۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت گیرهای تبریدی (خشک کن تبریدی)

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 22 مرداد 1396
رطوبت گیرهای تبریدی (خشک کن تبریدی)
رطوبت گیرهای تبریدی (خشک کن تبریدی)
Refrigeration AIR Dryer
 
 
کار رطوبت گیرها یا درایرها ( Dryers ) گرفتن رطوبت موجود درهوای محیط است. جزء اصلی این رطوبت گیرها موتوری مثل موتور یخچال است که در داخل رطوبت گیر قرار می گیرد، به همین دلیل به آنها رطوبت گیر یا خشک کن یا درایر یخچالی نیز گفته می شود.
 
رطوبت موجود در هوا در دمای 3 درجه سانتی گراد تبدیل به شبنم (مایع) شده و از حالت بخار به شکل مایع تغییر ماهیت می دهد. این اصل در رطوبت گیرهای تبریدی مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که گفته شد در این مدل رطوبت گیرها از یک موتور مثل موتور یخچال استفاده می شود. هوای گرم حاوی رطوبت در ابتدا وارد یک مبدل حرارتی شده و در اثر برخورد با هوای سردی که می خواهد از رطوبت گیر (درایر) خارج شود تا اندازه ای خنک می گردد، بعد از آن هوای گرم حاوی رطوبت وارد اپراتور شده و دمای آن تا 3 درجه سانتی گراد کاهش می یابد ، در اثر این کاهش دمای هوای حاوی رطوبت ، رطوبت موجود در هوا تغییر ماهیت داده و از حالت بخار تبدیل به مایه می گردد. برای تخلیه رطوبت حاصله نیز دو حالت وجود دارد ، یکی اینکه رطوبت گیر دارای مخزن قابل تخلیه بوده و رطوبت در داخل این مخزن می ریزد که بزرگی آن نیز بسته به نوع ومدل رطوبت گیر فرق می کند و در مدلهای جدیدتر رطوبت گیر دارای خروجی مخصوص رطوبت بوده و با اتصال یک شلنگ می توان رطوبت را به خارج از رطوبت گیر هدایت نمود.
 
انتخاب درایر یا رطوبت گیر
در حال حاضر دو نوع کلی از رطوبت گیرها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد :
1- رطوبت گیرهای ( ایر درایر) جذبی
2- رطوبت گیرهای (ایر درایر ) تبریدی
 
رطوبت گیرهای ( خشک کن هوا ) جذبی یا شیمیایی
از این نوع رطوبت گیرها برای تجهیزات و تاسیسات و مکانهای قوق العاده حساس استفاده می شود. میزان رطوبت گیری در رطوبت گیرهای جذبی یا شیمیایی بیشتر بوده ، ولی هزینه های نگهداری و تعمیر آنها بسیار بالاست.
در این نوع از رطوبت گیرها از دو مخزن مجزا با سیکل گردشی استفاده می شود، در قسمت ورودی هوای فشرده از یک شیر قابل تنظیم استفاده می شود. هوای کمپرسور بعد از ورود به مخزن اولی و عبور از مواد جاذی شیمیایی مقداری از رطوبت خود را از دست داده و سپس وارد مخزن دومی می شود ، در این حال مخزن اولی از طریق شیر قابل تنظیم تخلیه می گردد. در اینجا هزینه تولید هوای فشرده توسط کمپرسور از سیکل خشک سازی خارج می گردد، که به دلیل تخلخل مواد شیمیایی جاذب سیستم با افتی در حدود 20%  فشار مواجه شده ، که این دو مورد با افزایش هزینه سوخت جاری یا برق باید جبران گردد.
 
معایب استفاده از درایر جذب شیمیایی :
قیمت بالای درایرهای جذب شیمیایی
هزینه های جانبی و هزینه های نگهداری بالا
نیاز به تجهیزات دیگر جهت تخلیه رطوبت 
نیازمند هوای سرد جهت کارایی بالاتر
 
در صورت کلی استفاده از رطوبت گیرهای تبریدی ( درایر تبریدی ) بیشتر بوده و در اکثر مناطق بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. نصب و راه اندازی این نوع رطوبت گیرها بسیار ساده و راحت بوده و نیازی به متخصص ندارند ، و قابل استفاده در مکانهای کوچک نیز می باشند و براحتی قابل حمل هستند و نیازی به تجهیزات جانبی جهت تخلیه رطوبت و کانال کشی نداشته و هزینه نگهداری و تعمیرات آنها بسیار پایین می باشد.
 
نمونه ای از رطوبت گیر تبریدی ( یخچالی یا خشک کن های هوا )
 
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha