۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

کاهش رطوبت در زمستان

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 5 تیر 1401
کاهش رطوبت در زمستان

چگونه رطوبت خانه را در زمستان کاهش دهیم؟ ( 16 نکته )

?How to Reduce Humidity In a House In the Winter

رطوبت خانه

 

اکثر مردم رطوبت بالا را با تابستان مرتبط می‌دانند، اما آیا می‌دانستید که خانه شما می‌تواند در زمستان نیز با توجه به خانه و آب و هوا، رطوبت بالایی داشته باشد؟
بنابراین، چگونه رطوبت داخلی خانه خود را در طول زمستان کاهش دهید؟
 در اکثر مناطق آب و هوایی، سطح رطوبت در طول زمستان کم است. سطح رطوبت بالا در داخل خانه در طول زمستان غیرعادی است، بنابراین، و معمولاً نشانه مشکلات عمده ای مانند نشت آب، مشکلات تراکم و تهویه ضعیف است. حل این مسائل، علاوه بر افزودن یک رطوبت گیر قدرتمند، باید اکثر مشکلات رطوبت را حل کند.


ما نگاهی به هر یک از این مشکلات احتمالی و نحوه رفع آنها خواهیم داشت. ما در مورد راه حل های زیر بحث خواهیم کرد که به کاهش رطوبت در طول ماه های زمستان کمک می کند:
1. رطوبت نسبی (RH) را در محدوده 40 تا 50 درصد نگه دارید .
2. چگالش روی پنجره ها را بررسی کنید و در صورت لزوم پنجره ها را تعویض کنید.
3. پنجره های تک جداره را حداقل به پنجره های دو جداره ارتقا دهید.
4. نشتی‌های اطراف پشت بام، لبه‌ها، وسایل لوله‌کشی و پمپ‌های حوضچه را به‌ویژه پس از برف یا باران بررسی و رفع کنید.
5. پنجره ها و درها را دوباره ببندید.
6. بررسی کنید که دهانه های ناودانی حداقل چند فوت از خانه دورتر باشند.
7. دیوارهای فونداسیون مرطوب را بررسی کنید و از رنگ ضد آب مانند DRYLOK استفاده کنید.
8. تعداد گیاهان آپارتمانی را در خانه خود کاهش دهید.
9. دوش کوتاه تر و سردتر بگیرید.
10. بعد از دوش گرفتن، آینه و دوش را پاک کنید و فن تهویه را حداقل 30 دقیقه بیشتر از حد معمول روشن کنید.
11. فن های تهویه را تست کنید تا مطمئن شوید که تهویه هوا به درستی انجام می شود (از جمله آنهایی که در اتاق لباسشویی و آشپزخانه هستند).
12. پنجره‌ها را در خانه‌های نوساز در روزهای آب و هوای خشک بیشتر باز کنید تا رطوبت محبوس شده بتواند از آن خارج شود.
13. سیستم تهویه کل خانه را در موارد شدید در نظر بگیرید.
14. برای هر سطح از خانه خود حداقل یک دستگاه رطوبت گیر بخرید.
15. درختان نزدیک پنجره را هرس کنید تا نور خورشید بیشتر شود.
16. مطمئن شوید که زمین شما مستقیماً به سمت پنجره ها یا درهای زیرزمین شیب ندارد و در صورت لزوم لوله های زهکشی نصب کنید.

 

تفاوت رطوبت در تابستان و زمستان
هوای گرم رطوبت بیشتری نسبت به هوای سرد دارد، به همین دلیل است که هوا در ماه های تابستان و زمستان برای ما متفاوت است. ما هوا را در طول زمستان خشک، ایستا یا خارش دار توصیف می کنیم، در حالی که در تابستان هوا را چسبنده، مرطوب یا گل آلود توصیف می کنیم. برای اکثر ما ، رطوبت موجود در هوا در طول یک روز معمولی تابستانی حدود 3 تا 15 برابر بیشتر از یک روز زمستانی است.
این اندازه گیری از بخار آب داخل هوا به عنوان رطوبت نسبی (RH) شناخته می شود ، و زمانی که هوا در 100٪ RH باشد، کاملاً اشباع شده در نظر گرفته می شود یا گفته می شود که حاوی تمام آبی است که احتمالاً می تواند با توجه به شرایط فعلی اطراف در خود نگه دارد. این زمانی است که گاز به آب مایع متراکم می شود یا به نقطه شبنم خود می رسد .
مقایسه "تابستان و زمستان" یک بیانیه کلی نیست و به آب و هوای اطراف خانه شما در هر زمان بستگی دارد. به عنوان مثال، در برخی از اقلیم های ساحلی با فصلی به دلیل نزدیکی به آب، رطوبت می تواند در طول زمستان بیشتر از تابستان باشد. نه تنها این، بلکه سطوح رطوبت و همینطور دما می تواند به صورت روزانه، صرف نظر از فصل، در نوسان باشد.
نقطه شبنم معمولاً کمی کمتر از دما است، به این معنی که کاهش ناگهانی دما در حدود 10 درجه فارنهایت تا 20 درجه فارنهایت در هوای روزانه می تواند رطوبت را به خانه شما وارد کند، حتی در زمستان. این می تواند باعث تراکم در پنجره ها شود، به رشد کپک ها کمک کند و به سیستم HVAC شما فشار وارد کند.


تنظیم رطوبت نسبی ایده آل (RH) 
در حالت ایده آل، شما می خواهید RH داخل خانه شما به طور مداوم بین 40 تا 50 درصد باقی بماند . اگر بتوانید بین 30 تا 50 درصد آن را دریافت کنید، خیلی خوب است، زیرا برخی از کپک‌ها و باکتری‌ها تمایل به رشد بالای 50 درصد دارند. این محدوده ای است که نشان داده شده است برای راحتی بهترین است. 40 درصد RH حداقل است – برای مثال هر چیزی کمتر از آن باعث مشکلات سلامتی مانند عفونت های تنفسی، خشکی پوست، خشکی چشم، خونریزی بینی و کم آبی بدن می شود. آسیب به مبلمان و سطوح چوبی نیز در زیر این آستانه رایج است. اگرچه، ممکن است متوجه شوید که تلاش مداوم برای حفظ رطوبت نزدیک به 40٪ به هر حال سخت است. متوجه خواهید شد که سطوح RH خانه شما از دمای بیرون تبعیت می کند . هنگامی که هوای بیرون سرد است و به هر حال کمتر قادر به نگه داشتن بخار آب است، پایین نگه داشتن سطح رطوبت بسیار آسان تر است، در حالی که ممکن است در طول یک روز گرم و مرطوب تابستانی، RH را زیر 60 درصد نگه دارید. به همین دلیل است که کارشناسان یک محدوده را به جای یک سطح RH تعیین شده توصیه می کنند.
 
مشکلات تراکم
اگر هوای داخل خانه شما دائماً در دمای نقطه شبنم باشد، تراکم آن اجتناب ناپذیر است. مه یا یخ زدگی روی پنجره ها، دیوارها یا سطوح دیگر خانه نشانه های مطمئنی هستند که خانه مشکل رطوبت دارد.
تنظیم ترموستات داخل خانه خود را با دمای بیرون مقایسه کنید. در تئوری، دمای بالاتر در داخل خانه شما در طول یک زمستان سرد باید خانه شما را در برابر تراکم محافظت کند، زیرا هوای گرم خانه شما می تواند رطوبت بیشتری را به جای اینکه به متراکم شدن اجازه دهد، در خود نگه دارد. اگر حتی زمانی که ترموستات روی بالا تنظیم شده باشد، تراکم همچنان روی پنجره‌ها وجود دارد، از قبل می‌دانید RH داخل خانه بالاست.
به هر سطح از خانه خود توجه کنید. هوای گرم به طور طبیعی تا سطوح بالای خانه شما بالا می رود، و هر خانه به طور طبیعی طراحی شده است تا این هوای گرم از طریق دودکش ها، شکاف های دیوار و سقف ها خارج شود. دیدن تراکم بیشتر در چند پنجره بالای خانه غیرعادی نیست، اما اگر تقریباً همه پنجره‌های خانه به این شکل باشند، می‌تواند هشدار دهنده باشد. خانه‌های نوساز که کاملاً مهر و موم شده‌اند ، احتمالاً مشکل تراکم دارند.
 
نکاتی برای کاهش رطوبت در ماه های زمستان / مشکلات رطوبت زمستان

اکنون که کمی در مورد رطوبت نسبی و چگونگی تأثیر تراکم بر خانه می دانید، بیایید نگاهی به راه حل های رایج برای این مشکلات بیندازیم.
 
اول از همه از نشت ها مراقبت کنید
حتی قبل از اینکه رطوبت زدایی را در نظر بگیرید، همیشه ابتدا نشت را بررسی کنید. نشتی می تواند در کمترین مکان های مشخص در داخل خانه اتفاق بیفتد. فقط از بررسی سقف فراتر بروید، لبه های بام را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آب راه خود را به اتاق زیر شیروانی در طرفین پیدا نکرده است. این امر به ویژه در صورتی که یخ منجمد روی سقف وجود داشته باشد که اخیراً ذوب شده است بسیار مهم است.
به تمام وسایل لوله کشی نگاه کنید، زیر سینک ها و وان حمام را بررسی کنید. آیا دیوارهای پایه یا کف مرطوب در زیرزمین وجود دارد؟ آیا باران اجازه دارد از خانه شما فاصله بگیرد و آیا فوران های ناودانی به بیرون کشیده شده اند؟ اگر پنجره‌های زیرزمین شما در زمین است، آیا با روکش‌های ضد زنگ و ضد رطوبت پوشیده شده‌اند ؟
 
رطوبت ایجاد شده در داخل خانه را محدود کنید
خانه ای که در آن یک خانواده معمولی زندگی می کند به راحتی می توانند حدود 1 تا 2 گالن رطوبت تولید کنند، فقط به خاطر حضورشان در خانه.
اگر نیاز فوری به کاهش سطح رطوبت دارید، به یاد داشته باشید که پخت و پز، دوش گرفتن و حتی تعرق طبیعی توسط گیاهان آپارتمانی (به ویژه آنهایی که برگ های بزرگ و پهن دارند) همگی باعث تولید بخار آب می شوند.
بنابراین به فکر کاهش تعداد کمی از گیاهان آپارتمانی باشید و همیشه بعد از دوش گرفتن و استفاده از آشپزخانه، هواکش ها را روشن کنید. مطمئن شوید که تمام فن های تهویه (از جمله آنهایی که در اتاق لباسشویی هستند) را تست کنید تا مطمئن شوید که به درستی به بیرون تهویه می شوند.


اجازه دهید خانه شما "نفس بکشد"
خانه‌های جدید در حال حاضر بیشتر از همیشه عایق در برابر هوا ساخته می‌شوند، بنابراین هوا (و رطوبت داخل) در حال حاضر بیشتر به دام می‌افتد تا اینکه به طور طبیعی از آن خارج شود.
بنابراین در حالی که خانه شما ممکن است در جلوگیری از خروج گرما در طول ماه های زمستان عالی باشد، بخار آب را نیز حفظ می کند و فقط آن را بارها و بارها به گردش در می آورد. مقرون به صرفه ترین راه حل نصب یا ارتقاء فن های تهویه است. در صورتی که رطوبت بالا باشد باید از دستگاههای رطوبت گیر استفاده شود.
چند راه حل دیگر مانند سیستم تهویه کل خانه ممکن است راه گشا باشد ، اگرچه برای اکثر صاحبان خانه، این گزینه ها یا غیر ضروری هستند یا بسیار گران هستند.
 
پنجره های خود را "لعاب" کنید و عایق اضافه کنید
راه حل کاهش سطح رطوبت در خانه را می توان در یک عبارت خلاصه کرد – هرگز اجازه ندهید داخل خانه شما به زیر نقطه شبنم برسد.
هر چه سطوح ساختمان در خانه نسبت به هوای سرد بیرون حساس تر باشد، احتمال تراکم بیشتر می شود. زمانی که یک سطح داغ به طور ناگهانی تا نقطه شبنم خنک می شود، تراکم اتفاق می افتد.
یکی از نمونه های کامل این مورد، پنجره های تک جداره است. از آنجایی که آنها عایق بندی ضعیفی دارند، دمای آنها به اندازه کافی پایین است که در زیر نقطه شبنم قرار می گیرد. بنابراین، بخار آب گاز متراکم می شود و به مایع تبدیل می شود. اگر تراکم در پنجره ها مشکل ساز باشد، راه حل آن پنجره های دو، سه یا چهار جداره خواهد بود.
راه های دیگری برای جلوگیری از سرد شدن سطوح ساختمان خود در نظر بگیرید. عایق را روی دیوارها، اتاق زیر شیروانی و فضاهای نم داراعمال کنید.
 
رطوبت گیرها را در نظر بگیرید
رطوبت گیرها یک راه حل عالی برای کاهش رطوبت هستند و ماهمیشه آنها را توصیه می کنم.
رطوبت‌گیرهایی در بازار وجود دارند که می‌توانند در تمام طول سال کار کنند و تحت تأثیر آب و هوای سرد قرار نگیرند، تا زمانی که دمای داخل خانه بالاتر از صفر باشد. این واحد  باید بتواند یک سطح از خانه متوسط را رطوبت زدایی کند.
هنگامی که برای اولین بار از رطوبت گیر استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که سطح رطوبت نسبی (RH) بلافاصله شروع به کاهش نمی کند. رطوبت گیر ابتدا باید رطوبت اضافی را از دیوارها، کف چوبی و مبلمان چوبی بیرون بکشد تا بتواند هوای کلی اتاق را مرطوب کند. بسته به شدت رطوبت، ممکن است از چند ساعت تا حتی چند هفته طول بکشد.

سطح رطوبت نسبی راحت (RH) برای حفظ در خانه چقدر است؟
آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) سطوح بین 40 تا 50 درصد را توصیه می کند. متوجه خواهید شد که در تابستان، درصد قابل دستیابی بیشتر است، در حالی که در زمستان، ممکن است لازم باشد سطوح RH را نزدیک به 35٪ نگه دارید تا از تراکم در خانه خود جلوگیری کنید. 

کاهش رطوبت

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha