۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

تاریخچه بستنی در جهان

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 4 اسفند 1396
تاریخچه بستنی در جهان
بستنی و تاریخچه آن 
History of ice cream in the world
 
بستنی و مصرف آن از زمانهای دوردست در جهان رواج داشته است. این خوردنی سرد همیشه طرفداران زیادی داشته و تقریبا در تمامی کشورها وجود دارد. انواع بستنی با طعم ها و شکل های گوناگونی وجود دارد و بسته به منطقه و شرایط در انواع و اقسام متفاوت ساخته می شود. با پیشرفت علم وتکنولوژی و بوجود آمدن دستگاههای بستی ساز خانگی و صنعتی بیش از بیش بر محبوبیت بستنی افزوده شده و آنرا به یکی از پر مصرفترین خوردنیهای جهان تبدیل نموده است. بستنی سازها امروزه درانواع مدلها و مارکهای مختلف ساخته شده و در دسترس عموم قرار می گیرد. در این میان بستنی سازهای خانگی جایگاه ویژه ای را در بین دوستداران بستنی ایجاد کرده است. در اینجا نگاهی گذرا به تاریخچه بستنی در نقاط مختلف جهان خواهیم داشت.
 
یونان باستان 
در قرن 5 قبل از میلاد مسیح خوردن برف مخلوط با عسل و میوه در بین یونانیان باستان مخصوصا در آتن رواج داشت. پدر طب مدرن  Hippocrates بیماران یونان باستان را به خوردن یخ تشویق می کرد تا بیماران آرامش بیشتری پیدا کنند.
 
ایران 
در ایران در 400 سال قبل از میلاد مسیح ، ایرانیها یک نوشیدنی سرد مخصوص که از آب گل رز و ورمیشل ساخته می شد را اختراع کردند که در طول تابستان صرف می شد. همچنین یخ را با زعفران ومیوه وطعم های مختلف مخلوط کرده و می خوردند. وجود یک خانه یخی قدیمی در یزد ایران بر این امر دلات دارد که ایرانیان از زمانهای دوری استفاده از یخ را در دستور کار خود داشته و از آن استفاده می کردند.
  
تاریخچه بستنی
 
چین 
در چین مخلوطی از یخ و شیر و برنج در حدود 200 سال قبل از میلاد مسیح رواج داشته است. چینیها جهت سرد کردن شربت مخلوطی از برف و نمک را تهیه کرده و ظرف حاوی شربت را در داخل آن قرار می دادند و نوشیدنی را سرد می کردند. نمک همانطور که نقطه جوش را پایین می آورد نقطه انجماد را به صفر کاهش می دهد و چینها بر این امر واقف بودند.
 
رم 
در زمان امپراطوری رم ، مردم از کوهها برف و یخ را آورده و با میوه ها و ترکیبات میوه ای قاطی کرده و نوشیدینهای سرد درست می کردند. 
 
هندوستان 
در قرن شانزدهم میلادی ، امپراطوری مغول از ارابه های اسب جهت انتقال یخ به دهلی استفاده می کردند تا در تهیه شربت میوه و نوشیدنیهای سرد مورد  استفاده قرار گیرد. Kulfi   یک دسر یخ زده از شبه قاره هند است که اغلب آن را بعنوان بستنی سنتی هند می شناسند.
 
اولین دستورالعمل های تهیه دسر سرد و طعم دار در سال 1674 در نوشته های نیکلاس لیمری مشاهده شده است. در انگلستان برای اولین بار در قرن 18 میلادی دستورالعمل های تهیه دسر سرد توسط خانم Mrs. Mary Eales's در لندن منتشر شد. تابلوی کاریکاتوری در فرانسه در سال 1801 میلادی چندین نفر را در حال خوردن بستنی نشان می دهد.
 
تاریخچه بستنی
 
آمریکای شمالی
مرجع اولیه که توسط دیکشنری آکسفورد ارائه شده است مصرف بستنی در آمریکای شمالی  به سال 1744 میلادی بر می گردد. این بستنی که مخلوطی از یخ و توت فرنگی و شیر بوده و بر اساس نظرسنجیها محبوبترین بستنی در آمریکای شمالی مخلوطی از وانیل و شکلات است.
 
افزایش محبوبیت نوشیدنیهای سرد و بستنی
در مدیترانه به نظر می رسد که بعد از اواسط  قرن هیجدهم مردم عادی به بستنی و شربت های یخی و میوه ای دسترسی داشتند. از اواسط قرن نوزدهم بستنی در انگلستان محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در اواخر قرن هیجدهم در انگلستان کتابهای آموزش تهیه بستنی و نوشیدنیهای سرد توسط آگنس مارشال منتشر شدند.
 
بستنی در سال 1870 میلادی اختراع شد و از آن زمان هر روز بر محبوبیت آن افزوده شد. بر اساس برخی منابع اختراع بستنی به رابرت گرین آمریکایی در سال 1874 میلادی بر می گردد.
 
اولین دستگاه بستنی ساز توسط نانسی جانسون در سال 1843 میلادی اختراع گردید. این دستگاه بصورت فریزر چرخشی دستی بوده و در حد فاصل سالهای 1848 تا 1873 میلادی انواع بستنی سازهای دیگری اختراع گردیدند. در سال 1851 میلادی اولین واحد صنعتی تولید بستنی توسط جاکوب فیوزل در بالتیمور مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1899 آگوست گالین دستگاه هموژنیزه کردن بستنی را اختراع نمودکه باعث ایجاد بافتی نرم و خاصی در بستنی می شد.
 
خانه قدیمی جهت نگهداری بستنی
نمونه ای از یک خانه یخی در قدیم جهت نگهداری برف
 
 قالب های مورد استفاده در ساخت بستنی در قدیم
چند نمونه از قالب های مورد استفاده در ساخت بستنی در قدیم

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha