۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

طرز تهیه کف شیر با دستگاه اسپرسوساز how to make milk foam with espresso machine

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 4 شهریور 1397
طرز تهیه کف شیر با دستگاه اسپرسوساز    how to make milk foam with espresso machine
طرز تهیه کف شیر با دستگاه اسپرسوساز   
How to make milk foam with espresso machine
 
دستگاه اسپرسوساز
 
امروز قهوه به عنوان یکی از محبوب ترین و باارزش ترین نوشیدنیها دارای بسیار بالایی است. از قهوه می توان انواع اسپرسو ، کاپوچینو ، کافه لاته ، امریکانو ، موکات و... را تهیه نمود. یکی از مشتقات قهوه کاپوچینو می باشد که در تهیه آن شیر و کف شیر نقش مهمی را ایفا می کند. شیر و کف آن علاوه بر اینکه طعم و مزه بهتری به کاپوچینو می دهد ، در تزئین آن نیز نقش مهمی را بازی می کند. روشهای زیادی جهت تهیه کف شیر ( فوم ) وجود دارد که یکی از بهترین و ساده ترین این روشها استفاده از دستگاه اسپرسوساز و کاپوچینوساز می باشد. 
 
 
کف شیر تهیه شده با دستگاه اسپرسوساز خانگی
 
همچنان که گفته شد اضافه کردن شیر اضافه کردن شیر به کاپوچینو نه تنها باعث ایجاد طعم و مزه بهتر قهوه شده ، بلکه در تزئین آن نیز نقش اساسی داشته و تزئین کردن کاپوچینو به عنوان یک هنر شناخته می شود. با کف شیر می توان انواع شکلهای زیبا و منحصر بفردی بر روی کاپوچینو ایجاد کرد که این امر احتیاج به کمی مهارت و تمرین دارد. اولین بار استفاده از شیر به عنوان تزئین کننده کاپوچینوتوسط دیوید آمریکایی در دهه هشتاد میلادی صورت گرفت و همزمان در ایتالیا یک نجیب زاده به نام لوئیجی لوپی همین کار را انجام داد.
 
کاپوچینوی تهیه شده با دستگاه اسپرسوساز خانگی
 
تمامی دستگاههای اسپرسوساز و کاپوچینوساز دارای یک نازل خروجی بخار جهت تهیه کف شیر یا فوم شیر می باشند. بخار نقش اساسی را در تهیه کف شیر ایفا می کند. در هنگام تهیه کف شیر مدت زمان تهیه بسیار مهم است ، همچنین نباید بین زمان تهیه کف شیر و تهیه اسپرسو فاصله زمانی زیادی باشد. یکی از بهترین و ساده ترین راههای تهیه کف یا فوم شیر استفاده از دستگاه اسپرسوساز و کاپوچینوساز می باشد. اگر اصول تهیه کف شیر رعایت شود کف شیری با کیفیت بالا ، در نتیجه کاپوچینویی با طعم و مزه بهتری خواهید داشت. 
 
کف شیر جهت تهیه کاپوچینو
 
دستگاه اسپرسوساز :
شرکتهای بسیاری در سراسر جهان اقدام به طراحی و تولید انواع دستگاههای اسپرسوساز خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی با تکنولوژیهای گوناگونی می کنند. دستگاههای اسپرسوساز و کاپوچینوساز جهت تولید کف شیر (فوم) تقریبا شبیه هم عمل می کنند. انتخاب دستگاه اسپرسوساز به سلیقه و توانایی مالی مصرف کننده دارد. دستگاههای اسپرسوساز و کاپوچینوساز دارای یک نازل فولادی خروجی بخار بوده ، که این نازل و بخار جهت تهیه کف شیر مورد استفاده قرار می گیرد.
 
نازل بخار جهت تهیه کف شیر با دستگاه اسپرسوساز
 
ظرف مخصوص ( پیچر ) تهیه کف شیر :
جهت تهیه کف شیر یا فوم بهتر است از ظرف مخصوص تهیه فوم شیر یا پیچر که جنس آن استیل ضد زنگ بوده استفاده شود. از لیوانهای معمول نیز می توان استفاده نمود ولی بهتر است از پیچر مندرج استفاده شود.
 
 
 
پیچر جهت تهیه کف شیر برای کاپوچینو
 
انتخاب نوع شیر :
شیر مورد استفاده در تهیه کف شیر برای کاپوچینو از نوع لبنی باشد بهتر است. شیرهای غیر لبنی نیز در تهیه کف شیر مورد استفاده قرار می گیرند ولی کیفیت شیرهای لبنی به مراتب بهتر و با کیفیت تر می باشند. یکی از بهترین و رایجترین شیر مورد استفاده در تهیه کاپوچینو استفاده از شیر گاو بوده که با ذائقه اکثر مردم سازگار می باشد. از شیر گاومیش و شیر بز نیز در تهیه کف شیر کاپوچینو استفاده می شود ولی براحتی در دسترس نبوده و تهیه آنها کمی مشکل است. استفاده از شیرهای لبنی بعه علت وجود چربی ها و پروتئین ها و در معرض قرار گرفتن آنها با گرمای قهوه ، با هم تلفیق شده و حبابهای هوا را بهتر در خود ذخیره سازی نموده و در اصطلاح کف مناسبی تولید می کنند. میزان چربی شیر نیز بستگی به ذائقه مصرف کننده داشته ، ولی از شیرهای 12% نیز استفاده می شود. نکته اساسی در انتخاب شیر جهت تهیه کف شیر تازگی شیر می باشد. در هنگام خرید شیر مخصوصا شیرهای لبنی ، توجه داشته باشید که شیر حتما تازه باشد.
 
طرز تولید کف شیر :
ابتدا دستگاه اسپرسوساز را روشن نموده ، دکمه مخصوص تهیه بخار را بزنید. مدت زمان آماده شدن بخار در دستگاههای مختلف اسپرسوساز متفاوت بوده و مدت زمان آماده شدن آن معمولا بین یک تا دو دقیقه می باشد. پیچر مخصوص شیر تا سه چهارم آن شیر بریزید. توجه داشته باشید شیر شما حتما سرد باشد. جهت کیفیت بهتر کف شیر بهتر است شیر را قبل از مصرف در داخل یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود. 
 
شیر و پیچر جهت تهیه فوم شیر
 
 
بعد از آماده شدن بخار دستگاه اسپرسوساز نازل بخار دستگاه را به صورت مورب زاویه دار در داخل پیچر شیر قرار دهید. مورب بودن نازل بخار باعث ایجاد حالت گردابی در شیر شده و کف شیر بهتری تولید می گردد. نکته قابل ذکر در اینجا ، این است که قبل از اینکه تهیه فوم شیر را شروع کنید یک بار دکمه بخار دستگاه را زده تا آب موجود در نازل بخار خالی شده و بخاری با دمای مناسب و تازه داشته باشید. نازل بخار را به میزان یک الی دو سانتی متر در داخل شیر فرو برده ، دکمه بخار دستگاه را باز کرده و بخار را وارد شیر نمائید. در هنگام تهیه کف شیر توجه داشته باشید که میزان دمای شیر از 65 الی 70 درجه سانتی گراد بالاتر نرود زیرا که باعث سوختگی شیر شده و کف شیری مناسبی نخواهید داشت. ورود بخار به داخل شیر و افزایش همزمان دمای آن باعث تولید کف شیر می گردد. پس از تهیه کف شیر کمی پیچر حاوی کف شیر را تکان داده تا حبابهاب بزرگی که در کف شیر بوجود آمده از آن خارج گردند. کف شیر شما آماده شده شده و می توان آنرا به اسپرسو اضافه نموده و کاپوچینویی با طعم و مزه عالی داشته باشید. 
 
ریختن کف شیر در اسپرسو
 
نکات مهم در تهیه کف شیر :
همیشه از شیر تازه استفاده کنید. شیر مورد استفاده بهتر است از شیرهای لبنی باشد. شیر را قبل از مصرف در داخل یخچال گذاشته تا سرد شود. دمای تهیه کف شیر بین 65 تا 70 درجه سانتی گراد بوده تا مانع سوختن شیر گردد ، دمای بالاتر باعث تغییر ماهیت آنزیمهای شیر شده و تهیه کف شیر را با مشکل روبرو می کند. پس از تهیه کف شیر نازل خروجی بخار دستگاه اسپرسوساز را با دستمالی خیس کاملا تمیز نمائید تا کف شیر باقی مانده بر روی آن مانع گرفته شدن لوله خروجی بخار نگردد. 
 
دستگاه اسپرسوساز
برچسب ها

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha