۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت داخلی خانه

نویسنده : www.banehbuy.com
رطوبت داخلی خانه

رطوبت داخلی ایده آل برای خانه شما چیست؟

?What Is The Ideal Indoor Humidity For Your Home

رطوبت

 

کنترل رطوبت در خانه شما در تمام طول سال مهم است. شاید ندانید، اما سطح رطوبت نقشی حیاتی در سلامت، ایمنی و آسایش شما و خانواده‌تان دارد. گاهی اوقات، رطوبت خانه شما مناسب نیست. ممکن است خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. هر دو می توانند از خفیف ناراحت کننده تا غیرقابل تحمل و آسیب رسان متغیر باشند. 
این مقاله در مورد سطوح ایده آل رطوبت داخلی، نحوه اندازه گیری آن، نحوه مدیریت آن، و چرا رطوبت بسیار مهم است بحث می کند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.
 

رطوبت خانه


رطوبت خانه شما چقدر باید باشد؟
رطوبت در خانه شما مقدار بخار آب موجود در هوا است که به طور کلی در ارتباط با دما در نظر گرفته می شود - سطح بخار آبی که هوا می تواند با نوسانات دما تغییر کند.
سطوح رطوبتی که به طور مداوم بیش از حد بالا یا پایین هستند می توانند مشکلات مختلفی را در خانه شما ایجاد کنند، بنابراین حفظ سطح توصیه شده ضروری است. سطح رطوبت نسبی ایده آل (RH) برای خانه شما به زمان سال، دما و چیزهای دیگر بستگی دارد. 
با این حال، به طور کلی، سطح رطوبت در خانه شما باید بین 45 تا 50٪ درصد  برای راحتی و ایمنی ایده آل باشد. 
EPA  برای کاهش رشد کپک ها و انتشار عوامل بیماری زا مانند COVID-19، رطوبت داخلی را بین این درصدها توصیه می کند. 
اطلاعات : سطوح رطوبت بالاتر از 50% RH باعث رشد میکروب، قارچ و کپک می شود و سطوح زیر 40% RH به پاتوژن ها (مانند ویروس ها) اجازه می دهد در هوا معلق شوند و راحت تر پخش شوند. 
با این حال، بهترین سطح برای شما ممکن است بر اساس عوامل خاص، مانند شرایط بیرونی، نگهداری از خانه و هرگونه نگرانی سلامتی، تا حدودی متفاوت باشد. 


رطوبت خانه در زمستان چقدر باید باشد؟

 

رطوبت در زمستان

 
رطوبت ایده آل داخل ساختمان معمولاً بین 30 تا 50 درصد در طول ماه های زمستان کاهش می یابد. احتمالاً در طول زمستان متوجه تفاوت سطح رطوبت خواهید شد، به خصوص اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید. 
اطلاعات :  هوای سردتر نمی تواند به اندازه هوای گرم رطوبت را در خود نگه دارد، بنابراین هوای سرد معمولا خشک کننده است.  
با این حال، در طول زمستان، خانه شما مستعد تشکیل تراکم در سطوح مختلف خانه شما است. هوای گرم و مرطوب داخل خانه می تواند بر روی سطوح سرد در سراسر خانه مانند پنجره ها و درها متراکم شود. 
این به این دلیل است که هوای سرد نمی تواند به اندازه هوای گرم رطوبت را در خود نگه دارد. بنابراین، بهتر است در طول زمستان رطوبت کمتری را در محیط داخلی حفظ کنید تا از تراکم جلوگیری شود. 
چرا باید به تراکم اهمیت دهید؟

تراکم ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما اگر پنجره های شما دائماً رطوبت داشته باشند، کپک می تواند رشد کند. بدیهی است که شما نمی خواهید کپک در خانه خود داشته باشید.
توجه : حتی اگر کپک ظاهر نشود، تراکم همچنان می تواند مشکل ساز باشد. با گذشت زمان، رطوبت می تواند به داخل پنجره های شما نشت کند و به آنها آسیب برساند. چوب های پوسیده، دیوارهای خشک خیس، و صورتحساب تعمیرات گران قیمت احتمالاً در لیست کریسمس شما نیستند. 


رطوبت خانه در تابستان چقدر باید باشد؟
از سوی دیگر، براکت درصد رطوبت ایده آل برای دمای تابستان متفاوت از ماه های زمستان به نظر می رسد. رطوبت کامل داخل خانه در تابستان بین 40 تا 50 درصد است. 
توجه :  برخلاف دمای خنک هوا در زمستان، هوای تابستان بسیار گرمتر است و بنابراین می تواند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد. خانه شما به طور قابل توجهی بیشتر مستعد تشکیل کپک بر روی سطوح مختلف در طول تابستان است. 
وضعیت مشابه تراکم زمستانه ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، اگر سیستم تهویه مطبوع خود را در حالت فول دارید و نمی تواند هوا را به اندازه کافی مرطوب کند ، ممکن است مشکل میعان داشته باشید. 
این امر به ویژه در مناطقی با رطوبت بالا در فضای باز مشکل ساز است .
 اگر در مناطق شرجی و رطوبت بالا زندگی می کنید، مراقب باشید. ممکن است برای کمک به پایین نگه داشتن رطوبت به یک دستگاه رطوبت گیر نیاز داشته باشید.
از آنجایی که اشیایی در خانه شما مانند پنجره ها، دیوارها، مبلمان و غیره گرما را نگه می دارند، روشن شدن سیستم  AC سرد روی آنها ممکن است به دلیل رطوبت بالا باعث ایجاد تراکم در آنها شود. 


نحوه اندازه گیری رطوبت در خانه
 

اندازه گیری رطوبت


رطوبت سنج ها یک راه عالی برای نظارت بر سطوح رطوبت نسبی در خانه شما هستند. این دستگاه ها عموماً ارزان هستند، بنابراین می توانید چندین گیج را بدون صرف هزینه زیاد خریداری کنید. 
توجه:  سطوح رطوبت می تواند از یک اتاق به اتاق دیگر متفاوت باشد، بنابراین نظارت بر سطوح در اتاق های مختلف ضروری است.  برای مثال، زیرزمین‌ها نسبت به اتاق‌های دیگر مرطوب‌تر هستند، زیرا هوا خنک‌تر است و رطوبت از زمین می‌تواند از دیوارهای زیرزمین نفوذ کند.
اگر رطوبت در یک قسمت از خانه شما به شدت متفاوت از قسمت دیگر است، باید راه حلی برای حفظ سطح ثابت پیدا کنید. به عنوان مثال، ممکن است در یک اتاق 50 درصد باشد در حالی که در منطقه دیگر کمتر باشد. 
در این مواقع، یک رطوبت‌گیر قابل حمل به شوالیه شما در زره درخشان تبدیل می‌شود تا از خانه شما در برابر رطوبت بدی که جرأت می‌کند پا به قلمرو شما بگذارد محافظت کند. 


رطوبت در خانه ای با تهویه مطبوع چقدر باید باشد؟
 

حذف رطوبت


حتی با تهویه مطبوع، سطوح رطوبت باید در همان محدوده ای باشد که قبلا ذکر کردیم - بین 40٪ تا 50٪ . یکی از عملکردهای کولر گازی حذف رطوبت اضافی از هوا می باشد. با این حال، اگر سیستم به درستی کار نکند، ممکن است با سطوح رطوبت بیش از حد بالا مقابله کنید. 
به عنوان مثال، اگر واحد AC سیکل کوتاهی داشته باشد ، که یک مشکل رایج در واحدهای بزرگ‌تر است، زمان کافی برای حذف رطوبت هوا در چرخه‌های سریع به اندازه کافی نخواهد داشت. یا اگر فن به طور مداوم کار کند، ممکن است متوجه رطوبت بالا شوید. هنگامی که فن به طور مداوم کار می کند، کویل خنک کننده اواپراتور برای حفظ دمای ثابت در خانه شما چرخه ای روشن و خاموش می کند. هنگامی که کویل خنک است، هنگامی که آب از هوا بر روی کویل ها متراکم می شود، هوا را خنک می کند و رطوبت را از بین می برد. اگر در حالی که عملکرد خنک کننده خاموش است، فن روشن بماند، فن رطوبت را از کویل به خانه شما باز می گرداند. تغییر دادن فن به "خودکار" می تواند این مشکل را اصلاح کند.


چرا باید به سطوح رطوبت اهمیت داد؟

 

مشکلات رطوبت خانه

 

رطوبت یکی از موارد مهمی است که باید در خانه خود کنترل کنید. چرا؟ می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد و به خانه شما آسیب برساند.  


مسائل مربوط به سلامت
رطوبت زیاد در خانه شما می تواند سلامتی شما را خراب کند. هنگامی که رطوبت خیلی کم است، با مشکلات مربوط به هوای خشک مواجه می شوید. هوای خشک می تواند باعث خشکی پوست، خشکی بینی و گلو و افزایش خطر سرماخوردگی شما و خانواده تان شود. مطالعات ارتباط بین سطوح رطوبت و بقای ویروس های آنفولانزا و COVID-19 در هوا و سطوح مختلف را تأیید می کنند. میزان بقای ویروس افزایش می‌یابد و در رطوبت‌های پایین‌تر مسری‌تر می‌شود.
از طرف دیگر، رطوبت بالا برای سلامتی شما نیز مفید نیست. رطوبت بالا اغلب دست به دست هم می دهد که دمای بالا را ایجاد می کند که ترکیبی مرگبار ایجاد می کند. هنگامی که سطح رطوبت خیلی زیاد است، عرق نمی تواند به سرعت تبخیر شود و در مکانیسم های طبیعی بدن برای خنک کردن خود ( تنظیم حرارت از طریق خنک کننده تبخیری ) اختلال ایجاد می کند.  خطر گرمازدگی شما با این ترکیب افزایش می‌یابد، به غیر از مشکلات اضافی مانند مشکلات کم‌آبی بدن، گرفتگی عضلات، غش، خستگی و غیره. اما، با فرض اینکه تهویه مطبوع دارید، احتمال گرمازدگی شما بسیار کم است. افراد مبتلا به آسم یا سایر مشکلات تنفسی اغلب با سطوح رطوبت بالا دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر این، اگر سطوح RH داخل ساختمان خیلی بالا باشد، ممکن است افراد با درماتیت و سایر مسائل مربوط به پوست دچار مشکل شوند. 

 

سطوح راحتی
سطوح رطوبت بسیار زیاد همچنین سطح راحتی کلی شما را کاهش می دهد. هنگامی که هوا خیلی خشک است، ممکن است در تنفس دچار مشکل شوید. علاوه بر این، مسائل مربوط به سلامتی، مانند خشکی پوست و خشکی بینی و گلو، یک تجربه ناراحت کننده ایجاد می کند. 
وقتی هوا مرطوب است، به خصوص در تابستان، محیطی آرام در خانه خود خواهید داشت. اگر دستگاه تهویه مطبوع دارید، ممکن است هوای خانه شما خنک باشد، اما رطوبت بیش از حد هوا باعث می‌شود هوا سرد و ناراحت‌کننده باشد.


مشکلات آلاینده های بیولوژیکی
جدا از مسائل آسایش و سلامتی، سطوح رطوبت شدید می تواند مشکل آلاینده های بیولوژیکی را ایجاد کند. این شامل بازدیدکنندگان ناخواسته مانند کپک، قارچ، باکتری، ویروس و کنه گرد و غبار می شود.علاوه بر مهمانان ناخواسته، این آلاینده‌ها می‌توانند در افرادی که مشکلات تنفسی دارند، شعله‌ور شوند. 
اگر کپک در خانه شما ریشه محکمی پیدا کند ، هاگ ها ممکن است در اطراف خانه شما با جریان AC پخش شوند. در حالی که استنشاق هر نوع اسپور کپک برای سلامتی شما خوب نیست، برخی از انواع کپک‌ها می‌توانند مشکلات سلامتی بدتری نسبت به سایرین ایجاد کنند. 
تعدادی از علائم مشخصه تنفس یا تماس کپک شامل علائم آلرژیک مانند بثورات پوستی، سردرد، تحریک ریه، سوزش چشم و غیره است.  به علاوه، سطوح نامناسب RH به ویروس های معلق در هوا کمک می کند. این بدان معناست که اگر سطوح RH را در سطوح ایمن حفظ نکنید، انتشار ویروس‌های مجاور در خانه شما بسیار آسان‌تر خواهد بود. 
نحوه مدیریت سطوح رطوبت
از آنجایی که سطوح رطوبت می تواند انواع مشکلات را برای شما و خانه شما ایجاد کند، حفظ سطوح ثابت در براکت صحیح ضروری است. چند راه وجود دارد که می توانید سطوح رطوبت را در خانه خود کنترل کنید، از جمله دستگاه های رطوبت گیر، دستگاه های مرطوب کننده و غیره. 


مدیریت رطوبت در زمستان
 

رطوبت ساز


در طول ماه های زمستان، زمانی که هوا خشک و سرد است، ممکن است با مسائل مربوط به رطوبت کم دست و پنجه نرم کنید.
برای مبارزه با RH پایین، استفاده از یک مرطوب کننده را در نظر بگیرید. شما می توانید دستگاه های مرطوب کننده با اندازه های مختلف را از فروشگاه های مختلف خریداری کنید. این دستگاه ها به سادگی از شما می خواهند که مخزن آب را پر کنید و سپس بخار آب را برای افزایش سطح رطوبت در هوا آزاد می کنند. 
از آنجایی که بسیاری از افراد با هوای مرطوب تر تنفس راحت تری دارند، دستگاه های مرطوب کننده می توانند افزودنی عالی برای هر فضایی که زمان زیادی را در آن سپری می کنید ( اتاق خواب ، اتاق نشیمن و غیره) باشد.
بسته به نیاز و ترجیحات خود، می توانید یک مرطوب کننده اتاق قابل حمل یا یک مرطوب کننده کل خانه اضافه کنید. در اینجا راه های دیگری وجود دارد که می توانید با سطوح رطوبت در زمستان مقابله کنید:


آب جوش 
به غیر از یک مرطوب کننده، راه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید سطح رطوبت خانه خود را افزایش دهید. یکی از آنها آب جوش است. با گرم شدن و تبخیر آب، رطوبت در هوا آزاد می شود. همچنین می توانید هنگام آشپزی درب آن را باز بگذارید. همچنین سعی کنید کمتر از مایکروفر استفاده کنید. در عوض، از اجاق گاز استفاده کنید. 
دوش آب گرم بگیرید 
بخار دوش می تواند به رطوبت کم نیز کمک کند. وقتی دوش آب گرم می گیرید، در حمام را باز کنید و پرده حمام را باز نگه دارید. این اجازه می دهد تا هوای مرطوب به قسمت های اصلی خانه شما منتقل شود و به رفع مشکلات خشکی کمک کند. حتی می توانید از یک فن برای کمک به گردش هوای مرطوب به اتاق های دیگر خانه خود استفاده کنید. 
تابه‌های آب را بچینید و لباس‌ها را خشک کنید 
اگر نمی خواهید آب را روی اجاق گاز خود بجوشانید یا یک دستگاه مرطوب کننده راه اندازی کنید، چند راه برای افزایش رایگان رطوبت داخل خانه وجود دارد. 
ظرف یا گلدان را با آب پر کنید و آن را در نزدیکی دریچه های گرمایش یا بالای رادیاتور قرار دهید. گرمای سیستم گرمایش به تبخیر سریع آب کمک می کند. 
چند چیز را در آب بیندازید تا رایحه های مطبوع در خانه خود داشته باشید، مانند پوست مرکبات، یا وانیل. 
یکی دیگر از راه های عالی برای مرطوب کردن خانه به صورت رایگان این است که لباس های خود را خشک کنید. با اجازه دادن به لباس‌ها برای خشک شدن، آب تبخیر شده از لباس‌ها به رطوبت خانه شما کمک می‌کند که با استفاده نکردن از خشک کن در پول خود صرفه جویی می کنید.


مدیریت رطوبت تابستان
 

رطوبت در تابستان


در طول تابستان، رطوبت بالا گریبان بسیاری از خانه ها را می گیرد. هنگامی که هوا خیلی مرطوب شود، با مشکلات مختلفی مرتبط با رطوبت بیش از حد در هوا مواجه خواهید شد. 
بنابراین، برای مقابله با این مشکل، استفاده از رطوبت‌گیر را در نظر بگیرید.
رطوبت گیرها

رطوبت گیرها می توانند واحدهای مستقل باشند یا در سیستم گرمایش مرکزی و تهویه مطبوع شما گنجانده شوند. این دستگاه ها با کشیدن هوا از ناحیه اطراف به داخل سیستم از طریق یک فن کار می کنند. با عبور هوا از رطوبت‌گیر، با کویل‌های خنک‌شده سیستم تماس پیدا می‌کند. کویل ها از تراکم برای حذف رطوبت از هوا استفاده می کنند. رطوبت جمع‌آوری‌شده قبل از چکیدن در مخزن رطوبت‌گیر روی کویل‌ها باقی می‌ماند. هنگامی که رطوبت از هوا خارج شد، در یک مخزن جمع می شود که می توانید آن را خالی کنید (یا به یک خط تخلیه پیوسته وصل کنید ).
توجه:   اگر با رطوبت بالا در تابستان و رطوبت کم در زمستان مشکل دارید، خرید یک سیستم دو در یک را در نظر بگیرید. می‌توانید ترکیب‌های رطوبت‌گیر- مرطوب‌کننده را خریداری کنید که عملکردهای واحدهای جداگانه را در یک سیستم واحد بسته‌بندی می‌کنند.
از طرف دیگر، می توانید یک سیستم سه در یک را خریداری کنید که به عنوان رطوبت گیر، رطوبت ساز و تصفیه کننده هوا عمل می کند. این سیستم ها ممکن است ایده خوبی باشند اگر در خانه خود حساسیت های بهداشتی یا آلرژی دارید. مانند گرمایش و سرمایش مرکزی، بسیاری از سیستم‌های تهویه مطبوع دارای یک رطوبت‌گیر کل خانه هستند. بنابراین، در تابستان، زمانی که هوا خیلی مرطوب است، سیستم به طور خودکار رطوبت اضافی را از هوا حذف می کند و محیطی راحت و خنک را برای شما به ارمغان می آورد. مانند مدیریت سطح رطوبت در زمستان، راه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید با سطوح رطوبت بالا مقابله کنید: 
فن های تهویه را نصب کنید 
اگزوز فن ها یک وسیله استاندارد در آشپزخانه و حمام هستند. آنها برای از بین بردن رطوبت اضافی در فضا عالی عمل می کنند. ممکن است یکی در بالای اجاق گاز خود داشته باشید، جایی که دیگ های آب جوش به رطوبت آشپزخانه می افزایند. و حمام شما احتمالاً یکی در سقف دارد که به حذف رطوبت هوا پس از دوش آب گرم کمک می کند. 
روشن کردن فن اگزوز به سیستم اجازه می دهد تا هوای گرم، گرم و مرطوب را از خانه شما بیرون بکشد و آن را به بیرون رها کند. این کمک می کند تا مطمئن شوید که خانه شما راحت باقی می ماند. 
گیاهان داخل خانه را اضافه کنید 
اگر از داشتن گیاهان آپارتمانی لذت می برید، می توانید روی تعداد کمی از آنها سرمایه گذاری کنید. گیاهان بخار آب را از طریق روزنه های موجود در برگ ها جذب می کنند که رطوبت را به ریشه ها منتقل می کند. این برای کاهش سطح رطوبت بیش از حد در خانه شما عالی است. آنها یک جایگزین عالی برای رطوبت گیرها برای فضاهای کوچک هستند، زیرا آنها کار بسیار خوبی در بیرون کشیدن رطوبت اضافی از هوا و استفاده از آن برای رشد انجام می دهند. به علاوه، گیاهان خانگی به خانه شما محیط و دکور می بخشند و آن را دلپذیرتر و دلپذیرتر می کنند.


نتیجه
با توجه به اهمیت سطح رطوبت در خانه، حفظ رطوبت بین 40 تا 50 درصد ضروری است.
سطوح رطوبت زیاد ممکن است سلامت، آسایش و خانه شما را خراب کند، بنابراین سرمایه گذاری روی اقدامات مناسب مرطوب کننده یا رطوبت زدایی ایده خوبی است. 
چه تصمیم داشته باشید که این عملکردها را در گرمایش و سرمایش مرکزی خود بگنجانید یا صرفاً یک واحد قابل حمل را حمل کنید، احتمالاً بلافاصله متوجه تفاوت خواهید شد. از خواب راحت‌تر گرفته تا سلامتی و ایمنی بهتر در خانه، همه چیز برد- برد است.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha