۰
سبد خرید شما
تعداد محصول :۰ محصول
مبلغ پرداختی :۰ تومان
پرداخت و تسویه

راهنمای رطوبت گیر

نویسنده :www.banehbuy.com
راهنمای رطوبت گیر


راهنمای استفاده از رطوبت گیر

Dehumidifier guide

رطوبت

 


رطوبت گیرها برای تنظیم میزان رطوبت موجود در هوای یک فضای معین طراحی شده اند. این دستگاه‌ها می‌توانند قابل حمل باشند یا به‌طور دائمی در خانه شما نصب شوند، و می‌توانند برای کاهش سطح رطوبت نسبی در خانه، کاهش آلرژی یا سایر مشکلات سلامت تنفسی و به طور کلی راحت‌تر کردن خانه‌تان استفاده شوند.


1-    انتخاب رطوبت گیر مناسب برای نیازهای شما
رطوبت‌گیر اندازه مناسب را برای متراژ مربع اتاق خود انتخاب کنید. بهترین سایز رطوبت‌گیر برای خرید بستگی به بزرگی اتاقی دارد که می‌خواهید رطوبت‌گیری کنید. متراژ مربع اتاق اصلی را که در آن از رطوبت گیر استفاده می کنید اندازه گیری کنید. آن را با اندازه رطوبت گیر مطابقت دهید.
  

رطوبت خانه

 

2-    ظرفیت مناسب رطوبت‌گیر را انتخاب کنید.
 رطوبت‌گیرها علاوه بر اینکه از نظر اندازه اتاق طبقه‌بندی می‌شوند، بر اساس سطح رطوبت در یک اتاق مشخص نیز دسته‌بندی می‌شوند. این مقدار بر حسب تعداد پیمانه آبی که در یک دوره 24 ساعته از محیط استخراج می شود اندازه گیری می شود. نتیجه اتاقی با سطح رطوبت ایده آل شما خواهد بود.
به عنوان مثال، یک اتاق 500 فوت مربعی که بوی کپک زدگی می دهد و احساس رطوبت می کند، به یک رطوبت گیر 20-25 پینتی نیاز دارد. برای تعیین اندازه مناسب برای نیازهای خود با راهنمای خرید مشورت کنید.
رطوبت‌گیرها می‌توانند تا 44 پینت (20.8197 لیتر) را در هر 24 ساعت در فضایی به وسعت 2500 فوت مربع (232.257 متر مربع) جای دهند.
  

رطوبت گیر

 

3-    برای یک اتاق بزرگ یا زیرزمین از یک رطوبت گیر بزرگ استفاده کنید. 
استفاده از یک رطوبت گیر بزرگتر می تواند به طور بالقوه رطوبت را از یک اتاق سریعتر حذف کند. بعلاوه، نیازی به تخلیه مکرر مخزن نخواهید داشت. با این حال، ماشین‌های بزرگ‌تر هزینه بیشتری برای خرید دارند و از برق بیشتری استفاده می‌کنند که بر هزینه‌های کلی شما می‌افزاید.
 

رطوبت گیر خانه

 

4-    برای انواع خاصی از مناطق، رطوبت گیر مخصوص بخرید. 
اگر برای اتاق آبگرم، استخر، انبار یا فضاهای دیگر نیاز به رطوبت‌گیر دارید، باید رطوبت‌گیر مخصوص این فضاها را خریداری کنید. برای یافتن نوع مناسب رطوبت گیر برای این مکان ها با یک فروشگاه لوازم خانگی مشورت کنید.
  

رطوبت گیر هوا

 

5-    یک رطوبت گیر قابل حمل بخرید. 
اگر قصد دارید دستگاه رطوبت گیر را مرتباً از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کنید، به خرید یک مدل قابل حمل فکر کنید. اینها اغلب دارای چرخ در پایه هستند یا سبک هستند و به راحتی قابل جابجایی هستند. داشتن یک رطوبت گیر قابل حمل نیز به شما امکان می دهد آن را در اتاق جابجا کنید.
اگر نیاز به رطوبت زدایی در چندین اتاق بزرگ خانه خود دارید، ممکن است به جای خرید یک واحد یک اتاق، یک دستگاه رطوبت گیر را به سیستم HVAC خود وارد کنید.
     

دستگاه رطوبت گیر


 
6-    در نظر بگیرید که به چه ویژگی هایی در دستگاه خود نیاز دارید.
 رطوبت‌گیرهای مدرن دارای ویژگی‌ها و تنظیمات متعددی هستند و هر چه دستگاه گران‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری خواهد داشت. برخی از ویژگی های بالقوه عبارتند از:
رطوبت قابل تنظیم : این ویژگی به شما امکان می دهد سطح رطوبت اتاق را کنترل کنید. رطوبت گیر را روی سطح رطوبت نسبی ایده آل خود تنظیم کنید. پس از رسیدن به این سطح، دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.
رطوبت سنج داخلی : این ابزار سطح رطوبت اتاق را می خواند که به شما کمک می کند رطوبت گیر را به طور دقیق تنظیم کنید تا استخراج آب را به حداکثر برسانید.
خاموش شدن خودکار : بسیاری از دستگاه های رطوبت گیر با رسیدن به سطح رطوبت تعیین شده یا زمانی که مخزن آب پر شود، به طور خودکار خاموش می شوند.
یخ زدایی خودکار : اگر از رطوبت گیر بیش از حد استفاده شود، یخ زدگی به راحتی روی سیم پیچ های دستگاه ایجاد می شود. این می تواند به اجزای دستگاه رطوبت گیر آسیب برساند. گزینه یخ زدایی خودکار فن دستگاه را برای ذوب شدن یخ روشن نگه می دارد.
 

تنظیمات رطوبت گیر

 

انتخاب زمان استفاده از رطوبت‌گیر:
1-    هنگامی که اتاق احساس رطوبت می کند از رطوبت گیر استفاده کنید.
 اتاق هایی که احساس رطوبت می کنند و بوی کپک می زنند، رطوبت نسبتا بالایی دارند. استفاده از رطوبت گیر می تواند رطوبت نسبی اتاق را به حالت ایده آل بازگرداند. اگر دیوارها در لمس رطوبت احساس می کنند یا دارای لکه های کپک زده هستند، باید مرتباً از رطوبت گیر استفاده شود.
نشانه‌های واضحی که نشان می‌دهد باید از رطوبت‌گیر استفاده کنید، زمانی است که پنجره‌ها با رطوبت متراکم پوشانده می‌شوند، کپک‌ها نمایان می‌شوند، یا لکه‌های مرطوب یا خیس را روی دیوارها یا سقف مشاهده می‌کنید. با این حال، اگر اتاق بوی کپک می‌دهد یا احساس رطوبت یا گرفتگی می‌دهد، ممکن است لازم باشد از یک رطوبت گیر استفاده کنید.
اگر در خانه خود دچار سیل شده اید، رطوبت گیر ضروری است. برای کمک به حذف رطوبت اضافی از هوا، دائماً از یک رطوبت گیر استفاده کنید.
  

مشکلات رطوبت خانه

 

2-    از یک رطوبت گیر برای بهبود مشکلات سلامتی استفاده کنید. 
تنفس هوای مرطوب توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با ویروس های معلق در هوا و عفونت های تنفسی فصلی کاهش می دهد. یک اتاق بدون رطوبت می تواند به برخی از افراد کمک کند تا راحت تر نفس بکشند، سینوس ها را پاک کنند و سرفه یا سرماخوردگی را بهبود بخشند.
حفظ رطوبت داخلی در محدوده 40 تا 50 درصد به مبارزه با بیماری های ویروسی تنفسی از جمله COVID-19 کمک می کند، زیرا تعداد پاتوژن های عفونی موجود در هوا را کاهش می دهد.
     
 

مضرات رطوبت خانه


3-    در تابستان از رطوبت گیر استفاده کنید.
 آب و هوای مرطوب، به ویژه در تابستان، می تواند شرایط ناخوشایند و اتاق هایی با احساس رطوبت ایجاد کند. استفاده از رطوبت گیر در تابستان به حفظ سطح رطوبت نسبی ایده آل در داخل خانه کمک می کند.
یک دستگاه رطوبت گیر در کنار واحدهای تهویه مطبوع کار می کند و باعث می شود AC شما کارآمدتر کار کند و اتاق را راحت تر و خنک تر نگه می دارد. این همچنین می تواند به طور بالقوه منجر به کاهش هزینه های برق شود.
  

رطوبت و تهویه

 

4-    در هوای سرد فقط از رطوبت‌گیرهای خاصی استفاده کنید. 
هنگامی که دمای هوا کمتر از حدود 65 درجه فارنهایت باشد، بسیاری از رطوبت گیرها مانند دستگاه های رطوبت گیر کمپرسور کارایی چندانی ندارند. هوای خنک‌تر احتمال ایجاد یخ زدگی روی سیم‌پیچ‌های دستگاه را افزایش می‌دهد و کارایی آن را قطع می‌کند و به طور بالقوه به عملکرد آن آسیب می‌رساند.
رطوبت گیرهای خشک کننده برای فضاهای سرد موثر هستند. اگر نیاز به رطوبت زدایی فضای سرد دارید، می توانید رطوبت گیر مخصوص کار در دماهای پایین تر را خریداری کنید.
 

رطوبت گیر خشکبار


قرار دادن رطوبت گیر خود در یک اتاق:
1-    اجازه دهید هوا در اطراف دستگاه رطوبت گیر گردش کند.
 اگر تخلیه هوا در بالا نصب شده باشد، بسیاری از رطوبت‌گیرها را می‌توان در مقابل دیوار قرار داد. اگر دستگاه شما این ویژگی را ندارد، باید مطمئن شوید که فضای زیادی در اطراف دستگاه باقی می گذارید. آن را روی دیوار یا مبلمان قرار ندهید. گردش هوای بهتر به دستگاه شما امکان می دهد کارآمدتر کار کند.
حدود 6 تا 12 اینچ فضای جریان هوا در اطراف همه طرف های رطوبت گیر خود را هدف قرار دهید.
  

خشک کن هوا

 

2-    شلنگ را با دقت قرار دهید. 
اگر از شلنگ برای تخلیه مخزن آب استفاده می کنید، شلنگ را طوری قرار دهید که در خروجی فضلاب قرار گیرد. به طور دوره ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که شلنگ جابجا نشده است و هنوز به درستی تخلیه می شود. اگر شیلنگ نمی خواهد سر جای خود بماند، از طنابی برای محکم کردن شیلنگ روی شیر استفاده کنید.
برای جلوگیری از برق گرفتگی، شلنگ را از پریزها و سیم های برق دور نگه دارید.
از کوتاه ترین شیلنگ ممکن استفاده کنید. ممکن است کسی پایش به شیلنگ بلند گیر کند.
     
 

رطوبت گیر زیرزمین


3-    رطوبت گیر را از منابع گرد و غبار دور نگه دارید. 
رطوبت گیر را دور از منابعی که کثیفی و گرد و غبار ایجاد می کنند مانند تجهیزات نجاری قرار دهید.
  

رطوبت اتاق

 

4-    رطوبت گیر خود را در مرطوب ترین اتاق نصب کنید.
 اتاق هایی که معمولاً بیشترین رطوبت را در خود دارند عبارتند از حمام، اتاق های رختشویی و زیرزمین. اینها معمولی ترین مکان ها برای نصب رطوبت گیر هستند.
هنگامی که قایق در اسکله لنگر انداخته است، می توان از رطوبت گیرها نیز در قایق استفاده کرد.
     

رطوبت گیر حمام


 
5-    رطوبت گیر را در یک اتاق نصب کنید. 
کارآمدترین استفاده از رطوبت گیر استفاده از آن در یک اتاق با درها و پنجره های بسته است. می توانید آن را روی دیواری بین دو اتاق نصب کنید، اما این کار می تواند کارایی آن را کاهش دهد و باعث شود دستگاه سخت تر کار کند.
   

رطوبت گیر حرفه ای

 
 
6-    رطوبت گیر را در مرکز اتاق قرار دهید. 
بسیاری از دستگاه های رطوبت گیر به صورت دیواری نصب می شوند، اما تعدادی از مدل ها قابل حمل هستند. اگر می توانید، رطوبت گیر خود را نزدیک مرکز اتاق قرار دهید. این کار به کارکرد بهتر دستگاه کمک می کند.
  

محل رطوبت گیر

 

7-    رطوبت گیر خود را در سیستم HVAC خود نصب کنید. 
برخی از واحدهای بزرگتر رطوبت گیر به طور ویژه برای اتصال به سیستم HVAC شما طراحی شده اند. اینها با کیت کانال و سایر لوازم دیگرنصب می شوند.
ممکن است بخواهید از یک متخصص برای نصب یک رطوبت گیر در سیستم HVAC خود کمک بگیرید.
 

رطوبت گیر بزرگ

 

راه اندازی دستگاه رطوبت گیر:
1-    دفترچه راهنمای مالک را بخوانید.
 کل دفترچه راهنمای مالک دستگاه خود را بخوانید تا با دستورالعمل های عملیاتی خاص آشنا شوید. دفترچه راهنما را در مکانی نگهداری کنید که بتوانید به راحتی به آن مراجعه کنید. می توانید از نحوه کارکرد دستگاه رطوبت گیر از فروشنده کمک بگیرید.
  

راهنمای رطوبت گیر

 

2-    سطح رطوبت خود را با رطوبت سنج اندازه گیری کنید.
 رطوبت سنج ابزاری است که میزان رطوبت هوا را اندازه گیری می کند. سطح رطوبت نسبی ایده آل (RH) تقریباً 45-50٪ RH است. بالا رفتن از این سطح ممکن است شروع به رشد کپک ها کند و RH کمتر از 30 درصد می تواند به آسیب های ساختاری مسکن مانند سقف های ترک خورده، کف های چوبی جدا شده و سایر مسائل کمک کند.
 

رطوبت سنج


3-    رطوبت گیر را به یک پریز برق متصل کنید. 
دستگاه خود را به یک پریز مستقیم وصل کنید. از سیم رابط استفاده نکنید. اگر دوشاخه مناسب ندارید، یک برقکار برای نصب پریز برق استخدام کنید.
همیشه رطوبت گیر را با کشیدن سیم برق از دوشاخه جدا کنید. 
سیم برق رطوبت گیر را همیشه جمع کنید تا آسیبی نبیند.

 

نگهداری رطوبت گیر


 
4-    رطوبت گیر را روشن کنید و تنظیمات را انجام دهید.
 بسته به مدل رطوبت‌گیر، می‌توانید سطح رطوبت نسبی (RH) را تنظیم کنید، قرائت‌های رطوبت‌سنج و غیره را اندازه‌گیری کنید. رطوبت گیر را روشن کنید تا زمانی که  رطوبت به سطح RH ایده آل خود برسید.
  

درصد رطوبت

 

5-    اجازه دهید رطوبت گیر در چندین چرخه کار کند. 
اولین باری که از رطوبت گیر خود استفاده می کنید بیشترین بازدهی را خواهد داشت. بیشتر آب اضافی موجود در هوا را در چند ساعت، روز یا گاهی حتی هفته های اول از بین خواهید برد. با این حال، پس از دور اول، به جای کاهش شدید رطوبت، به سادگی سطح مناسبی از رطوبت را حفظ خواهید کرد.
هنگامی که رطوبت‌گیر را به برق متصل می‌کنید، می‌توانید میزان رطوبت مورد نظر خود را روی رطوبت‌گیر خود تنظیم کنید.
 

دستگاه رطوبت گیر خانگی

 

6-    درها و پنجره های اتاق را ببندید.
 هرچه فضا بزرگتر باشد، رطوبت گیر شما بیشتر کار می کند. اگر در اتاقی را با رطوبت‌گیر در داخل ببندید، فقط رطوبت آن اتاق را از بین می‌برد.
اگر حمام را رطوبت زدایی می کنید، در نظر بگیرید که رطوبت اضافی از کجا می آید. درب توالت را ببندید تا رطوبت گیر شما رطوبت را از توالت خارج نکند.

 

دستگاه رطوبت گیر بزرگ

 
7-    مخزن آب رطوبت گیر را مرتباً خالی کنید.
 رطوبت گیرها بسته به رطوبت نسبی اتاقی که در آن کار می کند، مقدار زیادی آب تولید می کند. اگر از شلنگ برای تخلیه آب داخل سینک استفاده نمی کنید، باید مخزن آب را به طور منظم خالی کنید. برای جلوگیری از سرریز شدن مخزن، دستگاه باید به طور خودکار خاموش شود.
قبل از تخلیه آب، دستگاه خود را از برق بکشید.
مخزن آب خود را هر چند ساعت یکبار کنترل کنید، اگر رطوبت خاصی دارد.
 

دستگاه رطوبت گیر هوا

 

تمیز کردن و نگهداری رطوبت‌گیر :
1-     دفترچه راهنمای مالک را بخوانید.
دفترچه راهنمای دستگاه خود را بخوانید تا با دستورالعمل های مراقبت خاص آشنا شوید. 
  

راهنمای رطوبت گیر

 

2-    رطوبت گیر را خاموش کرده و از برق بکشید. 
قبل از تمیز کردن یا تعمیر دستگاه خود، آن را خاموش کرده و از برق بکشید. این کار از احتمال دریافت برق گرفتگی جلوگیری می کند.
   

خاموش کردن رطوبت گیر

 
3-     مخزن جمع آوری آب را تمیز کنید. 
مخزن رطوبت دستگاه را بردارید. آن را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. آن را خوب بشویید و با یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید.
این قسمت از رطوبت گیر را به طور منظم تمیز کنید، حداقل هر 2 هفته یکبار 
اگر بویی در مخزن باقی مانده است، یک قرص از بین برنده بو اضافه کنید. این قرص ها در فروشگاه ها موجود هستند و با پر شدن مخزن در آب حل می شوند.
     

شستشوی مخزن دستگاه رطوبت گیر

 

4-    کویل های دستگاه را هر فصل بررسی کنید. 
گرد و غبار موجود در سیم پیچ ها می تواند کارایی رطوبت گیر شما را مختل کند و باعث می شود که سخت تر و ناکارآمدتر کار کند. گرد و غبار همچنین می تواند به طور بالقوه در رطوبت گیر یخ زده و باعث آسیب به دستگاه شود.
سیم‌پیچ‌های رطوبت‌گیر را هر چند ماه یکبار گردگیری و تمیز کنید تا از آلودگی‌هایی که می‌توانند در دستگاه به گردش در می‌آیند، دور نگه دارند. از یک پارچه برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید.
همچنین سیم پیچ ها را برای تجمع یخ بررسی کنید. اگر یخ پیدا کردید، مطمئن شوید که رطوبت‌گیر شما روی زمین قرار نگرفته است، زیرا در اینجا خنک‌ترین دمای اتاق خواهد بود. به جای آن آن را روی یک قفسه یا صندلی قرار دهید.
  

تمیزکردن طوبت گیر

 

5-    هر 6 ماه یکبار فیلتر هوا را چک کنید.
 فیلتر هوا را بردارید و هر شش ماه یکبار آن را از نظر آسیب بررسی کنید. سوراخ‌ها، پارگی‌ها یا سایر سوراخ‌هایی که ممکن است اثربخشی آن را کاهش دهند، بررسی کنید. بسته به نوع فیلتر هوای مورد استفاده، ممکن است بتوانید آن را تمیز کرده و مجدداً در رطوبت‌گیر نصب کنید. انواع دیگر نیاز به تعویض دارند. 
فیلتر هوا معمولاً در قسمت ورودی هوای دستگاه رطوبت گیر شما قرار دارد. با باز کردن پانل و خارج کردن فیلتر آن را بردارید.
برخی از تولیدکنندگان رطوبت‌گیر بسته به دفعات استفاده از دستگاه، بررسی‌های مکرر فیلتر هوا را توصیه می‌کنند. 
  

فیلتر رطوبت گیر

 

6-    قبل از راه اندازی مجدد رطوبت گیر، چند دقیقه صبر کنید.
بعد از تکان دادن دستگاه با اطمینان از خاموش بودن دستگاه حداقل به مدت چند دقیقه قبل از راه اندازی مجدد، از دوام کارکرد دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.
 
 

رطوبت گیر گاریسون

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha