۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

راهنمای خرید قهوه

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 3 تیر 1401
راهنمای خرید قهوه

راهنمای خرید قهوه 

Coffee Shopping Guide

خرید قهوه

 

یکی از عوامل مهم جهت تهیه نوشیدنی های قهوه توسط دستگاههای  قهوه ساز و اسپرسوساز داشتن قهوه خوب است. پارامترهای زیادی در انتخاب نوع قهوه موثر هستند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
تا حدودی با انواع دانه‌های قهوه و خاستگاه آن و همچنین انواع قهوه مانند فرانسه، ترک، اسپرسو، دمی و فوری آشنا هستید. حالا وقت آن رسیده که خودتان دست به کار شده و با کمک اطلاعاتی که ما در قالب “راهنمای خرید قهوه” در اختیارتان قرار می‌دهیم هر روز صبح قهوه درست کنید.

همیشه قهوه تازه بخرید :
 قهوه جاذب بو و رطوبت است و به سرعت عطر خود را از دست می‌دهد. بهترین کار این است که قهوه آسیاب شده را داخل بسته‌بندی‌های پلمپ شده خریداری کنید و در خانه نیز در ظروف در بسته از آن نگهداری کنید.
تاریخ رست قهوه خیلی مهم است : 
زمان خرید توجه کنید که تاریخ رست دانه‌های قهوه نزدیک باشد. این موضوع معمولاً روی بسته‌بندی دانه‌های رست شده یا حتی بسته‌بندی قهوه آسیاب شده ذکر می‌شود.
به تاریخ آسیاب کردن قهوه توجه کنید :
 کیفیت دانه‌های قهوه بعد از ۷ الی ۱۰ روز کاهش پیدا می‌کند و این کاهش کیفیت در مورد قهوه آسیاب شده خیلی سریعتر اتفاق می‌افتد. پس برای حفظ عطر، طعم و کیفیت قهوه تلاش کنید قهوه‌ای را خریداری کنید که به تازگی رست و آسیاب شده است.
کیسه قهوه آسیاب شده باید هواگیری شده باشد : 
دانه‌های قهوه و قهوه آسیاب شده در مجاورت هوا اکسید شده و طعم و بوی خود را از دست می‌دهند. پس سعی کنید قهوه را در بسته‌بندی‌هایی تهیه کنید که کاملاً هواگیری شده‌اند.
به عطر قهوه توجه کنید :
 قهوه‌ای که کهنه باشد، طعم و عطری ندارد. پس در هنگام خرید قهوه به عطری که از بسته به مشام شما می‌رسد توجه کنید. برخی از بسته‌بندی‌ها دارای بخشی هستند که برای بوییدن عطر قهوه طراحی شده‌اند، اگر بسته‌بندی قهوه‌ای که قرار است خریداری کنید این ویژگی را دارد حتماً برای امتحان کردن عطر خوش قهوه از آن استفاده کنید.
بعد از دم کردن قهوه توجه کنید که چه بویی به مشام شما می‌خورد :
 قاعدتاً در وهله اول باید بوی قهوه رست شده را حس کنید اما یک قهوه خوب آمیخته‌ای از بوی شکلات، وانیل و کاکائو را نیز دارد، کافی است حس بویایی خیلی قوی‌ای داشته باشید تا آن را حس کنید.
دانه‌های قهوه نباید روغنی باشند :
 وقتی دانه‌های قهوه بیش از حد رست می‌شوند، بر اثر گرمای زیاد دی اکسید کربن تولید شده و این گاز باعث روغنی شدن دانه‌ها می‌شود. این روغن با فشار بالا از منافذ سلول‌های دانه قهوه خارج می‌شود. در واقع اگر دانه‌های قهوه در دمای بسیار بالا و به مدت طولانی رست شوند، دیواره سلول‌های آن از هم باز شده و روغن از سلول‌ها به بیرون تراوش می‌کند. در نتیجه این امر غلظت و چسبندگی روغن موجود در دانه‌ها نیز کم می‌شود. در حالیکه اگر دانه‌های قهوه به اندازه کافی و در دمای درستی رست شده باشند، روغن از سلول‌های آن خارج نمی‌شود و عطر و طعم خود را حفظ کرده و کِرِمای خوبی نیز خواهد داد. در هنگام خرید به دانه‌ها توجه کنید که روغنی نباشند.
دانه‌های قهوه باید به اندازه کافی رست شده باشند :
 قهوه‌ای که بیش از اندازه رست شده باشد تقریباً سوخته و عطر، طعم و خاصیت خود را از دست داده است. در هنگام خرید به رنگ دانه‌ها توجه کنید که بیش از اندازه تیره نباشد.
به کشور مبداء پرورش قهوه توجه کنید : 
اگر می‌خواهید یک قهوه خوب خریداری کنید به کشور مبداء آن توجه کنید، در حال حاضر کشورهای برزیل، اتیوپی، کلمبیا، پرو، کنیا، مکزیک و گواتمالا بهترین قهوه‌ها را پرورش می‌دهند.
یک قهوه خوب نیازی به افزودنی ندارد :
 یک قهوه خوش طعم و عالی، نیازی به هیچگونه افزودنی مانند شکر، کافی میت، شیر و طعم‌دهنده‌هایی مانند انواع سیروپ ندارد.
قهوه خوب اگر سرد شود باز هم طعم مطبوعی دارد :
 زمانی که قهوه را دم می‌کنید، یک فنجان آن را گرم و یک فنجان را سرد میل کنید. اگر در هر دو حالت قهوه شما طعم خوبی داشت، پس یکی از بهترین قهوه‌ها را تهیه کرده‌اید.
به اندازه مصرف خود خرید کنید :
 بهترین و ایده‌آل‌ترین زمان برای مصرف هر نوع قهوه، ۲ تا ۳ هفته است. وقتی بیش از اندازه مصرف ماهانه خود خرید می‌کنید، قهوه نم برداشته و به علت نگهداری نامناسب و طولانی مدت، عطر و طعم خود را از دست می‌دهد.
قهوه تازه آسیاب شده را از فروشگاه بخرید یا دانه‌های قهوه را خریداری کنید و خودتان در خانه آسیاب کنید : 
سعی کنید هر بار که می‌خواهید قهوه بخرید، دانه‌های عربیکا یا روبوستا را انتخاب کرده و از فروشنده بخواهید آن را برای شما آسیاب کند. به این صورت تازگی، عطر و طعم بی‌نظیر آن حفظ خواهد شد. اما اگر در خانه آسیاب قهوه دارید، بهترین کار این است که هر بار به اندازه میزان مصرف‌تان دانه‌های قهوه را آسیاب کنید.
قهوه مورد علاقه خود را خریداری کنید نه آن چیزی که فروشنده اصرار بر خرید آن دارد :
 این شما هستید که می‌خواهید هر روز یک فنجان از این قهوه را بخورید. پس قهوه‌ای را انتخاب کنید که باب میل شما باشد و از نوشیدن آن لذت می‌برید. حتی می‌توانید قبل از خرید مقداری از قهوه را امتحان کنید، به این روش از خرید خود مطمئن خواهید شد.
قهوه را داخل شیشه و در جای خنک نگهداری کنید :
 بعد از اینکه قهوه را به خانه آوردید فوراً بسته‌بندی را باز کرده و قهوه را داخل یک شیشه بریزید. دقت کنید که درب شیشه باید به خوبی بسته شود و هوا نکشد.
قبل از هر چیز، یک شات اسپرسو درست کنید : 
از نشانه‌های یک اسپرسوی خوب، داشتن کرم روی فنجان است. این کرم بر اثر فرآیند صحیح رست کردن ایجاد می‌شود، پس می‌توانید برای امتحان کردن قهوه‌ای که خریداری کرده‌اید از یک شات اسپرسو شروع کنید. یک شات اسپرسوی خوب باید کفی یا کرمایی طلایی و زرد داشته باشد. ایجاد این کف به معنای رست خوب قهوه و تازه بودن آن است.
۱۰۰ درصد عربیکا، ۱۰۰ درصد روبوستا یا ترکیبی از این دو را خریداری کنید : 
همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، قهوه عربیکا یکی از محبوبترین انواع قهوه است اما میزان کافئین آن پایین‌تر از قهوه روبوستا است. پس اگر مزه، طعم و عطر عالی را در کنار کافئین می‌خواهید می‌توانید ترکیبی از دانه‌های عربیکا و روبوستا را تهیه کرده و آسیاب کنید. یکی از بهترین ترکیبات این دو قهوه، نسبت ۷۰ به ۳۰ از عربیکا و روبوستا است. چون روبوستا کمی ترش مزه است و زیاد با ذائقه ما ایرانی‌ها جور نیست، سعی کنید درصد کمتری از آن را با عربیکا ترکیب کنید.

ویژگی های قهوه خوب
در بخش قبلی -راهنمای خرید قهوه- در رابطه با چگونگی انتخاب یک قهوه خوب یا معیارهای لازم برای خرید قهوه خوب صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم در رابطه با ویژگی های یک قهوه خوب اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم تا در زمان خرید بتوانید بهترین نوع قهوه را انتخاب کنید. همانطور که می‌دانید این روزها قهوه به یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های روزمره تبدیل شده و تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال باشیم، سرد یا گرم، این نوشیدنی همواره مشتاقان خاص خود را دارد. پرورش، برداشت، فرآوری، رست و آسیاب بر روی کیفیت و طعم و مزه آن، تأثیر بسیار زیادی دارد. و اما ویژگی‌ های قهوه خوب چیست؟
•    یک قهوه خوب نباید بوی سوختگی دهد.
•    یک قهوه خوب نباید کپک زده یا نم برداشته باشد.
•    یک قهوه خوب نباید رنگ تیره داشته باشد.
•    یک قهوه خوب نباید بیش از اندازه تلخ باشد.
•    یک قهوه خوب نباید طعم خاک یا چوب بدهد.
•    یک قهوه خوب نباید ظاهری روغنی داشته باشد.

 

نکاتی برای آماده کردن یک قهوه عالی
قهوه را بیش از حد نجوشانید : 
جوشاندن بیش از حد قهوه علاوه بر از بین بردن خواص، عطر آن را نیز تغییر داده و طعمش را بیش از حد تلخ می‌کند، علاوه بر این رنگ قهوه نیز تیره خواهد شد. اگر بدون استفاده از دستگاه‌های آماده‌ سازی، قهوه درست می‌کنید (مثلاً قهوه ترک)، اجازه ندهید بیشتر ۳ الی ۴ دقیقه بجوشد.
برای آسیاب کردن قهوه، نیاز به یک دستگاه آسیاب قهوه دارید :
 دستگاه‌های آسیاب خانگی برای آسیاب کردن قهوه مناسب نیستند چون دانه‌ها را خرد کرده و قهوه یکدستی را آماده نمی‌کنند. پس اگر می‌خواهید خودتان در خانه دانه‌های قهوه را آسیاب کنید، باید یک دستگاه آسیاب قهوه خریداری کنید.

 

قهوه

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha