۰
سبد خرید شما
تعداد محصول : ۰ محصول
مبلغ پرداختی : ۰ تومان
پرداخت و تسویه

آیا رطوبت گیر کپک و قارچ را از بین می برد؟

نویسنده : www.banehbuy.com
تاریخ : 19 فروردین 1401
آیا رطوبت گیر کپک و قارچ را از بین می برد؟


آیا رطوبت گیر کپک و قارچ را از بین می برد؟
?Does a Dehumidifier Kill Mould and Mildew

 

رطوبت گیر

 

کپک ها و قارچها مشکلات رایج در محیط مرطوب هستند. اسپورها می توانند به سرعت در اطراف خانه پخش شوند و منجر به ایجاد لکه های سیاه روی دیوارها و سقف خانه شوند.
اگرچه با این مشکلات فقط طراحی داخلی خانه شما در خطر نیست. کپک می تواند باعث ایجاد آلرژی، عفونت های تنفسی و حتی تضعیف سیستم ایمنی شود. هر کسی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، اگرچه نوزادان، افراد مسن و کسانی که مشکلات تنفسی دارند آسیب پذیرتر هستند.

کپک ها آلرژن ها (موادی که می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند)، محرک ها و گاهی اوقات مواد سمی تولید می کنند. استنشاق یا لمس هاگ های کپک ممکن است باعث واکنش آلرژیک مانند عطسه، آبریزش بینی، قرمزی چشم و خارش پوستی شود. کپک ها همچنین می توانند باعث حملات آسم شوند.
به همین دلیل، شناسایی علت کپک زدن و خلاص شدن از شر آن ضروری است. اما آیا می توان به تنهایی با رطوبت گیر به این امر دست یافت؟


چرا کپک و قارچ در خانه  رشد می کند؟
هاگ های کپک همه جا هستند. شما نمی توانید از شر همه آنها خلاص شوید، زیرا هاگ های جدید به طور مداوم در داخل شناور هستند. این هاگ ها همچنین به یک سطح متخلخل (مانند چوب یا تخته دیوار) برای تغذیه نیاز دارند.
اسپورها برای انتشار نیاز به رطوبت بالایی دارند. رطوبت نسبی بیش از 50 درصد معمولاً کافی است، بنابراین فقط زمان لازم است که در خانه ای با رطوبت بالا ، لکه های کپک ایجاد شود.
دلایل زیادی وجود دارد که چرا خانه شما ممکن است به رطوبت نسبی بیش از 50 درصد برسد. نشت آب، به ویژه از لوله های داخل دیوار، می تواند پرهزینه ترین تعمیر باشد. اما حتی خشک کردن لباس‌های شسته شده در داخل یا استفاده نکردن از فن تهویه هنگام جوشاندن آب می‌تواند منجر به تجمع تدریجی رطوبت شود.
اگر مطمئن نیستید خانه شما چقدر مرطوب است، دقیق ترین راه برای اندازه گیری رطوبت ، رطوبت سنج است. این دستگاه‌ها میزان رطوبت نسبی را به طور دقیق نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که رطوبت می‌تواند بین اتاق‌ها متفاوت باشد.


سایر علائم رایج رطوبت بالا عبارت از :
•    تراکم  رطوبت یا مه در پنجره ها (این احتمالاً رایج ترین نشانه وجود مشکل است)
•    لکه های دیواری مرطوب (مخصوصاً در فصل بهار)
•    بوی کپک زدگی
•    رنگ ترک خورده یا نواحی تغییر رنگ
•    برآمدگی در رنگ
 
آیا رطوبت گیر می تواند کپک ها را از بین ببرد؟
پاسخ کوتاه این است که یک رطوبت‌گیر می‌تواند از انتشار هاگ‌های جدید جلوگیری کند، و تکثیر آنها را به حداقل مقدار ممکن برساند.
کاهش رطوبت در خانه به زیر50 درصد باعث خواب آلودگی کپک می شود. رشد نمی کنند، اما هاگ ها گاه به گاه همچنان آزاد می شوند. به همین دلیل، پایین نگه داشتن رطوبت برای جلوگیری از انتشار کپک در اطراف خانه شما ضروری است.
همچنین باید در نظر داشته باشید که رطوبت گیرها برای کاهش رطوبت به زمان نیاز دارند. بسته به سرعت رطوبت‌گیر، اندازه اتاق و منابع رطوبت، ممکن است تا چندین هفته طول بکشد تا آب رطوبت خارج شود.


آیا رطوبت کمتر همیشه بهتر است؟
خیر. اگر رطوبت خیلی کم باشد، می تواند باعث ترک خوردن لب، سوزش چشم و خشکی دستگاه تنفسی شود . همچنین می تواند باعث ایجاد ترک در مبلمان چوبی شود. همچنین چشم ها خشک و تحریک می شوند، پوست پوسته پوسته و خارش می کند و رطوبت کم غشای مخاطی مجرای تنفسی را ملتهب و خشک می کند. در نتیجه، خطر سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت ها به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بسیاری از ویروس‌ها در رطوبت کم بیشتر زنده می‌مانند و خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهند. بر اساس مطالعه ای که NIH در مورد عوامل جوی که بر انتقال عفونت ها تأثیر می گذارد، شرایط خشک همچنین می تواند باعث شود که ذرات «آئروسل های عفونی» به سرعت جرم خود را از طریق تبخیر از دست بدهند. به عبارت دیگر، پس از عطسه کسی، قطرات خشک می‌شوند اما ویروس‌ها باقی می‌مانند و می‌توانند به طور نامحدود در هوا شناور شوند و در نهایت راه خود را به دستگاه تنفسی خشک شما پیدا می‌کنند. همچنین مطالعات نشان داده است که گرفتگی بینی با رطوبت و دمای هوای استنشاقی مرتبط است.
شما باید رطوبت 40 تا 45 درصد را در سراسر خانه هدف قرار دهید. این کار پخش کپک و قارچ را بدون مشکلات مربوط به رطوبت کم متوقف می کند.
توجه: اگر از آلرژی به کنه گرد و غبار رنج می برید، ممکن است بخواهید رطوبت را زیر 50 درصد نگه دارید. کنه های گرد و غبار نمی توانند در این سطح از رطوبت زنده بمانند، زیرا برای دریافت آب به جذب متکی هستند.


چگونه می توانید از شر کپک و قارچ  موجود خلاص شوید؟
یک دستگاه رطوبت گیر می تواند گسترش کپک را کند یا متوقف کند، اما همچنان ضروری است که هر چه سریعتر از شر لکه های موجود خلاص شوید.
اولین قدم شناسایی منبع رطوبت است. کپک بازمی‌گردد مگر اینکه مشکل اساسی را برطرف کنید - به خصوص اگر ناشی از نشتی لوله باشد.
همچنین ممکن است لازم باشد لباس های خود را در بیرون خشک کنید یا تهویه خانه خود را بهبود ببخشید. اگر در یک آپارتمان زندگی می‌کنید یا باغ ندارید، برخی از دستگاه‌های رطوبت‌گیر حالت خشک کردن لباس هار برای کمک به این کار دارند.
هنگامی که رطوبت را کاهش دادید ، فقط باید سعی کنید خود را از شر کپک خلاص کنید اگر منطقه کوچکی را پوشانده است. خوددرمانی را برای مناطقی با مساحت کمتر از 1 متر مربع که ناشی از آب آلوده نیستند (یعنی نشتی لوله فاضلاب توصیه می شود).


در اینجا یک روش برای از بین بردن کپک ایجاد شده در اثر رطوبت وجود دارد :
1.    با پوشیدن دستکش، عینک و ماسکی که دهان و بینی را می پوشاند شروع کنید.
2.    تمام پنجره های اتاق را باز کنید اما درها را بسته نگه دارید. این کار تهویه را افزایش می دهد بدون اینکه اجازه دهد هاگ ها در سراسر خانه شما پخش شوند.
3.    یک کیسه پلاستیکی بردارید و هر وسیله نرمی مانند وسایل یا اسباب بازی را از اتاق خارج کنید.
4.    یک سطل را با آب و مایع شستشو پر کنید.
5.    از یک پارچه نرم آغشته به آب برای پاک کردن کپک استفاده کنید. ملایم باشید، که هاگ ها را در هوا پخش  نکنید.
6.    هنگامی که کپک از بین رفت، از یک پارچه خشک برای حذف رطوبت باقی مانده از دیوار استفاده کنید.
7.    هر دو پارچه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را ببندید. برای کاهش احتمال فرار هاگ ها، کیسه را در سطل زباله در فضای باز بیندازید.
8.    تمام سطوح اتاق را جاروبرقی بکشید تا از شر اسپورهای باقی مانده خلاص شوید.
همچنین پاک کننده های کپک تجاری وجود دارند که می توانند هاگ ها را از بین ببرند. در صورت داشتن حیوانات خانگی یا کودکان هنگام استفاده از وسایل نظافتی مراقب باشید، زیرا برخی از آنها می توانند سمی باشند.
اگر کپک شما بیش از یک متر مربع را پوشش می دهد، یا ناشی از آب آلوده است، باید با یک متخصص تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود علت کپک را شناسایی کرده و بدون پخش هاگ در خانه آن را حذف کنند.


خلاصه :
کپک  می تواند یک مشکل ناخوشایند و بالقوه خطرناک باشد. باید کشته شود و از بازگشت آن جلوگیری شود، در غیر این صورت می تواند به سرعت به اتاق های مختلف سرایت کند. همچنین رفع منبع رطوبت، مانند نشتی لوله یا عایق ضعیف، حیاتی است، در غیر این صورت از بین بردن کپک تنها یک راه حل موقت است.
ممکن است بخواهید برای مدیریت رطوبت خانه خود یک دستگاه رطوبت گیر بخرید. اگر به دنبال رطوبت‌گیر هستید، اما مطمئن نیستید که کدام را انتخاب کنید، فهرست بهترین دستگاه‌های رطوبت‌گیر ما را در این صفحه بررسی کنید. 

www.banehbuy.com

دستگاه رطوبت گیر

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید مدیریت به نمایش گداشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha