۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

خطرات رطوبت در خانه

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 2 فروردین 1401
خطرات رطوبت در خانه

چرا رطوبت بیش از حد تهدیدی برای خانه شما است؟

Moisture hazards in the home

رطوبت


خانه شما ممکن است آنقدر که از بیرون به نظر می رسد سالم نباشد. درست مانند بدن انسان، ساختاری چند لایه است و عوامل متعددی وجود دارد که سلامت آن را تعیین می کند. به گفته جفری تو، محقق تحقیقات مصالح ساختمانی و ساخت و ساز، همه ساختمان ها از همان لحظه ای که تکمیل می شوند شروع به تخریب می کنند. مضرترین عناصری که منجر به این خرابی می شود رطوبت است.
رطوبت هنگام تماس با سطح سرد به قطرات آب متراکم می شود. ما ممکن است خیلی از این واقعیت آگاه نباشیم، اما همه انواع فعالیت های خانگی - پخت و پز، ظرف شویی، حمام کردن، تمیز کردن یا شستن لباس ها و خشک کردن آنها رطوبت را به هوای خانه ما اضافه می کند. حتی تنفس، بازدم به طور خاص، توسط هر موجود زنده ای از خانه، رطوبت را به هوا اضافه می کند. اکنون مقدار رطوبتی که هوا می تواند نگه دارد به دمای آن بستگی دارد. هوای گرم رطوبت بیشتری نسبت به هوای سرد نگه می دارد و در طول فصل های موسمی یا زمستان، زمانی که دیوارها، درها و پنجره ها سرد می شوند، رطوبت داخلی به آنها می رسد و به صورت قطرات آب متراکم می شود.
ممکن است بگویید، «چطور ممکن است که چنین مقدار اندکی رطوبتی که از طریق فعالیت‌های روزمره به هوا اضافه می‌شود، خانه ما را خراب کند؟
خوب، اگر عناصر بالا تنها منبع رطوبت خانه ما بودند، اوضاع به این پیچیدگی نمی‌بود. اما بسیاری از منابع دیگر نیز وجود دارند که در نهایت میزان رطوبت را بالاتر از حد طبیعی آن افزایش می دهند. همین رطوبت بیش از حد است که منجر به رطوبت خانه می شود.
منابع دیگر رطوبت در خانه عبارتند از:
خارجی/محیطی:
هوای مرطوب از خارج در تماس با سطوح سرد ساختمان به قطرات آب تبدیل می شود
آب باران از شکاف  دیوارها و سقف ساختمان ها عبور می کند
آب های زیرزمینی
زیرساختی:
بیشتر به دلیل خرابی لوله کشی اتفاق می افتد. مثلاً نشتی در لوله های آب و لوله های زهکشی و غیره.
 

رطوبت خانه


چگونه رطوبت منجر به خسارت می شود؟
با افزایش رطوبت داخل سازه ساختمان، شرایط تخریب شیمیایی بتن را تسریع می کند. به زودی، دیوارها متخلخل و قابل نفوذ به آب می شوند، وضعیتی که به عنوان مرطوب شناخته می شود.
شیوه های ساخت و ساز معیوب و عایق رطوبتی ناموفق از دلایل اصلی ورود رطوبت به داخل پارچه ساختمان و خراب شدن آن در طول سال ها هستند.
در حالی که شما می توانید نشت و ترک های خارجی را به وضوح بررسی کنید، نمی توانید ایده ای در مورد عیوب ساخت و ساز پنهان داشته باشید. بنابراین، در بیشتر مواقع، تلاش‌های شما برای تعمیر نواحی نشتی یا مرطوب یا بی‌ثمر می‌ماند یا مشکل را نیمه‌حل می‌گذارد. بنابراین، با پیروی از ضرب المثل "پیشگیری بهتر از درمان است"، شناسایی مکان های اصلی تولید کننده رطوبت در خانه شما بسیار مهم است. پس از شناسایی، باید سعی کنید میزان رطوبت تولید شده در آنجا را کاهش دهید و تراکم ایجاد شده پس از آن را بررسی کنید.
 

رطوبت حمام


حمام : لانه رطوبت در خانه
حمام یکی از پرکاربردترین فضاهای خانه و بدون شک یکی از مهم ترین فضاهای خانه است. با این حال، رطوبت ناشی از تراکم، آن را به یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد رطوبت در سراسر خانه تبدیل می کند. حتی یک دوش سریع در حمام رطوبت را در هوا آزاد می کند.
هر زمان که دوش آب گرم بگیرید، مشکل بزرگتر می شود زیرا بخار زیادی از آب خارج می شود. بخار آینه ها و پانل های شیشه ای را غلیظ می کند یا روی دیوارها متراکم می شود. این اتفاق هر روز و همچنین چندین بار در روز ادامه دارد. اگر مکان به درستی تهویه نشده باشد، یا سطوح مرطوب بعد از هر بار دوش گرفتن یا شستشو خشک نشود، و/یا هیچ فن و تهویه ای در حمام وجود نداشته باشد، این اضافه شدن منظم رطوبت به هوا می‌تواند منجر به رطوبت شدید شود.

در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر وضعیت بدتر می شود:
دستگیره شیر حمام شل باشد
چکیدن شیر آب
نشتی در لوله حوض حمام
اتصالات ضعیف بین شیرهای آب و دیوارها
نشتی داخلی در سیستم آب ساختمان
آسیب به قسمت آبفشان/لوله نشتی
نشتی شلنگ دوش/توالت 


نشت آب :
از دست دادن مداوم آب از این اتصالات حمام آسیب دیده به رطوبت خانه می افزاید. به زودی، نشانه‌هایی از رطوبت به شکل لکه‌های تیره و کپک‌زده، رنگ‌های پوسته پوسته دیوار و کاشی‌های بیرون زده روی دیوارها و سقف‌ها ظاهر می‌شود. و این فقط در داخل حمام اتفاق نمی افتد. سایر قسمت های ساختمان نیز با شدت های متفاوت تحت تأثیر قرار می گیرند.
 

مضرات رطوبت


چرا رطوبت بیش از حد یک تهدید است؟
تنها زیبایی یک ساختمان نیست که به دلیل رطوبت به خطر می افتد. در صورت حل نشدن، ما را در معرض خطرات بزرگتری قرار می دهد مانند:
نشت گسترده که منجر به رطوبت دائمی می شود
گچ در حال فرو ریختن و جدا شدن از تیغه
یکپارچگی ساختاری ساختمان به خطر افتاده است
برق گرفتگی در سیستم سیم کشی الکتریکی پنهان


خطرات رطوبت بالا برای سلامتی :
کارشناسان معتقدند که سطح رطوبت نسبی مطلوب برای زندگی سالم بین 35 تا 50 درصد است. بیش از 50 درصد، یک مکان بیش از حد مرطوب می شود و به محل پرورش میکروارگانیسم های مضر مانند باکتری ها و ویروس ها تبدیل می شود. ماندن در چنین مکانی برای ساعات طولانی می تواند شما را در معرض خطرات بالقوه سلامتی قرار دهد.


رشد آلرژن ها :
بر اساس گزارش چشم انداز سلامت محیطی ، رطوبت بیش از حد داخل ساختمان همچنین منجر به سطوح بالاتری از کنه ها، کپک ها و قارچ ها می شود. کپک ها روی سطوح مرطوب در سطوح رطوبت نسبی بالا و در کمتر از 24 ساعت شروع به رشد می کنند. هنگامی که کپک ها جوانه می زنند، به سرعت شروع به رشد کرده و هاگ ها و مایکوتوکسین ها تولید می کنند. قرار گرفتن در معرض این مایکوتوکسین ها باعث ایجاد آلرژی و التهاب تنفسی در ساکنین خانه می شود. مصرف برخی از مایکوتوکسین ها نیز می تواند منجر به عوارض شدید روده شود.
هاگ های کپک نیز آلرژن های بالقوه ای هستند و از بین بردن آنها بسیار دشوار است. آنها سال ها در مکانی خوابیده اند و به محض بالا رفتن رطوبت آن مکان شروع به شکوفایی می کنند. از بین بردن هاگ های کپک عملا غیرممکن است مگر اینکه شرایط رشد آنها به شدت تغییر کند.
 

رطوبت و آلرژی


انتشار آلاینده های شیمیایی موجود در هوا :
میکروارگانیسم ها و آلرژن ها تنها چیزهایی نیستند که در رطوبت زیاد تکثیر می شوند. با بالا رفتن سطح رطوبت داخل ساختمان، مواد شیمیایی موجود در هوا نیز افزایش می یابد.
اقلام دکور روزمره داخل منزل مانند قطعات مبلمان چوبی و فرش مواد شیمیایی مضری مانند فرمالدئید را آزاد می کنند، فرآیندی که به نام "گاز زدایی" شناخته می شود. قرار گرفتن در معرض حتی سطوح پایین این مواد شیمیایی می تواند باعث قرمزی، خارش پوست، سوزش چشم و گلو و ناراحتی تنفسی شود. بوی کپک زدگی که هوای خانه های مرطوب را پر می کند بیشتر به دلیل این آلاینده های شیمیایی موجود در هوا است.
 

حذف رطوبت


چگونه رطوبت اضافی خانه را از بین ببریم؟
اولین قدم برای از بین بردن رطوبت اضافی این است که اطمینان حاصل شود که منبع آن برای همیشه از بین می رود و این کار بهتر است از طریق عایق رطوبتی یا ضد رطوبت انجام شود.
با عایق رطوبتی یا ضد رطوبت می توانید آب ناخواسته را ببندید و از نفوذ بیشتر آن جلوگیری کنید. سپس، با شروع فصل خشک، رطوبت موجود به آرامی کاهش می یابد و خانه شما دوباره زنده می شود.
عایق رطوبتی مزایای زیادی دارد. اولاً، ارزش املاک شما را افزایش می دهد و ثانیا، سنگ بنای را تعیین می کند که شما و خانواده تان می توانید کیفیت زندگی بهتری را بر اساس آن بنا کنید.
با این حال، تشخیص نشت که نیاز به ضد آب دارد، کار آسانی نیست. توصیه می شود برای انجام کار برای شما به متخصصان / بازرسان خانه تکیه کنید. آنها نم های سازه ساختمان را با استفاده از دستگاه های پیشرفته فناوری تصویربرداری حرارتی تشخیص می دهند. هنگامی که با دقت تشخیص داده شد، می توانید فقط برای آن مناطق اقدام به عمل آوری / ضد آب کنید. در غیر این صورت، ممکن است خطر انجام مخارج غیرضروری را  باعث شود. استفاده از دستگاههای رطوبت گیر در خانه یکی از مهمترین و باصرفه ترین روشهای کاهش رطوبت است. 
 
 

کاهش رطوبت


چگونه تراکم در حمام را بررسی کنیم؟
برای کاهش رطوبت بیش از حد در خانه، بررسی تراکم در حمام نیز بسیار مهم است زیرا همانطور که قبلا توضیح داده شد، جایی است که حداکثر رطوبت در آن تولید می شود.
اولین قدم برای بررسی چگالش در حمام، رسیدگی به تمام مسائل مربوط به لوله کشی است. تعمیر به موقع اتصالات حمام آسیب دیده می تواند باعث صرفه جویی در هزینه های عایق رطوبتی و/یا ضد آب شود.
علاوه بر این، برای خشک و تمیز نگه داشتن حمام خود باید از شرایط زیر اطمینان حاصل کنید:
تهویه مناسب
سطوح خیس و مه آلود را بعد از هر دوش پاک کنید
استفاده از رطوبت گیر
گرم کردن دیوارها: نصب بخاری حمام می تواند حمام شما را گرم نگه دارد بدون اینکه بقیه قسمت های خانه شما را بیهوده گرم کند.
استفاده از تهویه مناسب و فن
شامل تغییرات طراحی:
سطوحی که معمولاً با آب در تماس هستند باید با کاشی و/یا شیشه پوشانده شوند تا از پاشش آب به سطوح مجاور جلوگیری شود.
سطح کاشی کاری شده روی دیوار باید به اندازه ای باشد که جلوی آب را از دوش بگیرد.
دیوارهای بتنی ساخته شده از مواد متخلخل باید فقط در قسمت های فوقانی و سقف ها بدون کاشی رها شوند.
تهویه های سقفی/پنجره ها باید در نظر گرفته شود تا نور طبیعی روز وارد آن شود.
برای آب بندی سطح زیر زمین از رطوبت باید از کاشی های ضد لغزش استفاده کرد.
کاشی ها باید به درستی دوغاب شوند.
دیوارهای حمام باید با رنگ ضد تراکم پوشانده شوند.
کپک ها در حمام به سختی پاک می شوند.اجازه ندهید این فضای بسیار مهم در خانه شما به یک محل برای رشد کپک تبدیل شود. در اولین نشانه انباشتگی آن را حذف کنید. می توانید از محلول جوش شیرین-سفیدکننده-آب یا سرکه یا پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن مناطق آسیب دیده از کپک استفاده کنید. استفاده منظم از محلول به شما نتایج بهتری می دهد.
 

از بین بردن رطوبت حمام


برای راه حل طولانی مدت با یک متخصص بازرسی خانه مشورت کنید.
همه مشکلات مربوط به رطوبت از این نوع نیستند. برخی نیاز به راه حل های پیچیده و در نتیجه مداخله متخصص دارند.
رطوبت جزء مهمی از فضای خانه است، اما زمانی که بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند به شدت کیفیت زندگی را مختل کند. اجازه ندهید رطوبت سلامتی شما را تسخیر کند. به محض اینکه بوی آن را حس کردید، خانه خود را به صورت حرفه ای بررسی کنید و در سال های آینده در خانه ای بدون رطوبت زندگی سالمی داشته باشید.


نتیجه کلی :
در صورت مشاهده رطوبت و افزایش آن در خانه در صورتی که تمام عوامل ایجاد کننده رطوبت را محدود کرده اید باید از دستگاههای رطوبت گیر که در انواع مدلها و سایزهای مختلف طراحی و ساخته شده اند استفاده کنید بخصوص در مناطقی که رطوبت هوای بیرونی بالا و بسیار شرجی است.  استفاده از این دستگاههای رطوبت گیر تمام مشکلات ناشی از روبت را از بین می برد و زندگی سالم تر و راحتری را برای شما به ارمغان می آورد.
 

رطوبت گیرخانه
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha