۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت و تاثیرات آن بر روی انسان و محیط

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 6 تیر 1396
رطوبت و تاثیرات آن بر روی انسان و محیط
رطوبت و تاثیرات آن بر روی انسان و محیط 
Humidity and its effects on humans and the environment
 
رطوبت به مقدار آب موجود در هوا گفته می شود که بنا بر وضعیت آب و هوایی و جغرافیایی مقدار آن تغییر می کند و با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست ولی اثرات آن به شکل قطرات آب بر روی اجسام  قابل مشاهده است.
 
رطوبت و تاثیرات آن
 
هر چه مقدار رطوبت در هوای محیط بیشتر باشد بیشتر احساس گرما می کنید و به همان نسبت بدن برای خنک شدن فعالیت بیشتری انجام می دهد . زمانی که تعریق برای خنک نگه داشتن بدن به اندازه کافی نباشد و دمای بدن بیش از حد معمول بالا برود باعث از بین رفتن آب و مواد شیمیایی و املاح مورد نیاز بدن شده و عدم تعادل این مواد لازم در بدن بوجود می آید. رطوبت هوا و کم آبی بدن باهم ارتباط کاملا مستقیمی داشته و به میزان افزایش رطوبت هوا کم آبی در بدن افزایش می آبد و با کاهش رطوبت مقدار آب بدن کمتر کم می شود.
 
رابطه رطوبت و موجود د رهوا و آلرژی افراد
مقدار زیاد رطوبت درهوا باعث افزایش مقدار آلرژنها و مواد حساسیت زا در محیط می گردد، قارچها ، کپکها ، کک ها وموریانه ها و ذرات سمی موجود در هوا به رطوبت احتیاج دارند در نتیجه با افزایش رطوبت این مواد مضر به راحتی در هوای محیطرشد یافته و باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد می گردند.
 
مضرات رطوبت بیش از حد معمول در هوا
مقدار رطوبت موجود د رهوا در حالت نرمال بین 35 تا 55 درصد است که با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه جغرافیایی تغییر می کند. رطوبت استاندارد برای دمای 18 درجه سانتی گراد 50 درصد ، برای 20 درجه سانتی گراد 45 درصد و برای 22 درجه سانتی گراد 40 درصد می باشد. زمانی که رطوبت هوا افزایش می یابد بدن بیشتر گرم شده و واکنش بدن به این تغییرات تعریق است که جهت خشک کردن آب بدن انجام می پذیرد، در اثر این واکنش تعریق کردن ، مقدار زیادی آب از بدن خارج شده و باعث بوجود آمدن پدیده کم آبی در بدن می گردد، از دست دادن بیش از حد آب بدن باعث افزایش غلظت خون شده ، که این عمل غلیظ شدن خون در اثر افزایش گرما و رطوبت زیاد هوا می باشد. زمانی که بدن دچار کم آبی می شود قلب برای پمپاژ خون بیشتر به بدن ، فعالیت خود را افزایش داده و قلب فعالیت بسیار شدیدتری نسبت به حالت عادی انجام می دهد که علت آن به وجود کم آب موجود در بدن بر می گردد.
از دیگر مضرات رطوبت بیش از حد موجود درهوا کاهش  قدرت بدنی ، خستگی و گرفتگی عضلات بدن است. ( گرفتگی عضلات بواسطه عدم تعادل املاح و آب موجود در بدن د راثر رطوبت زیاد هوا بوجود می آید.)
 
خستگی حاصل از گرمای زیاد و رطوبت زیاد در هوا
خستگی که گرما و رطوبت زیاد هوا ایجاد می کند بواسطه از دست دادن  مقدار بیش از حد آب و املاح بدن  است ، علائمی که در اثر خستگی ناشی از رطوبت و  گرما ایجاد می شود عبارتند از:
عدم هماهنگی بین چشم و اعضای بدن
ضعف و سر گیجه
 
گرمازدگی :
از دیگر حالتهای بوجود آمده در انسان در اثر وجود گرما و رطوبت زیاد در هواست . زمانی که مقدار زیادی آب و دیگر املاح از بدن توسط تعریق خارج می شود باعث افزایش دمای بدن بیش از حد معمول گشته و وجود زیاد رطوبت موجود در هوا باعث شده که بدن از طریق تبخیر عرق نتواند خود را خنک کند که نتیجه این فرآیند بوجود آمدن گرمازدگی است.
علائم گرمازدگی عبارتند از :
خواب آلودگی
تعریق بیش از حد بدن
خستگی ، سرگیجه ، بی هوشی و تشنگی زیاد
 
روشهای مقابله با رطوبت زیاد موجود در هوا :
یکی از کاربردی ترین و بهترین روشهای کاهش رطوبت هوا استفاده از دستگاه رطوبت گیر می باشد که در انواع مدلها و مارکهای مختلف به بازار عرضه می شوند و با توجه به مقدار رطوبت و منطقه جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این رطوبت گیرها می توان رطوبت محیط را به میزان دلخواه کاهش داد و سبب جلوگیری از مضرات آن بر روی محیط اطراف و انسان گردید. این رطوبت گیرها تاثیر مستقیمی بر محیط بواسطه کم کردن رطوبت داشته و از خوردگی فلز و آهن الات موجود در محیط می کاهند.
نوشیدن زیاد مایعات 
استفاده از گیاهان دارویی که باعث کاهش گرفتگی عضلات می شوند
دوری از هوای گرم 
دوش گرفتن آب گرم
مصرف غذاهای حاوی کلیسیم ، منیزیم ، پتاسیم
استفاده از میوه ها مخصوصا موز
ماساژ بدن
 
نمویه هایی از رطوبت گیرهای موجود :
 
دستگاههای رطوبت گیر خانگی

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha