۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت گیر چه مدت باید روشن باشد؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 19 فروردین 1401
رطوبت گیر چه مدت باید روشن باشد؟


رطوبت گیر چه مدت باید روشن باشد؟

? How Long Should You Leave a Dehumidifier On

 

دستگاه رطوبت گیر

 

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که پرسیده می شود این است که "تا چه مدت باید  دستگاه رطوبت‌گیر خود را روشن کنم؟"
این یک سوال عالی است. هدف یک دستگاه رطوبت گیر حفظ رطوبت نسبی کمتر برای جلوگیری از کپک، قارچ و کنه گرد و غبار است، اما  روشن ماندن زیاد آن در 24 ساعت می تواند هزینه انرژی بدی را به همراه داشته باشد.
در حالت ایده آل، یک خانه خانگی باید حداکثر رطوبت 40 تا 45 درصد داشته باشد. کنه های گرد و غبار برای زنده ماندن در به رطوبت بالای 50 درصد نیاز دارند. مشکل این است که میانگین رطوبت در زمستان می تواند به طور قابل توجهی بالاتر از این باشد، بنابراین برای حفظ سطوح سالم باید یک رطوبت گیر مورد استفاده قرار گیرد.


متأسفانه، هیچ پاسخ یکسانی برای مدت زمان لازم برای کارکردن رطوبت‌گیر شما وجود ندارد زیرا به عوامل زیادی وابسته است. پاسخ به طور کلی به این بستگی دارد:
•    درجه حرارت
•    شروع رطوبت نسبی
•    رطوبت نسبی را هدف قرار دهید
•    میزان استخراج رطوبت‌گیر شما
•    این که آیا دستگاه رطوبت گیر شما دارای رطوبت گیری خودکار است یا خیر؟


بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از این موارد بیندازیم تا به شما در تصمیم گیری در مورد مدت زمان کارکرد رطوبت گیر کمک کنیم.


سخنی در مورد ظرفیت های استخراج :
قبل از اینکه جلوتر برویم، مهم است که بدانیم ظرفیت های استخراج رطوبت گیرها  واقعاً به چه معنا هستند.
هر دستگاه رطوبت گیر با حداکثر نرخ استخراج فهرست شده است. اینها بین 10 تا 35 لیتر در روز متغیر هستند، اما برخی از دستگاه های رطوبت گیر خانگی با نرخ استخراج 35 لیتر در روز وجود دارند.
یک دستگاه رطوبت گیر تقریبا هرگز این مقدار آب را در یک روز حذف نمی کند. اعداد ذکر شده  حداکثری هستند که دستگاه می تواند در  شرایط ایده آل از هوا خارج کند (معمولاً در دمای 30 درجه سانتیگراد و رطوبت 80 درصد برای مدل های مبرد).
برای در نظر گرفتن این موضوع، احتمال این شرایط در یک جنگل بارانی استوایی بیشتر از یک آپارتمان در نقطه ای دیگر است ، به همین دلیل است که یک رطوبت گیر در واقع آب بسیار کمتری را در یک روز حذف می کند.
این بدان معنا نیست که نرخ استخراج کاملاً بی فایده است. شما هنوز هم باید به دنبال نرخ استخراج بالاتر در مناطقی با رطوبت شدید یا خانه های بزرگتر باشید.
نکته: وقتی از رطوبت صحبت می کنیم، واقعاً منظورمان رطوبت نسبی است. این میزان آب است که هوا در مقایسه با سطح اشباع خود نگه می دارد. به عبارت دیگر، رطوبت 100 درصد یعنی آب پر و آماده متراکم شدن است، از آنجایی که هوای گرمتر دارای نقطه اشباع بالاتری نسبت به سرد است، با کاهش دما، رطوبت نسبی افزایش می یابد. رطوبت نسبی 40 تا 45 درصد معمولاً سالم در نظر گرفته می شود .


انتخاب رطوبت گیر مناسب :
ما یک راهنمای کامل برای انتخاب رطوبت‌گیر نوشته‌ایم ، اما  نوع رطوبت‌گیر می‌تواند بر سرعت بیرون کشیدن رطوبت از هوا توسط دستگاه رطوبت‌گیر تأثیر بگذارد.
رطوبت‌گیرهای مبرد در شرایط گرم‌تر بهترین عملکرد را دارند. آنها رایج ترین نوع رطوبت گیر هستند و برای خانه های دارای گرمایش عالی هستند. با کاهش دما کارایی آنها کمتر می شود، اما به این معنی است که باید برای مدت طولانی تری کار کنند.
رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده برای شرایط خنک‌تر ، مانند گاراژها یا باغ‌ها، انتخاب بهتری هستند . اگرچه مصرف انرژی کمتری دارند، بنابراین ما معمولا آنها را برای محیط های گرمتر توصیه نمی کنیم.
 
رطوبت اتاق را در نظر بگیرید :
واضح به نظر می رسد، اما هر چه رطوبت یک اتاق بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا رطوبت گیر رطوبت نسبی را تا حد مورد نظر کاهش دهد.
برخی از اتاق ها اغلب نسبت به سایرین دارای رطوبت بیشتری هستند. به عنوان مثال، حمام ها و آشپزخانه ها می توانند رطوبت نسبی بسیار بالایی داشته باشند زیرا منابع آب متعددی وجود دارد.
اتاق خواب و اتاق نشیمن نیز ممکن است مرطوب شوند. اگر لباس‌های خود را در داخل خشک کنید، گیاهان گلدانی زیادی داشته باشید یا حتی شب‌ها با دهان باز نفس بکشید، رطوبت نسبی ممکن است افزایش یابد.


اولین اجرا :
هنگامی که برای اولین بار رطوبت گیر خود را راه اندازی می کنید، احتمالاً هوا مرطوب است ، بهتر است رطوبت گیر را روی قوی ترین حالت خود تنظیم کنید و آن را تا زمانی که رطوبت به هدف مورد نظر شما برسد، روشن نگه دارید.
این که چقدر طول می کشد بستگی به میزان رطوبت و کارایی دستگاه رطوبت گیر شما دارد. اگر رطوبت‌گیر مناسب منطقه‌ای را که می‌خواهید رطوبت‌گیری کنید، خریداری کرده‌اید و هیچ منبع اصلی رطوبت وجود ندارد، اکثر مدل‌ها رطوبت را ظرف چند روز به سطوح سالم کاهش می‌دهند . اگرچه ممکن است یک هفته طول بکشد  و حتی اگر منابع رطوبت وجود داشته باشد، بیشتر طول بکشد.
با توجه به بالا بودن رطوبت در این مرحله، مخزن به سرعت پر می شود.آماده باشید که به طور مرتب آن را خالی کنید تا زمانی که رطوبت به هدف شما کاهش یابد. همچنین اگر نمی خواهید دستگاه را به صورت دستی خالی کنید، می توانید از شیلنگ تخلیه مداوم استفاده کنید.
توجه: در صورتی که اتاق زیر آب رفته باشد، این مورد اعمال نمی شود. برای مقابله با این نوع رطوبت به تجهیزات تخصصی نیاز دارید.

 

حفظ رطوبت نسبی کمتر :
هنگامی که رطوبت خانه، قایق یا گاراژ شما به 50 درصد یا کمتر رسید، احتمالاً نیازی به کار مداوم رطوبت گیر با قدرت بالا ندارید. درعوض، می‌توانید به رطوبت‌سنج تعبیه‌شده در رطوبت‌گیر خود اعتماد کنید (با فرض اینکه دستگاه رطوبت‌گیر رطوبت سنج  دارد.)
بسیاری از دستگاه های رطوبت گیر دارای عملکرد خودکار هستند که با رسیدن به رطوبت مورد نظر دستگاه را خاموش می کنند و پس از بالا رفتن دوباره آن را روشن می کنند. این برای حفظ سطح رطوبت مطلوب شما بدون نیاز به نگرانی در مورد مدت زمان کارکرد دستگاه عالی است. همچنین هزینه های انرژی را به حداقل می رساند ، زیرا رطوبت گیر تنها زمانی کار می کند که شما به آن نیاز دارید.
نکته منفی این است که این رطوبت گیرها اغلب دقیق نیستند. آنها معمولاً برای مصارف خانگی مناسب هستند، اما اگر نیاز به حفظ رطوبت نسبی خاصی دارید، احتمالاً این کار را انجام نخواهند داد.
اگر رطوبت‌گیر شما عملکرد خودکار ندارد، باید آزمایش کنید تا بفهمید که رطوبت‌گیر هر روز چقدر باید کار کند تا سطح رطوبت مناسب را حفظ کند. بسیاری از دستگاه‌های رطوبت‌گیر دارای عملکرد تایمر هستند، بنابراین وقتی می‌دانید چه مدت باید آن را اجرا کنید، می‌توانید آن را تنظیم کنید تا در نقطه‌ای از روز روشن شود.


خلاصه :
مدت زمان لازم برای یک دستگاه رطوبت گیر برای کاهش رطوبت نسبی به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل است که نمی توان یک پاسخ واحد به این سوال داد که "تا چه مدت باید رطوبت گیر خود را روشن نگه دارید؟"
بهترین راه برای فهمیدن مدت زمان کارکردن رطوبت‌گیر، آزمایش است. رطوبت مورد نظر را تنظیم کنید - 45٪ شروع خوبی است - و ببینید که رطوبت‌گیر برای حفظ این سطح هدف هر روز چقدر باید کار کند.
البته اگر یک دستگاه رطوبت گیر اتوماتیک دارید، دستگاه این کار را برای شما انجام می دهد. به همین دلیل است که مدل های اتوماتیک اغلب بهترین انتخاب برای صرفه جویی در مصرف انرژی هستند.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha