۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

طرز تهیه اسپرسو و نکات مهم آن how to prepare espresso and its important points

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 30 مرداد 1397
طرز تهیه اسپرسو و نکات مهم آن  how to prepare espresso and its important points
طرز تهیه اسپرسو و نکات مهم آن
How to prepare espresso and its important points
 
 
قهوه به دلیل ویژگیهای منحصر بفردش امروزه جایگاه ویژه ای را در بین مردم جهان به خود اختصاص داده است و روز به روز بر محبوبیت این نوشیدنی افزوده می شود و به عنوان یکی از لوکس ترین و بهترین نوشیدنیها شناخته می شود. قهوه به صورتهای مختلفی از جمله قهوه ، اسپرسو ، کاپوچینو ، موکا ، کافه لاته ، پد قهوه و... بوسیله دستگاههای قهوه جوش و اسپرسوساز و کاپوچینوسازآماده و مصرف می شود. یکی از مشتقات قهوه ، اسپرسو بوده که بیشتر با دستگاههای اسپرسوساز خانگی و صنعتی تهیه می شود. علاوه بر دستگاه سازنده اسپرسو و کیفیت قهوه و نحوه آسیاب کردن ، نکات کلیدی دیگری در تهیه یک اسپرسوی عالی موثرند که در اینجا به این عوامل می پردازیم :
 
 
تفاوت قهوه و اسپرسو :
به طور کلی در تهیه قهوه کمتر از فشار بخار آب استفاده شده و فقط آب گرم یا در حد جوش برای تهیه آن مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تهیه اسپرسو از فشار بخار بالا 15 بار و در برخی دستگاههای اسپرسوساز 19 بار استفاده می شود. این فشار بخار بالا باعث شده که بخار در ذرات ریز قهوه نفوذ کرده و اسپرسوی تهیه شده دارای مزه و طعم بسیار بهتری از قهوه خواهد بود. در واقع فرق اصلی قهوه با اسپرسو در نحوه تهیه آن ها می باشد. 
 
 
دستگاه اسپرسوساز:
اولین قدم در تهیه یک اسپرسوی خوب داشتن یک اسپرسوساز با کیفیت و دارای استاندارد است. امروزه شرکتهای بسیاری در زمینه تولید انواع دستگاههای اسپرسوساز خانگی و صنعتی با مارکها و مدلهای گوناگونی در فعالیت هستند. هنگام تهیه دستگاه اسپرسوساز باید در نظر داشته باشید دستگاهی که انتخاب می کنید دارای مارک معتبر و استاندارد باشد. (جهت تشخیص اجناس اصلی به قسمت مقالات سایت مراجعه کنید.) در صورت اصلی نبودن دستگاه اسپرسوساز هرچند اصول تهیه اسپرسو را رعایت کرده باشید باز اسپرسوی شما کیفیت خوبی نخواهد داشت. دستگاههای نسپرسوساز نیز در بازار موجود بوده که پد قهوه یا کپسول قهوه می خورند ولی این دستگاههای نسپرسوساز مستلزم هزینه های بالاتری بوده و استفاده از دستگاههای اسپرسوساز به صرفه تر و بهتر است.
 
 
اسپرسو :
اسپرسو نوعی از دانه قهوه نیست بلکه یک روش تهیه قهوه بوده که بوسیله دستگاههای اسپرسوساز با عبور دادن بخار آب با فشار بالا از میان ذرات قهوه حاصل می شود. اسپرسو دراوایل قرن بیستم میلادی در ایتالیا ابداع شدو به سرعت به عنوان یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان مطرح شد. اسپرسو در واقع پایه تهیه بسیاری از نوشیدنیهای حاصل از قهوه مثل کاپوچینو ، کافه لاته ، ماکیاتو ، کافه آمریکانو و ... می باشد. میزان کافئین موجود در اسپرسو بیشتر از سایر نوشیدنیها بوده و به همین دلیل در مقیاسهای کوچکتر سرو می شود. یک فنجان اسپرسوی 60 میلی لیتری دارای 80 الی 150 میلی گرم کافئین می باشد.
 
 
انتخاب قهوه :
قهوه خوب یکی از ارکان اصلی تهیه یک اسپرسوی عالی است. طعم و مزه اسپرسو با توجه به درجات مختلف روست قهوه متفاوت است. همیشه از قهوه تازه استفاده کنید، دقت داشته یاشید از زمان روست قهوه بیش از سه هفته نگذشته باشد. انواع مختلفی از قهوه در بازار موجود است و بهترین قهوه موجود در بازار از نوع قهوه عربیکا ( Arabica ) و روبوستا ( Rubosta ) و یا ترکیبی از این دو نوع قهوه قهوه هستند. جهت انتخاب بهترین نوع قهوه به قسمت مقالات سایت ( بهترین نوع قهوه ) مراجعه فرمائید. 
 
 
آسیاب کردن قهوه :
قبل از تهیه اسپرسو، ابتدا باید دانه های قهوه به خوبی و درستی آسیاب شوند. آسیابهای مختلفی در بازار موجودند اما جهت آسیاب کردن قهوه باید از آسیاب مخصوص قهوه استفاده شود. بهتر است قبل از تهیه اسپرسو دانه های قهوه آسیاب شوند زیرا گذر زمان به مرور باعث از بین رفتن طعم و مزه واقعی قهوه می گردد. 
 
 
آب مورد استفاده :
جهت تهیه یک اسپرسوی عالی بهتر است از آب تصفیه شده استفاده شود. آب تصفیه نشده دارای املاح و ناخالصیهای زیادی بوده که طعم و مزه قهوه خالص را از بین می برد. آب تصفیه شده علاوه بر اینکه باعث حفظ طعم و مزه واقعی قهوه می گردد باعث شده مواد معدنی و املاح و ناخالصی ها در داخل دستگاه اسپرسوساز رسوب نکرده و عمر مفید دستگاه افزایش میابد. 
  
 
مقدار کافی قهوه :
مقدار مناسب قهوه که در داخل سبد پورتافیلتردستگاه اسپرسوساز قرار می گیرد در حدود 14 الی 22 گرم قهوه آسیاب شده می باشد. مقدار مناسب و دقیق قهوه در داخل سبد پورتافیلتر بستگی به ذائقه مصرف کننده ، میزان غلظت نوشیدنی مورد نظر و نوع قهوه و مقدار قهوه آسیاب شده دارد. مقدار کم قهوه در داخل سبد پرتابل باعث رقیق بودن و بی کیفیت شدن قهوه اسپرسو می شود.
 
 
مقدار فشرده سازی یا تمپ کردن ( Tamping  )
مرحله بعدی در تهیه اسپرسو ، فشرده سازی یا تمپ کردن پودر قهوه داخل سبد پورتافیلتر دستگاه اسپرسوساز است. قهوه پودر شده به علت دارا بودن درجه نرمی زیاد دارای مقدار زیادی هوا در داخل خود می باشد. برای حذف هوای موجود بین ذرات پودر قهوه از تمپر Tamper استفاده می شود که انواع و شکلهای مختلفی  از آن در بازار موجود است.  بوسیله تمپر، قهوه داخل سبد پورتافیلتر را فشرده کرده تا هوای موجود از بین برود. فشرده سازی پودر قهوه داخل سبد پورتافیلترباعث شده که پودر یکدست و عمل انحلال در زمان عبور آب و بخار از قهوه به خوبی انجام شود. اگر فشرده سازی بصورت یکسان انجام نگیرد و قهوه یکدست نباشد عمل انحلال بخوبی انجام نمی شود. 
 
 
پیش تزریق :
قبل از اینکه پرتافیلتر جاگذاری شود مقداری آب به هدگروپ تزریق و خالی می شود. این عمل به منظور اطمینان پیدا کردن نسبت به آب تازه پمپ شده با درجه حرارت مناسب می باشد. پس از پیش تزریق پورتافیلتر را در محل خود قرار داده ، آنرا چرخانده تا قفل شود. سپس استارت دستگاه را زده و اسپرسو یی با طعم و مزه واقعی خواهید داشت. 
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha