۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

مدت زمان مصرف قهوه

نویسنده :
تاریخ : 20 مرداد 1402
مدت زمان مصرف قهوه

How Long Can Coffee be Left to Sit Out?
چه مدت می توان قهوه را بیرون گذاشت
؟
 

قهوه


احتمالا یک بار درهشت ساعت یک قهوه داغ خورده باشید. شاید هم یک یا دو جرعه از لیوان قهوه ای که یک شبه روی پیشخوان آشپزخانه بوده است، خورده اید.
بیایید این مسئله را بررسی کنیم، اکثرا ما در مقطعی از زندگی مان قهوه ای که قبلا دم شده را خورده ایم، بدون آن که بدانیم چه زمانی دم شده است. اما آیا این بی خطر است و می تواند به نوعی به ما آسیب برساند؟ البته، شرایط نگهداری و چاشنی های قهوه، مانند شیر یا خامه، برای ماندگاری نوشیدنی مهم است.
 

ماندگاری قهوه


محصولاتی که در یخچال نگهداری می شوند معمولا عمر بیشتری دارند، اما آیا به نوعی می توان یک لاته استارباکس از دیروز بدون هیچ عواقب منفی داشت؟ در مورد قهوه سیاه ساده که مدتی در دمای اتاق مانده است چطور – آیا برای شما مضر است؟
در این پست، متوجه خواهید شد که قهوه چقدر می‌تواند بیرون بماند و اگر قهوه دم کرده یک روزه (یا حتی قدیمی‌تر) بنوشید چه اتفاقی می‌افتد.

 

قهوه چقدر می تواند بماند؟
قهوه دم کرده فقط می تواند 30 دقیقه در دمای اتاق بماند بدون اینکه طعم آن به طور قابل توجهی به خطر بیفتد. پس از چند ساعت دیگر، قهوه جدا از دست دادن ترکیبات معطر خود، طعم بد و طعم تلخی ناخوشایند پیدا می کند. با این وجود، قهوه سیاه ساده می تواند بیش از 24 ساعت پس از دم کردن در دمای اتاق بماند. مصرف آن همچنان بی خطر در نظر گرفته می شود، اگرچه طعم اصلی آن از بین می رود. از طرف دیگر، قهوه داغ با شیر یا خامه اضافه شده نباید بیش از 1 تا 2 ساعت کنار گذاشته شود. این در مورد قهوه شیر بادام نیز صدق می کند. به خاطر داشته باشید که اگر لاته یا کاپوچینوی خود را بیش از 2 ساعت روی پیشخوان گذاشته اید دور بیندازید. به طور کلی تصور می شود که قهوه سیاه دم کرده می تواند یک هفته در یخچال بماند. اگر دم کرده سرد است، توصیه می شود ظرف 10 تا 14 روز پس از تهیه یک بسته آن را مصرف کنید.
به هر حال، صرف نظر از اینکه قهوه خود را در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری می کنید، میزان حفظ طعم به ظرف نگهداری که استفاده می کنید بستگی دارد. بعداً در بخش های بعدی با جزئیات بیشتری به آن خواهم پرداخت.

 

اگر قهوه دم کرده بیرون بماند چه اتفاقی می افتد؟
اگر قهوه خود را برای مدت طولانی بیرون بگذارید، به ناچار شروع به خراب شدن می کند. با این حال، افراد مختلف درک متفاوتی از معنای واقعی «خراب شدن» دارند.
به گفته کسانی که در مورد مشخصات طعم نوشیدنی کافئین دار خود دقیق هستند، قهوه فقط 30 دقیقه پس از دم کردن خوب است. در همان زمان، دیگران یک قوری پر از قهوه قطره‌ای را در روز یکشنبه درست می‌کنند و آن را روزانه در طول هفته بعد حتی بدون اینکه آن را در یخچال نگهداری کنند، می‌خورند.

 

اما اگر تصمیم بگیرید قهوه‌تان را برای مدت طولانی بیرون بگذارید، واقعاً چه اتفاقی می‌افتد؟ اجازه بدید ببینم.
طعم بدتر خواهد شد:
قهوه به دلیل یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون کهنه می شود. این واکنش در واقع بسیار رایج است و شامل انتقال الکترون ها از یک مولکول به مولکول دیگر است.
طعم قهوه متشکل از ترکیبات معطر بسیار فرار است که در تماس با اکسیژن به راحتی اکسید می شوند و به این ترتیب طعم ها از بین می روند. این فرآیند در دماهای بالاتر بسیار سریعتر اتفاق می افتد. به همین دلیل است که قهوه سرد طعم خود را برای مدت طولانی تری نسبت به دم کردن داغ حفظ می کند. تا زمانی که قهوه تازه دم شما خنک شود - که معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد - در واقع بیشتر طعم و عطر دلپذیر خود را از دست داده است.علاوه بر این، اگر بگذارید قهوه‌تان در طول شب بماند، مواد طعم‌دار فرار آن در هوا تبخیر می‌شوند تا زمانی که کاملاً از بین بروند.
گرم کردن مجدد قهوه صبحگاهی در بعد ازظهر باعث می شود که عطر و بوی خود را بیشتر از دست بدهد. اگر تمایل به انجام این کار دارید، ممکن است ایده خوبی باشد که به جای آن یک لیوان قهوه حرارتی با عایق خلاء تهیه کنید. اکسیداسیون را محدود می کند و دم نوش شما را تا بعد از ظهر گرم نگه می دارد و نیازی به گرم کردن مجدد آن نخواهید داشت. این لیوان های قهوه بسیار کارآمد، مستحکم، راحت برای استفاده و همچنین مناسب برای سفر است.
 

نگهداری قهوه


به هر حال، اگر به دنبال بهترین طعم قهوه هستید، مطمئن شوید که آن را مدت کوتاهی پس از دم کردن آن میل کنید.
با این اوصاف، گذاشتن قهوه شما در یک ظرف دربسته، واکنش اکسیداتیو را محدود می کند و طعم ها را برای مدت طولانی تری در دم نگه می دارد. اگر دم نوش خود را در یخچال در دمای پایین تری نگهداری کنید، سرعت از دست دادن عطر قهوه شما نیز کاهش می یابد. فقط مطمئن شوید که نوشیدنی را در یک ظرف در بسته نگه دارید، زیرا قهوه بسیار مستعد جذب طعم سایر مواد غذایی است که در یخچال نگهداری می کنید. مهم نیست قهوه خود را کجا می گذارید یا از چه ظرف نگهداری استفاده می کنید، باز هم باید به خاطر داشته باشید که پس از دم کردن، طعم دلپذیر آن به طور اجتناب ناپذیری با گذشت زمان بدتر می شود. اکسیداسیون همچنین منجر به تلخی بیشتر می شود. اگر عادت به افزودن شیر، خامه و یا شیرین کننده ها به قهوه خود داشته باشید، این موضوع چندان اهمیتی ندارد. فقط مطمئن شوید که شیر یا خامه را درست قبل از نوشیدن قهوه به آن اضافه کنید. اگر اینطور است، می توانید قهوه یک روزه را بدون نگرانی در مورد طعم آن میل کنید.

شیر قهوه شما تنها در 2 ساعت از بین می رود. برای ایمن بودن مصرف، شیر باید در دمای 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) یا کمتر نگهداری شود.

 

کاپوچینو


 
گزارش های علمی وجود دارد که نشان می دهد باید غذاهای بالقوه خطرناک (مانند شیر) را از محدوده دمایی بین 40 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتی گراد و 60 درجه سانتی گراد) دور نگه دارید. این محدوده دما به عنوان "منطقه خطر" شناخته می شود . شواهدی وجود دارد که نشان می دهد باکتری های موجود در شیر و سایر مواد غذایی خطرناک مانند تخم مرغ یا گوشت اگر در دمایی در محدوده به اصطلاح "منطقه خطر" قرار گیرند، به سرعت شروع به رشد خواهند کرد.
قاعده کلی این است که قهوه را با شیری که در دمای بین 40 تا 80 درجه فارنهایت (4.4 تا 26.6 درجه سانتیگراد) به مدت بیش از 2 ساعت بیرون گذاشته شده است دور بریزید. اگر دما بالاتر بود - بین 90 درجه فارنهایت (32.2 درجه سانتیگراد) تا 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد)، باید نوشیدنی شیری را بعد از 1 ساعت دور بریزید.
بر اساس این قانون، همیشه سعی کنید لاته سرد  را در عرض 2 ساعت پس از تهیه و لاته داغ را ظرف یک ساعت پس از تهیه آن تمام کنید. در این خط فکری، شما نمی توانید قهوه استارباکس خود را با شیر کنار بگذارید تا یک شبه بماند. حتی اگر آن را دوباره تا دمای بالاتر از 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) گرم کنید، مصرف آن ممکن است منجر به ناراحتی گوارشی شود. بنابراین اگر می‌خواهید قهوه‌ای بنوشید که در طول شب مانده است، تنها راه خوردن آن با شیر، اضافه کردن شیر درست قبل از نوشیدن آن است.

 

روغن های قهوه با گذشت زمان فاسد می شوند
اگر قهوه خود را بیش از 4 ساعت در دمای اتاق بگذارید، روغن های آن شروع به فاسد شدن می کنند. ترشیدگی ناشی از تعامل بین روغن قهوه و اکسیژن است. ترشی شدن یکی از واکنش های اکسیداسیون است که منجر به ایجاد طعم ناخوشایند قهوه می شود. یکی دیگر از پیامدهای این واکنش، تشکیل رادیکال‌های آزاد است که ممکن است باعث استرس اکسیداتیو شود ، چیزی که ممکن است بر سلامت انسان تأثیر منفی بگذارد. روغن‌های قهوه در مقایسه با ترکیبات معطر فوق‌الذکر که خیلی سریع اکسید می‌شوند، پایدارتر هستند. با این وجود، روغن‌ها در واقع با گذشت زمان فاسد می‌شوند. اگر در معرض هوا، نور یا در دمای بالاتر نگهداری شود، فاشدشدن آنها سریعتر است. بنابراین اگر می‌خواهید فاسد شدن روغن‌های قهوه را محدود کنید، باید قهوه‌تان را در یک ظرف محفوظ و غیر شفاف نگهداری کنید. نگه داشتن قهوه در یخچال نیز این روند را کند می کند.

محتوای کافئین حفظ خواهد شد
اگر قهوه تان را یک شبه بیرون گذاشته اید و فقط نگران محتوای کافئین آن هستید، نگران نباشید، دم کرده ی شما حاوی کافئین است. کافئین کاملاً پایدار است و تجزیه نمی‌شود، به همین دلیل است که حتی چند روز پس از دم کردن، قهوه شما همچنان دارای خواص انرژی‌بخش است. قهوه تازه دم شده، به خصوص اگر با دانه های تازه بو داده و آسیاب شده تهیه شده باشد، دارای محتوای آنتی اکسیدانی بالایی است. با این وجود، اگر بگذارید قهوه‌تان یک شب یا برای یک یا دو روز بماند، آنتی‌اکسیدان‌های آن نیز شروع به از بین رفتن می‌کنند. بنابراین، با وجود اینکه حاوی کافئین است، قهوه قدیمی در مقایسه با قهوه تازه، پتانسیل مفیدی ندارد. ممکن است کپک ها و باکتری ها شروع به ظاهر شدن کنند.
 

کپک های قهوه


اگر قهوه دم کرده به مدت کافی بیرون بماند، در نهایت شروع به کپک زدن می کند. اگر قهوه در دمای اتاق بماند، معمولاً 4 تا 7 روز پس از دم کردن، این اتفاق می افتد. رشد باکتری ها فرآیند دیگری است که باید در مورد مضرات احتمالی قهوه یک روزه در نظر بگیریم. اگر بخواهیم منصف باشیم، قهوه سیاه ساده به عنوان یک ماده غذایی بالقوه خطرناک در نظر گرفته نمی شود، زیرا کربوهیدرات یا پروتئین بسیار کمی دارد، بنابراین نمی تواند از رشد سریع میکروارگانیسم ها پشتیبانی کند. بعید است که یک فنجان قهوه یک روزه عوامل بیماری زا را جذب کند که ممکن است باعث بیماری شوند. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که کافئین ممکن است اثر ضد باکتریایی بر روی برخی گونه‌های باکتریایی عفونی داشته باشد. با این اوصاف، باید به این واقعیت اشاره کنیم که تمیز کردن منظم قهوه ساز، قهوه جوش یا ظرفی که قهوه دم کرده خود را در آن نگهداری می کنید، بسیار مهم است.
یکی از رایج‌ترین باکتری‌هایی که در قهوه‌سازها یافت می‌شود سودوموناس بود که به دلیل خواص بالقوه تخریب کافئین شناخته شده است . بنابراین اگر قهوه ساز خود را به طور منظم تمیز نمی کنید و تمایل به استفاده مکرر از آن دارید، ممکن است قهوه شما احتمال بیشتری برای آلوده شدن به سودوموناس داشته باشد. این بدان معناست که اگر قهوه‌تان را برای مدت طولانی بیرون بگذارید، ممکن است به تدریج محتوای کافئین خود را از دست بدهد. به هر حال، گرما اکثر باکتری ها از جمله سودوموناس را از بین می برد، بنابراین اگر قهوه یک روزه خود را در مایکروویو یا روی اجاق گاز گرم کنید، احتمالاً از رشد باکتری های بالقوه داخل خلاص خواهید شد.

با این حال، فراموش نکنید که حرارت دادن بیشتر ترکیب شیمیایی قهوه را تغییر می‌دهد و آن را از نظر طعم بسیار ناخوشایند می‌کند.
در یک قهوه خانه کوچک در اوزاکا، ژاپن، می توانید یک قهوه 22 ساله و بشکه ای برای خود تهیه کنید. صاحبش بعد از اینکه قهوه نیم ساله دم کرده در یخچال پیدا کرد به این فکر افتاد. او آن را از روی کنجکاوی امتحان کرد و به گفته خودش - هنوز طعم خوبی داشت. سپس قهوه قدیمی را در یک بشکه چوبی گذاشت و بعد از 10 سال دوباره آن را امتحان کرد و طعم بسیار شیرینی داشت، تقریباً شبیه شربت. او اکنون در قهوه خانه‌اش قهوه‌های بشکه‌ای عرضه می‌کند که قیمت هر فنجان آن حدود 90 دلار است.

 

چگونه پروفیل های برشته و روش های دم کردن بر ماندگاری قهوه تأثیر می گذارد؟
راه هایی برای ماندگاری بیشتر قهوه دم شده شما وجود دارد.
اولین مورد تهیه دمنوش سرد است.
همانطور که اشاره کردم، چون در این روش از آب گرم استفاده نمی شود، قهوه سرد دوام بیشتری دارد. عطر و طعم آن ماندگاری بیشتری دارد و اگر در یخچال در دمای کمتر از 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) نگهداری شود، می توان از کنسانتره دم سرد ظرف 2 هفته پس از دم کشیدن استفاده کرد. اگر آن را بگذارید تا در دمای اتاق بماند، توصیه می کنم حداکثر بعد از 2 تا 3 روز آن را دور بیندازید.
اگر قهوه خود را به صورت گرم ترجیح می دهید، اما همچنان می خواهید از ماندگاری قهوه سرد استفاده کنید، در واقع می توانید قهوه سرد دم کرده گرم بخورید. به هر حال، مشخصات برشته دانه هایی که استفاده می کنید ممکن است بر سرعتی که قهوه دم کرده شما طعم دلپذیر خود را از دست می دهد و طعم بدی پیدا می کند تأثیر بگذارد.
یکی دیگر از مواردی که ممکن است قهوه دم شده را پایدارتر کند، استفاده از فیلترهای کاغذی است. به عنوان مثال، فیلترهای Chemex بسیار ضخیم هستند و بیشتر روغن های قهوه را فیلتر می کنند.

 

نتیجه کلی :
اکنون می‌دانید که قهوه سیاه می‌تواند برای مدتی بیرون بماند و همچنان مصرف آن بی‌خطر باشد.

قهوه خوب
 
 

برچسب ها

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha