۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

فرق قهوه و اسپرسو

نویسنده : www.banehbuy.com
فرق قهوه و اسپرسو

تفاوت بین اسپرسو و قهوه چیست؟
 what is the difference between espresso and coffee

قهوه و اسپرسو


اگر شما از علاقه مندان به قهوه هستید، اما ممکن است قبل از درک کامل معنای آن، اصطلاحی را یاد گرفته باشید ولی ابهاماتی برای شما وجود داشته باشد  ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که در مورد قهوه و اسپرسو هیچ سوالی باقی نماند. بنابراین بیایید به اسپرسو در مقابل قهوه نگاه کنیم و دقیقاً بفهمیم که تفاوت بین آنها چیست.

 

آیا قهوه اسپرسو نیست؟
بله، زیرا قهوه مایع استخراج شده از دانه است، نه روش تهیه. شما می توانید یک فنجان اسپرسو خوب را با تهیه دانه های  قهوه روبوستا یا عربیکا تهیه کنید.
به تمام روش های مختلف تهیه قهوه فکر کنید. قهوه فرنچ پرس ، قهوه ریخته‌شده، قهوه پرکولاتور روی اجاق گاز و غیره وجود دارد . بنابراین همه اسپرسوها قهوه هستند، اما همه قهوه ها اسپرسو نیستند.
اسپرسو یک دانه قهوه متفاوت نیست، اگرچه دستگاه‌های برشته‌کننده ممکن است فرآیند خاصی برای دانه‌هایی که قرار است به اسپرسو تبدیل شوند ، داشته باشند. در واقع، برشته‌کنندگان ممکن است ترجیح دهند از دانه‌های روبوستا با کیفیت بالا برای افزودن مقدار  بیشتری  کافئین استفاده کنند، و معمولاً دانه‌های اسپرسو طولانی‌تر و تیره‌تر از دانه‌های قهوه قطره‌ای برشته می‌شوند.
بنابراین، آیا این بدان معناست که می توانید از دانه های قهوه  برای اسپرسو استفاده کنید؟ و آیا می توانید با دانه های قهوه معمولی اسپرسو درست کنید؟ بله . می‌توانید اسپرسو را با دانه‌های قهوه معمولی درست کنید، به شرطی که دانه های قهوه را آسیاب کنید و برای نتایج بهتر، حتماً از رست تیره استفاده کنید. و با آسیاب درشت تر، "دانه های اسپرسو" شما در قهوه ساز قطره ای شما به خوبی عمل می کند.
 

تفاوت بزرگ بین قهوه و اسپرسو
 
روش دم کردن
تفاوت اسپرسو و قهوه چیست؟ وقتی صحبت از آن می شود، روش دم کردن اسپرسو همان چیزی است که واقعاً آن را متمایز می کند. روش های دیگر دم کردن زمان بر است، زیرا آنها به فیلتر کردن آهسته آب گرم  از طریق تفاله قهوه شما متکی هستند. این به این معنی است که چند دقیقه بین شما و قهوه تازه فاصله وجود دارد.
دستگاه‌های اسپرسو  ، آب تقریباً در حال جوش را تحت فشار قرار می‌دهند و از طریق  دانه‌های ریز آسیاب  شده قهوه که در سبد پورتافیلتر وجود دارد، عبور می‌دهند. این روش تهیه اسپرسو یک شات اسپرسو، معطر و پر از کافئین را در کمتر از 30 ثانیه به شما می دهد.
البته شما نیازی به یک دستگاه حرفه ای اسپرسوساز ندارید این دستگاههای حرفه ای فقط آماده سازی را آسان تر و دقیق تر می کنند. بنابراین برای تهیه اسپرسو  بدون دستگاه اسپرسوساز حرفه ای هم می توانید یک اسپرسوی عالی تهیه کنید.
با وجود تفاوت در فشار بین روش های دم کردن قهوه و اسپرسو ، آنها یک شباهت بسیار مهم دارند: دمای دم کردن
 دمای ایده آل دم برای هر قهوه بین 195 تا 205 درجه فارنهایت است. اگر دما پایین‌تر باشد عطر و طعم آن از بین می‌رود و نوشیدنی بی کیفیتی تولید می‌شود و در درجه حرارت بالاتر استخراج قهوه یا اسپرسوی شما به احتمال زیاد سوخته است.

طعم و مزه
سؤال بعدی شما احتمالاً این است که آیا طعم اسپرسو با قهوه متفاوت است؟
شایان ذکر است که طعم اسپرسو و قهوه در واقع کمی متفاوت است. یک شات اسپرسو نسبت به یک لیوان دم کرده قهوه طعم دلپذیرتری دارد. این احتمالاً به این دلیل است که اسپرسو تحت فشار ساخته شده است، بنابراین هیچ یک از روغن های پر طعم دانه قهوه از بین نمی روند. از طرف دیگر قهوه قطره ای شدت کمتری دارد.

 

فشار
اهرم فشار دستگاه اسپرسوساز سوئیچ جادوی اسپرسو خالص است. فشار بالا نه تنها سنگ بنای دم کردن سریع است، بلکه به توسعه کرم و پراکندگی  روغن های غنی قهوه  در شات نهایی اسپرسو نیز کمک می کند.
قهوه فیلتر شده  به نیروی جاذبه متکی است تا آب را از طریق قهوه آسیاب شده هدایت کند تا قهوه شما را بسازد. اگر از  موکا  یا حتی  فرنچ پرس استفاده می کنید، فشار واقعی اعمال شده بر روی آب و قهوه بسیار ناچیز است.
بسیاری از  دستگاه های اسپرسوساز  به طور پیش فرض 9 بار را تعیین می کنند که تقریباً معادل 130 پوند بر اینچ مربع (PSI) است. برای در نظر گرفتن این رقم، باید  تقریباً 300 فوت  در اعماق اقیانوس شیرجه بزنید تا فشار مطلوب اسپرسو را تجربه کنید. این یک تن فشار است و توضیح می دهد که چرا اسپرسو خیلی سریع دم می گیرد.

 

قهوه آسیاب شده 
پس از فشار، اندازه قهوه آسیاب شده در درجه اول اهمیت قرار دارد. به طور کلی دانه های تازه و متوسط آسیاب شده را هنگام دم کردن قهوه با فیلتر قطره ای  توصیه می شود.
هنگام تهیه قهوه در فرنچ پرس، تنظیم آسیاب خود به گونه ای که تفاله های درشت ایجاد کند، تعادلی بین آزاد کردن طعم های خوشمزه قهوه بدون هدر رفتن یا حل شدن ذرات ایجاد می کند - اشباع بیش از حد ، قهوه  را تلخ تر می کند.
اما اسپرسو متفاوت است. آسیاب ریزتر سطح بیشتری از دانه قهوه را در معرض آب قرار می دهد. این به معنای دم کردن کارآمدتر از طریق فرآیند انفوزیون کوتاه است.
البته، آسیاب خیلی ریز می‌تواند  دم را مسدود یا کند کند . دلیل آن این است که بستر قهوه به دلیل فشار و کربوهیدرات‌های نامحلول که در حین برشته کردن ایجاد می‌شود، وقتی در معرض آب قرار می‌گیرد متورم شده و باعث مسدود شدن می گردد.

 

اندازه فنجان
یکی دیگر از تفاوت های اسپرسو و قهوه در اندازه سرو ظاهر می شود. اندازه متوسط یک فنجان قهوه 8 اونس است، اما یک شات اسپرسو معمولی تنها یک اونس است. این به این دلیل است که اسپرسو غلیظ تر از قهوه دم شده معمولی است، بنابراین با چنین طعم غلیظی، مقدار آن کمتر است.
آناتومی یک عکس اسپرسو
اگر ایتالیایی هستید یا زمانی را در یک اسپرسو بار گذرانده اید می دانید که یک شات اسپرسو چگونه به نظر می رسد.
به طور سنتی، این دم کرده تیره در یک فنجان چینی ساده سرو می شود که به سختی می تواند 50 میلی لیتر (حدود 1.6 اونس) جا بگیرد. اگر به درستی آماده شود، روی آن یک لایه ضخیم از کرم قهوه ای،  حباب دار یا فوم قهوه پوشانده می شود.

 

کرم
این فوم لذت بخش شاخص بصری اولیه یک شات اسپرسو است که به خوبی استخراج شده است. هنگامی که آب تحت فشار به داخل سبد پورتافیلتر قهوه وارد می شود،  چندین واکنش  رخ می دهد :
•    روغن های لطیف تر قهوه با آب داغ ترکیب می شوند.
•    قرار گرفتن در معرض فشار باعث کاهش گاز قهوه می شود، به این معنی که دی اکسید کربن به دام افتاده از فرآیند برشته کردن خارج می شود.
•    یون های بی کربنات  در آب در اثر قرار گرفتن ناگهانی در معرض pH در حال تغییر قهوه، تحت یک واکنش شیمیایی قرار می گیرند.
•    تغییر ناگهانی از یک محیط پرفشار (دستگاه) به یک محیط کم فشار (فنجان) به دی اکسید کربن اجازه می دهد تا از دیواره های سلولی اسپرسو بشکند و خارج شود.

همه این مراحل برای ایجاد لایه بالایی شات اسپرسو گرد هم می آیند. به طور کلی، کرم می تواند حدود 40 دقیقه در اطراف بماند  با فرض اینکه شات شما تا این حد طول بکشد. از این گذشته، اسپرسو به معنای بیان شده ایتالیایی به این  منظور ساخته شده است که  شما بلافاصله پس از دم کردن آن را بنوشید.

 

اسپرسو
اسپرسو وقتی به درستی دم شود، اسپرسو واقعی زیر کرم  طعمی منحصر به فرد، غنی ، بو و رایحه معطری خواهد داشت. مدت کوتاه‌تر قرار گرفتن در معرض آب نسبت به قهوه ، اسید کمتری نسبت به سایر روش‌های دم‌آوری خارج می‌کند، در حالی که هنوز 60 تا 70 درصد کافئین را در فنجان نهایی حفظ می‌کند.
بنابراین با وجود اینکه دم کردن آن با دستگاه اسپرسوساز تنها 30 ثانیه طول می کشد، همچنان مقدار قابل توجهی کافئین را تامین می کند. این فرآیند همچنین روغن های فرار و معطر قهوه را که در فنجان قهوه معمولی خود پیدا نمی کنید، حفظ می کند.

 

آیا اسپرسو برای شما مضر است؟
جواب کوتاه، نه است. اسپرسو، مانند قهوه سیاه ، در واقع فواید سلامتی بسیار بیشتری نسبت به مضرات دارد. در یک سطح بسیار ابتدایی، اسپرسو سرشار از آنتی اکسیدان و کالری کم است که فواید بسیار واضحی دارد. 
با این حال، یکی از بزرگترین و واضح ترین مزایای نوشیدن اسپرسو در واقع همان چیزی است که بزرگترین عیب آن در نظر گرفته می شود  کافئین. در حالی که کافئین مسئول  افزایش انرژی است، در واقع محدودیتی برای میزان مصرف نوشیدنی وجود دارد. 

 

فواید اسپرسو چیست؟
اسپرسو نه تنها برای تهیه نوشیدنی های قهوه مورد علاقه شما خوب است، بلکه ممکن است برای شما نیز مفید باشد و دارای مزایای سلامتی نسبتاً چشمگیری باشد .
مطالعات نشان داده اند که اسپرسو حافظه طولانی مدت  ، تمرکز و خلق و خو را بهبود می بخشد و همچنین پیشنهاد شده است که اسپرسو می تواند خطر سکته مغزی و دیابت نوع 2 را کاهش دهد. علاوه بر این، برخی از افراد در واقع از اسپرسو برای تقویت عملکرد تمرینی خود استفاده می کنند. بنابراین می توان گفت که این نوشیدنی دقیقاً سلامت افراد را از بین نمی برد.
در مقایسه با متوسط فنجان قهوه قطره ای، برخی ممکن است اسپرسو را انتخاب سالم تری بدانند زیرا دم کردن آن نیازی به فیلتر ندارد، به این معنی که اسپرسو حاوی مواد مغذی طبیعی بیشتری نسبت به یک فنجان قهوه قطره ای است. مصرف بیش از حد این روغن‌های طبیعی با کلسترول بالا مرتبط است، بنابراین مصرف قهوه بدون فیلتر خود را کنترل کنید.

 

سطح اسیدیته اسپرسو چقدر است؟
خبر خوب بیشتر برای مصرف کنندگان اسپرسو:
 اسپرسو به خاطر اسیدیته پایینش بدنام است. این به این دلیل است که هر چه دانه‌های قهوه بیشتر برشته شوند، اسیدهای کلروژنیک آن‌ها بیشتر تجزیه می‌شوند. بنابراین، هر دانه قهوه برشته شده تیره ، مانند دانه قهوه اسپرسو، اسیدیته کمتری نسبت به برشته سبک یا متوسط دارد.

 

چه مقدار کافئین در یک شات اسپرسو وجود دارد؟
اگرچه اسیدیته ممکن است اولین چیزی باشد که در ذهن برخی از مصرف کنندگان قهوه وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد مصرف کافئین وجود دارد. در حالی که مصرف عادی آن آسیبی به سلامت بیشتر افراد وارد نمی‌کند، ممکن است مقدار زیاد آن تأثیر بدی داشته باشد. کافئین باعث بی خوابی و افزایش علائم اضطراب می شود. علاوه بر این، کافئین بیش از حد می تواند منجر به فشار خون بالا شود.
از طرف دیگر، اسپرسو در واقع فقط حدود 60 میلی گرم کافئین در هر اونس (یا یک شات) دارد که کمتر از یک چهارم کل مصرف توصیه شده روزانه است. آن را با 95 میلی گرم در هر 8 اونس قهوه مقایسه کنید (بیشتر مردم 12 اونس قهوه می نوشند)، و خواهید دید که در واقع کافئین کمتری نسبت به قهوه صبحگاهی دریافت می کنید. 
برای واضح تر بودن، اسپرسو دارای غلظت بالاتری از کافئین است، اما با توجه به اینکه شما فقط چند اونس از آن را دریافت می کنید، معمولاً در مقایسه با یک فنجان کامل قهوه قطره ای، مقدار کمتری کافئین در کل دارد.
بنابراین، در حالی که خوردن 5 تا 7 شات اسپرسو ممکن است ضربان قلب شما را بالا ببرد. مصرف معمول اسپرسو احتمالاً بیشتر از اینکه به شما آسیب برساند به شما کمک می کند. با این حال، مانند همیشه، باید از واکنش بدن خود به موادی مانند کافئین آگاه باشید و بر این اساس آن را مصرف کنید یا از آن خودداری کنید.


نحوه نوشیدن اسپرسو
بیایید با سفارش اسپرسو شروع کنیم. اگر در کافی شاپ محلی خود تقاضای یک اسپرسو کنید، به احتمال زیاد به طور پیش‌فرض بدون سوال از شما از شما یک دوشات سرو کنید. با این حال، برخی از کافی شاپها می پرسند که آیا یک نفره می خواهید یا دو نفره؟ اگر این تنها قهوه ای است که در طول روز می نوشید، یک دوبل بخورید.
صرف نظر از اینکه به سراغ کدام یک می روید، اسپرسوی شما باید در یک فنجان سرامیکیسرو شود. همچنین احتمالا با آب سرو می شود اگر نه، ایده خوبی است که برای پاک کردن کام خود برای اسپرسوی خوشمزه ای که می خواهید بنوشید، مقداری آب تهیه کنید.
حالا، ما به سراغ کرما می رویم. شما در اینجا چند گزینه مختلف دارید. برخی از افراد برای جلوگیری از طعم نسبتا اسیدی آن، فوم را حذف می کنند. با این حال، افراد دیگر ترجیح می دهند قبل از نوشیدن آن را به سادگی هم بزنید بنابراین، اگر می خواهید یک فنجان متعادل تر داشته باشید، آن را کمی هم بزنید.
حالا وقت نوشیدن است. این نوشیدنی را به آرامی میل کنید به مشخصات طعم، عطر، طعم و مزه توجه کنید و مطمئن شوید که واقعاً از این تجربه بیشترین بهره را می برید.
 
تبدیل شدن به یک خبره اسپرسو
اگر واقعاً به فرهنگ و طعم اسپرسو علاقه دارید، هیچ جایگزینی برای یک باریستا که می داند چه کار می کند وجود ندارد. دم کردن اسپرسو یک هنر است.
می‌توانید در خانه به یک اسپرسوی عالی برسید، اما همیشه خوب است که بدانید هدفتان چیست؟ بنابراین باید از کافی‌شاپ محلی خود یا یک باریستای ماهر دیدن کنید تا مهارت کافی را تجربه کنید.

انواع شات اسپرسو
علاوه بر باریستاهای معمولی یا انفرادی شما ، در طول قرن بیستم، روش‌های دیگری نیز برای سرو اسپرسو دم کرده، اغلب دارای کافئین بیشتر، توسعه دادند.
•   Doppio  : اساساً یک شات دوبل، این نوشیدنی حاوی 60 میلی لیتر - یا دو اونس - اسپرسو است.
•  Ristretto : این نوشیدنی آنطور که از نامش پیداست یک شات سه گانه نیست از اسپرسو غلیظی با وزن کمتر از یک اونس تشکیل شده است.
•   Lungo  : مانند دوپیو، این نوشیدنی حاوی دو اونس اسپرسو است. اما بر خلاف دوپیو، متمرکزتر است.
•    ماکیاتو : این نوشیدنی غول پیکر قهوه خانه ای نیست که ممکن است تصور کنید. نسخه کلاسیک آن دو اونس اسپرسو دم کرده با مقداری شیر کف کرده است.
•   Café Noisette :  این دوشات ترکیبی از دو اونس اسپرسو و یک اونس کف شیر است.

 

نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو
خارج از شات ها، انواع نوشیدنی های آشنا و خلاقانه بر پایه اسپرسو نیز دارید.
•    کاپوچینو : این نوشیدنی محبوب دو اونس اسپرسو است که روی آن دو اونس دیگر فوم شیر وجود دارد و با دو اونس کف شیر شده به پایان می رسد.
•    کاپوچینوی خشک : مانند  کاپوچینو ، نسخه خشک آن دارای مقادیر مساوی اسپرسو و شیر کف شده است فقط در آخر کف شیر ندارد.
•   Americano  :  این نوشیدنی 2/3 آب، 1/3 اسپرسو و کاملا خوشمزه است. آب قدرت اسپرسو را بدون از بین بردن طعم های محبوب آن جبران می کند.
•    آفوگاتو : این قهوه بیشتر شبیه دسر است تا نوشیدنی صبحگاهی. این با دو اونس اسپرسو و سه اونس بستنی وانیلی درست می شود.
•    Breve : غنی و خامه ای، بریو ترکیبی از دو شات اسپرسو و سه شات نصف و نیمه است.
•    موکا : این نوشیدنی 60 میلی لیتر اسپرسو، 50 میلی لیتر شکلات و 30 میلی لیتر کف شیر است.
•   Café Con Hielo  : این نسخه قهوه سرد اسپرسو است. این فقط 50 میلی لیتر اسپرسو است که روی یخ سرو می شود.
•   Con Panna  : یکی دیگر از اسپرسوهای دسر، Con Panna  است که با دو اونس اسپرسو روی آن سه اونس خامه درست می شود.
•    لاته : این نوشیدنی ترکیبی از دو اونس اسپرسو و ده اونس کف شیر است.
کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای ممکن است نسخه‌های دیگری از این نوشیدنی‌های اسپرسو را به شما ارائه دهند ، اما اینها روش‌های کلاسیک برای تجربه این قهوه خوشمزه هستند.

تفاوت اسپرسو  و قهوه

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha