۰
سبد خرید شما
تعداد محصول :۰ محصول
مبلغ پرداختی :۰ تومان
پرداخت و تسویه

چرا باید اتوی خود را مرتب تمیز کنید ؟

نویسنده :www.banehbuy.com
چرا باید اتوی خود را مرتب تمیز کنید ؟

چرا باید اتوی خود را مرتب تمیز کنید ؟

 ?Why you need to clean your iron
 

رسوب زدایی اتو


اگر می خواهید از صرف زمان بیشتر از زمان لازم در میز اتو خودداری کنید، مطمئن شوید که اتو شما در وضعیت عالی قرار دارد. 
اتو کردن یکی از منفورترین کارهای روزانه است و وقتی اتو شما به مرور زمان با رسوبات آهکی مسدود می شود، کار مشکل تر می شود. حتی بهترین اتوها پس از چندین ماه استفاده کمتر کارآمد می شوند، بخار کمتری تولید می کنند و حذف چین و چروک های سرسخت را سخت تر (و وقت گیرتر) می کنند. اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید، این می تواند حتی سریعتر اتفاق بیفتد - تا جایی که ممکن است فکر کنید نیاز به تعویض اتو دارید. خوشبختانه، اکثر اتوها پس از یک تمیز کردن سریع به طور چشمگیری بهبود می یابند. بنابراین انجام منظم این کار می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود. 
 

تمیز کردن اتو


چرا اتوها به مرور زمان بخار کمتری تولید می کنند؟
اگر متوجه شده اید که اتوی شما به تدریج بخار کمتری تولید می کند، احتمالاً به دلیل تجمع رسوب آهک است که دریچه های بخار را مسدود می کند. رسوب آهک (ماده ای سفید و گچی) به مرور زمان در نتیجه تبخیر آب از سطوح داخلی اتو ایجاد می شود. اگر در منطقه ای با آب دارای سختی بالا زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که این آب خیلی سریع جمع می شود، به خصوص اگر آهن خود را مستقیماً از شیر پر کنید. علت آب سخت در بخش‌هایی از محل زندگی شما چیست؟ آب باران به طور طبیعی هنگامی که در مناطقی با سنگ های متخلخل زیادی مانند سنگ آهک می ریزد، آب از میان سنگ ها عبور می کند و مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم را می گیرد. تا زمانی که در نهایت به منابع آب ما برسد، سخت می شود. اگر آب باران بر روی سنگ های غیر متخلخل مانند تخته سنگ یا گرانیت بیفتد، به جای اینکه از صخره عبور کند، به این معنی است دارای رسوبات کمتری است. آب سخت دارای مواد معدنی بالایی است. 

چگونه برای رسوب آهک آزمایش می کنیم؟
 رسوب آهک حتی در بهترین اتوها رسوب می کند. آنچه مهم است این است که برنامه های تمیز کردن آنها چقدر جرم را از بین می برد. در آزمایش‌های اتو بخار،  هر اتو را به دکل سفارشی خود متصل می‌کنیم. اتو به مدت دو ساعت به طور مداوم بخار می شود و سپس به مدت 40 دقیقه خنک می شود. ما این فرآیند را برای 48 ساعت تکرار می کنیم و ارزش استفاده یک سال را شبیه سازی می کنیم و تفاوت میزان بخار تولید شده در ابتدا و انتها را یادداشت می کنیم. سپس طبق دستورات دفترچه اتو رسوب زدایی می کنیم و دوباره میزان بخار را اندازه می گیریم. این به ما امکان می دهد بدانیم کدام برنامه های تمیز کردن موثر هستند و کدام یک تفاوتی ایجاد نمی کنند.
در بیشتر موارد، ما شاهد کاهش شدید بخار خروجی پس از دوره آزمایشی 48 ساعته خود هستیم و به دنبال آن پس از رسوب زدایی اتو، افزایش می یابد. با بهترین اتوهای بخار ، سطح بخار به خروجی اصلی خود (یا حتی بالاتر) باز می گردد. در مدل‌های با امتیاز کمتر، ما اغلب تفاوت‌های اندک و بدون تفاوت را می‌بینیم. 

 

اهمیت تمیز کردن منظم اتو :

 

تمیز کردن کف اتو

 
 تمیز کردن اتو به طور منظم از تجمع رسوبات آهکی گچی و مسدود شدن منافذ بخار آن جلوگیری می کند. سطوح خوب بخار اتو کردن را آسان‌تر می‌کند و کفی را قادر می‌سازد تا به جای گیرکردن و گیر افتادن روی پارچه‌ها سر بخورد. اگر اتوی خود را مرتب تمیز نکنید، به دلیل تجمع باقی مانده های چسبنده روی کفی، خطر خراب شدن لباسهای ظریف یا لکه دار شدن دائمی لباس ها را دارید. همچنین می‌توانید با رسوبات سفید گچی روی لباس‌های خود مواجه شوید که پاک کردن آن‌ها دشوار است و مجبور خواهید شد که قبل از اینکه بتوانید لباس‌هایتان را دوباره بپوشید، آن‌ها را باید در ماشین لباسشویی شست. صرف زمان برای رسوب زدایی کامل اتومی تواند در درازمدت باعث صرفه جویی در زمان و دردسر شما شود. 


 موثرترین راه برای رسوب زدایی اتو :
 

بهترین روش رسوب زدایی


برنامه های خود تمیز کنندگی :
اکثر اتوها دارای نوعی برنامه خود تمیز شونده هستند، اما همانطور که آزمایشات  ثابت کرده است، اینها همیشه کاملاً مؤثر نیستند. اگر اتو بخار انتخابی شما برنامه ای دارد، ابتدا آن را امتحان کنید و ببینید آیا کار می کند یا خیر. دفترچه دستورالعمل را بررسی کنید تا دقیقاً نحوه اجرای خود تمیز کردن را دریابید - معمولاً فقط یک مورد انتخاب برنامه مناسب برای انجام کار کافی است.


 کارتریج های ضد رسوب آهک :
 برخی از اتوها دارای کارتریج های ضد رسوب آهک (یا ضد کلک) هستند که در هنگام اتو کردن، به رسوب زدایی آب در مخزن کمک می کند. اینها به مخزن آب متصل نیستند و می توان آنها را جدا کرد. شما باید خودتان این کارتریج ها را تعویض کنید، معمولاً هر سه ماه یکبار تا مطمئن شوید که اتوی شما حداکثر بخار را تولید می کند. برای اطلاع از نحوه انجام این کار، دفترچه راهنما را بررسی کنید. معمولاً می توانید کارتریج های یدکی را مستقیماً از سازنده اتو خود خریداری کنید. کلکسیونرهای رسوب آهکی جمع کننده رسوب آهک یک میله یا ظرف کوچکی است که رسوبات داخل اتو بخار را جذب می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را بیرون بیاورید و هر چند ماه یکبار آن را بشویید تا اتوی خود را از رسوبات آهک دور نگه دارید. اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید، یا بیش از سه بار در هفته اتو می کنید، باید کلکتور را ماهی یک بار بشویید. 


رسوب زدایی دستی : 
اگر اتو یا مولد بخار از سیستم رسوب زدایی استفاده نکرده باشد، باید به صورت دستی رسوب زدایی کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است به آن آسیب وارد کنید. 
مرحله 1 :
مخزن آب را خالی کنید ، سپس آن را با مقدار مساوی آب و سرکه تا حداکثر میزان پر کنید.
 مرحله 2 :
 اتو را روی بالاترین درجه روشن کنید و بگذارید چهار دقیقه روشن بماند (دکمه بخار لحظه ای را چند بار فشار دهید). 
مرحله 3 :
اتو را خاموش کنید و بگذارید 30 دقیقه بماند. 
مرحله 4 :
مخلوط آب/سرکه را خالی کنید، مخزن آب را بشویید، سپس دوباره آن را با آب تمیز پر کنید. 
مرحله 5 :
یک پارچه تمیز بردارید، عملکرد بخار را روشن کنید و پارچه را به مدت سه دقیقه اتو کنید. 

 

نکاتی برای کاهش رسوبات :
 

 رسوب اتو


بهترین راه برای جلوگیری از ریزش رسوبات به دلیل رسوب آهک این است که از آب سخت در اتو خودداری کنید - اگر در منطقه آب سخت زندگی می کنید، از فیلتر آب استفاده کنید. مخزن آب را به طور مرتب خالی کنید - در حالت ایده آل هر بار که اتوکشی را تمام کردید - و در صورت نیاز دوباره پر کنید. در غیر این صورت، آب می تواند راکد شود و بسیار کندتر تبخیر شود و باعث تشکیل رسوبات آهکی شود. لباس های خود را با دمای مناسب اتو کنید. اگر ترموستات روی اتو شما خیلی بالا باشد، تکه‌های کوچک گرد و غبار می‌تواند روی کفی ذوب شود و سوراخ‌های بخار را مسدود کرده و به تشکیل رسوب آهک اجازه دهد. بعد از هر بار استفاده کفی را پاک کنید. این کار هر گونه باقیمانده ای را که می تواند منجر به تشکیل رسوب شود، از بین می برد.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha