۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت گیر یا کولرگازی

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 13 تیر 1401
رطوبت گیر یا کولرگازی


آیا راه اندازی رطوبت گیر ارزان تر است یا کولرگازی AC ؟

?Is It Cheaper to Run the AC or a Dehumidifier

 

رطوبت گیر


تهویه مطبوع و رطوبت گیرها به حفظ محیط زندگی راحت و ایمن در خانه کمک می کنند.
اما این راحتی قیمتی دارد و بسیاری از صاحبان خانه از خود می‌پرسند که آیا نصب کولرگازی AC ارزان‌تر است یا رطوبت‌گیر؟ به طور کلی، اگر هر دو واحد دارای ظرفیت متوسط و زمان کار معمولی باشند، راه اندازی یک رطوبت گیر نسبت به AC ارزان تر است. صرف نظر از این، این بدان معنا نیست که شما باید از شر AC خود خلاص شوید و آن را با یک رطوبت گیر جایگزین کنید زیرا هر کدام عملکرد خاص خود را دارند.
هر دو کولرگازی AC و رطوبت گیر کاربردهای خود را دارند و درک آنها از انتخاب بیهوده یکی از روی دیگری جلوگیری می کند.
به عنوان یک قاعده کلی، می توانید انتظار داشته باشید که این مبلغ را در قبض برق ماهانه خود بپردازید:
•    رطوبت‌گیرهای قابل حمل بسته به ظرفیت آنها، به طور کلی 25 تا 50 دلار در سال هزینه دارند. این به 2 تا 4 دلار در ماه تقسیم می شود، اگرچه این دقیقاً روش درستی برای نگاه کردن به آن نیست. بیشتر رطوبت‌گیرها، درست مانند واحدهای AC، بدون توقف در ماه‌های گرم و مرطوب زمستان کار می‌کنند، در حالی که به سختی کار می‌کنند یا حتی برای مدتی از سال کاربرد ندارند.

تهویه مطبوع در مقابل رطوبت گیرها
دستگاه های تهویه مطبوع و رطوبت گیرها با مسائل مربوط به هوا سروکار دارند، اما انتخاب تنها یکی از آنها چیزی نیست که باید به آن توجه کنید. در حالی که این دو واحد ممکن است شبیه به اکثر واحدها به نظر برسند، اما در واقع مشکلات متمایز را حل می کنند. برای درک بهتر این که این دو دستگاه چه کاری انجام می دهند و تفاوت آنها چگونه است، بیایید نحوه عملکرد هر یک از آنها را بررسی کنیم.
 
تهویه مطبوع : چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند
به طور خلاصه، تهویه مطبوع، هوای سردتر را جایگزین هوای گرم می کند. همچنین بخش عمده ای از سیستم HVAC شما است. اکثر کولرگازی ها از 5 قسمت اصلی تشکیل شده اند. آنها کویل های اواپراتور، کندانسور، کمپرسور، شیر انبساط و مجموعه ای از فن ها هستند. علاوه بر این قطعات، AC ها همچنین دارای یک سیال خنک کننده به نام مبرد هستند که در طول لوله های داخلی پمپ می شود.
مبرد در ابتدا مایع است، اما هنگامی که از شیر انبساط عبور می کند، به گاز سرد تبدیل می شود که سپس به سمت کویل های تبخیر کننده منتقل می شود. همانطور که مبرد خنک از امتداد کویل های تبخیر کننده عبور می کند، گرمای اطراف را جذب می کند و هوای مجاور را خنک می کند. سپس هوای خنک شده توسط مجموعه ای از فن ها به اتاق شما دمیده می شود.
این روند در اینجا متوقف نمی شود، گاز مبرد که زمانی خنک بود، اکنون داغ است. بنابراین، برای حذف گرما، گاز با استفاده از کمپرسور فشرده شده و از طریق کویل های کندانسور پمپ می شود. مجموعه دیگری از فن‌ها روی این کویل‌های کندانسور می‌زنند و گاز را خنک می‌کنند و هوای گرم شده را می‌برند. این مجموعه از فن ها برای هدایت هوای گرم به بیرون نصب می شود. در حال حاضر مبرد به حالت مایع خود بازگشته و آماده تکرار فرآیند است.
واضح است که وظیفه اصلی AC انتقال گرما از هوای داخل خانه به هوای بیرون است. اما این فرآیند باعث کاهش سطح رطوبت در خانه نیز می شود. بنابراین، چگونه یک دستگاه ساخته شده برای انتقال حرارت می تواند بر میزان رطوبت موجود در هوا تأثیر بگذارد؟
مقصر پشت این تراکم است. رطوبت گرما را نگه می دارد، بنابراین وقتی گرما از سیم پیچ های اواپراتور حذف می شود، رطوبت هوا را نیز متراکم می کند. تشت میعانات زیر سیم پیچ اواپراتور سپس بخار آب مایع را جمع آوری می کند. به همین دلیل است که برخی از افراد از تهویه مطبوع به عنوان رطوبت گیر استفاده می کنند.
اما رطوبت زدایی فقط یک فرآیند فرعی از یک تهویه مطبوع است، بنابراین ممکن است نتایج مورد نظر شما را ارائه نکند، مگر اینکه حالتی داشته باشد که به شما امکان می دهد فرآیند رطوبت زدایی را کنترل کنید.
 
رطوبت گیر : چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند
دستگاه های رطوبت گیر بر خلاف تهویه مطبوع برای مقابله با رطوبت بالا طراحی شده اند. رطوبت اضافی هوا را از بین می برد و خانه شما را راحت تر و ایمن تر می کند. اصل کار یک رطوبت گیر به نوع آن بستگی دارد. سه نوع معمولی رطوبت گیر وجود دارد که هر کدام روش کار منحصر به فردی دارند.
 
رطوبت گیرهای خشک کن
در این رطوبت سازها از یک ماده جاذب آب (به معنی جاذب آب) که معمولاً خشک کننده نامیده می شود استفاده می شود. خشک کننده ها توانایی جذب رطوبت از مجاورت خود را دارند. از آنجایی که فرآیند رطوبت زدایی این دستگاه های رطوبت گیر نسبتا ساده است، انرژی زیادی مصرف نمی کند.
 
رطوبت گیر ترموالکتریک
به این مرطوب کننده ها رطوبت گیر پلتیر نیز می گویند. این شامل ماده ای است که پس از تامین برق، یک منطقه گرم و سرد ایجاد می کند. منطقه سرد مسئول حذف رطوبت از هوا است.
 
دستگاه های رطوبت گیر کویل یخچال دار
این همان چیزی است که بیشتر مردم در خانه های خود استفاده می کنند.
اصل کار یک رطوبت گیر کویل یخچالی شبیه به یک دستگاه تهویه مطبوع است. از سیم پیچی استفاده می کند که خنک می شود تا هوای سنگین گرم و مرطوب را به داخل بکشد. هنگامی که حرارت همراه با بخار آب از بین می رود، سطح رطوبت کاهش می یابد.
 
مصرف انرژی
مصرف انرژی یک جزئیات کلیدی است که نمی توان آن را نادیده گرفت وقتی که هزینه جاری یک دستگاه الکتریکی نگران کننده است. به طور متوسط مصرف انرژی یک دستگاه رطوبت گیر کمتر از یک دستگاه تهویه مطبوع است. اگر هر دو دستگاه به مدت 24 ساعت کار کنند، AC اغلب برق بیشتری مصرف می کند.
اما در زندگی روزمره، این همیشه درست نیست زیرا مصرف انرژی این دستگاه ها تا حد زیادی به ظرفیت ها و زمان کارکرد آنها بستگی دارد. ظرفیت AC بر حسب تن اندازه گیری می شود. تناژ یک دستگاه تهویه مطبوع به میزان خروج گرما از یک اتاق اشاره دارد. مدل هایی با ظرفیت های بزرگ تر، انرژی بیشتری مصرف می کنند. به طور مشابه، رطوبت‌گیرهایی با ظرفیت‌های زیاد نیز تمایل به مصرف انرژی بیشتری دارند. با این حال، ظرفیت رطوبت‌گیر بر خلاف کولرهای گازی، مقدار (معمولاً چند لیتر) آبی را که می‌تواند در یک روز حذف کند، اندازه‌گیری می‌کند.
زمان‌های کار نیز در کل مصرف انرژی دستگاه نقش دارد. رطوبت‌گیر با ظرفیت کافی بزرگ می‌تواند منجر به مصرف انرژی بیشتر نسبت به AC در صورت کارکرد طولانی‌تر شود. با توجه به این نکات، عاقلانه است که به خاطر داشته باشید که مقدار برق مصرفی همیشه به کار انجام شده بستگی دارد، صرف نظر از اینکه AC یا رطوبت گیر باشد.
 
انتخاب درست
اکنون که ایده محکمی در مورد عملکرد AC و رطوبت گیر و مصرف انرژی این دستگاه ها دارید، بیایید دستگاه مناسب را برای نیازهای شما انتخاب کنیم. برای انجام این کار، ابتدا باید مزایا و معایب هر دوی این دستگاه ها را بررسی کنیم. دانستن آنها به شما در انتخاب درست کمک می کند.
 
مزایا و معایب یک کولر گازی
تهویه مطبوع برای کنترل دما در یک اتاق بهترین است، حتی اگر به طور طبیعی به عنوان یک رطوبت گیر نیز عمل می کند. همچنین به گردش هوا در اتاق کمک زیادی می کند. اگر از AC فقط برای کنترل سطوح رطوبت استفاده کنید، باعث کاهش قابل توجه دما نیز می شود. بنابراین اگر نیاز دارید دمای محیط را ثابت نگه دارید، استفاده از تهویه مطبوع به عنوان رطوبت‌گیر ایده‌آل نیست.
با در نظر گرفتن همه موارد، کولر گازی بهترین انتخاب برای خنک کردن هوا و بهبود جریان هوا است.
 
مزایا و معایب یک رطوبت گیر
از طرف دیگر، رطوبت گیرها برای حذف رطوبت اضافی از اتمسفر هوا عالی هستند. این کار را با ثابت نگه داشتن دما انجام می دهد. اگر کپک، قارچ یا پوسیدگی چوب مشکل ساز باشد، یک رطوبت گیر کار خوبی در کنترل آنها خواهد کرد. علاوه بر این، کیفیت هوا را با حذف آلاینده هایی مانند هاگ های کپک از هوا نیز بهبود می بخشد.
بنابراین، اگر به دنبال کنترل سطوح رطوبت همراه با بهبود کیفیت کلی هوا هستید، یک رطوبت گیر همان چیزی است که نیاز دارید.
 
آنها را با هم اجرا کنید
گزینه دیگری که ارزش توجه دارد اجرای هر دو دستگاه با هم است. ممکن است غیر قابل درک به نظر برسد، اما این روش در واقع می تواند هزینه ها را کاهش دهد و همچنین فضای زندگی راحت را بدون نیاز به انتخاب یک وسیله بر دیگری ایجاد کند.
یک کولر گازی معمولاً انرژی بیشتری نسبت به رطوبت‌گیر مصرف می‌کند. اما اگر یک رطوبت گیر در کنار AC استفاده شود، بار کولر گازی کاهش می یابد. این به این دلیل است که هنگامی که یک رطوبت گیر رطوبت اضافی را از بین می برد، هوای اطراف را نیز تا حدی خنک می کند که باعث می شود AC کار کمتری نسبت به معمول انجام دهد. در نتیجه، کولر گازی برق کمتری مصرف می کند و هزینه های جاری آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
برای انجام این کار، ابتدا AC را روی یک مقدار ثابت تنظیم کنید. در حالی که AC خاموش است، از رطوبت گیر برای خنک کردن و حفظ هوای اطراف استفاده کنید. هنگامی که دما از مقدار ثابت بالاتر رفت، AC روشن می شود و به پایین آوردن آن کمک می کند.
 
پرسش های مرتبط
چگونه فقط با کولر رطوبت را کنترل می کنید؟
طبیعتاً کولر گازی با خنک کردن محیط اطراف، رطوبت هوا را از بین می برد. اگر به کنترل بیشتری روی سطوح رطوبت نیاز دارید، می توانید سرعت فن را به دلخواه تنظیم کنید. افزایش سرعت فن AC رطوبت بیشتری را از هوا خارج می کند و همچنین منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود. در حالت کلی کولرگازی میزان بسیار کمتری رطوبت هوا زا استخراج می کند.
 
حالت خشک کولر گازی چه می کند؟
حالت خشک عملکردی است که در اکثر کولرهای مدرن تعبیه شده است که سطح رطوبت را کاهش می دهد. از این قابلیت می توان در مواقعی استفاده کرد که نیاز دارید کولر گازی به عنوان رطوبت گیر بدون قابلیت خنک کننده عمل کند. تهویه مطبوع طبق معمول کار می کند اما هنگام کار در حالت خشک هوای سرد را خارج نمی کند.
 
آیا ترکیب تهویه مطبوع و رطوبت گیر واقعا موثر است؟
اگر می خواهید مزایای ارائه شده توسط هر دو دستگاه را تجربه کنید، ترکیب بسیار مؤثر است. برخلاف اجرای AC در طول روز، هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

کولرگازی
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha