۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

رطوبت گیر چه کار می کند؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 27 اسفند 1400
رطوبت گیر چه کار می کند؟


رطوبت گیر چه می کند؟ و آیا تهیه آن ارزش دارد؟

?What does a dehumidifier do

رطوبت گیر
برای خانه های مرطوب و کپک زده یا خانه هایی که تحت تأثیر سیل یا نشتی آب قرار گرفته اند، این دستگاه می تواند بسیار مفید باشد.
 


نیاز به دانستن :
اگر مشکل رطوبت دائمی دارید، یا اگر خانه شما تحت تأثیر سیلاب های فصلی، نشت یا آسیب آب قرار گرفته است، دستگاه های رطوبت گیر گزینه خوبی هستند. این دستگاهها می توانند هنگام خشک کردن لباس ها در داخل خانه نیز مفید باشند، زیرا به کاهش تراکم و احتمال ایجاد کپک کمک می کنند. ابعد محیط ، اندازه و وزن را در نظر بگیرید تا به شما در انتخاب مدل مناسب برای اتاق مناسب کمک کند.
رطوبت در خانه شما یک وضعیت طلایی است به شرطی که در حد استاندارد باشد.
اگررطوبت خیلی کم باشد ممکن است پوست را خشک و مجاری تنفسی تحریک شده و مضر باشد. بر عکس رطوبت بیش از حد، در خانه شما می تواند محل پرورش قارچ ها و گرد و غبار حاوی ذرات ریز کپک باشد، که می تواند باعث آسم و سایر مشکلات سلامتی شود که این امر برای بچه ها و سالخوردگان و افراد دارای آلرژی و بیماریهای تنفسی بسیار خطرناک است. اگر خانه شما مملو از تراکم رطوبت است یا دچار نشت یا آسیب آب شده است، نه تنها زندگی با آن  بسیارناخوشایند است، بلکه در نهایت می تواند منجر به پوسته پوسته شدن رنگ و آسیب بیشتر به اموال و افرد خانواده شما شود.
اگر رطوبت در خانه شما بالاتر از حد استاندارد است، مهم است که برای رسیدن به حد مناسب اقدامات لازم را انجام دهید. برای کمک به شما در یافتن تعادل «درست» رطوبت، در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد رطوبت‌گیرها بدانید آمده است.
بدون هاگ : یک رطوبت گیر می تواند از ایجاد کپک و رشد قارچها در خانه شما جلوگیری کند.


رطوبت گیر چه کار می کند؟

 

خشک کننده هوا


یک دستگاه رطوبت گیر رطوبت هوا را از بین می برد و به جلوگیری از کپک زدن کمک می کند. رطوبت گیرها با کشیدن هوا به داخل دستگاه، سپس فیلتر کردن و خنک کردن آن برای متراکم کردن رطوبت کار می کنند. سپس قبل از آزاد شدن هوای گرمتر و خشک کن دوباره گرم می شود. 
 کارشناسان محصولات خانگی معتقدند : اگر مشکلات دائمی رطوبت بالا یا نم دارید، یا اگر خانه شما تحت تاثیر سیل یا نشتی آب قرار گرفته است و می خواهید آن را خشک کنید، رطوبت گیرها گزینه خوبی هستند. آنها همچنین زمانی مفید هستند که در محیط بسته خانه ، فروشگاه ، انبار ، خشکبار فروشی و غیره ...  مورد استفاده قرار گیرند." 
آیا رطوبت گیرها ارزش خریدن را دارند؟
بله، اگر مشکل رطوبت دارید. به طور کلی، مدل‌های ارزان‌تر دارای ویژگی‌های کمتر، ظرفیت مخزن کوچک‌تر هستند و ممکن است در حذف آب بسته به بزرگی محیط زیاد کارآمد نباشند. مدل‌های گران‌تر معمولاً قابلیت حذف آب بهتر، راندمان انرژی بالاتر، ویژگی‌های بیشتر و ظرفیت مخزن بزرگ‌تر و رطوبت گیری بالاتری دارند. این نوع رطوبت گیرها معمولا بزرگتر، سنگین تر و اغلب پر سر و صداتر خواهند بود.
خرید دستگاه‌های رطوبت‌گیر ممکن است گران باشد، و کار کردن با آن کمی سر و صدا داشته باشد. این دستگاههای رطوبت گیر می توانند تفاوت بزرگی در یک خانه دائماً مرطوب ایجاد کنند و ممکن است در دراز مدت شما را از تعمیرات پرهزینه یا مشکلات سلامتی نجات دهند.


به طور خلاصه :
 تهیه این دستگاههای رطوبت گیرتا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر می خواهید هزینه کنید ، مشکل رطوبت شما چقدراست. این دستگاهها به طور کلی باعث کاهش رطوبت و زیانهای ناشی از آن می شوند.

آیا رطوبت گیر و خشک کننده هوا بعد از سیل، نشت یا رطوبت بعد از آب  گرفتگی کمکی می کند؟ 
یک دستگاه رطوبت گیر مطمئناً می تواند در هنگام سیل یا پس از نشت آب در خانه شما  به خشک شدن آب  و کاهش رطوبت کمک کند. این دستگاهها آب را به بیرون از خانه پمپ نمی کنند، اما به حذف آب از هوا کمک می کنند تا رطوبت داخل خانه را تا حدی راحت نگه دارند.
اگر اثاثیه منزل شما توسط آب سیل خیس شده است، در این صورت استفاده از دستگاه رطوبت گیر در اتاق به خشک شدن سریعتر آنها کمک می کند. در این حالت شما یک مدل  دستگاه رطوبت گیربا  یک مخزن جمع‌آوری آب بزرگ می‌خواهید، زیرا آب زیادی را از هوا می‌کشد، یا مدلی با زهکشی مداوم (با یک شیلنگ زهکشی متصل برای تخلیه مستقیم به فاضلاب).
اما اگر وسایل خانه  که به شدت از آب آسیب دیده باشد احتمالاً خشک شدن آن از قدرت رطوبت‌گیر خارج است.


بعد از سیل یا نشت آب و مرطوب شدن محیط چه مدت باید رطوبت گیر کار کند؟
احتمالاً پس از تخلیه آب خانه تا چند روز نیاز خواهید داشت که رطوبت‌گیر را روشن کنید، بنابراین سعی  کنید تا دستگاهی را پیدا کنید که نه تنها در خشک کردن هوا مؤثر است ، بلکه هزینه های زیادی را  برای شما به بار نیاورد.
کارکردن رطوبت‌گیر در سطح پایین می‌تواند به راحت‌تر شدن فضای داخلی و کم شدن رطوبت کمک کند و از اثاثیه شما در برابر رطوبت و کپک محافظت کند.
این دستگاههای رطوبت گیرهمچنین می توانند کمی سر و صدا  داشته باشند، اما این ممکن است کمترین نگرانی شما پس از سیل و رطوبت باشد. اگر خانه شما از سیل  در امان است، اما به دلیل آب و هوای بارانی دائمی داخل آن مرطوب است، در این صورت نگه داشتن رطوبت‌گیر در سطح پایین می‌تواند به راحت‌تر شدن فضای داخلی کمک کند و از مبلمان و اثاثیه شما در برابر رطوبت و کپک محافظت کند.
 

به دنبال رطوبت گیر هستید؟ 
اگر خانه در معرض سیل و آب گرفتگی نباشد آیا هنوز به رطوبت گیر نیاز دارید؟
بستگی به سطح رطوبت خانه شما دارد. شورای ملی آسم استرالیا توصیه می کند که آنها باید بین 40٪ تا 45٪ باشند، بنابراین یک رطوبت سنج - که رطوبت نسبی را اندازه گیری می کند – جهت اطلاع از میزان رطوبت ارزش خرید دارد.  با این حال، اگر خانه شما جریان هوای خوبی ندارد، ممکن است در حال حاضر نشانه‌هایی از رطوبت و نم زیاد دیده شود: بوی کپک‌زده، متراکم شدن قطرات آب روی پنجره‌ها یا کپک. 


انواع مختلف رطوبت گیر:
دو نوع اصلی رطوبت‌گیر وجود دارد:  مبرد و خشک‌کننده
رطوبت گیر مبرد :
رطوبت گیرهای مبردی از همان فناوری یخچال استفاده می کنند. آنها هوا را به داخل می کشند، آن را خنک می کنند تا آب موجود در آن متراکم شود، سپس آن را گرم می کنند و دوباره هوای بدون رطوبت به  بیرون دمیده می شود. 
مدل‌های مبردی آزمایش‌شده نسبت به مدل‌های خشک‌کننده بازدهی بالاتری دارند، مخازن بزرگ‌تر و حذف بهتر آب را دارا هستند. اما آنها بزرگتر، سنگین تر و کمی سر و صدای بیشتری دارند.
رطوبت گیرهای خشک کن :
این مدل‌ از رطوبت گیرها از یک دیسک یا تسمه‌ای از مواد با چرخش آهسته استفاده می‌کنند که رطوبت هوا را جذب می‌کند ، سپس بخش مرطوب از طریق فرآیند خشک کردن حرکت می کند، که آب را تبخیر کرده و در یک مخزن جمع می کند.مدل‌های خشک‌کننده بدون توجه به دمای هوا، عملکرد مشابهی دارند، بنابراین در آب و هوای سردتر، بهترعمل می‌کنند. این مدلها معمولاً هزینه اجرای بالاتر و مخازن کوچکتر و رطوبت گیری کمتری دارند ، اما سبک تر، فشرده تر و قابل حمل تر بودند. 


آیا دستگاه های رطوبت گیر برای خشک کردن لباس خوب هستند؟
تحقیقات نشان می‌دهد که خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه می‌تواند احتمال وجود ریزگردها و غبار و هاگ‌های کپکی را در خانه افزایش دهد که می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. در صورتی مجبور به خشک کردن لباسها در داخل خانه هستید  استفاده از رطوبت گیر راه حل بسیار مناسبی بوده ، که هم به خشک شدن سریع لباسها کمک کرده هم مانع رشد کپک ها و قارچها در محیط خانه می شود. 
رطوبت باید از جایی به بیرون هدایت شود ، و اگر خانه‌تان جریان هوای خوبی برای خروج هوای مرطوب نداشته باشد، می‌تواند باعث مرطوب شدن دیوارها و مبلمان و اثاثیه خانه شود و شرایطی عالی برای کپک زدن را بوجود بیاورد د راین میان یک دستگاه رطوبت گیر می تواند سرعت خشک شدن لباس های داخل خانه را افزایش داده و آن را ایمن تر کند.


هنگام خرید دستگاه رطوبت گیر باید به چه نکاتی توجه کنم؟
ابتدا، در نظر بگیرید که آن را کجا قرار می دهید. در مناطق سردتر (مثلاً زیر 5 درجه سانتی‌گراد)، یک مدل خشک‌کننده ممکن است بهترین باشد، و برای مناطق گرم‌تر، یک مدل مبرد در نظر بگیرید. 
سایر ویژگی‌هایی که باید در نظر بگیرید عبارتند از بهره‌وری انرژی، هزینه‌های جاری و اثربخشی حذف آب، و همچنین اندازه مخزن ، در حالت ایده‌آل باید حداقل 3 لیتر آب در خود جای دهد تا مدام آن را خالی نکنید. اگر رطوبت‌گیر  باید زیاد کار کند، مدلی با تخلیه مداوم ممکن است مفیدتر باشد. اگر اتاق خیلی مرطوب است، ممکن است به یک رطوبت‌گیر بزرگ‌تر نیاز داشته باشید.

 

حذف کپک و قارچ


چه اندازه رطوبت گیر نیاز دارم؟
مدلی با مخزن با ظرفیت بالاتر مشکلات رطوبت را سریعتر برطرف می کند، به خصوص در یک اتاق بزرگتر. اکثر مدل‌ها دارای اندازه های  توصیه‌شده برای محیط هستند، بنابراین هنگام خرید این مورد را مد نظر داشته باشید.  البته این به میزان رطوبت اتاق نیز بستگی دارد. اگر اتاق به طور غیرمعمول مرطوب است، به نرخ حذف آب آن را افزایش دهید. با این حال، اندازه  رطوبت گیر بر وزن تأثیر می گذارد. رطوبت‌گیرهای بزرگ‌تر می‌توانند تا 25 کیلوگرم وزن داشته باشند.


هزینه رطوبت گیرها چقدر است؟
مدل ها می توانند از 200 دلار تا حدود 800 دلار متغیر باشند و بر اساس آزمایش عملکرد آنها مدل های قابل اعتماد به طور متوسط 500 دلار قیمت خواهند داشت.
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha