۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

آیا رطوبت در زمستان بیشتر است؟

نویسنده : www.banehbuy.com
آیا رطوبت در زمستان بیشتر است؟

آیا رطوبت در زمستان بیشتر است؟ 
 ?Is there more humidity in winter

 رطوبت خانه


رطوبت در زمستان بدتر و آزاردهنده تر است.
تاری پنجره ها، قطرات آب، هوای مرطوب، لباس ها و کاغذهای خیس، مشکل در تنفس و غیره همگی از پدیده هایی هستند که بیشتر در فصل های سرد و ماه های زمستان رخ می دهند.
این شاخص های بصری همچنین با باورهای رایجی مرتبط هستند که هوای گرم معمولاً خشک و هوای سرد مرطوب است و دمای پایین به طور کلی با سطوح رطوبت بالا مرتبط است.


پس آیا این ادعاها درست است؟ آیا واقعاً رطوبت در زمستان بدتر است؟ اگر چنین است، دلایل چیست؟ و برای جلوگیری از رطوبت ناخوشایند در هوای سرد چه کنیم؟
این چیزی است که ما سعی خواهیم کرد در این مقاله به آن پاسخ دهیم.
بله، معمولاً رطوبت در زمستان بدتر است. دمای پایین باعث کاهش توانایی هوا در حفظ بخار آب می شود. در نتیجه، رطوبت بسیار کمتری برای رسیدن هوای سرد به سطح تراکم نیاز دارد که در آن رطوبت ناخوشایند می شود و شرایط مطلوبی برای رشد کپک ها و آسیب ساختاری ایجاد می کند.


رطوبت و دما چقدر به هم مرتبط هستند؟
قبل از اینکه بحث کنیم که آیا رطوبت در زمستان بدتر است، ابتدا باید توضیح دهیم که رطوبت و دما چگونه با هم ارتباط دارند.
این برای موارد زیر بسیار مهم است، بنابراین اگر رابطه بین این دو را درک نکرده اید، لطفا این بخش کوتاه را نادیده نگیرید. 
به عنوان یک قانون کلی، هر چه هوا گرمتر باشد، بخار آب بیشتری را می تواند در خود نگه دارد. این بدان معناست که هوای گرم ظرفیت بیشتری برای نگهداری رطوبت و نم دارد. در نتیجه، برای رسیدن به تراکم، آب زیادی مصرف می شود که در آن قطرات شروع به تشکیل بر روی پنجره ها و سطوح می کنند. به عبارت دیگر برای اینکه هوای گرم به حد اشباع برسد نیاز به رطوبت زیادی دارد. از طرف دیگر، هوای سردتر ظرفیت نگهداری آب محدودی دارد، بنابراین برای رسیدن به حالت اشباع، رطوبت کمتری لازم است.
 

همه اینها به چه معناست؟ یعنی همین مقدار رطوبت می تواند برای هوای سرد کافی باشد تا رطوبت مشکل ساز شود و به اشباع برسد، در حالی که برای هوای گرم می تواند رطوبت کم باشد و هیچ تاثیری بر ما و اجسام اطرافمان نداشته باشد.
رطوبت نسبی یعنی همین.
رطوبت نسبی به سادگی به درصد مولکول های آب موجود در هوا در مقایسه با حداکثر مقداری که می تواند در خود نگه دارد اشاره دارد. در اینجا مراقب باشید که نمی توان در مورد رطوبت نسبی صحبت کرد مگر اینکه دمای هوا یکسان باشد. به این معنی که رطوبت نسبی 40 درصد در 80 درجه فارنهایت هیچ ارتباطی با رطوبت نسبی 40 درصد در 50 درجه فارنهایت ندارد.
رطوبت اولی بسیار بیشتر از دومی است حتی اگر رطوبت نسبی یکسان باشد. با این حال، هر دو در 40 درصد حداکثری هستند که می توانند داشته باشند.

پس در زمستان چه اتفاقی می افتد؟
اگر آنچه را که گفتیم دنبال کنید، احتمالاً پاسخ این را می دانید. اما اگر ندارید نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا بیشتر توضیح دهیم.
همانطور که می دانید دمای هوا در زمستان پایین تر است. در نتیجه، توانایی هوا در نگهداری رطوبت کاهش می یابد و کوچکترین مقدار بخار آب قادر به افزایش رطوبت نسبی می شود. منظور این است که در زمستان حداکثر رطوبتی که هوا می تواند داشته باشد بسیار کم تر است. بنابراین وقتی کمی رطوبت بیشتری به آن اضافه می کنیم، به سرعت به حالت اشباع نزدیک می شود و رطوبت نسبی به سرعت بالا می رود. به عبارت دیگر، رطوبت در دوره های سرد نسبت به دوره های گرم اهرم بیشتری دارد. اگر رطوبت کمی به هوا اضافه شود سریع اشباع می شود. 
همه اینها به چه معناست؟ این بدان معناست که هوا در زمستان نسبت به فعالیت هایی مانند حمام کردن، آشپزی، خشک کردن لباس و غیره بسیار حساس است. این فعالیت‌ها مولکول‌های آب بیشتری را به هوا اضافه می‌کنند و باعث تراکم بسیار آسان‌تر می‌شوند.
و البته، تراکم منجر به قطرات آب روی دیوارها، سطوح و پنجره ها می شود که به نوبه خود به لایه های عمیق تر نفوذ می کند و باعث آسیب ساختاری و شروع رشد کپک و قارچها می شود. تراکم همچنین باعث ناراحتی ما می شود زیرا بدن ما را خفه می کند و به ما اجازه تولید گرمای لازم برای احساس گرما در هوای سرد را نمی دهد. رسیدن به این سطح از رطوبت در تابستان چندان آسان نیست.
در هوای گرم، هوا ظرفیت نگهداری آب بسیار بیشتری دارد و برای رسیدن به تراکم، رطوبت بسیار بیشتری لازم است. بنابراین، فعالیت هایی مانند پخت و پز و حمام کردن تأثیر یکسانی بر رطوبت نسبی ندارند و قطرات تشکیل شده روی سطوح کمتر رخ می دهد.

فقدان تهویه نیز رطوبت را در زمستان بدتر می کند
در زمستان و برای اینکه فضای داخلی خود را گرم نگه داریم، ترجیح می دهیم پنجره ها را ببندیم و هوای سرد بیرون به داخل نفوذ نکند. این عدم تهویه یکی دیگر از دلایل بدتر شدن رطوبت در زمستان است.
اجازه دهید توضیح دهیم که چرا؟
وقتی از تبادل هوا با فضای بیرون خودداری می کنیم، هوای داخل با گرمایی که از طریق فعالیت های مختلف مانند پخت و پز، حمام کردن، عرق کردن و تنفس تولید می کنیم گرم می شود. اکنون که این کارها را انجام می دهیم (به طور خلاصه : زندگی) محتوای آب بیشتری به هوای داخلی اضافه می کنیم و آن را مرطوبت می کنیم. در اینجا، اما، ما قادر به احساس رطوبت در هوا نیستیم. چرا؟ از آنجایی که رطوبت نسبی هنوز کم است و در مقایسه با آنچه که هوا واقعا می تواند نگه دارد، ما هنوز در سطح رطوبت پایینی هستیم. به یاد داشته باشید، همانطور که هوا را گرم می کنیم، به آن ظرفیت بیشتری برای نگهداری آب می دهیم و برای ایجاد تراکم رطوبت بسیار بیشتری لازم است.

چه زمانی متوجه رطوبت می شویم؟
به سادگی زمانی که هوا با سطوح سرد برخورد می کند.
بله، وقتی هوای گرم پنجره ها، دیوارها و سایر سطوح سرد را در تماس با هوای سرد بیرون لمس می کند، به سرعت خنک می شود و ظرفیت آن برای نگهداری آب کاهش می یابد. در نتیجه، رطوبت ذخیره شده در آن هوا به شکل تراکم در معرض قرار می گیرد زیرا فضای کافی برای نگهداری بخار آب بیشتر وجود ندارد.
و بدیهی است که هنگامی که تراکم فرو می‌رود و قطرات آب روی سطوح و مبلمان تشکیل می‌شوند، محیطی مساعد برای رشد کپک‌ها و آسیب‌های ساختاری ایجاد می‌کنند.
تراکم نیز روی لباس ها و بدن ما می نشیند و گرم کردن را برای ما دشوار می کند. به همین دلیل است که خانه های مرطوب معمولا در زمستان سردتر هستند .

 

چگونه می توانیم رطوبت را در ماه های زمستان کاهش دهیم؟
خوشبختانه، چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش رطوبت در زمستان انجام دهید.

گرمایش :
گرمایش می تواند راه حل خوبی برای مقابله با رطوبت بیش از حد در زمستان باشد. یک بخاری یا تهویه مطبوع اولیه این کار را برای شما انجام می دهد، اما یک سیستم گرمایش مرکزی همیشه بهترین گزینه است. بخاری های مرکزی گرما را برای همه چیز در داخل ساختمان، از جمله دیوارها، مبلمان و سطوح دیگر، تامین می کنند. بنابراین تماس های بین هوای گرم و سطوح سرد را کاهش می دهند که همانطور که گفتیم منجر به تراکم و تشکیل قطرات می شود.
به طور کلی، هدف از گرمایش گرم کردن هوا و بسترهای اطراف آن است تا بتوانند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارند و در نتیجه رطوبت نسبی را کاهش داده و میعان را به تاخیر بیاندازند.

با در نظر گرفتن این موضوع، شایان ذکر است که گرم کردن راه حل مناسبی برای مشکلات رطوبت نیست، زیرا تنها تأثیر رطوبت را کاهش می دهد و آن را از هوا حذف نمی کند.
علاوه بر این، تکیه بر گرمایش برای رفع رطوبت مستلزم روشن کردن دائمی بخاری است و این می تواند در دراز مدت بسیار گران باشد.

دستگاه رطوبت گیر :
برای از بین بردن رطوبت هوا، باید روی یک دستگاه رطوبت گیر سرمایه گذاری کنید. این رطوبت گیرها هوای مرطوب را می مکنند، آن را خشک بدون آب می کنند. بنابراین، این بهترین راه حل برای رهایی از رطوبت بیش از حد در زمستان است زیرا به کاهش رطوبت هوا کمک می کند به طوری که هنگام تماس با سطوح سرد و خنک شدن، رطوبت نسبی کم می ماند و تراکم ایجاد نمی شود.
به طور کلی، اندازه رطوبت گیر مورد نیاز شما به اندازه ساختمانی که می خواهید خشک کنید بستگی دارد. رطوبت گیرهای بزرگتر اتاق های بیشتر و فضای وسیع تری را پوشش می دهند.
با این حال، سیستم رطوبت گیر مرکزی معمولاً گزینه ایده‌آلی است زیرا اجازه می‌دهد کل ساختمان را در حالی که به آرامی پشت دیوارها کار می‌کند پوشش دهد. رطوبت‌گیرهای مرکزی نیز نسبت به رطوبت‌گیرهای قابل حمل انرژی کمتری دارند و نیازی به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند.

تهویه :
هوا را زیاد در خانه خود نگه ندارید. همانطور که گفتیم نبود تهویه باعث بدتر شدن رطوبت در زمستان می شود. اگر طاقت باز کردن پنجره ها را ندارید، به خرید یک سیستم تهویه فکر کنید. این منبع هوای خشک را از بیرون ثابت نگه می دارد، بنابراین به حفظ سطح رطوبت در خانه شما در سطوح پایین کمک می کند.
اگر نمی توانید یک سیستم تهویه مرکزی که کل ساختمان را پوشش می دهد، بپردازید، باید بیشتر بر روی اتاق ها یا مکان هایی تمرکز کنید که در آن فعالیت های تولید گرما مانند پخت و پز، خشک کردن لباس، حمام کردن و غیره انجام می دهید.
همچنین، به شدت توصیه می شود که در آشپزخانه و دوش خود یک فن تهویه یا هود اجاق گاز داشته باشید تا بتوانید دود و هوای گرمی را که به بیرون ایجاد می کنید هدایت کنید و از تماس رطوبت با سقف ها و سطوح سرد جلوگیری کنید.

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha