۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

آیا رطوبت گیرها کیفیت هوا را بهبود می بخشند؟

نویسنده : www.banehbuy.com
آیا رطوبت گیرها کیفیت هوا را بهبود می بخشند؟

آیا رطوبت گیرها کیفیت هوا را بهبود می بخشند؟

Do dehumidifiers improve air quality

دستگاه رطوبت گیر

 

کیفیت هوا به وضعیت هوای اطراف اشاره دارد. کیفیت هوای خوب به این معنی است که هوا عاری از آلاینده های هوا است و سطح بهداشت، ایمنی و راحتی در داخل خانه بالا است.
کپک، گازها و گرد و غبار می توانند بر کیفیت هوا تأثیر منفی بگذارند و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آن می تواند منجر به بیماری های تنفسی و سیستم عصبی شود. 
هدف رطوبت‌گیر کاهش رطوبت هوای داخل است، اما آیا رطوبت‌گیرها کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند؟ 
بله، رطوبت‌گیرها کیفیت هوا را با کاهش توانایی رشد باکتری‌ها، کپک‌ها و کنه‌های گرد و غبار در خانه بهبود می‌بخشند. این آلاینده های آلی در سطوح رطوبت نسبی (RH) بالای 60 درصد رشد می کنند، بنابراین کاهش رطوبت به طور اجتناب ناپذیری رشد آنها را متوقف می کند و به عنوان یک محصول جانبی، کیفیت هوا را بهبود می بخشد.
کیفیت هوای داخل خانه ممکن است چیزی نباشد که روزانه به آن فکر کنید، اما کیفیت پایین هوا می‌تواند تاثیرات بلندمدت و کوتاه‌مدتی بر سلامت شما داشته باشد. بنابراین، مشکلات مربوط به کیفیت پایین هوا و روش های تمیز کردن هوای داخل باید مورد بحث قرار گیرد.


علائم کیفیت پایین هوا
هوای پاک برای سلامتی بسیار حیاتی است، به ویژه هوای داخل خانه، زیرا 75 درصد از زمان خود را در داخل خانه می گذرانیم، با این حال هوای داخل خانه بیشتر از هوای بیرون آلوده است.
از آنجایی که هوا قابل مشاهده نیست. بنابراین، توجه زیادی به آلودگی آن نمی شود، اما علائم خاصی در مورد کیفیت پایین هوای داخل خانه هشدار می دهد. 

سرماخوردگی
علائم زیادی از کیفیت پایین هوای داخل خانه وجود دارد که می تواند با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود. اگر بیش از یک هفته از آنفولانزا، آبریزش بینی، سوزش چشم، سرفه، عطسه، حالت تهوع یا سرگیجه رنج می برید، ممکن است سرماخوردگی معمولی باشد.
اما، اگر این علائم را زمانی که در خانه هستید احساس می‌کنید و هنگام خروج از خانه بهتر می‌شوید، ممکن است به دلیل کیفیت پایین هوای داخل خانه باشد. این علائم سرماخوردگی به دلیل قرار گرفتن یک یا چندگانه در معرض برخی از آلاینده های موجود در هوا رخ می دهد.

گرد و غبار بیش از حد
ذرات گرد و غبار بیش از حد در داخل خانه نیز نشان دهنده کیفیت نامناسب هوای خانه است. این ذرات گرد و غبار آزادانه در خانه حرکت می کنند و روی مبلمان، پنکه های سقفی و فیلترهای هوای خانه شما قابل مشاهده هستند.
هوای آلوده دارای کنه های گرد و غبار است و حاوی کپک، شوره حیوانات خانگی و سایر محرک های آلرژی است. افرادی که آسم و سایر آلرژی‌ها دارند، سریع‌تر از دیگران علائم را نشان می‌دهند.
نقاط سرد و گرم
اگر در خانه خود نقاط گرم و سرد را تجربه می کنید، به این معنی است که هوای داخل خانه به درستی در گردش نیست. این ناهماهنگی در توزیع هوا می تواند به دلیل نگهداری نادرست سیستم HVAC خانه شما باشد.
اگر هوا به درستی توزیع نشود، تهویه خانه نیز کافی نیست، که می تواند دلیلی برای رشد کپک و قارچ باشد.
بوهای نامطبوع
کیفیت پایین هوای داخل خانه نیز منجر به بوی نامطبوع می شود. اگر در و پنجره خانه محکم بسته شده باشد و حالت تهویه مناسب وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد بوی نامطبوعی در آن وجود دارد که نمی تواند از داخل آن خارج شود.
این بوی نامطبوع می تواند به دلیل رشد کپک، هجوم آفات و سایر مواد شیمیایی منتشر شده از مبلمان باشد. این بوها زمانی که برای مدت طولانی در داخل خانه هستید قابل توجه نیستند، اما پس از مدتی به خانه برگشتن ممکن است به شما کمک کند تا آنها را متوجه شوید.


دلایل کیفیت پایین هوا
محصولاتی که روزانه در خانه استفاده می کنیم نیز آلاینده تولید می کنند. این آلاینده ها گازها و ذرات گرد و غبار را در هوا منتشر می کنند که دلیل اصلی کیفیت پایین هوای داخل خانه است.
بنابراین نگاهی به برخی از مشکلات احتمالی بیندازیم که ممکن است بخواهید رفع آنها را در لیست کارهای خود قرار دهید.
 تهویه ناکافی
منبع اصلی کیفیت نامطلوب هوا تهویه نامناسب است و هوا را کهنه می کند زیرا هوای تازه از بیرون به داخل نمی آید. این هوای کهنه معمولاً ناشی از بوی آشپزی، دود سیگار و بوی حمام است.
علاوه بر این، تهویه ضعیف در نهایت منجر به ایجاد دی اکسید کربن می شود که می تواند دلیلی برای سردرد و خستگی باشد. و حتی بدتر از آن، کمبود اکسیژن تازه در داخل خانه حتی می تواند باعث ایجاد مونوکسید کربن شود. 
گاز چسب فرش ها
چسب هایی که در نصب فرش استفاده می شوند برای تنفس بد هستند زیرا مدت ها پس از نصب مواد شیمیایی آزاد می کنند. این فرآیند آزادسازی شیمیایی به عنوان خارج کردن گاز شناخته می شود و ممکن است باعث سرگیجه، حالت تهوع و تنگی نفس شود.
علاوه بر این، فرش ها به عنوان یک خطر برای سلامتی در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند خانه هزاران کنه گرد و غبار باشند. نوروویروسی که باعث آنفولانزای معده می شود می تواند روی فرش های کثیف زنده بماند. بنابراین، فرش ممکن است بهترین انتخاب برای افرادی که مشکلات آلرژی دارند نباشد.
برخی از کفپوش های دیگر مانند لمینت نیز از نظر آلاینده هایی مانند فرمالدئید مورد بررسی قرار گرفته اند. اگرچه تولیدکنندگان در کاهش سطوح داخل محصولات کفپوش مصنوعی بهتر عمل می کنند، هنوز توجه به آنها مهم است. به خصوص اگر بچه های کوچکی دارید.
محصولات احتراق
آلاینده های احتراق داخلی می توانند هم از منابع داخلی و هم از منابع بیرونی باشند. منابع داخلی می تواند شامل بخاری های گازی، اجاق گاز، شمع های معطر، اجاق های چوبی یا زغال سنگ، شومینه و غیره باشد.
منابع آلاینده در فضای باز می تواند اگزوز ماشین چمن زنی، موتورهای احتراق داخلی، سوزاندن چوب، لحیم کاری و غیره باشد. محصولات احتراق که دارای تهویه یا بدون تهویه هستند، مونوکسید کربن، اکسید نیتریک، دی اکسید گوگرد و غیره تولید می کنند که می تواند باعث خستگی، سرگیجه و حالت تهوع شود. 
 ترکیبات آلی فرار (VOCs)
ترکیبات آلی فرار (VOCs) به شکل گازهایی از جامدات و مایعات خاص آزاد می شوند. آنها شامل مواد شیمیایی VOC هستند که می توانند اثرات بلندمدت و کوتاه مدت بر سلامتی داشته باشند. آنها بیشتر در داخل خانه یافت می شوند تا در فضای باز، زیرا بسیاری از محصولات داخل خانه ما به سادگی بخشی از ساخت و ساز خانه، مبلمان یا محصولات خانگی روزمره هستند.
رنگ‌ها، اپیلاسیون، لاک‌ها و محصولات آرایشی، پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده حاوی حلال‌های آلی هستند و هنگام استفاده از آنها ترکیبات آلی آزاد می‌کنند. استفاده بیش از حد از چنین محصولاتی می تواند باعث واکنش های پوستی آلرژیک، آسیب کبد و کلیه، سوزش چشم و غیره شود.
اگرچه ما اغلب داستان های ترسناکی در مورد خانه های قدیمی با لوله های آزبست و سرب می شنویم، اما در واقع، این خانه های تازه ساخته هستند که امروزه بیشتر مشکلاتی را ایجاد می کنند. ساختار ضد هوا آنها تهویه را حتی دشوارتر می کند و ممکن است سال ها طول بکشد تا VOC ها از گاز خارج شوند.

چگونه یک رطوبت گیر کیفیت هوا را بهبود می بخشد؟
رطوبت گیر تجهیزاتی است که برای کاهش سطح رطوبت داخل خانه استفاده می شود. سطح رطوبت ایده آل در داخل خانه باید بین 45 تا 50 درصد باشد.
محیطی با سطح رطوبت بیش از 50 درصد (و به ویژه 70 درصد) محیطی برای رشد آلرژن های مختلف مانند کپک، قارچ و کنه های گرد و غبار می شود. یک دستگاه رطوبت گیر با وارد کردن هوای مرطوب از یک طرف و آزاد کردن هوای بدون رطوبت و متراکم کمتر از طرف دیگر، رطوبت را کاهش می دهد.
رشد کپک و قارچ را کاهش می دهد
رطوبت گیرها محیط نامساعدی برای رشد کپک ایجاد می کنند. مانند همه موجودات زنده، کپک برای رشد و تکثیر هاگ خود به رطوبت نیاز دارد، اما استفاده از رطوبت‌گیر رطوبت هوا را کاهش می‌دهد و رشد کپک را کنترل می‌کند.
باید در نظر داشت که رطوبت‌گیرها کپک را از بین نمی‌برند، بلکه فقط محیطی را که از طریق آن رشد می‌کنند کاهش می‌دهند. برای از بین بردن کپک، در صورت جدی بودن مورد، باید بلافاصله از متخصصان کمک بگیرید. برای موارد خفیف تر، پاک کردن مداوم دیوارها و سطوح با سفید کننده، تمیز کردن منظم، و گرفتن و فیلتر کردن منظم از طریق یک تصفیه کننده هوای قوی می تواند کارساز باشد. اگرچه، دیدن نتایج ممکن است زمان ببرد زیرا کپک پایدار است.
درک این نکته مهم است که رطوبت‌گیر مستقیماً کپک را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند رشد آن را متوقف یا کاهش دهد. این پست به جزئیات بیشتری در مورد همین موضوع می پردازد.

آلرژی را از بین می برد
رطوبت‌گیر هوا را کمتر مرطوب می‌کند و به کنترل آلرژی‌های ناشی از گرد و غبار و انواع مختلف ویروس‌ها کمک می‌کند.
شایع ترین علائم آلرژی، گرفتگی بینی، سوزش پوست و چشم و گلو بد است.
به سیستم HVAC شما کمک می کند
در هوای گرم و مرطوب، سیستم خنک کننده HVAC باید بیش از حد معمول کار کند تا هوا خنک و تمیز شود. چگالی هوا با استفاده از رطوبت گیر کمتر می شود و کارکرد موثرتر سیستم HVAC بیشتر و آسان تر می شود.
استفاده از رطوبت گیر هزینه تعمیر سیستم HVAC را نیز کاهش می دهد. ممکن است مجبور شوید هزینه تعمیر را به دلیل کار بیش از حد سیستم HVAC در غیاب رطوبت‌گیر بپردازید.

چرا کیفیت هوای خانه مشکل دارد؟
کیفیت هوای داخل خانه یک مسئله مهم است زیرا بیشتر زمان در داخل خانه سپری می شود. در آب و هوای شدید، پنجره‌های خانه بسته می‌مانند و آلاینده‌های هوای خانه راهی برای خروج ندارند. این آلاینده‌های هوا می‌توانند اثرات شدید بلندمدت و کوتاه‌مدتی بر سلامت ما داشته باشند. چنین هوایی می تواند برای کودکان و افراد مسن بسیار خطرناک باشد زیرا این هوا می تواند عامل آسم و بسیاری از بیماری های تنفسی دیگر شود.
برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه چه باید کرد؟
راه های زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توانید کیفیت هوای خانه خود را بهبود بخشید. اطمینان حاصل کنید که فیلترهای هوای خود را هر از چند گاهی تعویض کرده و سیستم HVAC خود را حفظ کنید. 
از دستگاه های رطوبت گیر برای کاهش سطح رطوبت داخل خانه استفاده کنید. روزانه برای کاهش ذرات گرد و غبار داخل خانه جاروبرقی بکشید تا آلرژی گرد و غبار کنترل شود.
رطوبت گیر خود را کجا قرار دهم؟
رطوبت‌گیرها بهتر است مستقیماً در فضایی که مشکل رطوبت وجود دارد، حداقل یک یا دو فوت دورتر از دیوارها قرار گیرند. به عنوان مثال، اگر حمام مرطوب دارید، رطوبت گیر را مستقیماً روی کف حمام قرار دهید و نه راهروی داخل. اگر فضایی وجود ندارد، باید خلاق باشید. شاید بتوان یک رطوبت گیر کوچک را روی یک قفسه، نزدیک پریز برق نصب کرد تا بتوانید آن را به برق وصل کنید.
 

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha