۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

چه زمانی باید از رطوبت‌گیر استفاده کنید ؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 1 فروردین 1401
چه زمانی باید از رطوبت‌گیر استفاده کنید ؟

چه زمانی باید از رطوبت‌گیر استفاده کنید ؟

 ?When should you use a dehumidifier

رطوبت گیر

 

رطوبت‌گیرها دقیقاً ارزان‌ترین وسیله برای حذف رطوبت در خانه شما نیستند، به خصوص اگر می‌خواهید فضای بزرگ، مرطوب و سرد را عاری از رطوبت کنید. در عین حال، رطوبت گیرها می توانند سلامت شما را حفظ کنند و از هزینه کردن صدها دلار در آینده برای اصلاح کپک ها و خسارات ناشی از رطوبت  جلوگیری کنند. تصمیم برای استفاده از رطوبت‌گیر یا عدم استفاده از رطوبت‌گیر می‌تواند کاملاً نتیجه‌بخش باشد.
بنابراین، چه زمانی باید از رطوبت گیر استفاده کرد؟ شما بیشتر در اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز از رطوبت‌گیر استفاده می‌کنید. برخی از اقلیم ها و خانه ها دارای سطوح بالاتری از رطوبت هستند، بنابراین در این موارد به یک رطوبت گیر نیاز دارید. رطوبت‌گیرها می‌توانند به از بین بردن مشکلات ناشی از رطوبت موجود کمک کنند، اما باید به عنوان راهی برای جلوگیری از کپک زدن و مضرات ناشی از رطوبت در آینده در خانه شما مورد استفاده قرار گیرند.
موقعیت‌ها و زمان‌های خاصی وجود دارد که در طی آن‌ها به یک رطوبت‌گیر نیاز دارید. بیایید نگاهی بیندازیم که چه زمانی کارکردن رطوبت‌گیر منطقی است.
 
زمان استفاده از رطوبت گیر :
همه به یک رطوبت گیر نیاز ندارند، اما در اینجا برخی از دلایل اصلی که قطعاً نیاز به استفاده از آن دارید، آورده شده است.
خانه شما رطوبت بالایی دارد
شما می توانید  هزینه تهیه رطوبت گیر را بپردازید
زیرزمین دارای رطوبت و نم دارید
اواخر بهار تا اوایل پاییز است.
شما در منطقه ای با رطوبت بالا زندگی می کنید.
شما مشکلات قارچ و کپک دارید یا می خواهید در آینده از آنها جلوگیری کنید.

خانه شما رطوبت بالایی دارد :
به نظر می رسد استفاده از رطوبت گیر زمانی که اتاق  یا خانه شما مرطوب است بدیهی است. رطوبت بر حسب رطوبت نسبی (RH) اندازه گیری می شود که صرفاً تابعی از میزان رطوبت موجود در هوا در هر دمای معین در مقایسه با محیط کلی است. این همان اندازه گیری است که هواشناسان برای اطلاع از احتمال بارندگی در هر روز استفاده می کنند.
RH  داخل خانه باید بین 35 تا 45 درصد باقی بماند.
35 درصد حداقل چیزی است که برای هیدراته ماندن کافی برای زندگی در یک خانه لازم است، اما اگر گلو خشک و چشمانتان خشک باشد متوجه این موضوع خواهید شد. اگر اینطور است، شما به یک رطوبت ساز نیاز دارید، نه رطوبت گیر.

زمانی که سطح RH شما به بالای 45 تا 60 درصد برسد، رطوبت کافی برای تشکیل و رشد قارچها و کپک ها وجود دارد. این چیزی است که بیشتر مردم به آن توجه دارند. اگر  سطوح ٪ 70 RH  یا بالاتر باشد، زمان تشکیل قارچها و کپک ها است.
برای انجام این اندازه گیری ها، به یک رطوبت سنج نیاز دارید.
البته، همه افراد رطوبت سنج برای اندازه گیری دقیق سطوح RH ندارند. اغلب اوقات رطوبت این سطوح بسته به میزان رطوبت هوای بیرون نیز در نوسان هستند. اما حتی بدون استفاده از رطوبت سنج می توانید یک حس کلی از مرطوب بودن یا نبودن فضای داخلی خانه خود داشته باشید.
 در اینجا چند راه برای تشخیص وجود رطوبت بیش از حد در خانه وجود دارد:
اگر اتاق بوی کپک زدگی دارد، این اولین علامتی است که به یک رطوبت‌گیر نیاز دارید. بوی کپک نیز نشانه وجود کپک است، بنابراین علاوه بر خرید یک رطوبت گیر، باید اقدامات بیشتری را برای از بین بردن کپک اتاق انجام دهید.
کفپوش لمینت که ناگهان صدای جیر جیر می دهد و لبه های آن تابیده می شود، نشانه آن است که رطوبت هوا به آرامی خانه شما را تخریب می کند.
به گوشه‌های دیوارها و سقف‌های خود نگاه کنید تا ببینید آیا می‌توانید لکه‌های کپک یا رطوبت را تشخیص دهید.
رطوبت از زیر کاغذ دیواری و رنگ لاتکس روی دیوارها نفوذ می کند. آیا کاغذ دیواری شما کنده می شود و زیر رنگ لاتکس حباب هایی ایجاد می شود؟
اگر سطوح چوبی یا قالب گیری تاج چوبی دارید، به دنبال نشانه هایی از پوسیدگی آن باشید.
تراکم یکی از نشانه های اصلی رطوبت است. آیا شیشه های پنجره شما پر از رطوبت هستند یا می توانید از طریق پنجره به وضوح ببینید؟ یک لیوان شفاف در اتاق نشیمن یا اتاق خواب خود قرار دهید و آن را با چند تکه یخ پر کنید. آیا آب ذوب شده در قسمت بیرونی شیشه به حدی متراکم می شود که قطرات از کناره لیوان می ریزند یا می توانید مانند حالت عادی از طریق شیشه ببینید؟ اگر اولی باشد، مشکل رطوبت دارید.
ممکن است در جایی لوله چکه ای داشته باشید یا اگر لوله ها شروع به زنگ زدگی کرده اند، این حتی بیشتر نشان دهنده رطوبت بیش از حد است.
 
شما می توانید هزینه تهیه رطوبت گیر را بپردازید :

رطوبت‌گیرها می‌توانند به صورت‌حساب ماهانه برق شما کمی اضافه کنند، بنابراین ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا رطوبت‌گیر در بودجه شماست یا خیر. اگر خانه شما دارای رطوبت بالایی است، رطوبت‌گیر شما باید حداقل 12 ساعت در روز کار کند، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که دستگاهی باشد که فقط گاهی اوقات کار می‌کند.
نه تنها باید هزینه راه اندازی یک رطوبت گیر را بدانید، بلکه باید بدانید که رطوبت گیر چقدر بزرگ و چقدر قدرتمند است.
ظرفیت‌های رطوبت‌گیر بر اساس تعداد پیمانه‌ای از آب که دستگاه رطوبت‌گیر می‌تواند در هر دوره ۲۴ ساعته حذف کند، رتبه‌بندی می‌شود. 


زیرزمین دارای رطوبت بالا و نم دارید :
زیرزمین ها معمولاً به دلیل تماس با خاک مرطوب مرطوب تر هستند. زیرزمین های بسیار کمی هستند که نیازی به رطوبت گیر ندارند. زیرزمین ها می توانند در مورد سطوح رطوبت وسعت داشته باشند، در برخی از آنها رطوبت نسبی (RH)  تا 95٪ است.
از زحمت پرداخت هزاران دلار در آینده برای از بین بردن کپک و تهیه یک دستگاه رطوبت گیر برای جلوگیری از کپک خلاص شوید.
فقط اطمینان حاصل کنید که رطوبت گیر به اندازه کافی قدرتمند است و دارای درجه بندی بالایی برای حذف مقداری آب است که بسیار بالاتر از متراژ مربعی است که سازنده برای آن توصیه می کند. .
اواخر بهار تا اوایل پاییز است :
از آنجایی که بیشتر زمستان‌ها هوای خشک‌تری دارند، رطوبت‌گیر در آن زمان اغلب غیرفعال است. با این حال، هنگامی که بهار فرا می رسد، می توانید انتظار داشته باشید که رطوبت گیر شما در شبانه روز بیشتر کار کند و رطوبت هوا را بگیرد.
یک توصیه ای که ممکن است بخواهید پس از پایان «فصل رطوبت گیر» در به آن توجه کنید :
دستگاه های رطوبت گیر دارای سیم پیچ هایی هستند که در دمای سرد می توانند یخ بزنند. اگر قرار نیست رطوبت‌گیر را در طول زمستان مورد استفاده قرار دهید، مراقب تمیز کردن و نگهداری مناسب آن باشید. همچنین ممکن است بخواهید آن را در طبقه بالایی خانه خود که در زمستان گرمتر است، نگهداری کنید.
 
شما در منطقه ای با رطوبت بالا زندگی می کنید :
هوای بیرون نقش مهمی در زمانی که رطوبت‌گیر شما کار می‌کند و حتی اگر در وهله اول نیاز به تهیه آن داشته باشید، دارد. اگر RH در آب و هوای شما تا 50 درصد و بالاتر باقی می ماند، به یاد داشته باشید که خانه شما برای رشد کپک ایده آل خواهد بود.
اگر در ایالات متحده زندگی می کنید، ممکن است تعجب کنید که بیشتر آب و هوای این کشور حتی در ماه های زمستان در سطح 50٪ RH یا بالاتر قرار دارد.
اگر رطوبت‌گیر را روی حالت خودکار تنظیم کنید و منطقه شما مستعد باران دائمی باشد، به سرعت متوجه خواهید شد که رطوبت‌گیر عملاً هرگز خاموش نمی‌شود. 
 
شما مشکلات کپک و قارچ دارید یا می خواهید در آینده از آنها جلوگیری کنید.
اگر قبلاً خانه خود دچار کپک زدگی  شده است، فوراً به یک دستگاه رطوبت گیر نیاز دارید. امیدواریم کپک و قارچ زدگی از کنترل خارج نشده باشد و شما بتوانید با رطوبت گیر آن را کنترل کنید. اگرکپک زدگی در زیرزمین باشد، علاوه بر رطوبت‌گیر، روش‌های مختلفی برای از بین بردن قالب وجود دارد. 
اگر هنوز مشکل قارچ و کپک ندارید، برای جلوگیری از کپک زدن حتما یک دستگاه رطوبت گیر را توصیه می کنیم. همچنین سطوح ارگانیک مانند چسب پشت کاغذ دیواری، مبلمان چوبی و عایق برای جذب کپک محیط های مناسبی  هستند. سعی کنید چیزهایی را که در محیط  نیاز ندارید حذف یا تمیز کنید تا محیط کمتر با کپک ها سازگار باشد.
 
نتیجه :

امیدواریم به شما کمک کرده باشیم تصمیم بگیرید که آیا به رطوبت‌گیر نیاز دارید یا نه و چه زمانی باید آن را اجرا کنید.

دستگاه رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha