۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

دانه های قهوه از کجا می آیند؟

نویسنده : www.banehbuy.com
دانه های قهوه از کجا می آیند؟

دانه های قهوه از کجا می آیند؟
کشاورزی قهوه
Where Do Coffee Beans Come From?
About Coffee Farming
 

قهوه


وقتی فنجان های قهوه روزانه خود را می نوشید، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دانه هایتان از کجا منشا می گیرند؟ دانه های قهوه از کجا می آیند؟ چگونه رشد، پردازش و آماده می شوند؟ این روند جذاب از مزارع قهوه شروع می شود که در سراسر جهان در بسیاری از کشورهای مختلف واقع شده اند. کشاورزی مراحل زیادی را طی می کند که آن را به موضوعی هیجان انگیز برای بحث تبدیل می کند.


پنج کشور تولید بیشتر قهوه در جهان :
•    برزیل – 2,592,000  تن 
•    ویتنام - 1,650,000   تن 
•    کلمبیا - 810000       تن  
•    اندونزی – 660000   تن
•    اتیوپی – 384000     تن 

کشاورزی قهوه یک فرآیند جذاب است که از طریق رشد، پردازش، مرتب‌سازی و برشته می‌گذرد. این فرآیند چهار مرحله‌ای، دانه‌های قهوه را از سراسر جهان به کافی‌شاپ مورد علاقه‌تان می‌آورد و به شما این امکان را می‌دهد که فنجان قهوه‌ای با کیفیت بالا را که می‌خواهید و شایسته آن هستید، دریافت کنید.


فرآیند پرورش قهوه
 

کشاورزی قهوه

 

مراحل اولیه رشد
مزارع قهوه همه ساله میلیون ها تن دانه قهوه تولید می کنند. این گیاه برای شکوفا شدن به آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری نیاز دارد که یکی از دلایلی است که بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی دانه های قهوه را پرورش می دهند. اکثر قهوه ها با استثناهای بسیار کمی در 1000 مایلی شمال یا جنوب خط استوا کشت می شوند.
مزارع متشکل از صدها گیاه است که توسط کارگرانی که به دقت خاک، غذا، آب و نور دریافتی هر گیاه را متعادل می کنند، نگهداری می شوند. آنها گیاه را به طور منظم اندازه گیری می کنند و برگ های آن را برای هر گونه علائم آسیب ظاهری بررسی می کنند. این فرآیند می تواند بیش از یک سال یا بیشتر طول بکشد تا گیاه قهوه به بلوغ کامل برسد. در این مدت، کشاورزان آفات را نیز حذف می کنند تا تأثیر آنها بر روی قهوه را به حداقل برسانند. 
اکثر گیاهان جوان قهوه در گلخانه شروع به رشد می کنند، جایی که می توان این شرایط را متعادل تر و تحت کنترل نگه داشت. در اینجا، مدیریت دما و آفات بسیار ساده تر است و یک محیط رشد عالی برای گیاه فراهم می کند. این روزهای اولیه رشد حیاتی است. حتی آسیب جزئی به گیاه قهوه در چند ماه اول تغییر می تواند منجر به عوارض طولانی مدت با رشد آن شود. 
در نهایت گیاه را از نهالستان خارج کرده و در مزرعه به کشت می کنند. به طور معمول، کشاورزان صبر می کنند تا گیاه حدود 18-24 اینچ بلند شود. به هر گیاه 10-12 فوت فضا داده می شود تا حداکثر سطح گسترش را برای ریشه ها و شاخه ها فراهم کند. در این مرحله، گیاه به طور روزانه مورد توجه قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که به رشد خود ادامه می دهد و با افزایش سن به بلوغ کامل می رسد. 
اگر گیاه قهوه برداشت نشود، می تواند تا 20 فوت رشد کند. با این حال، کشاورزان قهوه آنها را با دقت در حدود 10-12 فوت هرس می کنند تا کارایی بیشتری داشته باشند. این فرآیند هرس به نگه داشتن گیاه در ارتفاع مناسب کمک می کند، شاخه ها و برگ های مرده یا آسیب دیده را به حداقل می رساند و هر گیاه را در شکل سالم نگه می دارد. 
گیاهان در این مرحله کاملاً آماده برداشت نیستند. آنها هنوز حبوبات ندارند و تا چندین سال دیگر تولید نخواهند کرد. در طول این مدت، کشاورزان باید اطمینان حاصل کنند که گیاه در ارتفاع قابل قبول و معقولی باقی می ماند و همچنین باید تلاش کنند تا هیچ بیماری به رشد آن آسیب نرساند.


برداشت  قهوه
 

برداشت قهوه

 

بوته های قهوه را نمی توان تا زمانی که به سن 4-5  سالگی نرسیده ، برداشت کرد. در این مرحله، اکثر گیاهان به اندازه کافی بالغ می شوند تا گل بدهند. این گل‌های جذاب، گیاهی باشکوه ایجاد می‌کنند و رایحه‌ای شبیه یاس تولید می‌کنند که برداشت قهوه را به میزان معقولی لذت‌بخش می‌کند. با این حال، این گل ها فقط تزئینی نیستند. آنها هدف اصلی از برداشت گیاه قهوه را تشکیل می دهند.
این دانه های کوچک حدود 6-9 ماه پس از رشد اولیه آنها در سراسر گلهای گیاه رشد می کند. آنها یک دانه سبز نسبتا کوچک با طعم تند هستند اگر قبل از رسیدن کامل خورده شوند. این دانه ها در نهایت بالغ می شوند و به دانه های قهوه تبدیل می شوند. چند هفته یا بیشتر طول می کشد تا گیلاس سبز به رنگ زرد و قرمز تیره برسد. 
در این مرحله، دانه را می توان از گیاه برداشت، زیرا به بلوغ کامل رسیده است. بسته به مزرعه، این دانه ها به دو دسته تقسیم می شوند. اولین مورد، دانه های زایشی یا آنهایی است که کشاورزان از آنها برای تولید گیاهان بیشتر استفاده می کنند. دوم، دانه های برداشت شده یا آنهایی است که با دقت برای فروش در سراسر جهان آماده می شوند. 
بیشتر این حبوبات برای فروش گذاشته می شود و فقط بخشی از آن برای کاشت مجدد استفاده می شود. به طور معمول، آنها به اندازه کافی دانه می گیرند تا جایگزین گیاهان در حال مرگ یا گیاهان برداشت شده که باید حذف شوند. هر دانه جمع آوری شده برای فروش سپس پردازش می شود تا برای حمل و نقل در سراسر جهان آماده شود.
برداشت به خودی خود زمان زیادی را می گیرد و نیاز به کار فیزیکی زیادی دارد. به طور معمول، این فرآیند قبل از پردازش، دسته بندی، حمل و نقل و برشته شدن دانه از چندین مرحله می گذرد. روش های دقیق بر اساس هر شرکت متفاوت است، اما معمولاً از یک گروه بندی کاملاً خاص از مراحل پیروی می کنند.


برداشت فرآیندی زمان بر است
 

دانه گیاه قهوه

 

مزارع قهوه معمولاً حدود 7-9  هکتار است و از گروه بزرگی از افراد برای برداشت استفاده می کنند. اکثریت قریب به اتفاق دانه های قهوه با دست چیده می شوند و روش های مختلفی را شامل می شوند. به عنوان مثال، چیدن نواری به برداشت‌کنندگان نیاز دارد تا کل شاخه‌های گیاه را بدون بررسی درست بودن آنها جدا کنند. این روش مزیت های متعددی دارد.
اول اینکه سریع است و زمان برداشت بیش از حد را به حداقل می رساند. به این ترتیب، کشاورزان قهوه می توانند هزینه های نیروی کار را کاهش دهند و ساعات طولانی را برای تیم کشاورزی خود کاهش دهند. با این حال، منجر به ضایعات زیادی می شود. بسیاری از دانه ها ها ممکن است برای برداشت به اندازه کافی رسیده نباشند، به این معنی که به سادگی پرت می شوند. با این حال، چیدن نواری به دلیل سرعت بالای برداشت آن همچنان محبوب است.
دستچین تخصصی برترین فرآیند است و منجر به اتلاف بسیار کمتری می شود. کارگران هر شاخه و گیلاس را بازرسی می کنند و بررسی می کنند که آیا آن را برداشت کنند یا خیر. در نتیجه فقط دانه های رسیده را می چینند و مقدار ضایعات محض را به حداقل می رسانند. با این حال، برداشت های متعددی برای تکمیل این فرآیند لازم است و هزینه های نیروی کار به طور چشمگیری افزایش می یابد. به طور معمول، این گزینه فقط توسط مزارع قهوه با سطح بالاتر استفاده می شود. 
در نهایت، برخی از مزارع ممکن است از روش‌های چیدن ماشینی استفاده کنند، اگرچه این روش‌ها در مقایسه با گزینه‌های دیگر نسبتاً نادر هستند. ماشین‌های برداشت قهوه برای کار کردن به یک منطقه بسیار مسطح نیاز دارند، وضعیتی که در بسیاری از کشورهای قهوه‌کار رایج نیست. خرید ماشین‌ها نیز پرهزینه است و استفاده از آنها را محدود به سایت‌هایی می‌کند که می‌خواهند هزینه‌های نیروی کار را با یک ضربه کاهش دهند.
برخی از مزارع ممکن است از ترکیبی از این روش ها برای تولید محصولات پایدار و با کیفیت استفاده کنند. برخی دیگر بسته به نیازشان ممکن است فقط روی یکی تمرکز کنند. تکنیک مورد استفاده می تواند چیزهای زیادی را در مورد یک مزرعه قهوه دیکته کند. به عنوان مثال، کشاورزی ماشینی امکان مزارع بزرگتر و اندازه عملکرد را فراهم می کند، در حالی که برداشت دستی کشاورزان را مجبور می کند تا سطح زیرکشت خالص را کاهش دهند و بر کیفیت تمرکز کنند.


نحوه پردازش دانه پس از برداشت 
 

فرآوری قهوه


پس از برداشت، کشاورزان و تولیدکنندگان قهوه می توانند از میان تعداد انگشت شماری روش های مختلف فرآوری، دانه های خود را تهیه کنند. طیف گسترده ای از شرکت ها از آنچه به عنوان فرآیند طبیعی یا خشک شناخته می شود برای حبوبات خود استفاده می کنند. این روش به زیبایی ساده و بسیار مقرون به صرفه است. این کار با قرار دادن دانه روی آجر یا بتن یا روی زمین خالی شروع می شود تا به خاک کمک کند تا کیفیت و طعم دانه قهوه را بهبود بخشد. 
تولیدکنندگان دیگر دانه های خود را روی لایه های نازک قرار می دهند تا کپک و رشد بیشتر را به حداقل برسانند که می تواند بر کیفیت دانه آنها تأثیر بگذارد. کشاورزان پس از گذاشتن دانه ها  تلاش می کنند از آفات محافظت شوند و منتظر می مانند تا آفتاب به طور کامل آنها را خشک کند. با خشک شدن دانه ها، تخمیر صورت گرفته و شبیه کشمش می‌شود و طعمی بسیار شبیه به آن دارد. 
با این حال، دانه های خشک را باید پوست کند تا به دانه دسترسی پیدا کنند. هر دانه  با دقت جدا می شود، مرتب می شود و برای آماده سازی حمل و نقل به یک مرکز فرستاده می شود. این روش از قدرت طبیعی خورشید برای تولید حبوبات با کیفیت استفاده می کند و هزینه های فرآوری را کاهش می دهد. با این حال، بسیاری از تولید کنندگان از انواع تکنیک های مختلف دیگر در موقعیت های بی شماری استفاده می کنند. 

 

انواع قهوه

 

به عنوان مثال، تولیدکنندگان در آسیای شرقی و آمریکای جنوبی از روش شسته شده برای خارج کردن تفاله دانه خود استفاده می کنند. از آسیاب مرطوبی استفاده می کند که دانه های قهوه را به بیرون هل می دهد و در عین حال خمیر را در اطراف دانه ها حفظ می کند. این پالپ به حفظ طعم و کافئین غنی دانه ها کمک می کند. سپس دانه ها به مدت 12 تا 24 ساعت تخمیر می شوند تا طعم آنها بیشتر شود. سپس دانه های تخمیر شده تا 22 روز در هوا خشک می شوند یا در سه روز با ماشین خشک می شوند تا زمان آماده سازی تسریع شود. 
تولیدکنندگان قهوه اندونزیایی ممکن است از فرآیند پوسته مرطوب استفاده کنند که از همان سبک شستشوی استفاده شده در روش قبلی استفاده می کند. سپس دانه ها را پوست کنده و در پاسیو قبل از آماده شدن برای حمل و نقل خشک می کنند. این روش زمان پردازش را کاهش می دهد اما خطر توسعه کپک را به همراه دارد. 
در نهایت، برخی از شرکت ها ممکن است از فرآیند عسل برای تولید دانه های قهوه با کیفیت بالا استفاده کنند. این شامل تکنیک های مختلف خمیر زدایی است که موسیلاژ (مواد اطراف لوبیا) را مانند روش های دیگر حذف نمی کند. تولیدکنندگان این روش را دوست دارند زیرا معتقدند این روش به حبوبات شیرینی می بخشد که سایر اشکال آن را ندارند. 


دسته بندی و تفت دادن دانه های قهوه 
 

تف دادن دانه قهوه

 

در این مرحله، فرآیند کشاورزی تقریباً به پایان رسیده است. با این حال، برای اطمینان از کیفیت بالا، لوبیاها باید مرتب شده و تفت داده شوند. بو دادن ممکن است خارج از محل توسط شرکت های دیگر انجام شود. به عنوان مثال، روست‌کننده‌های قهوه در آمریکا دانه‌هایی را از مزارع مختلف دریافت می‌کنند و در آنجا تفت می‌دهند تا طعم‌های متفاوت خود را تولید کنند. قبل از این مرحله، دانه های فرآوری شده باید دسته بندی و بسته بندی شوند.
مرتب سازی یا با دست یا ماشین انجام می شود. بازرسی دستی به گروهی از افراد نیاز دارد که حبوبات را در حالی که روی تسمه نقاله از کنار آنها عبور می کنند، به دقت بررسی کنند. دانه ها از نظر عیوب بررسی می شوند و در صورت عدم بازرسی دور انداخته می شوند. این فرآیند وقت گیر است، اما با به حداقل رساندن دانه های ناقص از دست رفته، به تولید سطح بالاتری از قهوه کمک می کند. 
مرتب‌سازی ماشینی از سیستم تسمه نقاله مشابهی استفاده می‌کند، اما دوربینی دارد که می‌تواند دانه‌های معیوب را پیدا کند و از انفجار هوا برای خارج کردن آنها از تسمه استفاده کند. این روش هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد اما کارایی کمتری دارد زیرا ممکن است دوربین به راحتی اشتباه کند. با این وجود، بسیاری از مزارع دسته بندی با دست را ترجیح می دهند زیرا کیفیت قهوه آنها را افزایش می دهد و کارگرانشان را مشغول نگه می دارد و مشاغل ضروری اما ساده را برای افراد آموزش ندیده فراهم می کند. 
پس از دسته بندی دانه ها، بسته بندی می شوند و برای بو دادن ها در سراسر جهان ارسال می شوند. سفارشات آنها بر اساس آنچه که هر شرکت رستینگ خریداری می کند است و بسیار متفاوت خواهد بود. دانه ها معمولاً از طریق سفرهای اقیانوسی ارسال می شوند، زیرا این اغلب سریع ترین و کارآمدترین راه برای جابجایی حجم بالایی از دانه قهوه است. با این حال، برخی از شرکت ها ممکن است حمل و نقل هوایی را به دلیل افزایش سرعت آن ترجیح دهند.
هنگامی که دانه ها بو داده شدند، از روش های مختلف برای تولید طعم های مختلف استفاده می کنند. این روش ها اغلب برای هر تیمی منحصر به فرد است و طیف وسیعی از سلیقه ها و سبک های مختلف را ایجاد می کند. در طول برشته کردن، یک آنالایزرAgtron  رنگ هر رست دانه را ارزیابی می کند و به متخصصان بو دادن اجازه می دهد تا مشخصات طعم دقیقی را که می خواهند برای دانه های خود ایجاد کنند. 
پس از برشته کردن، تیم های کنترل کیفیت هر دسته از دانه ها را بررسی می کنند تا از بالاترین کیفیت آنها اطمینان حاصل شود. هردانه ای که سری آزمایش های خود را قبول نکند دور انداخته می شود. دلایل پرتاب دانه ها عبارتند از طعم بسیار ناخوشیاند ، شکل ناهموار یا حتی دانه های فاسد. خوشبختانه، بیشتر دانه های قهوه برشته شده این فرآیند را پشت سر می گذارند و قهوه با کیفیتی را که می خواهید و شایسته آن هستید به شما می دهند. 


تجارت منصفانه به چه معناست؟
 

تجارت منصفانه قهوه

 

آیا تا به حال به کیسه ای از دانه های قهوه نگاه کرده اید و فکر کرده اید که "تجارت منصفانه" به چه معناست؟ تجارت منصفانه سازمانی است که به کشاورزان و تولیدکنندگان قهوه که از دستورالعمل های حداقل قیمت اولیه، قوانین ایمنی و موارد دیگر پیروی می کنند، گواهی می دهد. گواهینامه فقط به مزارعی اعطا می شود که از این قوانین پیروی می کنند.
هدف آنها این است که اطمینان حاصل کنند که قهوه به صورت اخلاقی و منصفانه تولید می شود و تیم های برداشت از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار هستند. این گواهی را در مورد دانه هایی که خریداری می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید که با بهترین و اخلاقی ترین کشاورزان و برشته دهندگان قهوه کار می کنید.
Fairtrade  همچنین مواردی مانند کشاورزی ارگانیک را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که مطابق با دستورالعمل هایی است که برای این فرآیند تنظیم شده است. تبلیغات نادرست ممکن است ادعا کند که یک ترکیب قهوه ارگانیک است در حالی که اینطور نیست. تجارت منصفانه به بررسی این موضوع کمک می‌کند و گواهی‌هایی (همراه با سایر سازمان‌ها) ارائه می‌کند که به کشاورزان قهوه کمک می‌کند تا در اظهارات خود صادق باشند.


مناطقی از ایالات متحده آمریکا که قهوه تولید می کنند 
 

مزارع قهوه

 

تعداد کمی از مناطق در ایالات متحده به اندازه کافی گرم برای  تولید قهوه با کیفیت بالا هستند. پورتوریکو، هاوایی و کالیفرنیا تنها مناطقی هستند که مقدار قابل توجهی قهوه تولید می کنند. پورتوریکو، به ویژه، یک حجم قهوه با کیفیت بالا از کشاورزان دارای گواهی تجارت منصفانه تقریباً جهانی تولید می کند.
هاوایی همچنین سالانه نزدیک به 9 میلیون پوند قهوه در اطراف منطقه آتشفشانی Mauna Loa تولید می کند.. این منطقه شرایط خاک و دمای مناسبی برای پرورش قهوه دارد. کشت قهوه کالیفرنیا در مناطقی از سن دیگو و سانتا باربارا که به دقت آماده شده اند  وجود  دارد. 


انتخاب دانه های قهوه عالی
درک اینکه چگونه دانه‌های قهوه رشد می‌کنند، پردازش می‌شوند و برشته می‌شوند، می‌تواند یافتن دانه‌ای عالی را آسان‌تر کند که بتوانید به آن اعتماد کنید. به دنبال کشاورزانی باشید که دارای گواهینامه تجارت منصفانه هستند که سبک برشته ای را که شما بیشترین لذت را برای حبوبات خود دارید تولید می کنند. دانه‌های تیره اغلب متراکم‌ترین طعم‌ها را ارائه می‌کنند، در حالی که دانه‌های روشن‌تر برای متخصصان قهوه بهترین طعم را دارند.
همچنین باید به دنبال دانه های با حداقل خطای تولید باشید. کنترل کیفیت باید اکثریت این مسائل را در بر بگیرد. اما اگر دانه های شما چندین دانه بد دارد (یا به طور مداوم با دانه‌های قهوه‌تان با کیفیت پایین مواجه می‌شوید)، ممکن است بخواهید با تیم کشاورزی، برشته‌کاری و تولیدی دیگری همکاری کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

 قهوه عالی
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha