۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

تفاوت کاپوچینو و لاته

نویسنده : www.banehbuy.com
تفاوت کاپوچینو و لاته

تفاوت کاپوچینو و لاته 

The difference between cappuccino and latte

کاپوچینو

 

کاپوچینو  و لاته یا کافه لاته، دو تا از محبوب ترین نوشیدنی های قهوه اسپرسو در جهان هستند. این دو نوشیدنی فرهنگ قهوه را در بسیاری از مناطق تعریف می کنند و نحوه تهیه آنها اغلب برای هر کافی شاپ منحصر به فرد است. این دو نوشیدنی چگونه با هم مقایسه می شوند و دقیقاً چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
کاپوچینو در یک فنجان 6 تا 8 اونس با شیر غلیظ و کف کرده و یک یا دو شات اسپرسو تهیه می شود. لاته در یک فنجان یا لیوان بزرگتر 10-12 اونس با دو شات اسپرسو و شیر با بافت بسیار نرم با کف بسیار کم تهیه می شود. لاته معمولاً دو برابر یک کاپوچینو شیر دارد.
کاپوچینو و لاته هر دو نوشیدنی های نمادین قهوه هستند که می توانند به روش های مختلف درست شوند. طرز تهیه هر نوشیدنی می تواند یک کافی شاپ را بسازد یا خراب کند و هر باریستا این نوشیدنی ها را کمی متفاوت می سازد. بیایید مستقیماً کاپوچینو و لاته را با هم مقایسه کنیم تا تفاوت ها را بهتر درک کنیم و بفهمیم که در سفر بعدی خود به کافه کدام نوشیدنی را باید سفارش دهید.


این نوشیدنی ها چگونه ساخته می شوند؟
بزرگترین تفاوت بین کاپوچینو و لاته در نحوه تهیه این دو نوشیدنی است. هر دوی این نوشیدنی ها نمادین هستند و دو تا از محبوب ترین نوشیدنی های قهوه در سطح بین المللی هستند. کاپوچینو و لاته از برخی جهات مشابه هستند ، اما در برخی دیگر به شدت متفاوت هستند. 
بهترین راه برای مقایسه این نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو، بررسی روش تهیه آنها است. بیایید نحوه ساخت هر دوی این نوشیدنی ها را بررسی کنیم تا تفاوت بین آنها را بهتر درک کنیم.


کاپوچینو
 

کاپوچینو ساز

 

کاپوچینو یک نوشیدنی شناخته شده بین المللی است که تهیه آن یکی از چالش برانگیزترین نوشیدنی هاست. چندین تکنیک آماده سازی برای تولید این نوشیدنی استفاده می شود، اما استانداردی وجود دارد که اکثر باریستاها به آن پایبند هستند.
کاپوچینو معمولاً با یک یا دو شات اسپرسو، شیر بافت دار و کف شیر  درست می شود.
حجم کلی کاپوچینو معمولا بین 6 تا 8 اونس (تقریباً 180 تا 240 میلی لیتر) است. 
اکثر باریستاها از روش یک سوم مساوی برای تهیه کاپوچینو استفاده می کنند که بیان می کند این نوشیدنی باید از قسمت های مساوی اسپرسو، شیر بافت دار و کف شیر تشکیل شده باشد.
کاپوچینوی سنتی با یک شات اسپرسو تهیه می شود، اما با افزایش اندازه نوشیدنی، تهیه کاپوچینو با دو شات اسپرسو استانداردتر شده است. با این حال، مقدار اسپرسوی مصرفی باید به اندازه فنجانی که برای کاپوچینو استفاده می کنید بستگی داشته باشد.
کاپوچینو به خاطر کف شیر ضخیم خود در قسمت بالایی و لایه ای از شیر با بافت صاف شناخته شده است. شیر کاپوچینو غلیظ ترین شیر در بین تمام نوشیدنی های قهوه اسپرسو است و باید بافتی ذوب شده داشته باشد.
کاپوچینو یک نوشیدنی با مزه نسبتاً قوی است، اما به طور قطع نسبت به لاته بزرگتر قهوه پسندتر است.


لاته 
 

لاته

 

لاته یک نوشیدنی قهوه بزرگتر است. این نوشیدنی معمولاً برای حجم کلی 10 تا 12 اونس (295 تا 355 میلی‌لیتر) ساخته می‌شود ، اما برخی از باریستاهای مدرن لاته‌های کامل 16 اونس (473 میلی‌لیتر) را تهیه می‌کنند.
لاته معمولاً با دو شات اسپرسو، تقریباً 2 اونس و مقدار زیادی کف شیر تهیه می شود. کیفیت شیر تعیین کننده لاته است، زیرا این نوشیدنی بیشترین میزان شیر را در بین هر نوشیدنی قهوه اسپرسو دارد.
لاته نه تنها بیشترین شیر را دارد، بلکه منحصر به فردترین شیر را نیز دارد. شیر برای لاته بسیار نرم و ابریشمی است، اما کف کمی دارد. باید کف بسیار کمی در بالای لاته وجود داشته باشد، فقط برای ایجاد هنر لاته .
هنر لاته که لاته را زینت می دهد، ترفند مورد علاقه باریستاهای مدرن است و یکی از ویژگی های تعیین کننده نوشیدنی است. این هنر را می‌توان در نتیجه بافت صاف و خامه‌ای شیر لاته ایجاد کرد ، زیرا به خوبی با اسپرسو ترکیب می‌شود، اما کف کافی برای بر جای گذاشتن علائم سفید روی نوشیدنی دارد.
لاته در اصل یک نوشیدنی ایتالیایی برای صبحانه بود، به همین دلیل است که از شیر بسیار استفاده می شود. این نوشیدنی به گونه ای طراحی شده است که مقدار زیادی قهوه داشته باشد، اما مقدار زیاد شیر نوشیدنی لاته را بسیار آسان و ماندگاری بیشتری دارد.


این نوشیدنی ها چگونه مقایسه می شوند؟
در پایان، بهترین راه برای مقایسه این دو نوشیدنی از نظر طعم، اندازه، شدت و تجربه نوشیدن آنها است . اینها عوامل تعیین کننده ای هستند که باید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوشیدنی را بر اساس روز خود سفارش دهید یا درست کنید، در نظر گرفته شوند.


بیایید مستقیماً این ویژگی های لاته و کاپوچینو را با هم مقایسه کنیم.


طعم دهنده :
طعم کاپوچینو بسیار بیشتر از لاته است. حتی اگر این نوشیدنی ها با همان مقدار اسپرسو تهیه شوند، حجم کلی کمتر کاپوچینو و شیر کمتر، به این معنی است که طعم قهوه بیشتر از لاته می درخشد.
لاته یک نوشیدنی قهوه راحت‌تر است و مقدار شیری که استفاده می‌شود طعم آن را بسیار ملایم‌تر می‌کند.


اندازه نوشیدنی :
لاته همیشه یک نوشیدنی بسیار بزرگتر از کاپوچینو است.
کاپوچینو معمولا یک نوشیدنی کوچکتر است، معمولا بین 6 تا 8 اونس. بیشتر کافی شاپ ها تمایل به تهیه کاپوچینوهای 6 اونسی دارند. 
لاته به طور کلی یک نوشیدنی 10 تا 12 اونس است ، اما اندازه نوشیدنی می تواند تا 16 اونس متفاوت باشد.

 
قدرت و شدت :
در روش مدرن تهیه لاته و کاپوچینو از همان مقدار اسپرسو استفاده می شود. کاپوچینوی سنتی از یک شات اسپرسو استفاده می‌کند، اما نوع مدرن از دو شات استفاده می‌کند، مانند لاته.
حتی اگر نوشیدنی ها با همان مقدار اسپرسو تهیه شوند، کاپوچینو به دلیل کاهش میزان شیر، نوشیدنی طعم قوی تری نسبت به لاته دارد.
لاته سنتی به دلیل تک شات اسپرسو در کاپوچینو قوی تر از کاپوچینوی سنتی است، اما به دلیل حجم بالای شیر به کار رفته در این نوشیدنی ، طعم لاته نسبت به کاپوچینو کمتر است.


احساس دهان و تجربه نوشیدن :
تجربه نوشیدن هر دوی این نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. 
شیری که برای هر دوی این نوشیدنی ها تهیه می شود بافت بسیار متفاوتی دارد که تجربه نوشیدن را بسیار متفاوت می کند.
کف بالای کاپوچینو این نوشیدنی را بسیار غلیظ و خامه‌ای می‌کند، در حالی که شیر رقیق‌تر و بافت‌دار در لاته آن را به نوشیدنی نرم‌تر و ابریشمی‌تر تبدیل می‌کند .
لاته به دلیل اندازه‌اش ماندگاری زیادی نسبت به کاپوچینو دارد، اما کاپوچینو طعم قهوه‌ای با بافت قوی‌تر را ارائه می‌کند.


نتیجه :
کاپوچینو یک نوشیدنی با طعم قوی تر از لاته است و نوشیدنی قهوه لاته بسیار راحت تر است. 
هر دوی این نوشیدنی‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی تهیه کرد، اما لاته برای روزهایی که به قهوه‌ای با ماندگاری طولانی‌تر و صاف نیاز دارد، بهتر است ، در حالی که کاپوچینو برای یک روز شلوغ و پرکار ایده‌آل است.
نوشیدنی‌ای را که درست می‌کنید یا سفارش می‌دهید، بر اساس روزتان و نوشیدنی‌هایی که در دسترس دارید، انتخاب کنید، اما کاپوچینو و لاته هر دو نوشیدنی‌های عالی برای هر عاشق قهوه هستند.


 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha