۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

نگهداری قهوه coffee keeping

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 25 شهریور 1397
نگهداری قهوه  coffee keeping
نگهداری قهوه 
Coffee keeping
 
نگهداری قهوه
 
یکی از روشهای حفظ طعم و مزه قهوه ، تازه نگه داشتن دانه های قهوه می باشد. اگر قهوه تازه نباشد حتی با داشتن ماشین اسپرسوساز خوب و رعایت اصول تهیه اسپرسو و کاپوچینو باز هم اسپرسویی با طعم واقعی نخواهید داشت. نگهداری قهوه بسیار حائز اهمیت بوده و باید قهوه را همیشه به صورت تازه نگه داشت. امروزه مصرف کنندگان قهوه معمولا به دو روش قهوه را نگهداری می کنند :
قهوه روست شده 
قهوه آسیاب شده
 
قهوه روست شده و قهوه آسیاب شده
 
یکی از روشهای دیگر نگهداری قهوه  که مصرف کنندگان قهوه کمتر بدین صورت نگهداری می کنند ، نگه داشتن دانه های قهوه به صورت سبز می باشد. قهوه سبز را می توان برای مدت زمان بیشتری به صورت تازه نگه داشت ولی احتیاج به روست کردن و آماده کردن دارد. اگر جزء افرادی هستید که دانه های قهوه را به صورت سبز نگه می دارند به نکات زیر توجه داشته باشید :
نگهداری دانه های سبز قهوه در رطوبت 60 درصد
نگهداری دانه های سبز قهوه در درجه حرارت 23 درجه سانتی گراد
اگر تنظیم رطوبت برای شما امکان پذیر نیست توصیه می شود دانه های سبزه قهوه را در کیسه های پلاستیکی و کیوم نموده و دمای بیرون را تنطیم (23 درجه سانتی گراد ) کنید. چنانچه دانه های سبز قهوه را در محیطی خشک نگهداری کنید رطوبت دانه ها تبخیر شده و روست کردن دانه ها بدون رطوبت صورت گرفته و در نهایت بر روی طعم و مزه و بوی آنها تاثیر می گذارد. در صورتی که میزان رطوبت بیش از حد نیاز باشد باعث کپک زدن دانه ها و ازبین رفتن دانه های سبز قهوه خواهد شد. 
 
 

دانه سبز قهوه روست نشده

 
نگهداری دانه قهوه روست شده :
به طور کلی نگهداری دانه های قهوه روست شده راحتر از قهوه آسیاب شده است و برای مدت زمان بیشتری می توان آنها را به صورت تازه نگه داشت. برای نگهداری دانه های قهوه که روست شده اند و به رنگ قهوه ای درآمده اند باید آنها را از جریان هوا ، رطوبت ، گرما و نور دور نگه داشت. دانه های قهوه روست شده را می توان حداکثر تا یک ماه به صورت تازه نگه داشت. در هنگام خرید قهوه روست شده به نکات زیر توجه داشته باشید :
کیسه ها یا قوطیهایی را خریداری کنید که کاملا بسته بندی شده و هیچ گونه هوایی به داخل بسته نفوذ نمی کند.
بسته های قهوه ای را که حداکثر سه هفته از روست کردن آنها گذشته است را خریداری کنید.
بسته هایی را خریداری کنید که بسته بندی آنها در داخل قوطیهای فلزی و پلاستیکی تیره بوده و نور نمی تواند به دانه قهوه برسد و کاملا مهر و موم شده باشند.
به اندازه مصرف یک ماه و نه بیشتر قهوه را خریداری کنید. گذشت بیش از یک ماه از تاریخ روست شدن دانه های قهوه باعث می شود که قهوه با هوای محیط واکنش نشان داده و از طعم و مزه واقعی قهوه کاسته شود.
برای نگهداری طولانی مدت قهوه ( یک ماه ) دانه های قهوه را در داخل ظرفهای شیشه ای تیره با در محکم و یا ظرفهای سرامیکی نگهداری کنید.
بسته های حاوی دانه های قهوه روست شده را در مجاورت نور قرار ندهید.
بسته های حاوی دانه های قهوه روست شده را در مجاورت گرما قرار ندهید.
بسته های حاوی دانه های قهوه روست شده را  همیشه بصورت بسته نگه دارید.
بسته های حاوی دانه های قهوه روست شده را در محیطی سرد و خشک نگه دارید.
 
نگهداری قهوه آسیاب شده :
بهتر است قهوه را هر بار به اندازه مصرف تان و قبل از تهیه قهوه یا اسپرسو و کاپوچینو آسیاب کنید. از آسیاب کردن قهوه به مقدار زیاد خودداری کنید. حداکثر زمان نگهداری قهوه آسیاب شده در بهترین حالت ممکن یک روز می باشد. زمان نگهداری قهوه آسیاب شده نسبت به دانه های قهوه بسیار کمتر است. حساسیت قهوه آسیاب شده نسبت به حذب نور ، بوها و چربها بسیار بیشتر از دانه های قهوه روست شده و خام می باشد. 
در فروشگاههای قهوه و کافی شاپ ها قهوه را در داخل سیلوی قهوه ( coffee silo ) نگهداری می کنند. این سیلوها علاوه بر نگهداری قهوه ، باعث می شود که قهوه بهتر در معرض دید باشد. البته سیلوهای با زنگ تیره مدت زمان بیشتری قهوه را تازه نگه داشته و از جذب نور جلوگیری می کنند.
 
سیلو نگهداری قهوه
 
نتیجه کلی :
قهوه را در کنار اجاق ، بخاری و وسایل گرمازا قرار ندهید ، زیرا گرما عطر و طعم دانه های قهوه را خراب می کند.
همیشه به اندازه دو الی سه هفته قهوه را خریداری کنید ، از خرید زیاد قهوه اجتناب کنید.
قهوه را در داخل یخچال قرار ندهید زیرا بوها را به خود جذب کرده و عطر و بوی قهوه عوض می شود.
قهوه را در ظرفهای شیشه ای روشن نگهداری نکنید ، زیرا قرار گرفتن قهوه در معرض نور باعث افت کیفیت آن می گردد.
از پیمانه خیس جهت برداشتن قهوه استفاده نکنید ، زیرا رطوبت طعم و مزه قهوه را از بین می برد.
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha