۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

کنترل رطوبت در خانه

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 11 فروردین 1401
کنترل رطوبت در خانه


کنترل رطوبت اتاق

Humidity control of the house

رطوبت


چه به دلیل خاصی نیاز به تنظیم رطوبت در یک اتاق داشته باشید یا صرفاً برای راحتی بیشتر، رسیدن به سطح دقیقاً همان جایی که می خواهید کمی دشوار است. برای تنظیم دقیق، از یک رطوبت گیر برای حذف رطوبت هوا یا یک مرطوب کننده برای افزایش رطوبت استفاده کنید. همچنین برخی از گزینه‌های عالی برای DIY وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید، مانند راه‌اندازی فن‌های تهویه ، دوش گرفتن خنک‌تر، یا قرار دادن یک کاسه آب در نزدیکی یک منبع حرارتی برای تولید بخار.

1-    اندازه گیری رطوبت
روی یک رطوبت سنج سرمایه گذاری کنید تا میزان رطوبت مشخصی را در هر اتاق دریافت کنید. برای اتاق هایی که باید در رطوبت خاصی نگهداری شوند، مانند انبار خشکبار یا استودیو هنری، یا اتاق نگهداری گیاهان  یک رطوبت سنج سریع ترین و دقیق ترین مقدار رطوبت را در هر زمان به شما ارائه می دهد. آن را در اتاقی که نیاز به نظارت دارد نصب کنید و دستورالعمل های رطوبت سنج را برای خواندن دقیق آن دنبال کنید.
به طور کلی، رطوبت سنج ها بین 10 تا 40 دلار قیمت دارند، فقط بسته به برند و قابلیت های آن.
برای اطمینان از خواندن دقیق، رطوبت سنج خود را دور از آشپزخانه و حمام خود قرار دهید.
 

رطوبت سنج

 

2-    از نظر رطوبت پنجره ها را بررسی کنید.
 اگر پنجره‌های هر اتاق مه آلود هستند، یا اگر می‌توانید تراکم رطوبت را روی پنجره‌ها ببینید، به این معنی است که رطوبت داخل اتاق در سطح بالایی قرار دارد. رطوبت بیش از حد در یک اتاق باعث می‌شود داخل پنجره‌ها مه‌آلود شود، به این معنی که برای بازگرداندن تعادل آن باید رطوبت اتاق را از بین ببرید. 
به این فکر کنید که چه زمانی دوش می‌گیرید و چگونه پنجره‌ها و آینه‌ها معمولاً هنگام بیرون آمدن از بخار پوشیده می‌شوند. این به این دلیل است که سطح رطوبت هوا در حین جریان آب به دلیل دمای آب و بخار تولید شده توسط آن به شدت افزایش می یابد.
همچنین به رطوبت یا لکه های مرطوب روی دیوارها یا سقف و همچنین احساس گرفتگی نفس هنگام ورود به اتاق توجه کنید.
 

رطوبت خانه


3-    دیوارها و سقف ها را برای رشد کپک ها بررسی کنید.
 این یک نشانه احتمالی است که یک اتاق بیش از حد مرطوب است. رطوبت موجود در هوا و دیوارها نمی تواند به طور کامل تبخیر شود، و این باعث ایجاد بستری برای رشد قارچ و سایر باکتری ها می شود. یک دستگاه رطوبت گیر می تواند به حذف رطوبت اضافی از اتاق کمک کند تا بتوانید با کپک و قارچها مقابله کنید و از بازگشت آن جلوگیری کنید. همچنین ممکن است متوجه بوی کپک زدگی در اتاق شوید.
 به خاطر داشته باشید که کپک زدن گاهی اوقات توسط منبع دیگری از آب، مانند سقف یا شیر آب در اثر نشتی ایجاد می شود، و ممکن است به طور خاص به دلیل رطوبت بیش از حد نباشد. اگر اینطور است، برای رفع مشکل کپک باید به نشتی رسیدگی شود.
حمام یک مکان معمولی است که ممکن است متوجه رشد کپک شوید. اگر چنین است، مطمئن شوید که همیشه هنگام دوش گرفتن از فن تهویه استفاده کنید تا هوای مرطوب را فیلتر کنید. اگر فن تهویه ندارید، در یا پنجره را باز بگذارید تا بخار حاصل از حمام جای دیگری برای خروج داشته باشد.
زیرزمین قسمت دیگری است که ممکن است متوجه رشد کپک شوید. زیرزمین ها معمولا مرطوب هستند. برای مبارزه با کپک زیرزمین، یک رطوبت گیر را اجرا کنید تا رطوبت اضافی هوا را از بین ببرد.
 

رطوبت و کپک


 
4-    تصویر با عنوان کنترل رطوبت در اتاق مرحله 
به میزان استاتیکی که در روز تجربه می کنید توجه کنید. به خصوص در ماه های سردتر، ممکن است به دلیل سطح پایین رطوبت در خانه، دچار استاتیک بیش از حد شوید. برای افزایش سطح رطوبت هوا به 40 تا 45 درصد، یک مرطوب کننده راه اندازی کنید. 
وقتی ملحفه‌های خود را عوض می‌کنید یا رختخوابتان را مرتب می‌کنید ، احتمالاً متوجه می‌شوید که با گلوی خشک از خواب بیدار شده‌اید یا پوستتان خشک شده است. اینها نشانه های دیگری هستند که نشان می دهد یک اتاق ممکن است به رطوبت اضافی نیاز داشته باشد.
نکته : اگر پوست شما خشک است و با الکتریسیته ساکن بیش از حد روبرو هستید، پوست خود را مرطوب نگه دارید. بعد از حمام، لوسیون مرطوب کننده را به تمام بدن خود بمالید و در طول روز روی دستان خود بمالید.
 

عوارض رطوبت

 

کاهش رطوبت
1-    یک دستگاه رطوبت گیر را تهیه کنید تا رطوبت اضافی هوا را از بین ببرید. 
این بهترین راه برای کنترل رطوبت در یک اتاق است، به خصوص اگر این سطح رطوبت نیاز به حفظ منظم داشته باشد. هنگام خرید رطوبت‌گیر، قابلیت‌های دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازهای شما را برآورده می‌کند: آیا هنگامی که سطح رطوبت به یک نقطه خاص می‌رسد، به طور خودکار روشن/خاموش می‌شود. ظرفیت مخزن آب آب چقدر است و هر چند وقت یکبار نیاز به تخلیه دارد. آیا دارای ویژگی یخ زدایی خودکار است؟ 
برای اتاق‌های حساس به رطوبت، مانند انبارهای خشکبار، استودیوهای هنری، یا کتابخانه‌ها، یک رطوبت‌گیر قابل تنظیم سرمایه‌گذاری عالی است. شما سطح رطوبت مورد نیاز را تنظیم می کنید و دستگاه به طور خودکار خاموش یا در صورت نیاز روشن می شود.

 

دستگاه رطوبت گیر

 

2-    هنگام پخت و پز یا انجام سایر فعالیت های تولید گرما از فن های خروجی استفاده کنید. 
اگر رطوبت اتاقی که می‌خواهید کنترل کنید در یک فضای مشترک مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن یا حمام است، می‌توانید با فن‌ها رطوبت را پایین نگه دارید. بیشتر اجاق‌ها مانند بسیاری از حمام‌ها مجهز به فن‌های خروجی هستند. این فن ها به فیلتر هوای بخاردار کمک می کنند که می تواند به سرعت اتاق را گرم کند. اگر در جایی که به آن نیاز دارید فن تهویه ندارید، از یک پنکه ایستاده یا یک پنکه پایه کوتاه استفاده کنید  آن را طوری قرار دهید که هوا از اتاقی که در آن هستید خارج شود. 
حتی تنها روشن کردن یک پنکه سقفی می تواند به کاهش رطوبت در اتاق کمک کند، اما تأثیر زیادی روی فضای زیاد نخواهد داشت. اگر هوای بیرون خشک‌تر از هوای داخل باشد و اگر بتوانید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای مرطوب از داخل به بیرون به گردش درآید، استفاده از پنکه سقفی برای کاهش رطوبت بهترین کار خواهد بود. هرچه فضا بسته تر باشد (مانند اتاق خواب با درهای بسته)، این کار موثرتر خواهد بود.
  

فن تهویه

 

3-    اگر هوای بیرون کمتر از داخل آن مرطوب است، پنجره را باز کنید. 
این یک روش ساده است که می تواند هنگام کار در یک اتاق مرطوب کمی رطوبت را کاهش دهد. برای تعیین سطح رطوبت در بیرون، استفاده از دستگاه رطوبت سنج در فضای باز ایده خوبی است، زیرا دما به خودی خود بهترین شاخص برای سطوح رطوبت نیست. شما همچنین می توانید اغلب به صورت آنلاین نگاه کنید تا رطوبت فعلی را برای منطقه خاص خود دریافت کنید. 
اگر خانه خود را ترک می‌کنید، مطمئن شوید که پنجره‌ها را پشت سر هم ببندید یا از چفت‌های امنیتی استفاده کنید تا خانه‌تان در معرض خطر مزاحمان قرار نگیرد.
هشدار: اگر بیرون باران می بارد یا هوا شرجی است ، از باز کردن پنجره خودداری کنید. آب می تواند وارد خانه شما شود و به جای کمک به رفع آن، به رطوبت بیش از حد کمک کند.
 

کاهش رطوبت

 

4-    درها را بسته نگه دارید تا رطوبت اتاق های دیگر خارج شود. 
به خصوص اگر در یک اتاق خاص، مانند حمام یا زیرزمین، از رطوبت‌گیر یا پنکه استفاده می‌کنید، اگر اتاق را بسته نگه دارید، به کارآمدتر شدن کارها کمک می‌کند. در صورت بسته بودن در و پنجره ها رطوبت گیر برای حفظ سطح مناسب رطوبت کار سختی نخواهد داشت. 
اگر پنجره ها یا درها خوب بسته نمی شوند آنها را تعمیر کنید. این همچنین می تواند به نگه داشتن یک اتاق در سطح مناسب رطوبت کمک می کند.
اگر به دنبال رطوبت زدایی کل خانه خود هستید، بهتر است که رطوبت گیر را در یک مکان مرکزی قرار دهید و تمام درهای داخلی خانه خود را باز نگه دارید. بسته به اینکه فضای شما چقدر بزرگ است، ممکن است به بیش از یک دستگاه رطوبت گیر نیاز داشته باشید.
 

از بین بردن رطوبت

 

5-    دوش های کوتاه تر و خنک تر بگیرید تا بخار کمتری به اتاق وارد شود. 
این به طور عمده بر رطوبت حمام و مناطق اطراف آن تأثیر می گذارد. اگر برای دوش گرفتن در آب سرد مشکل دارید، سعی کنید به مرور زمان تغییراتی در دما ایجاد کنید. برای مثال، دوش را با دمای معمولی خود شروع کنید، سپس در نیمه راه، آن را پایین بیاورید تا آب ولرم شود. در پایان، دما را تا انتها کاهش دهید و دوش گرفتن خود را با چند دقیقه آب سرد به پایان برسانید. 
دوش گرفتن کوتاه‌تر و خنک‌تر نه تنها به حفظ سطح رطوبت حمام کمک می‌کند، بلکه در هزینه قبض آب نیز صرفه‌جویی می‌کند.
 

حذف رطوبت

 

افزایش رطوبت
1-    برای افزودن رطوبت بیشتر به هوا، یک مرطوب کننده راه اندازی کنید. 
مرطوب‌کننده‌ها برای اتاق‌هایی که خشک می‌شوند عالی هستند، به‌ویژه  این خشکی هوا در آب‌وهوای سردتر یا در ماه‌های سردتر می‌تواند مشکل ساز شود. اگر با خشکی پوست، خشکی سینوس ها یا استاتیک مشکل دارید، سعی کنید از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت بیشتری به هوا وارد شود. هر 2 تا 3 روز یکبار آب دستگاه رطوبت ساز خود را عوض کنید و هفته ای دو بار آن را تمیز کنید تا کپک نزند.
همیشه قبل از استفاده از مرطوب کننده، دفترچه راهنما را بخوانید. برخی از انواع به نوع خاصی از آب نیاز دارند، برخی هوا را مه آلود می کنند (در این صورت شما نمی خواهید آن را نزدیک پارچه قرار دهید)، در حالی که برخی دیگر ممکن است از بخار خنک یا گرم استفاده کنند.
هشدار: حتی اگر به طور مرتب از مرطوب کننده خود استفاده نمی کنید، آن را حداقل به صورت هفتگی تمیز کنید. آب داخل می تواند باعث رشد کپک شود، حتی اگر دستگاه روشن نباشد.
 

رطوبت ساز

 

2-    یک کاسه آب را نزدیک سیستم گرمایشی قرار دهید تا بخار ایجاد شود.
 اگر نیازی به کاهش منظم رطوبت در یک اتاق ندارید، رطوبت ساز موقت خود را ایجاد کنید. یک کاسه فلزی را با آب پر کنید و آن را روی یک دستگاه گرمایش قرار دهید. همانطور که حرارت کاسه را گرم می کند، بخار ایجاد می کند. بخار باعث افزایش رطوبت هوا می شود. 
به طور مثال ، به جای مایکروویو جهت گرم کردن آب، از یک کتری چای برای گرم کردن آب استفاده کنید تا بخار بیشتری وارد هوا شود.
هرگز از یک کاسه پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا ممکن است در صورت قرار دادن روی سیستم گرمایش ذوب شود.
 

افزایش رطوبت

 

3-    به جای استفاده از خشک کن، اجازه دهید لباس های شسته شده در هوا خشک شوند.
 نه تنها در قبض انرژی خود صرفه جویی می کنید، بلکه رطوبت بیشتری نیز به هوا اضافه می کنید. به عنوان مثال، اگر اتاق خواب شما همیشه خشک است، یک قفسه خشک کن قرار دهید و از آن برای خشک کردن لباس های خود استفاده کنید. درب اتاق خواب را بسته نگه دارید تا رطوبت جدید در اتاق خواب حفظ شود. 
این کار رطوبت زیادی به اتاق اضافه نمی کند، اما می تواند تفاوتی قطعی برای راحتی شما ایجاد کند.
 

خشک کن لباس

 

4-    گیاهان آپارتمانی را به اتاق اضافه کنید تا رطوبت هوا افزایش یابد.
 هنگامی که گیاهان تعرق می کنند، آبی که به برگ ها می رسد در هوا تبخیر می شود که به نوبه خود باعث افزایش رطوبت می شود. به علاوه، گیاهان به حذف آلاینده های هوا که می توانند باعث تحریک شوند کمک می کنند. اگر قفسه یا فضای پیشخوان برای افزودن گیاهان ندارید، یک قلاب از سقف نصب کنید تا بتوانید گیاه را آویزان کنید.
از طرف دیگر، اگر خانه شما رطوبت بیش از حدی دارد و گیاهان آپارتمانی زیادی دارید، برای کمک به کاهش سطح رطوبت، برخی از آنها را حذف کنید.
 

رطوبت استاندارد

 

پرسش و پاسخ تخصصی
سوال
اگر از رطوبت ساز استفاده می کنم اما درها و پنجره هایم بسته هستند، چگونه می توانم رطوبت اتاقم را کنترل کنم؟
ویکتور بلاوس کارشناس تهویه مطبوع
پاسخ کارشناس
بسیاری از دستگاه های مرطوب کننده دارای سنسورهای از پیش نصب شده برای کنترل رطوبت در اتاقی هستند که در آن قرار دارند. اگر مال شما اینطور نیست، می توانید از یک رطوبت سنج دیجیتال برای اندازه گیری رطوبت استفاده کنید - یک محیط سالم و راحت در محدوده 40-50٪ خواهد بود.

نکات :
اگر عمدتاً نگران راحتی هستید، سعی کنید رطوبت اتاق خود را در حدود 45 درصد نگه دارید. به طور کلی، رطوبت زیر 30 درصد آنقدر خشک است که نمی توانید احساس راحتی کنید، و رطوبت بیش از 50 درصد باعث می شود اتاق بیش از حد گرم و چسبنده شود. 
اگر آماده نیستید هزینه رطوبت‌ساز یا رطوبت‌گیر را متعهد شوید، ابتدا برخی از گزینه‌های دیگر را امتحان کنید تا ببینید آیا این مشکل را حل می‌کند یا خیر. شما باید ظرف یک یا دو روز بفهمید که آیا تفاوتی ایجاد خواهد کرد یا خیر.
 

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha