۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

اندازه رطوبت گیر

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 21 فروردین 1401
اندازه رطوبت گیر


اندازه رطوبت گیر
 Dehumidifier size

دستگاه رطوبت گیر


رطوبت گیرها برای از بین بردن رطوبت اضافی از فضاهای داخلی مفید هستند، بنابراین آسیب ناشی از آب و رشد مضر کپک و قارچ را کاهش می دهند. با این حال، این لوازم در طیف گسترده ای از اندازه ها و ظرفیت ها هستند، بنابراین ممکن است برای شما مشکل باشد که بفهمید کدام دستگاه رطوبت گیر برای فضای شما مناسب است. برای انتخاب رطوبت‌گیر مناسب، باید میزان بزرگی و مرطوب بودن فضای خود را ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب واحدی با ظرفیت بالاتر از آنچه برای فضایتان توصیه می‌شود، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و بیشترین بهره را از رطوبت‌گیر خود ببرید.

1-    تعیین نوع رطوبت گیر مورد نیاز :
 

اندازه رطوبت گیر


ابعاد اتاق یا منزل خود را اندازه گیری کنید. هنگام انتخاب رطوبت‌گیر، باید اندازه فضایی را که می‌خواهید رطوبت‌گیری کنید، در نظر بگیرید. اگر از قبل نمی دانید فضا چقدر است، از یک متر اندازه گیری برای اندازه گیری طول و عرض کف استفاده کنید. این اندازه ها را با هم ضرب کنید تا اندازه فضا را بر حسب مترمربع یا متر بیابید.
• به عنوان مثال، اگر با اتاقی کار می کنید که 12 فوت (3.7 متر) در 10 فوت (3.0 متر) است، پس مساحت آن 120 فوت مربع (11 متر مربع ) است.
آیا میدانستید؟ در اکثر ساختمان ها، سطح رطوبت نسبی ایده آل (RH) برای راحت نگه داشتن فضا و جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها حدود 40 تا 45 درصد است. اکثر دستگاه های رطوبت گیر دارای یک رطوبت سنج داخلی هستند که به شما امکان می دهد دستگاه را روی سطح رطوبت بهینه تنظیم کنید.     

2-    یک دستگاه رطوبت گیر کل خانه برای فضایی بزرگتر از 2500 فوت مربع (230 متر مربع ) تهیه کنید.

 

رطوبت گیر بزرگ


 اگر نیاز به رطوبت زدایی کل خانه دارید، ممکن است ارزش سرمایه گذاری روی یک دستگاه رطوبت گیر کل خانه را داشته باشد. می توانید واحدی را تهیه کنید که برای اتصال به سیستم گرمایش مرکزی یا هوا از قبل موجود طراحی شده باشد، یا یکی را انتخاب کنید که به تنهایی قابل نصب باشد. رطوبت گیرهای کل خانه برای کار در فضاهایی به بزرگی 3000 فوت مربع (280 متر مربع ) طراحی شده اند.
• در حالی که خرید این واحدها در ابتدا گران است، اما می توانند با کمک به عملکرد موثرتر تهویه مطبوع، در درازمدت در هزینه و انرژی شما صرفه جویی کنند.

3-    یک رطوبت‌گیر خشک‌کننده را برای محیطی خنک‌تر انتخاب کنید. 

 

رطوبت گیر


رطوبت گیرها در 2 نوع اصلی وجود دارند: خشک کننده و مبرد. در حالی که رطوبت‌دهنده‌های خشک‌کننده نسبت به مدل‌های مبرد دارای ظرفیت کمتری هستند، اما در دماهای پایین‌تر کارآمدتر عمل می‌کنند.
  به طور کلی، اگر دمای فضای شما به زیر (4 درجه سانتیگراد) می رسد، بهتر است از یک رطوبت گیر خشک کننده استفاده کنید.
• رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده از یک ماده آبدوست مانند سیلیکاژل برای بیرون کشیدن رطوبت از هوا استفاده می‌کنند. بسیاری از واحدهای مسکونی دارای کارتریج های یکبار مصرف هستند. اجرا کردن آنها معمولاً گرانتر است، اما در فضاهای خنک تر ترجیح داده می شوند.
• رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده همچنین این مزیت را دارند که نسبت به مدل‌های مبرد بی‌صدا هستند. 

4-    خرید مدل مبرد برای فضای گرم و مرطوب.

 

قیمت رطوبت گیر


 اگر فضای شما به طور مداوم گرم و مرطوب است، یک دستگاه رطوبت گیر مبرد ممکن است بهترین گزینه شما باشد. این رطوبت‌گیرها نسبت به مدل‌های رطوبت‌گیر دیگر دارای ظرفیت بالاتری هستند و در دماهای بالا کارآمدتر عمل می‌کنند.
• یک دستگاه رطوبت گیر مبرد از یک سیم پیچ تبادل حرارت برای استخراج رطوبت از هوا استفاده می کند. شما می توانید یک رطوبت گیر مبرد قابل حمل را برای فضاهای کوچکتر انتخاب کنید، یا برای یک گزینه کل خانه، می توانید یکی را انتخاب کنید که به سیستم هوای مرکزی شما متصل شود.
• اگر دما در فضایی که رطوبت‌گیر مبرد خود را در آن کار می‌کنید به زیر 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) برسد، ممکن است یخ روی سیم‌پیچ‌های اواپراتور ایجاد شود و از عملکرد صحیح دستگاه جلوگیری کند. برای جلوگیری از این اتفاق رطوبت گیری انتخاب کنید که دارای عملکرد یخ زدایی خودکار باشد.
• اگر می‌خواهید هوای مرطوب را به بیرون منتقل کنید، می‌توانید از هواکش رطوبت‌گیر استفاده کنید. اینها برای فضاهای   زیرزمین و اتاق زیر شیروانی مناسب هستند.

انتخاب ظرفیت رطوبت گیر
 
1-    به دنبال علائم رطوبت باشید تا بفهمید فضای شما چقدر مرطوب است.
 

رطوبت محیط


 در حالی که می توانید سطح دقیق رطوبت یک فضا را با استفاده از رطوبت سنج اندازه گیری کنید، معمولاً هنگام انتخاب رطوبت گیر، اندازه گیری دقیق لازم نیست. برای درک کلی از میزان رطوبت فضای خود، به دنبال شاخص های واضح رطوبت، مانند تراکم داخل پنجره ها یا نقاط مرطوب روی دیوارها باشید.
 مثلا: 
• اگر هوا شرجی یا مرطوب باشد و متوجه بوی کپک زدگی شدید فضای شما نسبتاً مرطوب است.
• یک فضای بسیار مرطوب همیشه بوی کپک می دهد و احساس رطوبت دارد. همچنین ممکن است متوجه لکه های مرطوب روی زمین یا دیوارها شوید.
• اگر فضا خیس باشد، ممکن است متوجه ریزش آب روی دیوارها یا کف یا نفوذ رطوبت در اطراف لبه‌های اتاق شوید. اتاق در تمام مدت احساس و بوی رطوبت خواهد داشت.
• یک فضای بسیار مرطوب دارای آب ثابت واضح روی زمین خواهد بود.
    
2-    یک رطوبت‌گیر با ظرفیت 10 تا 26 پینت آمریکا (4.7 تا 12.3 لیتر) برای فضایی با رطوبت متوسط تهیه کنید.
 

رطوبت گیر کوچک


 "اندازه" یک رطوبت گیر در واقع به ظرفیت آن اشاره دارد - یعنی اینکه چقدر آب می تواند در یک دوره 24 ساعته از هوا خارج کند. اگر فضای شما تا حدودی مرطوب است، نیازی به رطوبت‌گیر فوق‌العاده با ظرفیت بالا ندارید. مجموع ظرفیت مورد نیاز شما به بزرگی فضای شما بستگی دارد. 
مثلا :
• برای فضایی با مساحت 500 فوت مربع (46 متر مربع ) ، یک رطوبت‌گیر با ظرفیت 10 پینت باید کار کند.
• اگر فضای شما 1000 فوت مربع (93 متر مربع ) است، یک رطوبت گیر 14 پینتی تهیه کنید.
• برای فضایی به مساحت 1500 فوت مربع (140 متر مربع ) ، یک رطوبت گیر 18 پینتی تهیه کنید.
• برای یک فضای 2000 فوت مربعی (190 متر مربع ) ، یک رطوبت گیر 22 پینتی تهیه کنید.
• برای فضای 2500 فوت مربعی (230 متر مربع ) ، یک رطوبت گیر 30 پینتی تهیه کنید.
    
3-     یک رطوبت گیر 12-32  پینتی را برای فضای بسیار مرطوب انتخاب کنید. 
 

رطوبت گیر متوسط


اگر فضای شما خیلی مرطوب است (مثلاً همیشه کپک زده و دارای لکه های مرطوب روی زمین و دیوارها)، رطوبت گیر با ظرفیت بالاتر انتخاب کنید. شما باید اندازه فضا و همچنین میزان رطوبت را در نظر بگیرید. 
به عنوان مثال، رطوبت گیر را انتخاب کنید که: 
• 12 پینت آمریکا (5.7 لیتر) برای فضایی به مساحت 500 فوت مربع (46 متر مربع ) .
• 17 پینت آمریکا (8  لیتر) برای فضایی به مساحت 1000 فوت مربع (93 متر مربع ) .
• 22 پینت آمریکا (10 لیتر) برای فضایی به مساحت 1500 فوت مربع (140 متر مربع ) .
• 27 پینت آمریکا (13 لیتر) برای فضایی به مساحت 2000 فوت مربع (190 متر مربع ) .
• 32 پینت آمریکا (15 لیتر) برای فضایی به مساحت 2500 فوت مربع (230 متر مربع ).     

4-    یک رطوبت گیر 14 تا 38 پینت برای فضای مرطوب بخرید. 
 

خشک کن


برای فضاهای مرطوب (به عنوان مثال، جایی که تراوش یا تعریق روی دیوارها و کف وجود دارد)، به یک واحد قدرتمندتر نیاز دارید. ظرفیت رطوبت گیر خود را بر اساس اندازه فضای خود انتخاب کنید. 
به عنوان مثال، یک رطوبت گیر تهیه کنید که: 
• 14 پینت آمریکا (6.6 لیتر) برای فضایی به مساحت 500 فوت مربع (46 متر مربع ) .
• 20 پینت آمریکا (9.5 لیتر) برای فضایی به مساحت 1000 فوت مربع (93 متر مربع ) .
• 26 پینت آمریکا (12 لیتر) برای فضایی به مساحت 1500 فوت مربع (140 متر مربع ) .
• 32 پینت آمریکا (15 لیتر) برای فضایی به مساحت 2000 فوت مربع (190 متر مربع ) .
• 38 پینت آمریکا (18 لیتر) برای فضایی به مساحت 2500 فوت مربع (230 متر مربع ) .
    

5-    برای فضای بسیار مرطوب به سراغ رطوبت‌گیر 16 تا 44 آمریكایی پینتی بروید. 

 

دستگاه رطوبت گیر یزرگ

 
اگر فضای شما به اندازه ای مرطوب است که آب راکد داشته باشید، بر اساس اندازه فضای خود یک رطوبت گیر با ظرفیت بالا خریداری کنید.
 به عنوان مثال، یک رطوبت گیر تهیه کنید که :
• 16 پینت آمریکا (7.6 لیتر) برای فضایی به مساحت 500 فوت مربع (46 متر مربع ) .
• 23 پینت آمریکا (11 لیتر) برای فضایی به مساحت 1000 فوت مربع (93 متر مربع ) .
• 30 پینت آمریکا (14 لیتر) برای فضایی به مساحت 1500 فوت مربع (140 متر مربع ) .
• 37 پینت آمریکا (18 لیتر) برای فضایی به مساحت 2000 فوت مربع (190 متر مربع ) .
• 44 پینت آمریکا (21 لیتر) برای فضایی به مساحت 2500 فوت مربع (230 متر مربع ) .

6-    برای صرفه جویی در مصرف انرژی، رطوبت گیر را با امتیاز بالاتر از نیاز خود خریداری کنید. 
 

خرید رطوبت گیر


در حالی که خرید رطوبت‌گیرهای بزرگ‌تر در ابتدا گران‌تر است، ممکن است در نهایت با انتخاب دستگاهی با ظرفیت کمی بالاتر از حد لازم، در هزینه و انرژی صرفه‌جویی کنید. یک رطوبت گیر با ظرفیت بالاتر برای خشک نگه داشتن فضایی که دقیقاً ظرفیت توصیه شده برای اتاق است، سخت کار نخواهد کرد.
• به عنوان مثال، حتی اگر فقط یک اتاق کوچک را رطوبت زدایی می کنید - به عنوان مثال، یک اتاق خواب 144 فوت مربع (13.4 متر مربع ) - ممکن است ارزش داشته باشد که در یک رطوبت گیر با وسعت 500 فوت مربع (46 متر مربع) در اتاقی مشابه سرمایه گذاری کنید . 
•  شما می توانید رطوبت گیرهای قابل حمل بزرگ با ظرفیت حداکثر 70 پینت آمریکا (33 لیتر) در روز تهیه کنید.

نکته : 
علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و فرسودگی، تهیه رطوبت‌گیر بزرگ‌تر از آنچه نیاز دارید می‌تواند به شما کمک کند تا دستگاه را با تنظیمات پایین‌تر کار کنید، نویز را کاهش دهید.

پرسش و پاسخ تخصصی 
سوال :
چگونه بفهمم چه اندازه رطوبت گیر برای خانه خود نیاز دارم؟
ویکتور بلاوس کارشناس تهویه مطبوع
پاسخ کارشناس

متراژ مربع منطقه ای را که می خواهید رطوبت زدایی شود پیدا کنید. سپس، می‌توانید نمودار اندازه رطوبت‌گیر را بررسی کنید.

نکات :
• در حالی که یک دستگاه رطوبت گیر می تواند به خشک نگه داشتن یک اتاق یا خانه کمک کند، اگر در وهله اول سعی کنید رطوبت اضافی را از فضای خود دور نگه دارید ، بیشترین بهره را از آن خواهید برد. شما می توانید با استفاده از دریچه ها و فن های استخراج در آشپزخانه ها و حمام ، باز کردن پنجره ها و درها در زمانی که هوا سرد و خشک است، و فضای خود را به خوبی عایق بندی کرده ( در هوای سرد گرم نگه دارید )، خانه خود را خشک تر نگه دارید.
• بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی دارای رطوبت گیر داخلی هستند. اگر AC مرکزی دارید و فضای شما هنوز مرطوب است، یک تکنسین برسی کند تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند.
• به طور کلی، نیازی به انجام محاسبات دقیق (مانند میزان جریان هوا در فضای خود یا حجم دقیق منطقه ای که می خواهید رطوبت زدایی کنید) برای تعیین نوع رطوبت گیر مورد نیاز شما نیست. به سادگی به دنبال رطوبت گیر باشید که برای اندازه (بر حسب فوت مربع یا متر) و سطح رطوبت فضای شما رتبه بندی شده باشد.
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha