۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت و مشکلات تنفسی

نویسنده : www.banehbuy.com
رطوبت و مشکلات تنفسی

آیا رطوبت می تواند باعث مشکلات تنفسی شود؟
?Can Damp Cause Respiratory Problems

رفع رطوبت


بنا بر تحقیقات آزمایشگاه ملی برکلی ایالات متحده، رطوبت داخلی خطر مشکلات تنفسی را 30 تا 50 درصد افزایش می دهد.
مطالعه دیگری توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) نشان داد که 21 درصد از موارد آسم در ایالات متحده به قرار گرفتن در معرض کپک و رطوبت نسبت داده می شود.

در حال حاضر اگرچه این مطالعات تایید نمی کنند که رطوبت عامل اصلی مشکلات تنفسی است، اما ارتباط قوی بین سطوح رطوبت بالا و اختلالات ریوی را نشان می دهد. حتی بدون مراجعه به هیچ مطالعه یا ارقام آماری، همه ما می دانیم که عفونت های ریوی، آلرژی و آسم در هوای سرد که رطوبت نسبی معمولاً بیشتر است، شایع تر است.
بنابراین، آیا واقعاً رطوبت باعث مشکلات تنفسی می شود؟ آیا بیماری های ریوی که در مناطق سرد و مرطوب دچار آن می شویم ناشی از رطوبت است یا چیز دیگری؟ چه چیزی سطح رطوبت بالا را برای ریه های ما خطرناک می کند؟ و چگونه می توانیم از ایجاد مشکلات تنفسی رطوبت جلوگیری کنیم؟ این چیزی است که ما سعی خواهیم کرد در این مقاله به آن پاسخ دهیم.
ما درباره این موضوع به طور گسترده تحقیق کرده ایم و می خواهیم آنچه را که پیدا کرده ام با شما به اشتراک بگذاریم.
بله، هوای مرطوب می تواند باعث مشکلات تنفسی شود زیرا راه های هوایی ما را سفت می کند و نفس کشیدن را برای ما سخت می کند. همچنین رطوبت شرایط مساعدی را برای گسترش و تکثیر کپک فراهم می کند و بنابراین شانس بیشتری برای ورود به ریه ها و ایجاد عفونت های تنفسی دارد.

 

آیا رطوبت باعث مشکلات تنفسی می شود؟
پاسخ مختصر بله است. رطوبت می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.
اگرچه هنوز مشخص نیست که چه چیزی رطوبت را برای سیستم تنفسی ما خطرناک می کند، اما بسیاری از مطالعات ارتباط قوی بین سطوح رطوبت بالا و عفونت های ریه پیدا کرده اند.
در سال 2007، 33 مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض رطوبت منازل، خطر ابتلا به آسم یا حملات آسم را 30 تا 50 درصد افزایش می دهد. مطالعه دیگری روی 46000 کودک 8 تا 12 ساله نشان داد که ارتباط قوی (نسبت خطر 1.4 به 1.9) بین کپک های قابل مشاهده در خانه و علائم تنفسی مانند سرفه، عطسه، خس خس سینه، رینیت و غیره وجود دارد.
همچنین، یک متاآنالیز توسط بخش فناوری‌های انرژی محیطی ثابت کرد که خطر مشکلات تنفسی در ساختمان‌ها با علائم رطوبت یا کپک‌های قابل مشاهده افزایش می‌یابد.
 

 
بنابراین همه این مطالعات و سایر مطالعات نشان می دهد که در واقع، رطوبت می تواند علت بسیاری از مشکلات تنفسی باشد و ارتباط قوی بین سطح رطوبت در ساختمان های مسکونی و خطر ابتلا به بیماری های ریوی وجود دارد.
در ادامه ، عمیق‌تر این رابطه را بررسی می‌کنیم و تمام مشکلات بالقوه سلامتی را که ممکن است در حین اقامت در خانه‌ای مرطوب ایجاد کنید، توضیح خواهیم داد.

 

چه چیزی رطوبت را برای سلامتی ما خطرناک می کند؟
اولین چیزی که در اینجا باید مورد بحث قرار گیرد این است که هوای مرطوب نفس کشیدن را برای ما سخت می کند.
چرا و چگونه این اتفاق می افتد؟ خوب، به زبان ساده، استنشاق هوای مرطوب اعصاب خاصی را در ریه‌های ما فعال می‌کند، که به نوبه خود راه‌های هوایی ما را سفت می‌کند و عبور هوا را از سیستم تنفسی ما دشوار می‌کند.
این یک مبارزه طاقت فرسا برای نفس کشیدن و دریافت مقادیر کافی اکسیژن ایجاد می کند، اما می تواند برای افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های ریوی خطرناک تر باشد.
یکی دیگر از راه‌هایی که رطوبت روی ریه‌های ما تأثیر می‌گذارد، فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد و گسترش کپک است.
کپک نوعی قارچ است که روی سطوح مرطوب و مبتنی بر کربن مانند چوب، فرش، پارچه، کاغذ، غذا، دیوار خشک و غیره رشد می کند. حقیقت این است که کپک در اطراف ما یافت می شود و نمی توان از آن اجتناب کرد. منظورم این است که اگر نمی توانید آن را روی دیوار یا فرش خود ببینید، به این معنی نیست که مشکل کپک ندارید. این فقط به این معنی است که برای دیدن آن به میکروسکوپ نیاز دارید.
با این حال، زمانی که هوا خیلی مرطوب است و رطوبت زیادی در بسترهای اطراف وجود دارد، کپک شرایط مناسبی برای رشد پیدا می کند و به سطح مضری می رسد که شروع به ایجاد مشکلات می کند. زمانی که کپک شرایط مناسبی برای تولید مثل پیدا کرد، شروع به انتشار مواد ریزی به نام هاگ کپک می کند که به نوبه خود شروع به تکثیر کرده و روی سطوح آلوده پخش می شود. بدتر از آن، هاگ‌های کپک موجودات بسیار کوچک و سبکی هستند، و بنابراین، می‌توانند در هوا منتقل شوند و برای مدت طولانی در هوا معلق بمانند.
این باعث می‌شود در طول کارهای روزانه‌تان، اسپورهای خاصی را استنشاق کنید، لمس کنید یا با آنها تماس پیدا کنید و اگر این کار را انجام دهید، هاگ‌ها می‌توانند بسیاری از آلرژن‌ها را تحریک کنند و مشکلات تنفسی مختلفی برای شما ایجاد کنند.


این شامل :
آبریزش یا گرفتگی بینی
عطسه کردن
خس خس سینه
تنگی نفس
گلو درد
سرفه سینه
حملات آسم و شعله ور شدن آن برای افرادی که قبلاً از این بیماری رنج می برند
شروع آسم برای افرادی که این بیماری را ندارند
حساسیت بالاتر به عفونت قفسه سینه
سایر بیماری های تنفسی مانند برونشیت و رینیت

 

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟
بله، رطوبت خطرناک است و می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود، اما برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، خطر بیشتری دارد.
این شامل:
نوزادان و کودکان
افراد مسن
افرادی که پوست حساس یا اگزما دارند
افرادی که قبلاً از آسم و سایر بیماری های تنفسی رنج می برند
افراد سیگاری 
افراد مبتلا به سایر مشکلات ایمنی مانند سرطان
افرادی که از درمان های خاصی مانند شیمی درمانی استفاده می کنند.

 

حالا اگر خودتان را در میان این دسته از افراد پیدا کردید، نیازی به وحشت نیست. با این حال، به خاطر داشته باشید که شما کمی بیشتر مستعد مشکلات رطوبت هستید و بنابراین باید یک رویکرد پیشگیرانه برای کاهش هر گونه خطر مرتبط داشته باشید.

 

سایر مشکلات مرتبط با سطح رطوبت بالا :
مشکلات تنفسی تنها مشکلاتی نیستند که ممکن است به دلیل رطوبت زیاد با آن مواجه شوید.
در واقع، رطوبت همچنین می تواند بر راحتی و رفاه کلی شما تأثیر بگذارد و احساس شما را در فصول مختلف تغییر دهد.

 

رطوبت در هوای سرد چه تاثیری بر شما می گذارد؟ 
آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه می توانید در هوای سرد گرم بمانید؟
منظورم این است که وقتی کولری برای تامین گرما وجود ندارد، چه چیزی به شما احساس گرما می دهد؟
فکر می کنی این لباس توست؟ جواب درست بدن شماست. 
بله، وقتی دمای هوا کاهش می یابد، بدن شما شروع به گرما می کند و این چیزی است که شما را گرم نگه می دارد. تنها نقش لباس شما این است که گرمای تولید شده توسط بدن را به دام بیندازد و آن را در اطراف پوست شما نگه دارد. این توضیح می دهد که چرا پوشیدن لایه های بیشتر به ما کمک می کند تا احساس گرما کنیم. هر چه پیراهن های بیشتری بپوشید، گرمای بدن کمتری را از دست می دهید.
حال، وقتی هوا مرطوب است، چه اتفاقی برای این فرآیند خودگرم شدن می افتد؟
قابل ذکر است که بدن شما برای آزاد کردن گرما در آب نسبت به هوا دشوارتر است. بنابراین، وقتی بیرون مرطوب است، بدن شما باید تلاش بیشتری کند تا گرمای مورد نیاز برای گرم ماندن را آزاد کند. این می تواند باعث شود شما احساس خستگی و سردی بیشتری نسبت به زمانی که هوا خشک بود داشته باشید. 
تا به حال پرسیده اید که چرا دمای یکسان از یک مکان به مکان دیگر متفاوت است؟
فقط به این دلیل است که رطوبت باعث می شود هوای سرد سردتر شود. منظور این است که اگر درجه حرارت بیشتر از آنچه فکر می‌کنید احساس سردی می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که فقط در یک ناحیه سرد هستید که مانع از گرم شدن مناسب بدن شما می‌شود.


رطوبت در هوای گرم چه تاثیری بر شما می گذارد؟ 
همانطور که بدن شما به گرم ماندن در هوای سرد کمک می کند، در هوای گرم نیز به شما کمک می کند تا احساس خنکی بیشتری داشته باشید.
این چطوری کار میکنه؟ خوب، به سادگی با آزاد کردن عرق و تبخیر آن در هوا.
به همین دلیل است که در هوای گرم بیشتر عرق می کنیم. این فقط مکانیزمی است که بدن ما برای خنک شدن از آن استفاده می کند. با این اوصاف، به خاطر داشته باشید که تبخیر عرق در هوای خشک راحت تر از هوای مرطوب اتفاق می افتد. این به این دلیل است که هوای مرطوب از قبل دارای محتوای آب بالایی است و بنابراین بخار آب بیشتری را به راحتی هوای خشک نمی پذیرد.
در نتیجه، در یک فضای گرم و مرطوب، عرقی که تولید می کنید به سادگی بر روی پوست شما می نشیند و مدت زمان زیادی طول می کشد تا تبخیر شود.
حالا علاوه بر ناراحتی و احساس چسبناکی که این کار ایجاد می‌کند، باعث می‌شود احساس گرمای بیشتری هم کنید. چرا؟ صرفاً به این دلیل که عرق روی پوست شما تولید بیشتر عرق را کند می کند و بنابراین اجازه نمی دهد بدن شما آنطور که باید خنک شود.
بنابراین، این دو راه هستند که رطوبت می تواند بر ما تأثیر بگذارد، چه در هوای سرد و چه در هوای گرم.
اما قبل از اینکه ادامه دهیم، اجازه دهید آخرین نکته را در مورد خطر کپک زدن ذکر کنیم.
تنفس یا لمس هاگ های کپک نه تنها خطر مشکلات تنفسی را افزایش می دهد، بلکه می تواند باعث سردرد و راش، تحریک، حساسیت های پوستی، اگزما، درماتیت و سایر بیماری های پوستی شود.
علاوه بر این، کپک همچنین می‌تواند میکروارگانیسم‌های سمی به نام مایکوتوکسین‌ها را آزاد کند و اگر آنها استنشاق یا لمس شوند، می‌توانند باعث مشکلات سلامتی جدی مانند سندرم خستگی مزمن، پنومونی سمی، نارسایی کلیه و حتی سرطان شوند.

 

چگونه از مشکلات نم جلوگیری کنیم؟
اکنون که خطر هوای مرطوب و تأثیر آن بر سلامت کلی ما را درک کرده ایم، زمان آن است که در مورد اینکه چه کاری می توانیم برای به حداقل رساندن خطرات و جلوگیری از خطرات مرتبط انجام دهیم، بحث کنیم. 
اولین کاری که باید در اینجا انجام دهید این است که به دنبال تمام منابع رطوبت در ساختمان خود بگردید و آنها را بر اساس نوع طبقه بندی کنید.


به طور کلی 3 نوع اصلی نم وجود دارد. 
1-    افزایش رطوبت :
 زمانی رخ می دهد که آب زیر ساختمان از کف یا دیوارها بالا می رود. این معمولاً به دلیل نقص یا عدم وجود رطوبت در فونداسیون ساختمان ایجاد می شود.
2-    نم نافذ : 
مانند رطوبت در حال افزایش است، با این تفاوت که به صورت افقی حرکت می کند و نه عمودی. این بدان معنی است که به دلیل نشت آب از دیوارها و سقف ها، یا از آب بیرون (رطوبت یا باران) یا از نشت لوله یا شلنگ رخ می دهد.
3-    تراکم: 
این حالت زمانی اتفاق می افتد که هوای گرم و مرطوب با سطوح خنک تر تماس پیدا می کند و بخار آب اضافی به حالت مایع تبدیل می شود و قطرات آب را روی آن سطوح تشکیل می دهد.
بنابراین با بررسی تمام مشکلات نم در خانه خود شروع کنید و سعی کنید نوع هر یک را شناسایی کنید: نفوذ، افزایش یا متراکم شدن. 
اکنون اگر از رطوبت نافذ یا افزایشی رنج می‌برید، بهترین راه‌حل این است که یک متخصص را استخدام کنید و بگذارید کار را برای شما انجام دهد.
منظور این است که بله، شما می توانید خودتان مسائل را بررسی و تعمیر کنید، اما استخدام یک متخصص همیشه ارزش سرمایه گذاری را دارد. 
این افراد برای مقابله با تمام مشکلات نشت آموزش دیده اند و به شما کمک می کنند تا کل وضعیت را ارزیابی کنید و اقدامات اصلاحی لازم را پیشنهاد دهید.
تلاش برای رفع عیوب ساختاری، نشتی و شکستگی لوله ها می تواند باعث آسیب بیشتر و بدتر شدن وضعیت شود. البته ناگفته نماند که زمان، پول، انرژی و سردردهایی که ممکن است برای فهمیدن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است صرف کنید.

حالا، از طرف دیگر، اگر مشکل تراکم دارید، به طور کلی شما هستید که باید کار را انجام دهید و سعی کنید از همه دلایل متراکم جلوگیری کنید.
هدف ساده است: جلوگیری از برخورد بخار آب به سطوح خنک‌تر، جایی که می‌تواند به حالت مایع تبدیل شود و شروع به ایجاد مشکل کند.


برای این کار، در اینجا لیستی از اقدامات خوب است که ممکن است لازم باشد در نظر بگیرید:


تمام سطوح مرطوب و مواردی که قابل تعمیر نیستند را تعویض کنید. 
دیوار یا سقف آسیب دیده باعث آزاد شدن هاگ های کپک و ایجاد مشکلات تنفسی می شود حتی اگر مشکل تراکم نداشته باشید. بنابراین این اولین کاری است که باید انجام داد. 


روی یک دستگاه رطوبت گیر سرمایه گذاری کنید. 
این لوازم خانگی هوای مرطوب را می مکند، محتوای آب آن را حذف می کنند و آن را خشک و بدون رطوبت می کنند. این امر میزان بخار آب موجود در هوا را کاهش می دهد و در نتیجه خطر تراکم را کاهش می دهد. 


از تهویه مناسب در خانه خود اطمینان حاصل کنید. 
این می تواند به سادگی باز کردن پنجره ها باشد، اما سیستم تهویه همیشه بهترین راه است. هدف حفظ جریان ثابت هوای خشک است که از بیرون می آید و بنابراین سطح رطوبت داخل را کاهش می دهد.


حتما در آشپزخانه و حمام خود هودهای آشپزی و فن های استخراج کننده نصب کنید. 
این اجازه می دهد تا هوای مرطوب قبل از برخورد به سقف ها و متراکم شدن از بیرون خارج شود. 


دوش های کوتاه تری بگیرید، و اگر می توانید، از دوش های سرد نیز استفاده کنید.
هنگام حمام کردن یا آشپزی، مطمئن شوید که تمام درهای متصل به اتاق های دیگر را ببندید. شما می خواهید هوای مشکل ساز را در یک منطقه به دام بیندازید و از پخش شدن آن به تمام خانه خود جلوگیری کنید. 
اطمینان حاصل کنید که سطوح و اقلام مرطوب را در کمتر از 24 ساعت خشک کنید. به طور کلی، کپک و کپک کمتر از 48 ساعت طول می کشد تا شروع به رشد کنند.
لباس ها و اشیاء خیس را در اتاق های بسته قرار ندهید. شما می خواهید آنها را در یک منطقه باز، ترجیحاً بیرون، نگهداری کنید تا آب تبخیر شده از آن خارج شود. 
مواد جاذب رطوبت مانند برنج، جوش شیرین یا سیلیکاژل، برای جذب رطوبت عالی هستند، به خصوص در مکان‌های بسته و بسته مانند کمد، کمد، کشو.
تمام نکات بالا برای اتاق هایی که هوا به طور کلی گرم و مرطوب است حیاتی تر هستند. این شامل حمام، آشپزخانه، اتاق رختشویی، سالن بدنسازی، زیرزمین و غیره است.حالا هر راهی را که برای کاهش رطوبت در خانه انتخاب می کنید، مطمئن شوید که آن را به سطح خیلی پایین (و خطرناک) نرسانید. چرا؟ زیرا هوای بیش از حد خشک نیز می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha