۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

انواع اسپرسو در منوی کافه ها

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 14 فروردین 1399
انواع اسپرسو در منوی کافه ها
انواع اسپرسو در منوی کافه ها 
Different Types of Espresso on a Coffeehouse Menu
 
اگر وارد یک کافه شوید ممکن است تعداد زیاد نوشیدنی ها و اصطلاحات خاص در منو شما را سر در گم کند. در این راهنما به شما کمک می کنیم تا سفارشات اسپرسو را با اطمینان انجام داده و دنیای مهیج اسپرسو را کشف کنید. سعی کنید در مورد نوشیدنی های قهوه از شات تکی و دبل گرفته تا نوشیدنی های قوی اطلاعات کسب کنید.
 
انواع اسپرسوی کافه
 
اسپرسو چیست؟
اسپرسو (ess-PRESS-oh) نوعی قهوه غلیظ و قوی است که در شات های مختلف سرو می شود. اسپرسو با تحت فشار قرار دادن دانه های خرد شده قهوه با آب گرم ساخته می شود. معمولا به این فرآیند کشیدن شات گفته می شود.
اسپرسو برخلاف اکثر قهوه ها کف زیادی دارد، خوش طعم و معطر بوده، رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز بوده و همچنین دارای حباب های هوا که از روغن های محلول قهوه خرد شده تشکیل شده اند می باشد. وجود کف زیاد بر روی قهوه نشان می دهد که آن قهوه غلیظ بوده و توسط یک فرد ماهر درست شده است.
خامه (کف قهوه ای رنگ) و فرآیند عصاره گیری سریع اسپرسو طعمی غلیظ و قوی به آن داده و همچنین میزان کافئین آن را کاهش می دهد.
 
- هر شات اسپرسو تقریبا برابر یک اونس (حدود 31 گرم) می باشد.
- بسیاری از کافه ها برای مسائل مربوط به کنترل کیفیت فقط اسپرسوهای دوبل ارائه می دهند(دو شات که معمولا به آن doppio نیز می گویند).
- سایر کافه ها نیز شات های تکی با عصاره گیری های طولانی تر را ارائه می دهند.
صرفنظر از اندازه، اسپرسوها معمولا در  فنجان های قهوه خوری ریخته می شوند. یک فنجان کوچک برابر 2 تا 4 اونس (برابر 62 تا 124 گرم) است.
 
راه های سفارش اسپرسو
از این اصطلاحات برای رایج ترین نوشیدنی های اسپرسو استفاده کنید:
 
سفارش اسپرسو
 
شات: یک واحد از اسپرسو که برابر حدود 31 گرم بوده و با قدرت عادی تهیه شده است.
Doppio (DOH-pee-OH): Doppio به زبان ایتالیایی به معنای دوتایی می باشد و به این معنی است که شما یک شات اسپرسو دبل می خواهید. همچنین اندازه استاندارد در بسیاری از کافی شاپ ها Doppio می باشد.
قهوه آمریکایی(Caffé Americano): یک شات اسپرسو همراه با آب گرم کافی برای پر کردن یک فنجان شش اونسی (186 گرم). Americano در دوران جنگ جهانی دوم توسط کافه چی های اروپایی برای سربازان آمریکایی ابداع شد. پس از مدتی خوردن این نوشیدنی در ایتالیا محبوب شد. در آمریکا نیز بسیاری آن را با شیر و شکر مصرف می کنند.
Lungo (LOON-goh): عصاره گیری طولانی اسپرسو با همان مقدار قهوه خرد شده و دو برابر آب یک شات معمولی. یک وعده واحد تقریباً دو اونس (برابر 62 گرم) است. ممکن است این نوع اسپرسو شبیه قهوه آمریکایی به نظر برسد، اما فرآیند بی نظیر آن باعث ایجاد طعمی متفاوت می شود. همچنین طعم غلیظ آن کمتر است، زیرا با مقدار آب بیشتری درست شده است. همچنین تلخی بیشتری دارد زیرا روند استخراج طولانی تر بوده و تلخی بیشتری را از دانه های قهوه می گیرد. علاوه براین، اگر زیاد از حد عصاره گیری شود طعمی تلخ و فلزی خواهد داشت.
Red-eye : یک فنجان قهوه فیلتر شده با یک شات اسپرسو. گاهی اوقات به آن Hammerhead یا "Dark Shot" نیز می گویند. همچنین ""Black Eye از دو شات و " Dead Eye" نیز از سه شات درست شده است.
Ristretto (ree-STREH-toe): یک واحد کوچکتر و غلیظ تر از اسپرسو. یک ریسترتو دارای عطر و طعمی شدید و تلخی کمتری می باشد. سفارشات به صورت تکی (حدود 0.75 اونس) یا دو برابر (حدود 1.5 اونس) ارائه می شوند.
 
کافه لاته چیست؟
دستورالعمل های کافه لاته (Caffé latte) بسیار متفاوت است. تعریف کلی این نوشیدنی محبوب عبارت است از یک اسپرسوی دبل در یک لیوان یا فنجانی که از قبل گرم شده و روی آن شیر بخارپز می ریزند تا کف کند و با آن طرح هایی زیبا ایجاد کرده و تزئین کنند. 
لاته (Latte) در زبان ایتالیایی به معنای "شیر" می باشد، بنابراین بطور کلی طعم شیر در این نوشیدنی نسبت به سایر نوشیدنی های بر پایه اسپرسو بیشتر است. نسبت دو به یک شیر به اسپرسو متداول است. در زبان ایتالیایی به قهوه caffé گویند، در زبان فرانسوی و اسپانیایی نیز تقیریبا به همان شکل (kah-FAY) تلفظ می شود.
 
تغییرات محبوب کافه لاته
برای سفارش اسپرسو با شیر از این اصطلاحات استفاده کنید:
Café au lait or café con leche: کلمه (oh LEY) در زبان فرانسوی و (kon LECH-ey) در زبان اسپانیایی به معنای "با شیر" می باشند. این نوشیدنی تفاوت هایی با کافه لاته ایتالیایی دارد اما شیر در همان نسبت دو به یک باقی می ماند. 
Caffé mocha or mocha latte (kah-FAY MOH-kuh): در کافی شاپ ها موچا یک نوشیدنی شکلاتی و کافه موچا به عنوان یک نوشیدنی محبوب به شناخته می شود. کافه موچا یک نوع کافه لاته است که با شیر یا شکلات سفید یا شکلات سیاه و یا پودر آنها درست می شود. اغلب خامه (کف قهوه ای رنگ)، شربت شکلات یا سایر افزودنی های شیرین در بالای آن قرار می گیرند.
Flavored latte(لاته طعم دار): این نوع نوشیدنی یک کافه لاته با شربت طعم دهنده یا پودر اضافه شده است. طعم های رایج شامل وانیلی، نعنایی، کارامل، دارچین، بادام، فندق، تافی، پرتقال و تمشک می باشند. در لاته های طعم دار نیز خامه یا سایر افزودنی ها در بالای آن قرار می گیرند.
 
کاپوچینو چیست؟
کاپوچینو سنتی ایتالیایی یک شات اسپرسو است که با قسمت های مساوی شیر بخارپز شده و کف شیر(نسبت یک به یک) تهیه می شود. کاپوچینو در یک فنجان کاسه ای از پیش گرم شده 4 تا 6 اونسی (هر اونس 31 گرم است) سرو می شود.
در بسیاری از کافه های آمریکایی با استفاده از شیر بخاپز و کف شده این دستوراعمل را تکمیل کرده اند، در حالیکه مقادیر اسپرسو را یکسان نگه داشته اند، مگر اینکه در مواردی به سلیقه خود آن را تغییر دهند. کف موجود در بالای کاپوچینو  به عنوان یک عایق طبیعی عمل کرده و باعث می شود نوشیدنی زمان طولانی تری گرم بماند.
 
نوشیدنی های اسپرسو و شیر بیشتر
شما همچنین این اصطلاحات را مشاهده خواهید کرد و می توانید از آنها برای سفارش موارد دلخواه خود استفاده کنید:
Breve (BREV-ay) : breve یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو است که مانند کاپوچینو تهیه می شود با این تفاوت که به جای شیر از "half-and-half" که یک آبجوی انگلیسی است استفاده می شود. به نظر می رسد Breve به معنای هر گونه اسپرسویی می باشد که به جای شیر از آبجو استفاده می شود، صرف نظر از نسبت ها و اینکه آیا کف در آن وجود دارد یا خیر؟. 
Café noisette (NWAH-zett): café noisette یک اسپرسو است که مقدار کمی شیر به آن اضافه شده است. Noisette یک نوع شکلات است که از فندق درست شده است، به همین دلیل رنگی شبیه فندق دارد. در این نوشیدنی کف شیر وجود ندارد و این باعث می شود که نسبت به بقیه متفاوت به نظر برسد.
Espresso con panna (kon PAAN-nah): این نوشیدنی، یک اسپرسو است که در بالای آن خامه زیادی قرار دارد.
Espresso macchiato (MOCK-e-AH-toe): ماکیاتو یک اسپرسوی تکی یا دبل می باشد که در یک فنجان کوچک سرو می شود. ماکیاتو به معنای "علامت" یا "لکه" است که در بالای آن شیر شیرین شده قرار می گیرد.
Latte macchiato: این نوشیدنی همچنین به عنوان "ماکیاتوی طولانی" شناخته می شود که در درجه اول از شیر بخارپز ساخته می شود. یک لاته ماکیاتو شمال نیم شات یا کمتر اسپرسو است.
Flat white: یک شات از اسپرسو که با شات های دوتایی شیر بخار پز ساخته می شود. برخلاف بیشتر نوشیدنی های قهوه شیر بخار پز  کف آن کمی یا فاقد بافت صاف و مخملی است.
 
انواع نوشیدنی اسپرسو
برچسب ها

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha