۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

طرز تهیه قهوه اسپرسو

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 26 شهریور 1398
طرز تهیه قهوه اسپرسو
 
چگونه اسپرسو درست کنیم؟ 
How to make espresso coffee
 
قهوه اسپرسو
 
آیا می دانید اسپرسو چیست؟ به آن علاقه دارید اما نمی دانید چگونه آن را درست کنید؟ ما در این مقاله نحوه درست کردن قهوه اسپرسو و همچنین نکات کلیدی در مورد آن را به شما یاد خواهیم داد.
متغیرهای دم کردن
قبل از شروع کار مطمئن شوید که لباس مناسبی پوشیده اید. هنگام دم کردن قهوه اسپرسو مواردی وجود دارد که باید رعایت کنید، به این موارد "متغیرهای دم کردن" می گوییم. بیشتر این موارد برای تهیه انواع قهوه استفاده می شوند اما برخی از آنها مختص اسپرسو هستند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
 
آب
طعم و مزه اسپرسویی که درست می کنید رابطه مستقیمی با آبی که از آن استفاده می کنید دارد. وجود رسوبات ، کلر و مواد معدنی ناخواسته در آب نه تنها به تجهیزات شما آسیب می رسانند بلکه کیفیت قهوه شما را نیز پایین می آورند. اکثر فروشگاه ها دارای کیت های ارزان قیمت برای تست کیفیت آب هستند، همچنین می توانید با سازمان آب منطقه تان تماس گرفته و در مورد موادی که در آب می ریزند سوال کنید. همچنین می توانید با یک فیلتر کربن ساده بسیاری از چیزهای ناخوشایند را از آب حذف کنید.
 
آسیاب کردن
قبل از دم کردن باید دانه های قهوه را آسیاب کنید. برای تهیه اسپرسو، نسبت به سایر روش ها باید دانه های قهوه را بیشتر آسیاب کنید تا بصورت کامل تبدیل به پودر شود. به مرور یاد خواهید گرفت که چگونه با تنظیم کردن دستگاه نتایج متفاوتی بدست آورید.
 
دوز یا مقدار
برای درست کردن یک "شات دو تایی" استاندارد، ترجیم می دهیم که از 18 تا 21 گرم قهوه استفاده کنیم. هرچه قهوه بیشتری اضافه کنید غلظت و طعم اسپرسوی شما شدیدتر می شود. میزان قهوه ای که به آن اضافه می کنید بسته به ذائقه و سلیقه تان می تواند متفاوت باشد. 
 
فشرده کردن 
فشرده سازی قهوه بوسیله تمپر، جریان آب را محدود کرده و قهوه و آب را وادار به تعامل می کند. فشرده سازی قهوه را با فشار 30 پوند که برابر 13.5 کیلوگرم است شروع کنید. سعی کنید فشار به طور یکواخت بر روی همه قسمتها اعمال شود.
 
دما
دمای ایده آل برای تهیه قهوه برابر 195 تا  205 درجه  فارنهایت (برابر 90 تا 96 درجه سانتیگراد) است. برخی از دستگاه های اسپرسو ساز این قابلیت را دارند که بتوانید دمای آن را خودتان تنظیم کنید (برای اکثر سیستم ها، این کار توسط "کنترل کننده PID" امکان پذیر است). اگر دستگاه شما این قابلیت را دارد می توانید دماهای بین این محدوده را امتحان کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. متوجه خواهید شد که درجه حرارت پایین تر موجب روشن تر شدن قهوه می شود درحالیکه گرمای زیاد باعث ایجاد طعم های بو داده شده می شود. اگر قادر به انتخاب دما برای خودتان نیستید می توانید تصور کنید که دستگاه کار خود را به درستی انجام می دهد.
 
بازده و محصول
برای قهوه های دم کردنی میزان آب و قهوه ورودی را اندازه گیری می کنیم اما برای تهیه اسپرسو میزان پودر قهوه ورودی و قهوه خروجی را اندازه گیری می کنیم. بسته به مقدار قهوه و ظرفیت دستگاهی که از آن استفاده می کنیم، به طور معمول برای پر کردن یک لیوان شات بزرگ حدود 30 گرم قهوه لازم است. 
 
قهوه آسیاب شده 
نکته: تراکم اسپرسو می تواند یک چیز فریبنده باشد، همانطور که گازهای به دام افتاده در کف ایجاد شده می توانند حباب مانند باشند، شات های سنگین تنها 30 گرم و شات های نرم حدود 60 گرم وزن دارند. با وجود بسیاری از ترکیب های اسپرسو، شما باید یک سرپوش مناسب برای کریما (کف قهوه ای رنگ) داشته باشید. اما بعضی از قهوه ها با یک روش یا راه دیگر مخلوط می شوند که منجر به ایجاد حباب های متراکم و یا با تراکم کمتر می شوند. به هر روشی که دوست دارید اسپرسوی خود را درست کنید، نقاط مرجع ما 2 اونس یا 30 گرم برای شروع است، بنابراین احساس راحتی کرده و اصلاحاتی انجام دهید تا مطابق میل شما باشد و در نهایت اسپرسویی درست کنید که از خوردن آن لذت می برید. 
 
زمان
با دوز و عملکرد توصیه شده انتظار می رود چیزی حدود 25 تا 30 ثانیه زمان لازم باشد تا لیوان قهوه شما پر شود. نیم دقیقه برای درست کردن یک چیز لذت بخش؟ خوب نیست؟
 
وسایل مورد نیاز
با استفاده از نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم اکنون آماده هستیم تا اسپرسوی خود را درست کنیم، اکنون بیایید در مورد تجهیزات مورد نیاز صحبت کنیم.
 
طرز تهیه اسپرسو
 
دستگاه اسپرسو ساز
دستگاه اسپرسو ساز مورد علاقه ما باید دارای ترکیب کننده خوب، درجه حرارت پایدار و یک رابط ساده برای کار با آن باشد. اگر قصد خرید یک دستگاه جدید اسپرسو ساز را دارید، می توانید ویژگی های هر کدام از دستگاه ها را در فروشگاه ما مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.
 
خرد کننده یا آسیاب
همواره اسپرسوی خوشمزه با قهوه پودر شده شروع می شود. برای بیشترین استفاده از دانه ها، یک آسیاب داری تیغه فولادی دندانه دار را انتخاب کنید که دارای تنظیمات درجه آسیاب قهوه باشد.
 
آسیاب قهوه
 
فیلتر
دستگاه اسپرسوی شما ممکن است دارای چند کاربرد محدود باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم که یک پورتافیلتر بدون ته بخرید که دارای دو سبد یک نفره و دو نفره باشد.
 
تمپر برای فشرده سازی
برای دم کردن قهوه و حتی عصاره گیری تمپری تهیه کنید که متناسب با سبد شما باشد. بیشتر سبدها قطری برابر 58 میلی متر دارند ولی تمپرهایی با اندازه های مختلف موجود است. 
 
ترازو
داشتن یک ترازوی دیجیتال کوچک برای نظارت بر پارامترها، کسب نتیجه مداوم و تشخیص مشکلات نیاز است. توصیه می کنیم از ترازوهایی که مخصوص آشپزخانه هستند استفاده کنید، چراکه نسبت به ترازوهای عادی دقیق تر عمل می کند.
 
فنجان قهوه
چه چیزی برای گرفتن آن طلای مایع نیاز است؟ یک فنجان قهوه شیشه می تواند به شما کمک کند تا اسپرسوی تهیه شده را اندازه بگیرید، بخصوص اگر مقیاس درستی نداشته باشید.
 
چگونه اسپرسو را درست کنیم؟
 
چگونه اسپرسو درست کنیم؟
 
- مخزن دستگاه اسپرسوی خود را پر کنید. مطمئن شوید که آب حتما سرد و بدون املاح اضافی باشد. آب مقطر ممکن است آسیب جدی به دستگاه شما وارد کند، همچنین آب فیلتر نشده نیز بر روی طعم آن تاثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می کنیم که از آب تصفیه شده برای تهیه اسپرسو استفاده کنید.
 
- دستگاه تان را روشن کرده و منتظر باشید تا به خوبی گرم شود. بسته به اندازه دستگاه تان این زمان ممکن است بین 15 تا 45 ثانیه طول بکشد. برای اینکار عجله نداشته باشید و منتظر شوید تا دستگاه و آب به خوبی گرم شوند.
 
- دکمه ای که دستگاه با آن شروع به کار می کند را چند ثانیه فشار دهید تا آب داغ به صورت عادی از آن خارج شود. این کار منجر به آن می شود که آب داغ وارد دستگاه شده و در آن جریان داشته باشد و همچنین دیگر اجزای دستگاه را که در ارتباط با قهوه هستند گرم می کند. سپس با یک پارچه سطح خارجی هد گروپ و درون پرتا فیلتر را خشک و تمیز کنید.
 
- برای اینکه درجه خرد شوندگی آسیاب را کنترل کنید چند دانه قهوه داخل آن بریزید و آن را آسیاب کنید. به یاد داشته باشید که دانه های قهوه باید بطور کامل خرد شده و شبیه پودر شوند.
 
- بین 18 تا 21 گرم قهوه تازه پودر شده داخل پرتا فیلتر بریزید. با بیرون آمدن قهوه از مجرای خروجی آسیاب، پرتا فیلتر را بچرخانید تا بطور مساوی قهوه در داخل سبد پخش شود. سپس می توانید با استفاده از انگشت اشاره خود سطح قهوه فشرده شده را تست کنید تا از فشردگی آن اطمینان حاصل نمایید.
 
- پرتا فیلتر را سر جای خود قرار داده و شروع به تهیه اسپرسو کنید. با توجه به یک یا دوکاپ بودن پرتا فیلتر دکمه مورد نظر را فشار دهید تا عملیات تهیه اسپرسو شروع شود و فنجانتان به اندازه از پیش تعیین شده پر شود.
 
- پرتا فیلتر را به گروپ هد برگردانید و شروع به دم کردن کنید. اگر دستگاه تان قابلیت این را دارد که یک مرحله قبل از دم کردن که "خیساندن" است را پشتیبانی می کند آن را انجام دهید. با این کار اجازه می دهید که گازهای ذخیره شده  قبل از دم کردن آزاد شوند.
 
- شروع دم کردن و ریختن در عملکرد از پیش تعیین شده: ما دوست داریم که با 2 اونس (در صورت اندازه گیری با حجم) یا 30 گرم (در صورت اندازه گیری با گرم) شروع کنیم. قبل از سرو کردن، کف روی قهوه را با هم زدن یا ریختن اسپرسو در فنجان دیگر مخلوط کنید.
 
طرز تهیه قهوه اسپرسو

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha