۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

آیا باز کردن پنجره ها رطوبت را کاهش می دهد؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 26 خرداد 1401
آیا باز کردن پنجره ها رطوبت را کاهش می دهد؟

آیا باز کردن پنجره ها رطوبت را کاهش می دهد؟

?Does Opening Windows Reduce Damp

 

رطوبت خانه

 

ما اغلب باز کردن پنجره ها را به عنوان یک راه موثر برای کاهش مشکلات رطوبت توصیه می کنیم. این به طور کلی با این استدلال تأیید می شود که یک پنجره باز اجازه می دهد تا هوای مرطوب ازخانه خارج شود و هوای داخل خانه را خشک و معتدل نگه می دارد.

اما آیا این واقعا موثر است؟ آیا این بهترین راه برای مقابله با مشکلات رطوبت است؟ آیا واقعاً باز کردن پنجره ها رطوبت را کاهش می دهد؟ و آیا همیشه نتایج مورد نظر ما را فراهم می کند؟

اینها سوالاتی است که امروز سعی خواهم کرد به آنها پاسخ دهیم.

منابع زیادی را که این موضوع را به طور عمیق پوشش داده اند بررسی کرده ایم و می خواهیم آنچه را که پیدا کرده ایم با شما به اشتراک بگذاریم. پس به خواندن ادامه دهید.

بله، باز کردن پنجره‌ها می‌تواند مشکلات رطوبت را کاهش دهد، اما فقط در صورتی کار می‌کند که هوای بیرون خشک باشد و رطوبت کمتری نسبت به داخل داشته باشد. همچنین، یک پنجره باز فقط با مشکلات تراکم مقابله می کند و نمی تواند رطوبت بالارونده یا نفوذی را درمان کند.

 

باز کردن پنجره به کدام نوع رطوبت می پردازد؟

قبل از اینکه به جلو برویم، نکته بسیار مهمی وجود دارد که باید به طور کامل بر آن تأکید کنیم، بنابراین می توانیم از هرگونه سوء تفاهم در موارد زیر جلوگیری کنیم. باز کردن پنجره ها به همه نوع رطوبت کمک نمی کند.

اگر نمی دانید، 3 نوع اصلی رطوبت وجود دارد:

افزایش رطوبت : زمانی رخ می دهد که آب های زیرزمینی از کف یا دیوارها بالا می روند. این معمولاً به دلیل خرابی یا عدم وجود رطوبت در فونداسیون ساختمان ایجاد می شود.

نم نافذ : مانند رطوبت در حال افزایش است، با این تفاوت که به صورت افقی حرکت می کند و نه عمودی. این بدان معنی است که به دلیل نشت آب از دیوارها و سقف ها، یا از آب بیرون (رطوبت یا باران) یا از نشت لوله یا شلنگ رخ می دهد.

تراکم : این حالت زمانی رخ می دهد که هوای گرم و مرطوب با سطوح خنک تر تماس پیدا کند. متأسفانه باز شدن پنجره ها فقط بر روی نوع سوم تأثیر می گذارد و هیچ تاثیری بر نفوذ رطوبت در حالت های دیگر نخواهد داشت.

در واقع، باز نگه داشتن پنجره تنها می تواند باعث کاهش  یا کم شدن رطوبت در حالت تراکم شود، اما هرگز نمی تواند آن را درمان کند. به هر حال امروز ما در مورد تراکم صحبت خواهیم کرد زیرا تنها نوع رطوبتی است که با باز کردن پنجره ها می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

 

تراکم چیست؟

به عبارت ساده تراکم زمانی اتفاق می افتد که بخار آب در هوا بیشتر از چیزی باشد که در واقع می تواند نگه دارد. این امر باعث می شود که بخار آب اضافی به حالت مایع تبدیل شود و در نتیجه قطرات ریز روی اجسام، سطوح، دیوارها و سقف ها ایجاد شود که باعث آسیب رطوبت و رشد کپک می شود.

به طور کلی، تراکم در هوای سرد بیشتر است. چرا؟ صرفاً به این دلیل که هوای سرد ظرفیت نگهداری آب محدودی دارد و نمی تواند رطوبت زیادی را در خود نگه دارد.در نتیجه، برای رسیدن به مرحله تراکم، فقط مقدار کمی رطوبت (و زمان کمتر) لازم است. برعکس، هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد و بنابراین بخار آب بیشتری (و زمان بیشتری) طول می کشد تا به ظرفیت کاملی که در آن تراکم رخ می دهد برسد.

با تمام موارد گفته شده، به خاطر داشته باشید که برای ایجاد تراکم نیازی به تزریق رطوبت در هوا نداریم. معمولاً تراکم به روش دیگری اتفاق می افتد. همانطور که قبلاً گفتیم، اگر هوای گرم و مرطوب با سطح سردتر تماس پیدا کند، میعان می تواند اتفاق بیفتد. هنگامی که این اتفاق می افتد، دمای هوا به سرعت کاهش می یابد، و در نتیجه، ظرفیت خود را برای نگهداری آب از دست می دهد، که باعث افزایش فشار بخار در هوا می شود و رطوبت اضافی را بر روی سقف ها و دیوارها می نشیند، و شرایط مساعدی برای رشد کپک و آسیب رطوبت ایجاد می کند.

 

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا تراکم در آشپزخانه، حمام، اتاق لباسشویی، سالن بدنسازی و غیره بیشتر رایج است؟

صرفاً به این دلیل است که هوا در این مکان ها عموماً گرم و مرطوب است و در نتیجه به محض برخورد با دیوارها و سقف های سرد، تراکم ایجاد می شود و مشکلات مربوط به آن ظاهر می شود.

 

چرا مشکلات رطوبت در زمستان بدتر می شود؟

صرفاً به این دلیل است که هوای سرد زمستان، دیوارها و سقف‌های ما را سرد می‌کند و در نتیجه، به محض تماس هوای داخل با این سطوح سرد، ظرفیت خود را برای نگهداری آب از دست می‌دهد و رطوبت به شکل ظاهری در معرض دید قرار می‌گیرد. تراکم و قطرات آب

 

چگونه باز کردن پنجره ها به تراکم کمک می کند؟

به بیان ساده، باز کردن پنجره ها تبادل هوای خوبی را بین خانه و فضای باز تضمین می کند و این باعث می شود هوای مرطوب کمتر در داخل ساختمان بماند و کمتر مستعد تراکم شود. به عبارت دیگر، یک پنجره باز به هدایت مجدد بخار آب به بیرون قبل از تماس با دیوارها و ایجاد رطوبت مخرب کمک می کند. به این ترتیب، اطمینان حاصل می کنید که تمام سطوح ساختمان شما از رطوبت بیش از حد دور هستند و بنابراین کمتر مستعد ابتلا به کپک و رشد قارچ هستند و کمتر مستعد آسیب های ساختاری هستند. یک پنجره باز همچنین تامین مداوم هوای خشک و تازه را در خانه شما تضمین می کند. این باعث تعدیل و حفظ رطوبت داخل در محدوده ایمن می شود.

 

آیا باز کردن پنجره ها همیشه رطوبت را کاهش می دهد؟

پس از آنچه در بخش قبل گفتیم، باید بگوییم باز کردن پنجره ها یک راه برای کاهش مشکلات رطوبت در هنگام تراکم است.

یک پنجره باز از ماندن هوای مرطوب در محل سکونت شما جلوگیری می کند و قبل از اینکه شروع به ایجاد مشکل کند، آن را به بیرون هدایت می کند. علاوه بر این، هنگامی که پنجره ها را باز می کنید، از گردش خوب هوای خشک و تازه در خانه خود اطمینان حاصل می کنید. این به تنهایی می تواند رطوبت داخل خانه را کاهش دهد و از آسیب های مرتبط جلوگیری کند.

 

با این حال، نکته بسیار مهمی وجود دارد که باید آن را  در نظر بگیرید و آن سطح رطوبت بیرون است. منظور این است که اگر هوای بیرون از هوای داخل خانه شما مرطوب تر باشد، باز کردن پنجره ها فقط رطوبت خانه را افزایش می دهد و باعث دردسر بیشتر می شود. در صورتی که هوای بیرون خشک و بدون رطوبت باشد، باز کردن پنجره ها مشکلات نم را کاهش می دهد. در غیر این صورت، خطر بدتر کردن وضعیت و آوردن رطوبت بیشتر به خانه خود را دارید.

بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد باز کردن یا عدم بازکردن پنجره ها، حتماً رطوبت داخل و خارج را بررسی کنید. رطوبت سنج چیزی است که برای این کار نیاز دارید. این دستگاه ساده به راحتی به شما کمک می کند تا سطح رطوبت خانه خود را ارزیابی کرده و آن را با آنچه در بیرون است مقایسه کنید. اگر خانه شما مرطوب تر است، پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید هوای خشک بیرون وارد شود. از طرف دیگر، اگر بیرون مرطوب تر است، پنجره ها را بسته نگه دارید و راه حل دیگری در نظر بگیرید.

 

آیا بستن پنجره ها رطوبت را بدتر می کند؟

بسته نگه داشتن پنجره ها باعث می شود که هوای مرطوب در داخل خانه شما محبوس شود و آن را مجبور به فرود بر روی سطوح و وسایلی کند که می تواند متراکم شود. بنابراین ، بستن پنجره ها می تواند رطوبت داخل خانه را بدتر کند.

با این حال، همانطور که قبلاً گفتیم، همیشه قبل از باز کردن پنجره ها، رطوبت هوای بیرون را بررسی کنید. منظوراین است که اگر هوای بیرون خیلی مرطوب باشد، باز نگه داشتن پنجره ها کاری جز آوردن هوای مرطوب بیشتری به خانه شما و افزایش فشار بخار داخل خانه ندارد.

در اینجا، ترجیح داده می شود همه پنجره ها را ببندید و به دنبال راه بهتری برای خشک کردن خانه باشید.

 

اگر نتوایم پنجره ها را باز کینم چه کار کنیم؟

بنابراین اگر نمی توانید پنجره ها را باز کنید چه باید بکنید؟ اگر بیرون خیلی سرد/نمناک باشد و نتوانید اجازه دهید هوای سرد/مرطوب وارد شود چه کار باید کرد؟

در این صورت، سرمایه گذاری روی یک سیستم تهویه را در نظر بگیرید که هم کنترل تهویه و هم رطوبت را تضمین کند. هدف ساده است. شما چیزی می خواهید که هوای بیرون را بکشد، رطوبت آن را کاهش دهد و آن را خشک و بدون رطوبت وارد خانه شما کند. علاوه بر این، سیستم تهویه نیز باید بتواند هوای داخل خانه را تخلیه کرده و به بیرون منتقل کند.

به عنوان یک قاعده کلی، اکثر سیستم های تهویه مدرن این چند ویژگی اساسی را ارائه می دهند. با این حال، قبل از خرید یک مورد جدید برای خانه خود در تأیید آن تردید نکنید. به عبارت دیگر، مطمئن شوید که سیستم تهویه ای که می خواهید بخرید همیشه هوا را خشک می کند، حتی اگر بیرون مرطوب باشد. اگر چنین کنترل رطوبتی را فراهم نکند، می توانید در نهایت اجازه دهید هوای مرطوب بیشتری وارد خانه شما شود و اوضاع را بدتر کنید.

اگر نمی خواهید سیستم تهویه بخرید، یک دستگاه رطوبت گیر نیز سرمایه گذاری مناسبی خواهد بود. رطوبت‌گیرها هوای مرطوب را جذب می‌کنند، محتوای آب آن را کاهش می‌دهند و آن را خشک و بدون رطوبت در خانه شما به جریان می اندازند.

 

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید نصب هود و فن تهویه در آشپزخانه و سرویس بهداشتی خود است.

این راه حل های ساده به هدایت مجدد هوای گرم و مرطوب قبل از برخورد با سقف های سرد که متراکم می شود کمک می کند. همچنین سعی کنید زمان کمتری را برای حمام کردن و آشپزی صرف کنید. هر چه زمان بیشتری را در حمام و آشپزخانه بگذرانید، رطوبت بیشتری به هوا تزریق کنید، بخار بیشتری روی سطوح و مبلمان شما متراکم می شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که تمام درهایی را که حمام/آشپزخانه شما را به سایر قسمت های خانه شما متصل می کنند، ببندید.

شما می خواهید هوای مشکل ساز را در یک منطقه تنگ (و قابل کنترل) به دام بیاندازید تا بتوانید به راحتی از شر آن خلاص شوید.

در نهایت، بهترین و باصرفه ترین راه جهت کاهش رطوبت و کنترل مضرات ناشی از آن استفاده از دستگاههای رطوبت گیر خانگی با توجه به مقدار رطوبت محیط و اندازه محیط است.

 

دستگاه رطوبت گیر

 

 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha