۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

تفاوت شات های تکی و دبل اسپرسو

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 14 بهمن 1398
نظرات : 1 نظر
تفاوت شات های تکی و دبل اسپرسو
تفاوت شات های تکی و دبل اسپرسو
The difference between single shots and double espresso
 
تهیه قهوه اسپرسو دوبل
 
اکثر افراد تفاوت های واقعی بین اسپرسوی تک و دبل را نمی دانند. تشخیص اینها آنقدر که فکر می کنید آسان نیست. وقتی خودم یک کافی شاپ تخصصی باز کردم در مورد تفاوت های این دو به همکارانم توضیح دادم، زیرا برایم مهم بود که آنها ماهر بوده و تخصص کافی داشته باشند. بنابراین این کار را با بیان تفاوت ها در جزئیات شروع کرده و بعد از آن فهمیدم که این کار چقدر پیچیده و شوکه کننده است.  
 
اما این ها را برای سردرگم کردن شما نمی گویم، اتفاقا شما خیلی راحت تر از اکثر افراد آن را یاد خواهید گرفت زیرا قصد دارم تفاوت های اسپرسوی تک و دبل را به دو روش توضیح دهم:
1- روش آسان و بیش از حد ساده شده
2- روش پیچیده 
اگر دوست دارید عمق این سؤال را کشف کنید ، می توانید این کار را انجام دهید. اما اگر فقط یک درک اساسی می خواهید بخش بعدی را بخوانید.
 
شات تکی در برابر شات دبل:  توضیح آسان
 
یک شات قهوه
 
بطور سنتی یک شات تک اسپرسو از 7 گرم اسپرسو و حدود 30 میلی لیتر آب تشکیل شده است. مقیاس شات ها نسبتا جدید است. بنابراین، حدود 80 سال پیش اکثر افراد تنها از بینایی خود برای تعیین مقدار آن استفاده می کردند. استارباکس در دهه 1990 شات دوتایی (دبل) را در آمریکا محبوب کرد، گرچه آنها مخترع آن نبودند. یک شات دبل از 14 گرم قهوه و 60 میلی لیتر آب تشکیل شده است. 
اکنون شات های دبل در آمریکا و بسیاری از نقاط جهان استاندارد شده اند. اگر شات تک می خواهید، قهوه بریستا احتمالا دو برابر خواهد بود، اما می توانید از یک پرتا فیلتر استفاده کنید تا شات برای شما نصف شود. از نظر عطر و طعم نیز تغییر چندانی نمی کند. 
معرفی شات های دبل در واقع به افزایش بازده و آسانتر شدن کار قهوه چی ها انجامید، اما در واقع تفاوت چندانی در طعم ایجاد نمی کند. 
یک اونس مایع اسپرسو می تواند بین 30 تا 50 میلی گرم کافئین داشته باشد. این بدان معناست که احتمالاً یک شات دوتایی بین 60 تا 100mg خواهد بود. 
حال توضیح ساده و مختصر را خواندید، این مطالب برای اکثر مردم بخصوص کسانیکه به کافئین اضافی حساسیت دارند یا در مورد چگونگی پیچیده تر شدن این موضوع کنجکاو هستند مناسب است.
استفاده از 20 گرم قهوه برای تهیه اسپرسو چه نام دارد؟ شات سه گانه؟ شاید بله و شاید هم نه.
 
شات تکی در برابر شات دبل: واقعیت پیچیده
در صنعت مدرن قهوه، نسبت اسپرسو کمی خنده دار است. اگرچه قبلاً امکان پذیر نبود، اما تجهیزات بهتر به ما این امکان را می دهند تا با نحوه گرفتن شات های خود خلاق تر شویم.
شات دوتایی سنتی از 14 گرم قهوه استفاده می کند و حدود 60 میلی لیتر اسپرسو تولید می کند. به نظر می رسد به اندازه کافی ساده است ، اما دوست نداریم دیگر برای اندازه گیری شات های خود از حجم استفاده کنیم. از این به بعد از جرم (وزن) استفاده می کنیم.
این 60 میلی لیتر اسپرسو حاوی کریمای زیادی است، کریما یک کف قهوه ای شکل بوده که در بالای اسپرسو تازه تهیه شده قرار دارد. اگر صبر کنید تا این کف محو شود و بتوانید مایع اسپرسو را ببینید  حدود 40 تا 50 میلی لیتر خواهد شد.
این تناقص به این دلیل است که از مقیاس های متفاوت برای تهیه شات ها استفاده می کنیم. 
دوست دارید دقیق تر باشیم؟ آن 60 میلی لیتر اسپرسو چه شد؟چرا احتمالا وزن آن به 30 تا 40 گرم رسیده است؟
بیایید نگاهی به عقب بیاندازیم تا بهتر متوجه شویم:
- 14 گرم قهوه 60 میلی لیتر اسپرسو (2 اونس مایع) دارد - اندازه گیری بصری
- 14 گرم قهوه 35 گرم اسپرسو (1.2 اونس جرم) - اندازه گیری مقیاس
هر دو جمله بالا صحیح هستند، اما برقراری ارتباط با آنچه که منظور ما بوده واقعاً دشوار است. تنش ارتباطی بین روش سنتی اندازه گیری و روش دقیق تر مدرن وجود دارد و این تازه اولشه!
 
طرز تهیه یک شات و دو شات قهوه اسپرسو
 
3 کافی شاپ، 3 شات- یک مثال
بگذارید وضعیت واقعی را به شما نشان دهم که هنگام آموزش بارستا با آن روبرو شدم.
- کافی شاپ شماره یک- از 16 گرم قهوه استفاده می کند. آنها شات های 32 گرمی (حدود 50 میلی لیتر ) تولید می کنند. این نسبت 1 به 2 است (16 گرم در ورودی و 32 گرم خروجی)
- کافی شاپ شماره دو- از 20 گرم قهوه استفاده می کند. آنها شات های40 گرمی (حدود 70 میلی لیتر ) تولید می کنند. این نسبت 1 به 2 است (20 گرم در ورودی و 40  گرم خروجی)
- کافی شاپ شماره سه- از 20 گرم قهوه استفاده می کند. آنها شات های 28 گرمی (حدود 30 میلی لیتر ) تولید می کنند. این نسبت 1 به 1.4 است (20 گرم ورودی و 28 گرم در خروجی)
 
بنابراین این سوال پیش می آید که کدام کافی شاپ شات های دبل دارد؟
اگر از تعریف سنتی استفاده کنید می دانید که کافی شاپ شماره یک نزدیکترین گزینه است، اما  دقیقا آن چیزی نیست که می خواهیم. این کافی شاپ از 2+ گرم قهوه استفاده می کند اما در نهایت با  10- گرم حجم مصرف می شود. هنوز هم نزدیک تر از دو کافی شاپ دیگر است. 
بنابراین چگونه شات های کافی شاپ شماره 2 و 3 را توضیح می دهید؟ این یک سوال فریبنده است، همه شات ها دبل هستند. اما چگونه؟ ممکن است بگویید که دو شات دیگر با دو شات سنتی تفاوت دارند!
حق با شماست، نکته این است که  تعداد بسیار کمی از کافی شاپ ها از تعاریف سنتی استفاده می کنند.
 
تعاریف عملی مدرن
امروزه کافی شاپ های خاص توانایی تهیه انواع شات ها را دارند. همانطور که قبلا گفتم، فناوری جدید در دستگاه اندازه گیری و دستگاه های اسپرسو ساز دقیق تر عمل کرده و به ما این امکان را می دهند تا انواع شات ها را درست کنیم. 
برای مثال، مورد 20 گرم در 28 گرم کافی شاپ شماره سه بسیار خوشمزه است، من خودم شخصا آن را امتحان کردم. یک کافی شاپ در تگزاس آن را شات دبل می نامد و از مقیاس سنتی استفاده می کند، حتی اگر 6 گرم قهوه و 30 میلی لیتر محصول نهایی تولید شود. 
اما چرا؟؟
از آنجا که در واقع هیچ استاندارد قابل اعتمادی برای برای شات های تکی و دبل وجود ندارد.
بعضی از کافی شاپ ها می گویند که شات های آنها دبل است زیرا بیشتر از 14 گرم قهوه استفاده می کنند. برخی می گویند تقسیم شات دبل با یک پرتافیلتر به شات تکی بازده کافی دارد.
تعاریف در همه جا وجود دارند! 
دوست دارم که این امکان وجود داشته باشد که بدون از دست دادن کیفیت شات بگیریم. من از شات های قوی و کوچک لذت می برم. وقتی طعم ها جا افتاده و متعادل باشند چه کسی اهمیت می دهد که به آن چه می گویند؟
 
اما این مسئله یک چالش جدید را به وجود می آورد
بنابراین چگونه کافئین را اندازه بگیریم؟
متاسفانه هر چه در طعم بدست می آوریم در اعتماد به کافئین از دست می دهیم. مطالعات کمی وجود دارد که تاثیر دستورالعمل های مختلف تهیه شات را بر روی کافئین مشخص کند. بنابراین، ای کاش می توانستم در این مورد جواب واضحی به شما بدهم، اما واقعا نمی توانم.
تنها چیزی که می توانم بگویم این است که بطور کلی کافئین در ابتدای شات خارج می شود. این بدین معنی است که تنها بخش کوچکی از کافئین در بازده محصول نهایی نقش دارد. آنچه مهمتر است مقدار قهوه موجود در پرتا فیلتر است.
بنابراین اگر یک شات دبل سنتی چیزی بین 60 تا 100 میلی گرم کافئین داشته باشد به احتمال زیاد یک شات دبل مدرن کافئین بیشتری دارد زیرا بیشتر کافی شاپ ها از 16 تا 20 گرم قهوه در شات دبل استفاده می کنند.
قبلا به شما گفتیم که توضیح این بخش پیچیده است، اما به همان اندازه جذاب هم هست.  ما در عصری زندگی می کنیم که دستورالعمل ها، تکنیک ها و طعم های اسپرسو بسیار زیاد و متنوع هستند. 
اینکه بگوییم تعاریف سنتی برای شات های تکی و دبل اشتباه است و اعتبار آن را از بین می برد غلط است، اما من شخصا مایل به انجام دادن روش مدرن و تجاری آن هستم.
اگر دوست دارید در خانه اسپرسوی خود را درست کنید به شما پیشنهاد می کنم که انواع قهوه را امتحان کنید، شاید با ترکیب چند نوع قهوه با هم یک طعم جدید کشف کرده و از خوردن آن متعجب و شگفت زده شوید. اما مطئنا اگر از قهوه های سطح پایین و قدیمی استفاده کنید هیچ تفریحی برای کاوش در آن برای پیدا کردن طعم های جدید نخواهید داشت. 
قهوه تازه برشته شده و درجه یک تنها راهی است که می توان با آن اسپرسوهای با کیفیت و خوش طعم درست کنید. 
 
تفاوت شات های تکی و دبل اسپرسو
نظرات ثبت شده برای این محصول
علیزاده 1400/ مهر/ 20

خیلی جالب بود. چقدر خوب توضیح دادین. عــــــــــــــــالی

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha