۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

تفاوت قهوه و اسپرسو در چیست ؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تفاوت قهوه و اسپرسو در چیست ؟

اسپرسو در مقابل قهوه  تفاوت چیست؟

?What is the difference between espresso and coffee

قهوه


تفاوت قهوه و اسپرسو دقیقا چیست؟
برای برخی، یک فنجان کوچک اسپرسو قوی تنها قهوه واقعی است، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کنند که این قهوه تلخ حاصل از دانه‌های قهوه کاملاً خوب است. هر کدام را که ترجیح می دهید، همیشه خوب است که چیز جدیدی را امتحان کنید.
برای شروع، در اینجا یک راهنمای سریع در مورد اینکه دقیقاً چه تفاوتی بین این دو وجود دارد، آورده شده است.

اسپرسو چیست؟
بیایید با تعاریف اولیه شروع کنیم. اسپرسو روشی برای تهیه یک فنجان قهوه با اندازه کوچک و طعم بسیار قوی است. 
اسپرسو با فشار و سرعت بسیار بالا با فشار و عبور دادن آب داغ از میان تفاله های قهوه دم می شود. به همین دلیل است که برای تهیه اسپرسو به دستگاه های اسپرسوساز نیاز است.
اسپرسوسازها برای اولین بار توسط ایتالیایی ها در اواخر قرن نوزدهم اختراع شدند و دانش علمی زیادی برای کارکرد آن لازم بود.
در مقایسه، دم کردن قهوه روش بسیار ساده تری برای تهیه قهوه است. از نظر فنی، تنها چیزی که نیاز دارید مقداری آب و قهوه آسیاب شده برای ایجاد قهوه است. با این حال، نوآوری‌های عمده‌ای نیز به ویژه در ژاپن صورت گرفته است. برخی از افراد اسپرسو را به عنوان "خالص ترین" قهوه می دانند ، در حالی که برخی دیگر قهوه معمولی را به دلیل کیفیت ملایم تر و نوشیدن آسان تر ترجیح می دهند. در پایان، این به مهارت خلاصه می‌شود :
 یک باریستای خوب می‌تواند از هر روش دم‌آوری حداکثر استفاده را ببرد.

 

 اسپرسو در مقابل قهوه :
 کدامیک کافئین بیشتری دارد؟
خوب، حالا بیایید یک دقیقه یکی از باورهای غلط کلاسیک (یا حداقل باورهای نادرست جزئی) از اسپرسو و قهوه را بررسی کنیم.

 محتوای کافئین
این احتمال وجود دارد که شما با این فکر بزرگ شده باشید که یک اسپرسو بسیار بیشتر از یک فنجان قهوه کافئین دارد و همانطور که ممکن است از جمله بالا انتظار داشته باشید، پاسخ صحیح به آن هم بله و هم خیر است.
 
ببینید، اگر مقدار مساوی  اسپرسو و قهوه مصرف کنید، بله، قطعاً اسپرسو کافئین بسیار بیشتری خواهد داشت. اما این نباید تعجب آور باشد، درست است؟ به خصوص از آنجایی که همه می‌دانند که تهیه یک شات کوچک اسپرسو کاملاً با انواع طعم‌ها و عناصر به روشی بسیار متمرکزتر از قهوه است.
با این حال، اگر همه چیز را بر اساس یک وعده معمولی تقسیم کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که یک فنجان 8 اونس معمولی در واقع مقداری کافئین بیشتر از میانگین یک تا دو اونس شات اسپرسو شما دارد.
در حال حاضر، همانطور که می دانید، اعداد خاص در اینجا بسته به دانه های قهوه ای که استفاده می کنید، روش دم کردن، دمای آب، زمان استخراج و غیره می تواند بسیار متفاوت باشد.
 
با این حال، به طور متوسط ، یک فنجان قهوه معمولی بین 80 تا 100 میلی گرم کافئین دارد. برخی حتی سطح بالاتری از محتوای کافئین را به 700 میلی گرم می دهند.
 
از سوی دیگر، شات معمولی اسپرسو شما تقریباً حدود 60 میلی گرم کافئین تولید می کند ، با تخمین های بالاتر معمولاً کمتر از آستانه 80 میلی گرم برای یک فنجان از قهوه دم شده.
همه اینها را می توان گفت، اسپرسو و قهوه دم کرده مقادیر متفاوتی کافئین دارند، اما هر دو بسته به نوع نگاه شما «بیشتر» از دیگری دارند.

تفاوت در روش دم کردن است
همه قهوه ها از یک منبع گیاه قهوه می آیند، هیچ تفاوت واقعی بین "دانه اسپرسو" و سایر دانه های قهوه وجود ندارد. به جای خود دانه ها، تفاوت قهوه و اسپرسو از نحوه پردازش و دم کردن آنها ناشی می شود.

برشته کردن
وقتی دانه های قهوه برداشت می شوند، سبز کم رنگ هستند و برای دم کردن مناسب نیستند. آنها باید برشته شوند  تا بهترین ویژگی های خود را نشان دهند.
دانه‌های اسپرسو تا زمانی که خیلی تیره می‌شوند تفت داده می‌شوند، زیرا این کار ظرفیت آن‌ها را برای مقاومت در برابر فشار بالایی که تحت آن دم می‌شوند افزایش می‌دهد. تیره کردن همچنین دانه کامل را با اسیدیته کم بیرون می آورد و برای نوشیدن با شیر مناسب است.
رست‌های سبک‌تر مخصوصاً برای برشته کردن مناسب هستند، که تمایل دارند طعم‌های روشن‌تر و میوه‌ای قهوه را نشان دهند. اما همه اینها به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

آسیاب کردن :
اسپرسو احتمالا کاربردی ترین روش تهیه قهوه است. علوم زیادی درگیر است: شما با فشار بسیار بالا و محدودیت زمانی حدود 30 ثانیه کار می کنید. در این محدوده ها، حتی کوچکترین تغییرات نیز تاثیر قابل توجهی برفنجان قهوه شما خواهد داشت.
اندازه آسیاب که خیلی ریز باشد منجر به اسپرسوی تلخ و بیش از حد استخراج می شود، در حالی که دانه های درشت تر یک فنجان خشک و کم عصاره تولید می کند. اندازه آسیاب اسپرسو  باید بین آرد و نمک خوراکی خوب باشد. برای ریختن اور، اندازه آسیاب معمولاً درشت تر است. از آنجایی که اندازه آسیاب بسیار مهم است، برای اسپرسوی خوب، به یک آسیاب خوب نیاز دارید.
در حالی که آسیاب های دستی  برای آسیاب کردن برخی از دانه های قهوه برای تهیه قهوه معمولی مناسب هستند، برای به دست آوردن آسیاب اسپرسوی عالی، باید روی یک آسیاب ماشینی مناسب  سرمایه گذاری کنید.

دم کردن
در حالی که قهوه فیلتر را می توان به روش های مختلف و با استفاده از یک اصل اصلی مشابه تولید کرد، اسپرسو باید با استفاده از دستگاه تهیه شود .

 
یک دستگاه اسپرسوساز از حدود 15 بار فشار استفاده می کند تا آب گرم شده را در عرض 20 تا 30 ثانیه از تفاله قهوه عبور دهد. مهندسی زیادی درگیر است، که با تک تک جزئیات برای فنجان حاصل مهم است.
دستگاه های اسپرسوساز می توانند معمولی، نیمه اتوماتیک یا  تمام اتوماتیک باشند. بسیاری از دستگاه های اسپرسوساز این روزها تا حد زیادی خودکار هستند، بنابراین باریستاها نیازی به درک تمام جزئیات دقیق ابزار خود ندارند.
 
نتیجه نهایی
تفاوت اسپرسو و قهوه در نحوه ساخت آن است. به طور خلاصه، اسپرسو قهوه ای به سبک ایتالیایی است که با فشار و سرعت بالا دم می شود. برای تهیه یک اسپرسوی خوب به اندازه آسیاب ریز و یکدست و دستگاه مخصوص نیاز دارید. در مقایسه، سایر انواع قهوه معمولاً با فیلتر کردن آهسته آب از طریق تفاله قهوه ساخته می شوند.
بنابراین، اسپرسو در مقابل قهوه یک رقابت نیست. برخی از طرفداران قهوه معتقدند که اسپرسو واقعی‌ترین شکل قهوه است، در حالی که برخی دیگر نوشیدنی‌های صاف و شاداب را ترجیح می‌دهند. در نهایت، بیشتر به مهارت باریستا و کیفیت دانه های مربوط می شود.

اسپرسو

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha