۰
سبد خرید شما
تعداد محصول :۰ محصول
مبلغ پرداختی :۰ تومان
پرداخت و تسویه

قهوه و سلامتی

نویسنده :
تاریخ :15 اسفند 1401
قهوه و سلامتی

قهوه و سلامتی  

Coffee and health

قهوه خوب

 
 10  مزیت ناشناخته برای سلامتی نوشیدن روزانه قهوه


 سلامتی
آیا می‌دانستید که فنجان قهوه معمولی شما ممکن است چیزی بیش از تهیه غذای اولیه صبحگاهی شما باشد؟
این سوال که آیا مصرف قهوه فواید معناداری دارد یا نه، بدون شک سوالی بسیار بحث برانگیز است. این بحث قدیمی باعث شده است که طرفداران به فعالیت آنتی اکسیدانی آن و همچنین پتانسیل تقویت مغز اشاره کنند.
از سوی دیگر، مخالفان جنبه های منفی مانند سوء هاضمه، افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و بی خوابی را تبلیغ می کنند. با این حال، آخرین موج شواهد پزشکی و علمی با انبوهی از اخبار شگفت انگیز برای افرادی که به قهوه علاقه زیادی دارند، ارائه می شود. نوشیدن قهوه می تواند برای شما سالم تر از چیزی باشد که تا به حال می دانستید.

 

و در اینجا برخی از مهمترین دلایلی که ما چنین فکر می کنیم آورده شده است.

1-     کافئین باعث تقویت حافظه کوتاه مدت شما می شود
در یک تحقیق، چند نفر دوز 150 میلی گرم کافئین دریافت کردند که تقریباً به اندازه یک فنجان قهوه بود. محققان متوجه افزایش قابل توجهی در فعالیت مغز شدند. محققان همچنین خاطرنشان کردند که زمان واکنش و همچنین مهارت‌های حافظه افراد کافئین‌دار در مقایسه با گروه کنترل که یک دارونما معمولی دریافت می‌کردند، به‌طور چشمگیری بهبود یافت. به طور خاص، آنها هیچ افزایشی را در مورد فعالیت مغز نشان ندادند.

نحوه عملکرد کافئین بر مناطقی از مغز
به گفته عصب شناسان و سم شناسان برجسته، اعتقاد بر این است که کافئین بر مناطقی از مغز که مسئول تمرکز و حافظه هستند تأثیر می گذارد. بنابراین به عنوان یک نتیجه مستقیم، کافئین باعث تقویت حافظه کوتاه مدت و همچنین دقت تمرکز فرد می شود. با این حال، شایان ذکر است که دقیقاً مشخص نیست که افزایش چقدر طول می کشد. بهتر از آن، مشخص نیست که چگونه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

2-    قهوه منبع آنتی اکسیدان های مفید است
مطالعات نشان می دهد که قهوه در مقایسه با دو فوق ستاره آنتی اکسیدانی دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری است. کاکائو و چای در واقع، طیف وسیعی از تجزیه و تحلیل دقیق آزمایشگاهی که در طول سال‌ها انجام شده است، بیش از 1000 آنتی‌اکسیدان را در دانه‌های قهوه شناسایی کرده است. جالب است که صدها آنتی اکسیدان بیشتر در تفت دادن دانه های قهوه به دست می آید. علاوه بر این، یک تحقیق در سال 2012 قهوه را به عنوان یکی از منابع اصلی آنتی اکسیدان های رژیم غذایی که امروزه به راحتی در دسترس است، نشان داد.

نحوه عملکرد آن
اگر نمی دانستید، اکثر آنتی اکسیدان هایی که در یک فنجان قهوه یافت می شوند به مبارزه با التهاب کمک می کنند. و منظور ما از التهاب، علت زمینه ای بیماری های مزمن مختلف است. مانند آترواسکلروز، برخی از انواع سرطان و آرتریت.
به غیر از آن، آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در خنثی کردن رادیکال های آزاد دارند که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزانه رخ می دهند. با این حال، رادیکال های مورد بحث آنهایی هستند که می توانند باعث استرس اکسیداتیو شوند و از نوع مفید آن نیستند. به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان‌های موجود در یک فنجان قهوه می‌توانند در حفظ سلامتی شما در سطح میکرو کمک زیادی کنند. و این کار را با محافظت از سلول های شما در برابر هرگونه آسیب فیزیکی خارجی انجام می دهند. در نهایت، اسید کروموژنیک (یکی از آنتی اکسیدان های اصلی موجود در قهوه) ثابت شده است که توانایی محدودی در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی دارد.

 

3-     یک فنجان قهوه منظم می تواند زوال شناختی را حفظ کند
بر کسی پوشیده نیست که قهوه به طور موقت حافظه و فعالیت مغز را تقویت می کند. اما چیزی که اکثر ما نمی دانیم این است که مصرف مکرر قهوه می تواند از زوال شناختی مرتبط با ناهنجاری های ذهنی مانند بیماری آلزایمر نیز جلوگیری کند.
در یک مطالعه گسترده، متخصصان دریافتند که مصرف حدود 3 تا 5 فنجان قهوه در روز فواید منحصر به فردی دارد که در جای دیگر قابل تکرار نیستند. آنها آن را با 65 درصد کاهش خطر زوال عقل و آلزایمر در زندگی بعدی مرتبط دانستند. در نگاهی به گذشته، محققان تأثیر مصرف چای یا سایر نوشیدنی‌ها مانند کاکائو یا آبجو را بر زوال شناختی بررسی کردند. جالب اینجاست که آنها هیچ ارتباطی پیدا نکردند.
نظریه های مختلفی در مورد اینکه چگونه قهوه می تواند به پیشگیری یا بهتر از آن محافظت از زوال شناختی کمک کند وجود دارد. اما قبل از آن یک واقعیت سریع وجود دارد، کافئین موجود در قهوه از ایجاد پلاک بتا آمیلوئید جلوگیری می کند. این پلاک می تواند به شروع و همچنین پیشرفت آلزایمر کمک کند. علاوه بر این، محققان این نظریه را مطرح می‌کنند که از آنجایی که یک فنجان قهوه معمولی می‌تواند دیابت رژیمی (یک عامل خطرزای زوال عقل) را دور نگه دارد، می‌توان گفت که خطر ابتلا به زوال عقل را نیز به حداقل می‌رساند.

 

4-    قهوه به مهار برخی از سرطان ها کمک می کند
به گفته متخصصان سرطان، مردانی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که از نوشیدنی های دیگر استفاده می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کشنده پروستات هستند. به طور مشابه، محققان مختلف پیشنهاد می کنند که مصرف چهار یا بیشتر فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان کاهش می دهد.
از نظر آماری، زنانی که روزانه چهار فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند، در مقایسه با زنانی که روزانه کمتر از یک فنجان قهوه می‌نوشند، ۲۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند. در همین طیف، محققان رابطه‌ای بین نوشیدن مکرر قهوه و میزان کمتر سرطان‌های سینه، روده بزرگ، رکتوم و کبد پیدا کرده‌اند.

اما چگونه این اتفاق می افتد؟
همانطور که قبلاً گفته شد، قهوه حاوی مواد شیمیایی گیاهی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است. چنین مواد شیمیایی خواص ضد سرطانی بسیاری را در مطالعات مختلف و تجزیه و تحلیل دقیق آزمایشگاهی انجام شده در چند دهه گذشته نشان داده اند. بنابراین به طور خلاصه، این مواد شیمیایی گیاهی به عنوان بافرهایی عمل می کنند که از احتمال ترکیدن تومورها در مواجهه بسیار جزئی با ترکیبات سرطان زا جلوگیری می کنند.

 

5-    قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد
تعداد زیادی از کارشناسان بهداشت و تغذیه از سراسر جهان با این ایده موافق هستند که بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط وجود دارد. و این بیشتر به این دلیل است که اخیراً ثابت شده است که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر فنجان قهوه 7 درصد کاهش می یابد. همچنین، مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان زیاد قهوه در مقایسه با افرادی که سبک می‌نوشند یا حتی افرادی که نمی‌نوشند، 50 درصد کاهش خطر ابتلا به دیابت را دارند.

پس زمینه
راه های مختلفی وجود دارد که قهوه در پیشگیری از دیابت مفید است. اول از همه، به بدن در استفاده از انسولین کمک می کند و از سلول های تولید کننده انسولین محافظت می کند و در نتیجه مستقیم، تنظیم موثر قند خون را امکان پذیر می کند. ناگفته نماند که تعادل سالم قند خون شبیه به زندگی بدون دیابت است. دوم از آسیب بافت جلوگیری می کند. به ویژه آن چیزی که ناشی از مبارزه با التهاب در بدن است (یکی از عوامل خطر دیابت نوع ) بعلاوه ، اسید کافئیک، یک جزء قهوه، در کاهش تجمع سمی برخی از رسوبات پروتئینی شکم مهم است. چنین رسوباتی مانند فیبریل های آمیلوئید در افراد مبتلا به دیابت یافت می شود.

 

6-    قهوه برای قلب انسان مفید است
قبل از اینکه آن را به عنوان یکی دیگر از افسانه های اینترنتی رد کنید، یک ثانیه وقت بگذارید و کمی مطالعه کنید. اخیراً یک مطالعه که بیش از 37000 نفر را در طول 13 سال درگیر کرده بود توسط محققان برجسته قلب و عروق نهایی شد. به اندازه کافی شگفت‌آور، این تحقیق نشان داد که مصرف‌کنندگان متوسط قهوه در مقایسه با مصرف‌کنندگان سبک یا زیاد و غیر مصرف‌کنندگان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را 20 درصد کاهش می‌دهند.

اما چگونه این ممکن است؟
برای اینکه ببینید قهوه از سلامت قلب حمایت می کند، لازم نیست یک متخصص قلب آموزش دیده باشید. این کار را با محافظت از محفظه عضلانی قلب در برابر آسیب شریان که ممکن است ناشی از التهاب باشد، انجام می دهد. به این ترتیب، بیماری های مختلف قلبی از جمله بیماری های شایع مانند فشار خون بالا، ترومبوز، حمله قلبی، نارسایی قلبی و غیره از بین می روند.

 

7-    قهوه عملکرد ورزش را افزایش می دهد
مایه تاسف است که اکثر ما به این باور رسیده‌ایم که کافئین یک عامل کم‌‌کننده آب است. همچنین این یکی از دلایلی است که در سال‌های شکل‌گیری شما از نوشیدن قهوه یا چای قبل از یک کلاس یا سخنرانی طولانی منصرف شده‌اید. حتی مربیان تناسب اندام مصرف قهوه را قبل یا بعد از یک تمرین فشرده توصیه نمی کنند.

اما ، مطالعات اخیر نشان داده‌اند که همان‌قدر که کافئین می‌تواند کم‌آبی بدن را تحریک کند، مصرف متوسط قهوه باعث کم‌آبی بدن علاقه‌مندان به ورزش تا حدی نمی‌شود که تمرینشان را قطع کند. برعکس، قهوه و گردان نیکویی آن به مبارزه با خستگی جسمانی کمک می کند و به شما امکان می دهد حاشیه استقامت بیشتری روی تردمیل یا زیر هالتر داشته باشید.

چگونه این اتفاق می افتد؟
کافئین یک تقویت کننده عملکرد و همچنین استقامت است. نه تنها به مبارزه با خستگی کمک می کند، بلکه انقباض ماهیچه های مخطط را نیز تقویت می کند. تا حدودی می تواند درک درد ورزشکار را قطع کند و سطح اسید چرب در خون را افزایش دهد. نتیجه این امر در دراز مدت، استقامت بیشتر است.

 

8-     برای کبد شما مفید است
صرف نظر از آنچه ممکن است در وبلاگ های سلامت و مجله تغذیه با آن مواجه شوید، این درست است که قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد. یک بار دیگر، مصرف مداوم قهوه بیشتر با سیروز الکلی با کاهش بروز سیروز مرتبط است. برخی از مطالعات حتی یک همبستگی معکوس را بین افزایش نوشیدن قهوه و کاهش خطر سیروز نشان داده اند - کاهش 20٪ برای هر فنجان مصرف.

نحوه عملکرد آن
برای حمایت از این استدلال، این را در نظر بگیرید. یک تحقیق عمیق اخیر که سال گذشته در ترکیه انجام شد، رابطه معکوس بین مصرف قهوه و سطوح خونی تمام آنزیم های کبدی را نشان داد. به طور معمول، افزایش سطح آنزیم های کبدی منعکس کننده آسیب و التهاب به کبد است. به سادگی، هر چه قهوه بیشتر نوشیده شود، سطح آنزیم آنها کاهش می یابد.

 

9-    از نقرس محافظت می کند
مطالعات روی الگوهای مصرف قهوه در هر دو جنس نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد. مطالعه جداگانه دیگری رفتارهای بهداشتی تقریباً 90000 پرستار زن را در طول 26 سال تجزیه و تحلیل کرد. دور از انتظار اکثر آنها، یک رابطه مثبت بین کاهش خطر نقرس و مصرف طولانی مدت قهوه مشاهده شد.
زنانی که بیش از 4 فنجان در روز مصرف می‌کردند، 57 درصد کمتر در معرض ابتلا به نقرس بودند، و همچنین زنانی که حداقل سه فنجان بدون کافئین در روز مصرف می‌کردند. علاوه بر این، احتمال ابتلا به نقرس در زنانی که روزانه بین 1 تا 3 فنجان قهوه مصرف می کردند، 22 درصد کاهش یافت. همچنین، یک فنجان بدون کافئین در روز با 23 درصد کاهش خطر نقرس همراه بود. همه این الگوها در مقابل کسانی که اصلا قهوه مصرف نمی‌کردند، ارزیابی شدند. اعتقاد بر این است که خواص آنتی
اکسیدانی قهوه با کاهش سطح انسولین ناسالم، خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد. به نوبه خود، این باعث کاهش سطح اسید اوریک می شود. در حالت ایده آل، باور عمومی بر این است که غلظت بالای اسید اوریک باعث نقرس می شود.


10-     قهوه افسردگی را مهار می کند
انبوهی از مطالعات گذشته و اخیر مصرف قهوه را با کاهش افسردگی در مردان و زنان مرتبط دانسته اند. در این مطالعات، داده‌های جمع‌آوری‌شده حاکی از رابطه معکوس بین افسردگی و نوشیدن قهوه بود. در واقع، به نظر می رسد که علاقه مندان به قهوه کمترین خطر ابتلا به افسردگی را دارند.

نحوه عملکرد آن
به طور طبیعی، کافئین به عنوان فعال کننده انتقال دهنده های عصبی شناخته شده است که می توانند خلق و خو را کنترل کنند. چنین انتقال دهنده هایی عبارتند از سروتونین و دوپامین. به این ترتیب، قهوه با تحریک تزریق این هورمون های احساس خوب در خون، افسردگی را از بین می برد.

 

چگونه بهترین قهوه را برای سلامتی خود انتخاب کنید:
واضح است که قهوه دارای طیف وسیعی از فواید سلامتی است. اما در این صورت چگونه می توان از نوشیدنی فواید بیشتری بهره مند شد؟ در زیر چند مرحله آورده شده است.

 

دانه های قهوه ارگانیک را انتخاب کنید
مانند هر غذای دیگری، بهترین راه برای دریافت خالص ترین نسخه از هر چیزی این است که برند ارگانیک را انتخاب کنید. خوشبختانه برای ما، اکثر شرکت های پیشرو فرآوری قهوه، تنوع طبیعی و همچنین نسخه معمولی آن را ارائه می دهند، ( اگرچه معمولاً چنین قهوه ای کمی گرانتر از نسخه معمولی است.  ) در غیر این صورت ، بسته بندی را بررسی کنید تا مطمئن شوید قهوه بدون استفاده از علف کش ها و آفت کش ها رشد کرده است. به طور معمول، دانه‌های قهوه ارگانیک معمولاً با کمک شیمیایی صفر در صورت امکان رشد می‌کنند، از قهوه ارگانیک کامل استفاده کنید زیرا احتمال بیشتری دارد که محصول خالص‌تری از این طریق دریافت کنید.

اما دلایل بیشتری نیز برای ارگانیک شدن وجود دارد…..

خرید قهوه ارگانیک نه تنها برای بدن بلکه برای محیط زیست نیز مفید است. کشاورزی ارگانیک اجزای مضر یا مصنوعی را به زمین اضافه نمی کند. در عین حال، غذایی که می خورید و همچنین محیط زیست را برای همه ایمن تر می کند.

حداقل یک یا دو فنجان قهوه در روز بنوشید
مطالعات نشان می دهد که برای دریافت حداکثر مزایای آنتی اکسیدانی از مصرف کنندگان قهوه، تنها به حداقل یک یا دو فنجان در روز نیاز دارند.

صبح زود قهوه تازه دم کنید تا روز خود را شروع کنید. سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین راه برای بهینه‌سازی فواید قهوه، آسیاب کردن دانه‌ها بلافاصله قبل از شروع آماده‌سازی است. سپس قهوه خود را سریع دم کنید.

قهوه خانگی را انتخاب کنید
امروزه شرکت های قهوه ، قهوه استثنایی را در غرفه ها، چرخ دستی ها یا حتی کافه تریاها ارائه می کنند. بدون شک چنین نوشیدنی هایی خوشمزه هستند. با این حال، آنها ممکن است حاوی همان سطوح آنتی اکسیدانی که می توانید از قهوه خانگی دریافت کنید، نباشند. در یک روز گرم، به جای انتخاب یک قوطی نوشابه، به جای آن قهوه سرد تهیه کنید. شما همچنان تشنگی خود را رفع خواهید کرد و همچنین از فواید آنتی اکسیدانی قهوه برای سلامتی لذت خواهید برد.

دانه های قهوه برشته تیره تر را انتخاب کنید
تحقیقات نشان می‌دهد که دانه قهوه بو داده تیره‌تر نسبت به انواع روشن‌تر، سطح آنتی‌اکسیدانی بیشتری دارد. بنابراین در حالت ایده آل، دانه های قهوه تیره تر در مقایسه با دانه های کم رنگ فواید سلامت بیشتری دارند.

از تجهیزات مناسب برای دم کردن قهوه استفاده کنید
اگر اصلاً در مورد به دست آوردن بیشتر از قهوه جدی هستید، ممکن است بخواهید تجهیزات مناسبی را برای به حداکثر رساندن تجربه مصرف قهوه خود در نظر بگیرید. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

دستگاه قهوه ساز:
 یک دستگاه قهوه ساز مطمئن بخرید که نه تنها آب را تا نقطه جوش گرم می کند، بلکه قهوه داغ نیز تولید می کند. در صورتی که چندین مصرف کننده قهوه در خانه دارید، ماشینی بخرید که تقریباً 12 فنجان تولید می کند.

آب تصفیه شده :
 برخلاف آنچه برخی از ما فکر می کنیم، آبی که برای تهیه قهوه استفاده می کنید نیز متفاوت است. بنابراین مطمئن شوید که از آب تصفیه شده و بدون مواد شیمیایی استفاده می کنید تا آن دانه ها را به فنجان های عربیکا/روبوستا تبدیل کنید.

آسیاب دانه های قهوه :
 بهترین راه برای به دست آوردن تازه ترین کیفیت قهوه، استفاده از دانه های تازه آسیاب شده است. پس برای خود یک آسیاب برقی تهیه کنید که بتواند آن دانه ها را در کمتر از چند دقیقه آسیاب کند و از خالص ترین شکل قهوه نهایت لذت را  ببرید.
 

قهوه خوب یا بد

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha