۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

کنترل رطوبت خانه

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 5 فروردین 1401
کنترل رطوبت خانه

کنترل رطوبت خانه

Humidity control of the house

رطوبت


مقابله با رطوبت بیش از حد راحت یا سرگرم کننده نیست. وقتی رطوبت و نم در خانه شما بالاتر باشد، شرایط بدتر می شود. این رطوبت اضافی اغلب می‌تواند احساس گرمی، تنگی نفس و ناخوشایندی می تواند داشته باشد. اما خطری بیشتر از احساس بدی در پشت آن وجود دارد. سطوح دارای نم و رطوبت بالاتر می تواند یک تهدید شدید برای اموال شما از جمله ساختار، سطوح و شرایط  درخانه باشد.
به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که رطوبت بیش از حد می‌تواند به چوب، رنگ، عایق‌ها و لوازم و اثاثیه منزل آسیب جدی برساند؟ این رطوبت اضافی باعث ایجاد آلرژن ها و آلاینده هایی مانند کنه های گرد و غبار، کپک و قارچها می شود. همه این موارد می توانند مشکلات شدیدی برای ریه های شما ایجاد کنند، و اگر از آلرژی، آسم و بیماری های ریوی رنج می برید شرایط کمی دشوارتر است. 
انرژی استار ( استاندارد بین‌المللی دربارهٔ نحوه مصرف انرژی توسط دستگاه‌های الکترونیکی و دیگر محصولات تجاری شرکت‌ها ) بیان می کند که سطح رطوبت ایده آل داخل ساختمان بین 40 تا 45 درصد است. پیروی از این توصیه به نفع شماست. حفظ سطح رطوبت در داخل خانه، آسایش ، حفظ کیفیت هوا و قابلیت اطمینان خانه شما را نیز بهبود می بخشد.
 

رطوبت استاندارد


با این حال، ممکن است ندانید که سطح رطوبت ایده آل از اتاقی به اتاق دیگر و فصلی به فصل دیگر در نوسان است. یک اتاق خواب در تمام طول سال به رطوبت نسبی 45 درصدی نیاز دارد تا به کاهش کنه های گرد و غبار و آلرژن ها کمک کند. شما همچنین می توانید با حفظ سطح رطوبت مناسب ، که باید در رطوبت کافی باقی بماند، بهتر بخوابید زیرا روی غشاهای مخاطی شما بسیار راحت تر است.
علاوه بر این، اگرچه سطح رطوبت ایده آل در تابستان کمتر از 50٪ است، این اعداد به 25٪ و در زمستان 40٪ کاهش می یابد. داشتن رطوبت بیشتر در ماه های سردتر نیز می تواند عوارضی ایجاد کند.
مشکل کاهش رطوبت است. چگونه آن را قابل کنترل نگه می دارید، و زمانی که بد می شود آن را کاهش می دهید؟ چه چیزی باعث افزایش رطوبت در خانه می شود؟
ما به شما نکات مفیدی یاد می‌دهیم تا خانه‌تان را در گرم‌ترین روزهای تابستان و بقیه سال راحت و بدون رطوبت نگه دارید.


چگونه متوجه شوید که در خانه خود رطوبت بیش از حد دارید؟
البته نمی توانید همیشه با رطوبت سنج یا نم سنج راه بروید. چگونه متوجه شوید که رطوبت در خانه شما خیلی زیاد است؟ چند علامت مشخص مانند پوست مرطوب، پنجره های مه آلود، و فضای سنگین و در عین حال گرم وجود دارد. اما هنگامی که خانه شما خیلی مرطوب است، بوی کپک یا کپک زدگی را نیز می توانید استشمام کنید، که ناشی از تجمع رطوبت است.


در اینجا چندین راه برای بررسی میزان رطوبت بالا در خانه وجود دارد:
•    به دنبال تراکم قابل مشاهده روی سطوح خنک تر مانند پنجره ها، آینه ها، لوله ها و زیرزمین خود باشید. اگر آن را پیدا کردید، محیط اطراف را بررسی کنید تا مطمئن شوید که رطوبت به دیوارها و سطوح مجاور سرایت نمی کند.
•    در سقف، باید مراقب لکه های مرطوب یا گچ های خرد شده باشید. شما اغلب می توانید رطوبت را به عنوان تغییر رنگ مشاهده کنید، که در شرایط نوری خاص تشخیص آن دشوار است.
•    آیا رنگی می بینید که پوست شده یا می شنوید که تخته های کف بیش از حد صدا دارند؟
•    اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان سردردهای شدید، از دست دادن یا تنگی نفس، علائم رایج آلرژی مانند خس خس سینه یا سرفه مزمن را تجربه کنید، ممکن است رطوبت بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.
•    خانه خود را برای بوی کپک و کپک زدگی بررسی کنید. اگر برای مدت طولانی در خانه خود بوده اید، سعی کنید برای مدتی از خانه خارج شوید و برگردید. پس از هوای تازه باید بتوانید بوها را بهتر تشخیص دهید.
•    آیا هر سطحی از جمله دیوارها، کف ها و قفسه ها نرم یا مرطوب هستند؟
•    آیا لکه های تیره یا تغییر رنگ می بینید؟
در حالی که برخی از این علائم به تنهایی ممکن است نشان دهنده مشکل رطوبت نباشند، این یک شرط مطمئن است که اگر چندین مورد را تجربه کرده اید، باید خانه خود را بررسی کنید.


چرا خانه اینقدر مرطوب است؟
عوامل متعددی مانند طراحی، ساخت و ساز و مواد، استفاده از کندکننده بخار، عایق بودن و میزان هواگیری این ویژگی در میزان رطوبت خانه نقش دارند. البته آب و هوا و دمای اطراف نیز تاثیر مستقیمی بر رطوبت دارد. در آب و هوای گرم تر، مانند جنوب، به دلیل داشتن تهویه مطبوع ، خانه می تواند مرطوب تر باشد. وقتی ظرفیت یک واحد AC برای یک خانه خیلی زیاد است، خیلی سریع و در چرخه های کوتاه و بی اثر خنک می شود. این باعث می شود که به طور مکرر آن را خاموش و روشن کند و رطوبت را حفظ کند. می بینید، سیم پیچ اوپراتور در داخل AC با بیرون کشیدن رطوبت از هوا، به عنوان یک رطوبت گیر عمل می کند. اما برای اینکه این اتفاق بیفتد، هوای عبوری از واحد باید زمان کافی داشته باشد و کولرگازی به طور مستمر کار کند. اگر سیستم شما اغلب روشن و خاموش می شود، برای رطوبت هوای ورودی خانه کاری انجام نمی دهید.

مزایای سطوح رطوبت خوب خانه چیست؟
همانطور که قبلاً گفته شد، آلاینده‌ها و آلرژن‌ها در خانه‌هایی با سطح رطوبت بالاتر شایع‌تر هستند. بنابراین، داشتن یک خانه با کنترل متوسط می تواند علاوه بر راحتی و آسایشی که احساس می کنید، فواید سلامتی زیادی داشته باشد. آیا تا به حال در هوای آنقدر گرم بوده اید که چسبنده و خیس عرق شده باشید؟ خوشایند نیست، و مطمئناً چیزی نیست که بخواهید در خانه خود در همه مکان ها تجربه کنید.
همچنین ممکن است بخواهید بدانید که هوای خشک داخل خانه می‌تواند در ماه‌های سرد زمستان مشکل‌ساز باشد، همانطور که داشتن رطوبت بیش از حد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. سطح دما و رطوبت اتاق زیر شیروانی نیز مهم است. حتی اگر هیچ کس زمانی را در اتاق زیر شیروانی سپری نمی کند، نمی خواهید آنجا خیلی مرطوب باشد.


آیا می خواهید بدانید چگونه رطوبت خانه خود را کنترل کنید و آن را قابل کنترل تر کنید؟

چگونه رطوبت خانه خود را کاهش دهیم :
ابزارها و استراتژی های زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش رطوبت در خانه خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید، شما می خواهید بدانید که چگونه رطوبت خانه را در زمستان به اندازه تابستان کاهش دهید:
•    رطوبت‌گیرها
•     : دستگاه‌های رطوبت‌گیر اغلب در زیرزمین‌ها قرار می‌گیرند، اما می‌توانید برای کل خانه، دستگاه‌های رطوبت‌گیر در مقیاس بزرگ تهیه کنید. زمانی که یک اتاق یا منطقه، از جمله تمام پنجره‌ها و درها بسته شده باشد، بهترین عملکرد را دارند. آنها رطوبت را از هوا حذف می کنند اما باید از دیوارها و اشیاء دور باشند تا جریان هوا مناسب باشد.
•    تهویه مناسب: 
•     می‌خواهید مطمئن شوید که مناطقی که رطوبت در آن وجود دارد، به درستی تهویه می‌شوند ، مانند آشپزخانه و حمام. فن های هواکش را در صورت وجود رطوبت در اتاق، روشن کنید. اگر فکر می کنید رطوبت باعث ایجاد مشکل می شود، فن های اضافی را قرار دهید. 
•    سیستم های تهویه مطبوع
•     : واحدهای تهویه مطبوع فقط هوای داخل خانه را خنک نمی کنند. آنها همچنین رطوبت و نم را از بین می برند. فقط مطمئن شوید که واحدی که نصب کرده اید اندازه مناسبی با متراژ مربع خانه شما دارد.
•    مانیتورهای رطوبت : 
•    می‌توانید مانیتورهای رطوبت سنج را از یک فروشگاه  محلی یا آنلاین خریداری کنید تا میزان رطوبت داخل خانه خود را بررسی کنید.
•    آب‌زدایی :
•     : آب‌زدایی در اطراف درها و پنجره‌های خانه باعث ایجاد یک درزگیر هوا می‌شود تا از خروج هوای سرد یا گرم و نفوذ رطوبت اضافی به داخل جلوگیری کند. آنها به ویژه برای آب و هوای گرمتر که در آن هوا در فضای باز مرطوب است ضروری هستند.
•    درزبندی : 
•    درزبندی مانند آب‌گیری عمل می‌کند، فقط برای پوشش سطوح و موادی که ممکن است با رطوبت در تماس باشند مانند شیر آب، سینک، توالت، وان و غیره استفاده می‌شود. درزبندی نیز در اطراف پنجره ها و درها استفاده می شود.
•    عایق : 
•    اگر نمی دانید عایق برای حفظ گرما و جلوگیری از ورود ذرات اضافی به خانه استفاده می شود. اگر دیوارهای خانه به درستی عایق بندی شده باشند - و از قبل مرطوب نباشند - از خروج یا ورود هوای سرد و گرم از شکاف های دیوارها جلوگیری می کنند.
•    تنظیمات داخلی : 
•    می توانید چندین تغییر در فضای داخلی خانه خود ایجاد کنید که شامل نصب پنکه های سقفی، تمیز کردن منظم کانال های AC و فیلترها و موارد دیگر می شود.
 
 
کارهایی که می توانید در داخل خانه برای مقابله با رطوبت انجام دهید :
در اینجا چند نکته سریع برای بهبود سطوح رطوبت داخل خانه آورده شده است:
•    فرش ها رطوبت را جذب می کنند. ممکن است ایده خوبی باشد که فرش خانه خود را بردارید و آن را با کاشی، کفپوش چوبی یا چیز دیگری جایگزین کنید.
•    همیشه از عایق بودن لوله ها اطمینان حاصل کنید تا از تعریق رطوبت و انتشار متراکم به مناطق یا سطوح مجاور جلوگیری شود.
•    برای از بین بردن رطوبت و تراکم نم ، می توانید پنجره ها را با پوشش پلاستیکی بپوشانید. همچنین، مطمئن شوید که درزبندی هم در داخل و هم در خارج از لبه‌های پنجره انجام ‌شود. اگر متوجه خرابی یا خراب شدن آن شدید، می‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید یا با یک متخصص تماس بگیرید این کار را زودتر انجام دهید.
•    به جای استفاده از کاغذ دیواری یا پوشش های دیگر، دیوارها را رنگ کنید. این مواد می توانند رطوبت را در داخل محبوس کنند و سطح دیوار را خراب کنند ، همچنین می تواند منجر به رشد کپک ها شود، به خصوص اگر برچسب یا کاغذ دیواری منطقه بزرگی را بپوشاند.
•    اطمینان حاصل کنید که تمام فضاهای قابل نفوذ با یک مانع بخار پلاستیکی عایق بندی شده اند.
•    اگر زیرزمین دارید، مطمئن شوید که هیچ ترکی در دیوار وجود ندارد و در صورت وجود ترک در اسرع وقت آنها را تعمیر کنید. 
•    زمانی که رطوبت بالا است، دوش کوتاه‌تر یا خنک‌تر بگیرید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فن های تهویه همیشه روشن هستند.
•    مطمئن شوید که واحد AC و سیستم کنترل تهویه مطبوع شما اندازه مناسبی برای خانه شما دارد. همانطور که قبلاً گفتیم، اگر بیش از حد بزرگ باشد، می تواند باعث ایجاد رطوبت در داخل شود، همانطور که در مورد یک واحد بسیار کوچک صادق است. 


کارهایی که می توانید در فضای باز برای مقابله با رطوبت انجام دهید :
در اینجا چند نکته سریع برای کارهایی که می توانید در خارج از منزل انجام دهید، برای بهبود سطح رطوبت در داخل خانه آورده شده است:
•    اطمینان حاصل کنید که هر خندق زهکشی، ناودان، و ... از خانه شما فاصله دارد. این کار از پایین آمدن آب در فنداسیون خانه یا زیرزمین شما جلوگیری می کند. همچنین به جلوگیری از سیل در هنگام تجمع آب اضافی کمک می کند.
•    ناودان ها و سرریزها را تمیز نگه دارید تا آب به جای انباشته شدن به درستی تخلیه شود.
•    سقف خود را به طور مرتب از نظر ترک و چشمک زن های خراب بررسی کنید. همچنین، مطمئن شوید که تمام دریچه های منتهی به فضای باز، مانند دریچه خشک کن کنترل شوند. با گذشت زمان ممکن است خراب شوند و ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند.
•    سایبان ها یا تاقچه های شیب دار را بالای پنجره ها و درها نصب کنید تا مطمئن شوید که تمام آب از دهانه خارج می شود.
اکنون می دانید که رطوبت بیش از حد بد است :
فقط مراقب باشید که سطح رطوبت بالا می تواند به خانه، سلامتی و راحتی شما آسیب برساند. همیشه بهترین کار این است که آنها را در هر فصلی متعادل نگه دارید.

رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha