت را بیش از یک بار در روز بررسی کنید.
•    در ماه های مرطوب از دستگاه تهویه مطبوع یا رطوبت گیر استفاده کنید.
•    مطمئن شوید که خانه شما تهویه کافی دارد. از فن های تهویه استفاده کنید که هوای مرطوب را به بیرون هدایت می کنند. اطمینان حاصل کنید که دریچه های خشک کن لباس شما در خارج از خانه شما وجود دارد.
•    هرگونه نشتی در سقف، دیوارها یا لوله کشی خانه خود را برطرف کنید تا کپک رطوبتی برای رشد نداشته باشد.
•    در اتاق ها یا مناطقی مانند حمام یا زیرزمین که ممکن است رطوبت زیادی داشته باشند، از فرش استفاده نکنید.

 

چگونه کپک ها را از ساختمان ها، از جمله خانه ها، مدارس و محل های کار پاک کنید؟
رشد کپک در خانه ها و ساختمان ها نشان دهنده مشکل آب یا رطوبت است. این اولین مشکلی است که باید حل شود.
اقلام کپک زده را از محل زندگی خارج کنید. هنگامی که کپک در فرش، عایق، کاشی سقف، دیوار خشک یا تخته دیوار شروع به رشد کرد، تنها راه برای مقابله با این مشکل حذف و جایگزینی است.
تمیز کردن و خشک کردن مناسب آن منطقه بسیار مهم است، زیرا هنوز هم می توانید واکنش آلرژیک به قسمت هایی از کپک مرده داشته باشید و اگر هنوز منبع رطوبت وجود داشته باشد، آلودگی کپک ممکن است عود کند.
فرش ها و اثاثه یا لوازم داخلی را که خیس شده اند و نمی توانند به سرعت خشک شوند را بردارید یا جایگزین کنید.
پس از وقوع سیل، خانه خود را به طور کامل و سریع (در عرض 24 تا 48 ساعت) تمیز و خشک کنید.گل و لای و خاک را حفر کنید. از جاروبرقی آب و خاک برای پاک کردن کثیفی های باقی مانده استفاده کنید. سطوح قابل تمیز کردن (مانند چوب، کاشی، سنگ) را با آب صابون و یک برس مویی تمیز کنید. تمام سطوح سخت (مانند کف‌پوش، قالب‌سازی، مبلمان چوبی و فلزی، میز و سینک) را با آب و مواد شوینده ظرفشویی کاملاً تمیز کنید. پس از تمیز کردن، سطوح را به سرعت و به طور کامل خشک کنید. اگر یک فن، تهویه هوا یا رطوبت‌گیر دارید که تحت تأثیر سیل قرار نگرفته است، از آن برای کمک به خشک شدن سطوح پس از اتمام تمیز کردن استفاده کنید.
رشد کپک ها را می توان از سطوح سخت با محصولات تجاری، صابون و آب، یا یک محلول سفید کننده  با حداکثر 1 فنجان (8 اونس) سفید کننده در 1 گالن آب حذف کرد تا کپک روی سطوح را از بین ببرد. هرگز سفید کننده را با آمونیاک یا سایر پاک کننده های خانگی مخلوط نکنید.


اگر می خواهید از سفید کننده برای تمیز کردن کپک استفاده کنید:
•    هرگز سفید کننده را با آمونیاک یا سایر پاک کننده های خانگی مخلوط نکنید. مخلوط کردن سفید کننده با آمونیاک یا سایر محصولات پاک کننده، بخارهای خطرناک و سمی تولید می کند.
•    پنجره ها و درها را برای تامین هوای تازه باز کنید.
•    از دستکش های غیر متخلخل و محافظ چشم استفاده کنید.
•    مناطق کوچک (مانند دوش، یا منطقه ای به اندازه یک در) اغلب می توانند توسط ساکنان تمیز شوند، اما مناطق بزرگتر ممکن است به کمک حرفه ای بیشتری نیاز داشته باشند. هنگام استفاده از سفید کننده یا هر محصول تمیز کننده دیگری، همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.
اگر مقدار زیادی کپک دارید و فکر نمی کنید که بتوانید به تنهایی پاکسازی را مدیریت کنید، ممکن است بخواهید با متخصصی که در تمیز کردن کپک در ساختمان ها و خانه ها تجربه دارد تماس بگیرید.
آیا شرایطی وجود دارد که مردم باید خانه یا ساختمان دیگری را به دلیل کپک خالی کنند؟
این تصمیمات باید به صورت فردی گرفته شود. اگر فکر می کنید به دلیل قرار گرفتن در معرض کپک در ساختمان بیمار هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا اقدامات مناسب را انجام دهید.


در خانه  کپک در حال رشد یافته را چگونه کپک را تست کنم؟
اگر بتوانید کپک را ببینید یا بو کنید، ممکن است خطری برای سلامتی وجود داشته باشد. شما نیازی به دانستن نوع کپک در حال رشد در خانه خود ندارید و CDC نمونه برداری معمولی را برای کپک ها توصیه یا انجام نمی دهد. مهم نیست که چه نوع کپکی وجود دارد، باید آن را بردارید. از آنجایی که تأثیر کپک بر روی افراد می تواند بسیار متفاوت باشد، چه به دلیل مقدار یا نوع کپک، نمی توانید برای اطلاع از خطر سلامتی خود به نمونه برداری و کشت تکیه کنید.
استانداردهایی برای قضاوت در مورد مقدار قابل قبول، قابل تحمل یا نرمال کپک ایجاد نشده است. نمونه برداری برای کپک می تواند گران باشد، و استانداردهایی برای قضاوت در مورد اینکه چه مقدار کپک است و چه چیزی نیست، تعیین نشده است. بهترین روش این است که کپک را بردارید و برای جلوگیری از رشد در آینده تلاش کنید. اگر تصمیم به پرداخت هزینه برای نمونه‌برداری محیطی برای کپک‌ها دارید، قبل از شروع کار، باید از مشاورانی که کار را انجام می‌دهند بخواهید معیارهایی را برای تفسیر نتایج آزمایش تعیین کنند. آنها باید از قبل به شما بگویند که بر اساس نتایج نمونه گیری چه کاری انجام خواهند داد یا چه توصیه هایی خواهند داشت.


در مورد "کپک های سمی" و "کپک های سیاه" که در خانه ها و ساختمان های دیگر رشد می کنند آیا باید نگران خطر جدی سلامتی خود و خانواده ام باشم؟
همیشه یک کپک حاصل از رطوبت کوچک در همه جا وجود دارد - در هوا و روی بسیاری از سطوح.
برخی از کپک ها سم زا هستند، به این معنی که می توانند سموم تولید کنند (به ویژه "مایکوتوکسین ها" )خطرات ناشی از کپک هایی که ممکن است مایکوتوکسین تولید کنند باید مانند سایر کپک های معمولی که می توانند در خانه شما رشد کنند در نظر گرفته شود. همه قارچ‌ها مایکوتوکسین تولید نمی‌کنند و حتی آن‌هایی که تولید می‌کنند در تمام شرایط سطحی یا محیطی این کار را انجام نمی‌دهند.
رشد کپک‌ها که اغلب شبیه لکه‌ها هستند، می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند و بوی کپک می‌دهند. رنگ نشانه ای از خطرناک بودن یک قالب نیست. هر گونه کپک باید برداشته شود و منبع رطوبتی که به رشد آن کمک کرده است باید حذف شود.
گزارش های بسیار کمی وجود دارد مبنی بر اینکه کپک های سمی موجود در داخل خانه ها می توانند باعث ایجاد بیماری های منحصر به فرد یا نادر مانند خونریزی ریوی یا از دست دادن حافظه شوند. این گزارش‌های موردی نادر هستند و ارتباط علت و معلولی بین وجود کپک سمی و این شرایط ثابت نشده است.

 

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha