۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

دستگاه اسپرسوساز و آشنایی با آن espresso machine and familiarity with it

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 10 شهریور 1397
دستگاه اسپرسوساز و آشنایی با آن   espresso  machine and familiarity with it
دستگاه اسپرسوساز و آشنایی با آن   Espresso  machine and familiarity with it
 
اسپرسو یک نوع قهوه نیست بلکه یکی از روشهای تهیه قهوه می باشد که در تهیه آن از فشار بخار آب استفاده می شود. پس از اختراع دستگاه اسپرسوساز تحول بزرگی در تهیه قهوه بوجود آمد و اختراع اسپرسو همزمان با تولید اولین ماشین اسپرسوساز صورت گرفت. امروزه شرکتهای بسیاری در تهیه انواع دستگاههای اسپرسوساز خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی در سراسر جهان فعالیت دارند. دستگاههای اسپرسوساز در تهیه بسیاری از نوشیدنیهای قهوه مثل کاپوچینو ، کافه لاته ، امریکانو و ... نقش اساسی داشته و پایه تهیه بسیاری از نوشیدنیهای حاصل از قهوه است.
 
دستگاه اسپرسوساز صنعتی و خانگی
 
تاریخچه دستگاه اسپرسوساز History Espresso Machine
اولین دستگاه اسپرسوساز در سال 1884 میلادی بوسیله آنجلو موریندو ( Angelo Moriondo ) از تورین ایتالیا اختراع شد. طراحی پیشرفته تر دستگاه اسپرسوساز در سال 1903 میلادی توسط لوئیجی بذرا ( Luigi Bezzera ) صورت گرفت و در مقیاس کوچک در میلان ایتالیا شروع به تولید دستگاه اسپرسوساز نمود. 
 
 
در سال 1906 میلادی فردی به نام لا پاوانی  LaPavani در میلان ایتالیا با ایجاد تغییراتی جدید ، نوع پیشرفته تری از دستگاه اسپرسوساز را ارائه نمود و با ایجاد یک کارگاه تولیدی کوچک اقدام به تولید ماشین های اسپرسوساز نمود. 
 
دستگاه اسپرسوساز قدیمی
 
در طی گذشت زمان و استقبال عمومی مردم از قهوه و نوشیدنیهای حاصل از آن ، دستگاه اسپرسوساز به مرور پیشرفته تر شده و شرکتهای بسییاری در سراسر جهان اقدام به تولید و عرضه انواع اسپرسوسازها نمودند. در اینجا نگاهی گذرا و کلی به قسمتهای اصلی تشکیل دهنده دستگاه اسپرسوساز خواهیم داشت. 
قسمتهای مختلف دستگاه اسپرسوساز :
دستگاههای اسپرسوساز معمولا از تک گروپ تا شش گروپ بصورت خانگی و صنعتی ساخته می شوند.
 
اجزای دستگاه اسپرسوساز
 
هد گروپ ( Head Group )
هد گروپ یا گروپ قسمتی از دستگاه اسپرسوساز است که پرتافیلتر حاوی پودر قهوه به آن متصل شده و بخار و آب از طریق آن وارد سبد پورتافیلتر شده و باعث ریزش اسپرسو به داخل فنجان اسپرسو می گردد.
 
هدگروپ اسپرسوساز خانگی
 
پورتافیلتر ( Porta Filter )
قسمتی از دستگاه اسپرسوساز است که دارای یک دسته کوتاه بوده و سبد حاوی پودر قهوه در داخل ان قرار گرفته ودر هدگروپ دستگاه اسپرسوساز قرار می گیرد.
 
پورتافیلتر دستگاه اسپرسوساز
 
پرتافیلترها خود بر سه نوع هستند که با توجه به نوع دستگاه و شرکت سازنده و نوع استفاده متفاوت هستند. 
پورتافیلتر بدون نازل 
پورتافیلتر تک نازل 
پورتافیلتر دو نازل 
 
انواع پورتافیلتر
 
سبد پرتافیلتر ( Porta filter basket )
در سبد پورتافیلتر پودر آسیاب شده قرار می گیرد که این سبد در داخل پورتافیلتر قرار داده می شود و دارای دو مدل تک شات (یک نفره ) و دوشات ( دو نفره ) می باشد. بعضی از دستگاههای اسپرسوساز علاوه بر این دو نوع سبد ، دارای یک سبد ( Basket ) پد قهوه نیز می باشند که قهوه آماده بسته بندی شده در داخل آن قرار می گیرد.
 
سبد پورتافیلتر دستگاه اسپرسوساز
 
نازل بخار 
دستگاههای اسپرسوساز و کاپوچینوساز دارای یک نازل خروجی بخار جهت تهیه کاپوچینو ، کافه لاته ، امریکانوو ... می باشند. این نازل بخار جهت تهیه کف شیر ( فوم شیر ) که پایه تهیه نوشیدنیهای حاصل از قهوه هستند ، به کار می رود. جنس این نازل بخار از فولاد ضد زنگ بوده و دارای شکلهای مختلف بسته به نوع دستگاه و شرکت سازنده می باشد. 
 
نازل بخار دستگاه اسپرسوساز
 
دستگاههای اسپرسوساز و کاپوچینوساز دارای یک سری لوازم جانبی مثل پیچر ( ظرف مخصوص تهیه کف شیر ) ، برس پاک کن هدگروپ ، تمپر ، محل قرارگیری  پورتافیلتر و قرص و مایعات تمیز کننده که به طور جداگانه در بازار تهیه می گردند.
 
متعلقات دستگاه اسپرسوساز

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha