۰
سبد خرید شما
تعداد محصول :۰ محصول
مبلغ پرداختی :۰ تومان
پرداخت و تسویه

زمان ماندن موادغذایی داخل یخچال

نویسنده :www.banehbuy.com
تاریخ :14 خرداد 1400
زمان ماندن موادغذایی داخل یخچال

عمر تقریبی مواد غذایی در یخچال

Time to keep food in the refrigerator


چگونه تشخیص دهیم که غذای یخچالی خراب است؟
در اینجا لیستی آورده شده است که عمر تقریبی مواد غذایی داخل یخچال را نشان می دهد.
 

مواد غذایی داخل یخچال

 

وقتی غذای اضافی در دسترس داریم ، این سوال که "مانده چه مدت باقی می ماند" همیشه در ذهن ما خطور می کند. هدر رفتن غذا در جهان مسئله مهمی است. یک گزارش خبری 2016 می گوید که نیمی از غذا در سطل آشغال ریخته می شود. این مقدار تقریباً 160 میلیارد دلار تولید در سال است. باقیمانده غذا اگر در یخچال و فریزر به درستی نگهداری شود ، راهی عالی برای پس انداز است. با خوردن مواد غذایی مانده ، می توانید از هدر رفتن غذا جلوگیری کرده و صرفه جویی کنید و همچنین در هزینه و زمان صرف شده برای پخت غذای تازه صرفه جویی کنید.
 

غذا در یخچال


ما غذا را در یخچال نگه می داریم تا در دمای پایین تری نگهداری شود. مدت زمان ماندگاری مواد غذایی بستگی به درجه حرارت سرد دارد که از رشد میکروارگانیسم ها که به غذا آسیب می رساند جلوگیری می کند. کنترل رطوبت موجود در یخچال همچنین به کاهش سرعت خراب شدن غذا کمک می کند.


دستورالعمل USDA
طبق USDA (وزارت کشاورزی ایالات متحده) ، غذای مانده پخته شده باید ظرف دو ساعت پس از آماده سازی در یخچال قرار گیرد. غذا را می توان به مدت سه تا چهار روز در یخچال گذاشت. با این حال ، اعتقاد بر این است که  در بسیاری از موارد نگهداری غذا  به نوع غذا و بررسی دقیق  کیفیت تولید کننده ، دما و محل نگهداری و بسیاری مسائل دیگر بستگی دارد. 

 

عمر تقریبی مواد غذایی یخچال
مدت زمان ماندگاری مواد غذایی به مدت زمان باقی ماندن غذا در دمای بین 40 فارنهایت (4.4 درجه سانتی گراد) و 140 درجه فارنهایت ( 60 درجه سانتی گراد ) بستگی دارد. به این محدوده "منطقه خطر" گفته می شود زیرا خطر رشد باکتری در این دما زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود مواد غذایی مانده را در اسرع وقت در یخچال نگهداری کنید.

 

ماندن غذا در یخچال


 
در اینجا لیستی آورده شده است که عمر تقریبی بعضی از مواد غذایی یخچال را نشان می دهد:


سبزیجات و میوه ها :
 سبزیجات و میوه های نپخته دارای رطوبت بالایی هستند. هر چیزی با رطوبت بالاتر از رشد باکتری حمایت می کند. بنابراین در مورد میوه ها و سبزیجات تازه ، مدت دوام باقیمانده غذاها به نحوه ذخیره آنها و به زودی مصرف آنها بستگی دارد. خیار و گوجه فرنگی زودتر خراب می شوند زیرا رطوبت بیشتری نسبت به موز با محتوای نسبتاً کمتر آب دارند.
با این حال ، سبزیجات باقی مانده پخته شده می توانند 3 تا 5 روز دوام بیاورند. به همین ترتیب ، سبزیجات پخته و کنسرو شده مانند لوبیا را می توان به مدت 7 تا 10 روز نگهداری کرد.
 

میوه و سبزیجات

 

نان :
 اگر نان در یخچال نگهداری شود ، می تواند 5 تا 7 روز دوام داشته باشد. با این حال ، اگر می بینید که کپک ها روی نان رشد می کنند ، نان خراب است و خوردن آن ایمن نیست.
 

نان

 

پیتزا : 
هر غذایی که گوشت یا پنیر در آن باشد مانند پیتزا باید ظرف دو ساعت از زمان آماده سازی در یخچال نگهداری شود. هرچه مدت زمان بیشتری را در یخچال نگه دارید ، خطر رشد باکتری بیشتر است. یک بار در یخچال ، پیتزا می تواند 3-4 روز دوام بیاورد.
 

پیتزا


مرغ پخته :
 در مورد مرغ ، مدت ماندگاری باقی مانده از یخچال به یخچال بستگی دارد. اگر درجه حرارت پایینی داشته باشید و مرغ به درستی در یک ظرف نگهداری شود ، قطعات مرغ می توانند 3-4 روز دوام بیاورند.
گوشت گاو : در یخچال و فریزر ، گوشت گاو پخته شده اگر به درستی در ظروف بسته نکهداری شود ، می تواند 3- 4 روز طول بکشد. 
 

مرغ


غذاهای دریایی - ماهی و صدف: 
غذاهای دریایی مانده باید ظرف چهار روز در یخچال مصرف شوند.
 

غذاهای دریایی


لازانیا :

در صورت نگهداری در یک ظرف بدون هوا ، لازانیا تا 5 روز در یخچال دوام می آورد. اگر به دلیل سس گوجه فرنگی یا پنیر یا بوی بد آن خشک شده باشد باید دور ریخته شود.
 

لازانیا


رشته فرنگی  Takeout :

این رشته ها در یخچال تا 3 روز دوام می آورند . با این حال ، به دلیل محتوای سس بالا ، آنها بوی بد می دهند قبل از اینکه برای مصرف نامناسب شوند. بنابراین رشته ها را باید قبل از خوردن غذا تا 74 درجه سانتی گراد به بالا گرم کنید تا باکتری های موجود از بین بروند.


سوپ و خورشت : 
سوپ با گوشت یا ماهی باشد یا بدون آن ، می تواند سه روز در یخچال ماندگار شود.
 

سوپ


برنج پخته شده: 
به دلیل رشد سریع باکتری های باسیلوس سرئوس هنگامی که برنج در دمای اتاق قرار دارد ، خطر سریعتر خراب شدن بیشتر است. این به دلیل رطوبت و پروتئین زیاد اتفاق می افتد. این باکتری ها باعث بیماری های ناشی از غذا می شوند. پس از پخت ، برنج باید ظرف مدت یک ساعت خنک شود و سپس در یخچال قرار گیرد. سپس می تواند 3- 4  روز در یخچال بماند. 
 

برنج


تخم مرغ های پخته شده سفت : این تخم ها رشد باکتری سالمونلا را به خطر می اندازند. باقیمانده تخم مرغ باید در یخچال نگهداری شود و ظرف هفت روز مصرف شود.
سالاد غیر گیاهی / ماکارونی خانگی یا آماده شده: به مدت 3 - 5 روز در یخچال ماندگار است.


کیک ها:

کیک هایی با کرم کاستارد و مواد افزودنی میوه های تازه به مدت 1-2 روز در یخچال ماندگار می شوند ، در حالی که آنهایی که دارای کره هستند 3 - 4 روز دوام می آورند. کیک اسفنجی و کیک پنیری در یخچال حدود هفت روز دوام می آورد.
 

کیک


دونات : در مورد دونات نیز مانند کیک ، ماندگاری باقی مانده به نوع دونات بستگی دارد. دونات های لعاب دار یا روکش شده حدود هفت روز در یخچال دوام می آورند ، در حالی که دونات های پر از خامه 3- 5  روز دوام می آورند.
 


چگونه تشخیص دهیم که غذای یخچالی خراب است؟
غذای مانده حتی اگر در یخچال باشد می تواند برای مصرف نامناسب شود. مصرف غذای که برای مدت طولانی در یخچال باقی مانده ، می تواند باعث ایجاد بیماری های غذایی شود. همه غذاها به طور هم زمان در یخچال خوب باقی نمی مانند. همانطور که در بالا ذکر شد ، هر غذایی قبل از خراب شدن زمان متفاوتی دارد. می توانید به دنبال علائم زیر باشید که نشان می دهد غذای یخچال خراب است :
کپک ها: اگر روی غذا کپک دیدید ، به این معنی است که خراب شده است.
فیلم اسلیمی (Slimy Film): اگر غذا دارای یک فیلم لجن مانند روی آن است ، به عنوان مثال در گوشت ها ، چنین غذایی باید دور ریخته شود.
بوی تند: اگر بوی غذا تند شود ، به این معنی است که خوردن آن خطر دارد.
طعم و مزه : غذا حتی اگر بوی نامطبوعی نداشته باشد قابل خراب شدن است. اگر مزه غذا طعم نامطبوع داشته باشد ، خراب محسوب می شود.
اگر به وضعیت غذا شک دارید ، بهتر است آن را کنار بگذارید.
نکات :
در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که می تواند عمر غذاهای مانده در  یخچال را افزایش دهد:

بسته بندی مجدد : 
غذاهای کنسرو شده باز باید برای نگهداری آسان در ظروف کوچک بسته بندی مجدد شوند. باقی مانده مواد غذایی را می توان در یک ظرف بدون هوا با مشخص بودن تاریخ انقضا نگهداری کرده تا غذا را در محدوده زمانی بخوری. برای نگهداری مواد باقیمانده از ظروف شیشه ای شفاف به جای ظروف مات استفاده کنید. به این ترتیب غذای موجود را فراموش نخواهید کرد.
دما برای نگهداری مواد باقیمانده :
طبق USDA ، مواد غذایی باقیمانده باید در 165 فارنهایت گرم شوند تا اطمینان حاصل شود که غذا کاملا گرم شده است. از گرم كردن غذا در آرام پزها خودداری كنید زیرا باكتری ها در حرارت دهی كند رشد می كنند. یخچال خود را بیش از حد پر نکنید زیرا از گردش هوا خنک جلوگیری می کند. 


نتیجه :
دوام ماندگاری مواد غذایی به چند عامل از جمله یخچال گرم شدن مجدد ، کیفیت مواد غذایی ، نحوه نگهداری مواد غذایی و ... بستگی دارد. با استفاده از ایده های نوآورانه ، می توانیم از مواد باقی مانده ای که برای مدت طولانی تری در یخچال نگهداری می شوند ، قبل از خراب شدن استفاده کنیم.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha