۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

دبل اسپرسو

نویسنده : www.banehbuy.com
دبل اسپرسو

اسپرسو دوبل (دوپیو) چیست؟  چگونه آن را بنوشیم؟

?What Is A Double Espresso (Doppio)?  How To Drink It 

دوبل اسپرسو


اسپرسو دوبل یکی از ستاره های دنیای قهوه اسپرسو است. این قهوه بسیار قوی و بسیار کوتاه اساس نوشیدنی های مختلف قهوه است و معیار قهوه خوب برای بسیاری از افراد است. با این حال، اسپرسو نیز بسیار گیج کننده است و بسیاری را با سوالاتی بی پاسخ می گذارد، مانند اینکه اسپرسو دوبل چیست و چگونه آن را می نوشید؟


اسپرسو دبل
اسپرسو دوبل دو شات اسپرسو است. یک اسپرسو دوبل معمولاً با 18 تا 22 گرم قهوه تهیه می شود و 32 تا 44 اسپرسوی مایع به دست می آید و مستقیماً بدون شیر یا آب اضافی سرو می شود. برای نوشیدن یک دوپیو، آن را به آرامی هم بزنید و در حالی که گرم است، بلافاصله پس از دم کشیدن مصرف کنید.
اسپرسو دوبل در اکثر کافی‌شاپ‌ها به استاندارد تبدیل شده است و جایگزین اسپرسو سنتی تکی شده است، اما هنوز در مورد این نوشیدنی سردرگمی وجود دارد، زیرا دستور العمل‌های دوبل اسپرسو بسته به مکان و باریستای تهیه‌کننده نوشیدنی بسیار متفاوت است. بیایید سردرگمی پیرامون این نوشیدنی معمایی و نمادین را برطرف کنیم.


اسپرسو دوبل چیست؟

 

اسپرسو دبل

 

دوبل اسپرسو که به آن دوپیو یا دابل شات نیز می‌گویند، یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در جامعه قهوه است، اما بسیاری در مورد اسپرسو دوبل سردرگم هستند.
این سردرگمی معمولاً به این دلیل است که اسپرسو دوبل، مانند اکثر نوشیدنی‌های قهوه، با دستور پخت آماده نمی‌شود و بسته به اینکه چه کسی نوشیدنی را تهیه می‌کند، متفاوت است.
تعریف اسپرسو دوتایی، دو شات از یک اسپرسو تکی است. اندازه یک اسپرسو دو برابر قهوه اسپرسو یک نفره است.
اسپرسو یک نوشیدنی قهوه بسیار کوتاه و بسیار قوی است که با قرار دادن 18 تا 22 گرم دانه های قهوه آسیاب شده در دستگاه اسپرسوساز و عبور آب داغ از طریق قهوه آسیاب شده با فشار تقریباً  9 تا 15 بار دم می شود .
این روش دم کردن، تمام طعم و شدت قهوه را در 25 تا 40 ثانیه از قهوه آسیاب شده استخراج می کند و از کمترین مایع در بین روش های دم کردن قهوه استفاده می کند. این واقعیت که اسپرسو با چنین حجم کمی آب دم می‌شود، نوشیدنی را فوق‌العاده قوی، غنی و بافت می‌کند.
دابل اسپرسو همان نوشیدنی است اما با دو وعده قهوه و دو برابر حجم آب تهیه می شود. بنابراین، این نوشیدنی به دلیل مقدار بیشتر قهوه، بزرگ‌تر، شدیدتر، طعم‌دارتر و بافت بیشتری دارد، که باعث می‌شود نت‌های طعم قهوه بیشتر بدرخشند.
این نوشیدنی قهوه غلیظ برای همه مناسب نیست، اما اگر اسپرسوی دوبل مناسبی داشته باشید که توسط باریستای مناسب با دانه‌هایی که از آن لذت می‌برید دم می‌شود، دابل اسپرسو به یک نوشیدنی قهوه بسیار عالی و بسیار لذت‌بخش تبدیل می‌شود.


چگونه یک اسپرسو دوبل بنوشیم؟

 

نوشیدن اسپرسو دوبل


نوشیدن یک اسپرسو دوبل برای هرکسی متفاوت است، اما روند نحوه نوشیدن این نوشیدنی، قبل از نوشیدن آن چه باید کرد و چگونه می توان این نوشیدنی را تا حد امکان خوشمزه کرد بسیار مهم است.
وقتی اسپرسو دم می‌شود، اکثر دستگاه‌های اسپرسوساز کاری را انجام می‌دهند که «چرخه قبل از انفوزیون» نامیده می‌شود. این فرآیند به این صورت است که مقدار کمی آب به داخل قهوه آسیاب شده پمپ می شود و اجازه می دهد تا برای چند ثانیه با قهوه بماند قبل از اینکه بقیه آب از طریق قهوه پمپ شود و شات اسپرسو کشیده شود.
این مرحله قبل از تزریق به این معنی است که اولین میلی لیتر مایعی که از دستگاه وارد می شود فوق العاده متراکم، غنی، غلیظ، بافت و بسیار بسیار قوی است. همانطور که آب بیشتری از طریق قهوه کشیده می شود، قدرت و بافت مایع ضعیف تر می شود، زیرا با پیشرفت شات، مقدار کمتری برای استخراج از قهوه وجود دارد.
این واقعیت که قدرت و ویسکوزیته شات اسپرسو با کشیدن شات کاهش می یابد به این معنی است که قوام و استحکام اسپرسو در فنجان یکنواخت نیست.
چند میلی لیتر اول اسپرسو در فنجان بسیار قوی و غلیظ است و شات به سمت بالا ضعیف تر می شود.
این اطلاعات بسیار مهم است زیرا نحوه نوشیدن یک اسپرسو دوبل را برای حداکثر لذت دیکته می کند.
ماهیت لایه ای اسپرسو به این معنی است که همیشه بهتر است شات را قبل از نوشیدن آن هم بزنید، لایه های اسپرسو را با هم ترکیب کنید و اطمینان حاصل کنید که هر جرعه قهوه به خوبی متعادل و طعم عالی دارد.
بدون هم زدن، اولین جرعه اسپرسو احساس ضعف و ناامیدی می کند، و قهوه با هر جرعه قوی تر می شود و در نهایت برای اکثر مردم در آخرین جرعه اسپرسو قوی تر می شود.
یکی دیگر از جنبه های مهم نوشیدن اسپرسو این است که حتماً آن را در اسرع وقت بعد از دم کشیدن بنوشید و قهوه را سریع بنوشید. اجازه ندهید اسپرسو در اطراف بنشیند و سرد شود. این باعث می‌شود اسپرسو به جرعه‌های ضعیف‌تر و قوی‌تر تقسیم شود و بسیاری از عطرهای اسپرسو قبل از اینکه فرصتی برای لذت بردن از آنها داشته باشید، از بین می‌رود.
به همین دلایل، بهترین راه برای نوشیدن اسپرسو دوبل این است که آن را قبل از نوشیدن خوب مخلوط کنید و در اسرع وقت پس از دم کشیدن نسبتاً سریع آن را بنوشید.
آیا اسپرسو دوبل خوب است؟
 

دوبل اسپرسو تقریبا قوی ترین نوشیدنی قهوه ممکن است. تنها نوشیدنی قوی‌  Double Ristretto است که در نهایت قوی‌تر از دابل اسپرسو نیست. این بدان معنی است که بسیاری از مردم برای لذت بردن از یک اسپرسو دوبل تلاش می کنند و این نوشیدنی را  قابل لذت می دانند.
حقیقت این است که قدردانی و لذت بردن درست از یک اسپرسو دوبل نیاز به زمان و تمرین دارد. این نوشیدنی بسیار مقوی است و تعداد کمی از باریستاها این نوشیدنی را به خوبی تهیه می کنند. 
برای لذت بردن از یک اسپرسو دوبل، وقت بگذارید و یک کافه معتبر با یک باریستای ماهر پیدا کنید که بتواند شات های خوبی از اسپرسو بکشد.
در مرحله بعد، از باریستا بپرسید که در اسپرسویی که دم کرده باید به چه طعمی توجه کنید. زمانی را به نوشیدن دوبل اسپرسو اختصاص دهید و به دنبال طعم هایی باشید که گفته می شود در قهوه وجود دارد.
یاد بگیرید که از ظرافت های نوشیدن اسپرسو قدردانی کنید، و آنچه زمانی یک نوشیدنی تلخ و قوی بود، تبدیل به یک نوشیدنی متعادل، پیچیده، بافت، شیرین و بسیار لذت بخش می شود.
دوبل اسپرسو خوب است، اما باید به خوبی آماده شود و به این منظور نوشیده شود که تمام طعم های لطیف در نوشیدنی پیدا شود.


نتیجه :
دوبل اسپرسو یک نوشیدنی بسیار فشرده و بسیار پیچیده است، اما یکی از بهترین و محبوب ترین نوشیدنی های قهوه در بین علاقه مندان به قهوه است.
دنیای قهوه خوب مملو از اسپرسو است و سفر به سوی قدردانی از دوبل اسپرسوی خوب، سرگرم کننده، جالب و بسیار لذت بخش است.
وقت بگذارید و یاد بگیرید اسپرسو خوب چیست و در کمترین زمان از دو شات اسپرسو لذت خواهید برد!

اسپرسو
 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha