۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

آیا رطوبت گیرها می توانند تراکم را متوقف کنند؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 25 خرداد 1401
آیا رطوبت گیرها می توانند تراکم را متوقف کنند؟

آیا رطوبت گیرها می توانند تراکم را متوقف کنند؟

?Do Dehumidifiers Stop Condensation


هنگامی که دستگاه های رطوبت گیر اختراع شدند، برای افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می کردند و کسانی که از مشکلات رطوبت رنج می بردند، مانند گنجی بود. این ماشین‌ها برای حل مشکلات رطوبت با جذب هوای مرطوب، حذف رطوبت آن و سپس دمیدن آن به ساختمان‌ها به صورت خشک و بدون رطوبت طراحی شده‌اند.
با این حال، و با وجود کمک عظیمی که رطوبت‌گیرها ارائه می‌کنند، مردم هنوز در تعجب هستند که آیا ارزش سرمایه‌گذاری را دارند و آیا واقعاً می‌توانند جلوی انواع رطوبت خانگی، به‌ویژه میعانات را بگیرند؟
یک باور عمومی وجود دارد که رطوبت گیرها هوای داخل خانه را خشک و راحت می کنند، اما آیا می توانند از تراکم بر روی دیوارها، سقف ها و پنجره ها نیز جلوگیری کنند؟
این چیزی است که امروز به آن پاسخ خواهیم داد. 


در این مقاله به نحوه عملکرد سیستم های رطوبت گیر می پردازیم ، چه مشکلاتی را حل می کنند؟ و آیا می توانند تراکم را در خانه متوقف کنند؟
رطوبت گیرها به تنهایی می توانند تراکم را کاهش دهند، اما آن را متوقف نمی کنند. به منظور جلوگیری از تراکم، یک رطوبت گیر باید با تهویه مناسب داخلی و تبادل هوای کافی با فضای باز هماهنگ باشد.


چگالش چگونه اتفاق می افتد؟
تراکم زمانی اتفاق می افتد که هوای گرم و مرطوب با یک سطح خنک تماس پیدا کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هوا ظرفیت خود را برای نگهداری آب از دست می دهد و در نتیجه مقداری از محتوای آب آن در سطح آسیب دیده متراکم می شود. به عنوان یک قانون کلی، هوای گرم می تواند بخار آب بیشتری نسبت به هوای خنک در خود نگه دارد. با این حال، هنگامی که هوای گرم به یک سطح خنک برخورد می کند، دمای آن کاهش می یابد و بنابراین نمی تواند مانند قبل بخار آب را حفظ کند.
حال، آن بخار اضافی چه می شود؟ درست حدس زدید به مایع تبدیل می شود و به شکل قطرات ریز روی سطح آسیب دیده قرار می گیرد. تراکم به این صورت اتفاق می‌افتد، و این چیزی است که توضیح می‌دهد که چرا در مکان‌هایی مانند آشپزخانه، حمام، سالن بدنسازی، اتاق رختشویی، زیرزمین و غیره رطوبت شایع‌تر است. این مکان ها عموماً گرم و مرطوب هستند و بنابراین تماس بین هوای مرطوب و سطوح سرد را افزایش می دهند. البته، هر چه هوا دمنده باشد، انتظار می رود تراکم بیشتری داشته باشد. همچنین، هر چه اختلاف دمای هوا و سطح آسیب دیده بیشتر باشد، آب بیشتری متراکم خواهد شد. به همین دلیل است که تراکم به طور کلی در ماه های زمستان بدتر است. در زمان های سرد، ما تمایل داریم که سیستم های گرمایشی خود را روشن کنیم و تمام درها و پنجره های متصل به بیرون را ببندیم. در حالی که این امر به ما احساس گرما و حس خوبی می دهد، فاصله دمایی بیشتری را بین هوای داخل ساختمان و سطوح داخلی دیوارها ایجاد می کند که همانطور که گفتیم باعث تراکم بیشتر می شود.


رطوبت گیرها چگونه کار می کنند؟
رطوبت گیرها کاملاً شبیه به دستگاه های تهویه مطبوع عمل می کنند. به عبارت ساده، هنگامی که یک دستگاه رطوبت گیر را روی آن قرار می دهید، شروع به کشیدن هوای داخل خانه با یک فن داخلی می کند و باعث می شود که از کویل اواپراتور عبور کند. کویل اواپراتور به سادگی یک سطح شبکه مانند است که دائماً توسط یک مایع مبرد خنک می شود. در نتیجه هنگامی که سیم پیچ با هوای مرطوب تماس پیدا می کند، آن را متراکم می کند و مقداری آب خود را از دست می دهد. تماس گرم و مرطوب با یک سطح سرد. این دقیقا همان چیزی است که در کویل اواپراتور اتفاق می افتد.
هدف همانطور که گفتیم این است که هوای مرطوب متراکم شود و در نتیجه آب خود را از دست بدهد و خشک شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، هوای خشک شده دوباره توسط دستگاه رطوبت گیربه اتاق باز می گردد، تازه، سالم و بدون رطوبت.


رطوبت گیرها چه مشکلاتی را متوقف می کنند؟
اگرچه مفهوم رطوبت‌گیرها بسیار ساده است، اما مشکلاتی که آنها از آن جلوگیری می‌کنند بسیار پیچیده‌تر هستند.
سطح رطوبت بالا نه تنها باعث ایجاد احساس چسبندگی و ناراحتی در ما می شود، بلکه با مشکلات تنفسی ، بیماری های پوستی، خستگی، گرفتگی عضلات و غیره نیز همراه است. رطوبت همچنین باعث رشد کپک و قارچ می شود که به عنوان عامل بسیاری از خطرات و عفونت ها مانند آسم، برونشیت، اگزما، درماتیت و غیره شناخته شده است. علاوه بر این، هوای مرطوب و کپک مربوطه نیز می تواند به مبلمان، دیوارها و سقف آسیب برساند و باعث آسیب ساختاری، الوارهای پوسیده و سطوح ترک خورده شود. به همین دلیل توصیه می شود رطوبت داخل خانه را کنترل کنید.
این مطالعه نشان می دهد که اگر رطوبت محیط داخلی بین 40 تا 50 درصد باقی بماند، بیشتر مشکلات بهداشتی ناشی از رطوبت را می توان به حداقل رساند. مطالعه دیگری ثابت کرد که مشکلات تنفسی و آسم کمتر زمانی رخ می دهد که رطوبت نسبی بین 40 تا 50 درصد باشد. اعداد و ارقام مهم نیست ، چیزی که در اینجا می توانیم نتیجه بگیریم این است که شما باید بتوانید رطوبت داخل خانه را کنترل کرده و آن را در سطح سالم و راحت تنظیم کنید. اینجاست که رطوبت‌گیرها وارد عمل می‌شوند و کمک بزرگی می‌کنند.
به طور کلی، اکثر دستگاه های رطوبت گیر به شما اجازه می دهند تا سطح رطوبتی را که می خواهید به دست آورید، تنظیم کنید. این به شما این امکان را می دهد که رطوبت داخل خانه را به سطح سالمی برسانید، جایی که خطر ابتلا به مشکلات فوق را نداشته باشید.


آیا رطوبت گیرها تراکم را متوقف می کنند؟
خوب، اکنون که فهمیدیم چگالش چگونه اتفاق می‌افتد و رطوبت‌گیرها چگونه کار می‌کنند، کاملاً واضح است که رطوبت‌گیرها واقعاً می‌توانند به تراکم کمک کنند. منظورما این است که بدیهی است که رطوبت‌گیرها با کاهش میزان رطوبت هوا، خطر تماس هوای مرطوب با سطح خنک را که در آن متراکم می‌شود، کاهش می‌دهند. به عبارت دیگر، رطوبت گیر اجازه می دهد تا بخار آب کمتری در هوا داشته باشد و در نتیجه تراکم کمتری داشته باشد.
اکنون با در نظر گرفتن این موضوع، اجازه دهید تأکید کنیم که حتی اگر رطوبت‌گیر روشن باشد، تراکم همچنان ممکن است رخ دهد.

آنچه در اینجا باید به خاطر بسپارید این است که تراکم فرآیندی بسیار سریع است. به محض برخورد رطوبت به سطح خنک، بخار آب فوراً به حالت مایع تبدیل می‌شود و قطرات آب را روی آن سطح تشکیل می‌دهد. بنابراین، مگر اینکه رطوبت‌گیر شما ظرفیت جذب فوق‌العاده‌ای داشته باشد و بتواند به هر گوشه محیط شما دسترسی داشته باشد. تراکم همیشه این شانس را دارد که در جایی اتفاق بیفتد. فعالیت هایی مانند پخت و پز و حمام کردن مقادیر زیادی رطوبت در هوا تزریق می کند و بنابراین قبل از اینکه رطوبت گیر فرصت جلوگیری از آن را داشته باشد، خطر تراکم سریع روی دیوارها و سقف های اطراف را به همراه دارد. همچنین، هوای سرد کمک می‌کند که تراکم سریع‌تر اتفاق بیفتد، حتی اگر رطوبت‌گیر روشن باشد. وقتی بیرون هوا سرد است، سطح داخلی دیوارهای شما نیز سرد می شود. این منجر به اختلاف دمای بالاتر بین هوای داخل ساختمان و دیوارها می شود که باعث می شود تراکم در زمان کمتری نسبت به آنچه که رطوبت گیر شما برای مقابله با آن نیاز دارد، آسان شود. ناگفته نماند که هوای سرد به اندازه هوای گرم نمی تواند آب بگیرد. بنابراین وقتی دما پایین است، هوا خیلی سریعتر به حالت اشباع می‌رسد و بنابراین توقف آن برای سیستم‌های رطوبت‌زدایی سخت تر می‌شود. بنابراین در پاسخ به سوال ما، معتقدیم که بهتر است بگوییم که رطوبت‌گیرها تراکم را کاهش می‌دهند اما آن را به طور کامل متوقف نمی‌کنند. به عبارت دیگر، رطوبت‌گیر خانه شما را خشک‌کننده و راحت‌تر می‌کند، اما تضمین نمی‌کند که تراکم ایجاد نشود، مخصوصاً پس از فعالیت‌هایی مانند پخت و پز، حمام کردن، ورزش کردن و خشک کردن لباس.
برای جلوگیری از چگالش، باید کارهای بیشتری از قرار دادن رطوبت‌گیر خود انجام دهید. در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.


چگونه می توان واقعاً تراکم را متوقف کرد؟
اگر می خواهید واقعاً از تراکم جلوگیری کنید، اصلی ترین چیزی که باید روی آن تمرکز کنید تهویه است. هدف اطمینان از گردش هوای مناسب در داخل خانه و حفظ تبادل هوای ثابت با فضای باز است. به عبارت دیگر، شما می خواهید هوای خشک بیرون را در خانه خود نگه دارید و در عین حال هوای مرطوب داخل خانه را به بیرون هدایت کنید. به این ترتیب، خانه شما کمتر در معرض هوا قرار می گیرد و هوای مرطوب شانس کمتری برای تماس با سطح خنک و متراکم شدن دارد.


خوشبختانه راه های زیادی برای بهبود تهویه در خانه شما وجود دارد. این شامل موارد زیر می شود :
دریچه های متعدد را در نواحی مختلف محیط خود نصب کنید، به خصوص آنهایی که مستعد تراکم هستند. دریچه‌ها هوای مرطوب را در حرکت نگه می‌دارند و بنابراین کمتر در جایی ته نشین می‌شوند و متراکم می‌شوند.
حتماً در آشپزخانه و حمام خود هود و پنکه آشپزی داشته باشید. این موارد ساده هوای مرطوب را قبل از تماس با سقف ها به بیرون هدایت می کنند.
هنگام حمام کردن، آشپزی یا خشک کردن لباس، مطمئن شوید که درها را ببندید و بعد از اتمام کار به مدت 30 تا 45 دقیقه در آن‌ها را بسته نگه دارید. شما می خواهید رطوبت را در یک اتاق با تهویه مناسب حفظ کنید و از پخش شدن آن در کل خانه خود جلوگیری کنید.
اگر هوای بیرون خشک است، برخی از پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد شود. این کار باعث می‌شود رطوبت خانه شما به بیرون هدایت شود.
اگر هوا سرد است و نمی‌توانید پنجره‌ها را باز کنید، سعی کنید دریچه‌های هواکش را روی قاب پنجره‌های خود نصب کنید. به همین ترتیب، سعی کنید دریچه هایی را روی سقف خود نصب کنید. اینها هواکش های باد محور هستند که اجازه می دهند هوا در ساختمان جریان یابد.
عایق کاری دیوار نیز ارزش سرمایه گذاری را دارد و لایه های داخلی دیوارهای شما را حتی اگر در بیرون سرد باشند گرم نگه می دارد. به این ترتیب، تراکم شانس کمتری برای وقوع دارد، زیرا دمای متفاوت بین هوا و دیوارها بسیار کوچکتر است.
علاوه بر تهویه، انتخاب رطوبت‌گیر مناسب نیز به جلوگیری از تراکم کمک می‌کند.
نکته اصلی که در اینجا باید روی آن تمرکز کرد اندازه رطوبت ساز است. ظرفیت رطوبت‌گیر معمولاً بر حسب پینت اندازه‌گیری می‌شود و به میزان رطوبتی که می‌تواند در 24 ساعت جذب کند، اشاره دارد. حال بدیهی است که هرچه ظرفیت رطوبت گیر شما بیشتر باشد رطوبت بیشتری را جذب می کند و در نتیجه تراکم بیشتری را می تواند متوقف کند. بنابراین بسیار مهم است که اندازه مناسب را برای نیاز خود انتخاب کنید. به طور کلی، می توانید با فکر کردن به کل فضایی که می خواهید پوشش دهید، این کار را انجام دهید. اتاق‌های بزرگ‌تر نیاز به رطوبت‌گیر قوی‌تری دارند، در غیر این صورت، بیشتر مستعد تراکم می‌شوند.
جدول زیر برخی از دستورالعمل های کلی را در مورد اندازه یک دستگاه رطوبت گیر بر اساس اتاقی که در آن نصب می شود ارائه می دهد.

 

جدول رطوبت

 

توجه داشته باشید که در این جدول دو استاندارد وجود دارد. این استانداردها به سادگی شرایطی هستند که دستگاه تحت آن آزمایش شده است. به عبارت دیگر، اگر رطوبت‌گیر نشان می‌دهد که می‌تواند 40 پینت در روز جذب کند، بدانید که فقط در شرایط آزمایش می‌تواند این کار را انجام دهد.
بنابراین قبل از انتخاب حتما دفترچه راهنما را مطالعه کنید. فروشنده نیز در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. هنگامی که اندازه رطوبت‌گیر خود را با اندازه اتاق تطبیق دادید، مطمئن شوید که هنگام کار دستگاه درها را ببندید. اگر اجازه دهید درها باز شوند، رطوبت‌گیر کمتر روی اتاقی که می‌خواهید خشک کنید متمرکز می‌شود، که به احتمال زیاد تراکم زیاد می شود.
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha