۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

طرز تهیه اسپرسو Preparation of Espresso

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 12 مرداد 1397
طرز تهیه اسپرسو Preparation of Espresso
طرز تهیه اسپرسو Preparation of Espresso
 
قهوه مورد استفاده در تهیه اسپرسو
 
قهوه اسپرسو یکی از بهترین و محبوبترین نوشیدنیهای گرم در سراسر جهان به شمار می رود. جهت تهیه اسپرسو روشهای گوناگونی با انواع دستگاه اسپرسوساز خانگی و صنعتی وجود دارد. شرکتهای گوناگونی با مارکهای متنوع دستگاههای اسپرسوساز را در مدلهای مختلفی طراحی و به بازار عرضه می کنند. طرف نظر از نوع دستگاه اسپرسوساز و مارک و مدل و کیفیت آن و نوع قهوه ، تهیه یک اسپرسوی عالی احتیاج به یک سری اطلاعات و کمی مهارت دارد و با چند بارآزمون و خطا و تست انواع مدل قهوه و رعایت یک سری نکات می توان یک اسپرسوی عالی با طعم و مزه واقعی در خانه با دستگاه اسپرسوساز داشته باشید.
 
اسپرسو
 
انتخاب نوع قهوه :
امروزه انواع مختلفی از قهوه به صورت دانه های درشت و یا آسیاب شده در بازار موجود است و کشورهای زیادی در زمینه تولید انواع قهوه فعالیت دارند که طعم و مزه و کیفیت هریک از این قهوه ها با هم فرق دارد. از جمله بهترین مارکهای قهوه که در حال حاضر در بازار موجودند عبارتند از :
Starbucks – Lavazza – Jacobs – Caribou – illy- Flogrs ,….
 
انتخاب نوع قهوه در تهیه اسپرسو
 
غیر از این مارکهای قهوه انواع دیگری از قهوه با مارکهای گوناگونی در بازار موجود است که انتخاب هر کدام از این قهوه ها بسته به سلیقه مصرف کننده دارد ، حتی بعضی از مصرف کنندگان قهوه با ترکیب چندین مدل قهوه یک نوع قهوه مخصوص به خود را تهیه و استفاده می کنند. عوامل دیگری همانند تاریخ مصرف قهوه ، نحوه آسیاب شدن ( ریز و درشتی آن ) ، دستگاه آسیاب قهوه ، نوع دستگاه اسپرسوساز و ... در انتخاب قهوه موثرند. بهتر است که دانه های قهوه توسط خودتان آسیاب شده و از یک آسیاب قهوه خوب استفاده شود.
 
قهوه آسیاب شده
 
آب : 
آب مورد استفاده در دستگاه اسپرسوساز جهت تهیه اسپرسو بهتر است که تصفیه شده باشد تا مواد معدنی و آلاینده های موجود در آب باعث از بین رفتن طعم قهوه نگردد. همچنین استفاده ازآب تصفیه شده در دستگاه اسپرسوساز مانع ایجاد رسوب در دستگاه گشته و عمر مفید دستگاه اسپرسوساز را بالا می برد.
 
آب مورد استفاده در دستگاه اسپرسوساز
 
مقدار مناسب قهوه :
مقدار قهوه مورد استفاده در دستگاه اسپرسوساز بسته به نوع قهوه ، کیفیت و یک یا دو نفره بودن آن دارد. مقدار قهوه مصرفی معمولا بین 18 تا 21 گرم برای دبل شات و 7 تا 14 گرم برای یک شات می باشد که این مقدار نیز بسته به سلیقه و ذائقه مصرف کننده متفاوت است.
 
مقدار مناسب قهوه جهت تهیه اسپرسو
 
اجزای مرتبط به تهیه اسپرسو را مانند فنجان قهوه ، گروپ ، تمپر ، شات را کاملا خشک نمائید. رطوبت هر یک از این اجزاء ممکن است بر طعم اسپرسو تاثیر داشته باشد. در صورت امکان فنجان قهوه را گرم کنید چون باعث می شود که اسپرسو سریع سرد نشده و مزه واقعی خود را از دست ندهد. اکثر دستگاههای اسپرسو ساز در سطح بالایی خود دارای گرم کن فنجان قهوه بود و با گذاشتن فنجان بر روی آن گرم می شوند.
 
دستگاه اسپرسوساز و سینی گرم کن
 
فشرده سازی : 
یکی دیگر از عوامل موثر در تهیه یک اسپرسوی خوب میزان فشرده سازی آن در شات گروپ می باشد. بعد از آماده نمودن قهوه آسیاب شده سبد گروپ را پرنموده و آنرا به میزان سه چهارم سبد فشرده نمائید و دوباره قهوه را در سبد ریخته و توسط تمپر یا هر وسیله ای دیگر دارای سری تخت فشرده نماید. توجه داشته باشید مقدار فشردگی قهوه بیش از حد نباشد زیرا باعث می شود که اسپرسوی شما طعم واقعی خود را از دست بدهد و به دستگاه اسپرسو ساز فشار وارد کند. 
 
فشرده سازی در دستگاه اسپرسوساز
 
پس از اتمام این مراحل گروپ دستگاه اسپرسوساز را به دستگاه متصل نموده و سپس دستگاه را راه اندازی نمود و از یک اسپرسوی عالی با با طعم واقعی لذت ببرید. 
 
اسپرسو
 
نشانه های اسپرسوی خوب :
اسپرسوی بعمل آمده توسط دستگاه اسپرسوساز باید دارای رنگی زیبا و یکدست باشد. همچنین بعلت وجود روغن در دانه های قهوه تازه ، اسپرسوی تهیه شده باید کمی چسپناک باشد. وجود حبابهای کوچک قرمز مایل به قهوه ای بر روی اسپرسو نشان از یک اسپرسوی خوب دارد. عدم وجود کف در اسپرسو می تواند به دلیل کیفیت پایین قهوه ، تاریخ انقضاء قهوه ، عدم مهارت در تهیه اسپرسو و کیفیت پایین دستگاه اسپرسوساز می باشد.
 
نشانه های اسپرسوی عالی

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha